Magazin

Yeşilçamın Yıldızı Fatma Girik Hayatını kaybetti

Yeşilçamın Yıldızı Fatma Girik Hayatını kaybetti

Yeşilçam’ın usta ismi Fatma Girik, bu sabah hayata gözlerini kapadı. Ünlü sanatçının, Covid-19’a bağlı gelişen çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiği açıklandı. İşte son dakika haberinin detayları

Yeşilçamın Yıldızı Fatma Girik Hayatını kaybetti

Muğla Bodrum’da yaşayan ve yaklaşık 6 ay önce tedavi için İstanbul’a giden Türk sinemasının ünlü yıldızı 79 yaşındaki Fatma Girik bu sabah saatlerinde tedavi gördüğü özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi. Hastaneden yapılan ilk açıklamada; Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik, Kovid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen, çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti” denildi.

FATMA GİRİK’İN YEĞENİNDEN AÇIKLAMA

Fatma Girik’in hem yeğeni hem de manevi kızı olan Ahu Turanlı, “O benim annemdi. Tedavi sürecinde solunumla ilgili bir sorunu vardı. Tedavisi o yönde devam ediyordu. 10 gün önce tedavisi için hastaneye gelmişti. Tedavi olurken Tedavisi tamamlandıktan sonra Bodruma dönmek istiyordu. Bodrumu özlediğini söylemişti. Ama şimdi Bodruma cenazesini götüreceğiz. Çok sevdiği eşi Memduh Ün’ün yanında toprağa vereceğiz” diye konuştu.

FATMA GİRİK’İN SON FOTOĞRAFINI DA O PAYLAŞMIŞTI

Yeni yılı hasta yatağında karşılayan usta oyuncu Fatma Girik’in son fotoğrafını, yeğeni Ahu Turanlı sosyal medyada paylaşmıştı. Turanlı “Biz 2021’i hastanede uğurluyoruz… İnşallah 2022 hepimiz için güzel ve sağlıklı günler getirir” ifadelerini kullanmıştı…

FATMA GİRİK’İN CENAZE PROGRAMI BELLİ OLDU

Fatma Girik için yarın 10.00’da Şişli Belediyesi’nde belediye çalışanlarının katılacağı anma töreni düzenlenecek. Girik için ikinci tören ise saat 11.00’de Cemal Reşit Rey’de yapılacak. Fatma Girik’in cenazesi, Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Bodrum’a gönderilecek.

FATMA GİRİK 2019’DA AMELİYAT OLMUŞTU

Türk Sineması’nın usta ismi Fatma Girik 2019’da yılında ise sık sık düştüğü için ameliyat olmuştu.

Tıpta, Hidrosefali hastalığı olarak bilinen ve beyinde su toplanması anlamına gelen hastalık sebebiyle shunt ameliyatı geçiren Girik, operasyonun ardından sağlığına kavuşmuştu.

FATMA GİRİK GEÇEN YIL DA HASTANEYE KALDIRILMIŞTI

Uzun süredir sağlık sorunlarıyla boğuşan Fatma Girik, geçtiğimiz yıl Bodrum’daki evinde rahatsızlanmıştı.

Yardımcılarının çağırdığı sağlık görevlilerince ambulansla Bodrum’daki özel hastaneye kaldırılmıştı.

Girik, göğüs hastalıkları enfeksiyonu nedeniyle tedavi altına alınmıştı. Usta oyuncu daha sonra da İstanbul’da fizik tedavi görmüştü.

FATMA GİRİK 180’DEN FAZLA FİLMDE OYNADI

12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul’da doğan Fatma Girik, Cağaloğlu Kız Lisesi’ni bitirdi. 1957 yılında ilk başrolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri’nin yaptığı Leke’ydi.

Leke’yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi. Fatma Girik’in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün’ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde’ydi. Memduh Ün’le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

Fatma Girik, Yeşilçam’ın birçok ünlü oyuncusu gibi, plak yaptı. Sanatçı, 1965’te Öztürk Serengil’le “Aguş / Aşka Şepke”, 1975’te ise “Aşk Düğümü/Su Sızmazdı Aramızdan” adlı 45’liklere imza attı.

Usta sanatçı en üretken olduğu yıllardan, 1957’de “Memiş İş Peşinde”, “Leke”, 1958’de “İstiklal Uğrunda”, “Çakır Eminem”, 1960’ta “Üsküdar İskelesi”, “Vatan ve Namus”, 1961’de “İki Damla Gözyaşı”, “Duvaksız Gelin”, 1962’de “Küçük Beyefendi”, “Cengiz Han’ın Hazineleri”, 1963’te “Bulunmaz Uşak”, “Yaralı Aslan”, 1964’te “Köye Giden Gelin”, “Keşanlı Ali Destanı”, 1965’te “Kartalların Öcü”, “Hırsız”, 1966’da “Karakolda Ayna Var”, “Avare Kız”, 1967’de “Yaprak Dökümü”, “Sürtüğün Kızı”, 1968’de “Köroğlu”, 1969’da “Menekşe Gözler”, “Boş Beşik”, “Şoför Nebahat”, 1971’de “Kerem ile Aslı”, “Mahşere Kadar”, 1972’de “Leyla İle Mecnun”, “Ekmekçi Kadın”, 1973’te “Rabia”, “Ezo Gelin”, “Hz. Ömer’in Adaleti”, 1974’te “Talihsiz Yavrum”, “Önce Vatan”, 1975’te”Ağrı Dağı Efsanesi” ve “Ana Kurban Can Kurban”, 1976’da “Kadın Hamlet”, 1977’de “Ana Ocağı”, “Hatasız Kul Olmaz”, 1978’de “Gelincik” ve “Yaşam Kavgası” adlı unutulmaz filmle birlikte çok sayıda yapımda başrol oynadı. Girik, 1980’de “Bağrıyanık”, 1981’de “Kanlı Nigar”, 1982’de “Gülsüm Ana”, 1984’te “Postacı”, “1985’te “Yılanların Öcü” filmlerinde başrolü üstlendi.

Sinemada 1990’lı yıllardan itibaren daha az görünmeye başlayan usta isim, en son 2012 yapımı “Babalar ve Evlatlar” adlı filmde rol aldı.

FATMA GİRİK BELEDİYE BAŞKANLIĞI DA YAPMIŞTI

180’den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Parti’den 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı.

Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato’da adlı bir programın sunuculuğunu da yaptı.

FATMA GİRİK: EVİMİN DAMI, ÇATISI ÇÖKTÜ…

Fatma Girik’in hayat arkadaşı Memduh Ün 16 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitirmiş Bodrum’un Torba Mezarlığı’nda defnedilmişti. Sanatçı, eşinin vefatının ardından verdiği bir röportajda, duyduğu özlemi şu sözlerle aktarmıştı: “Evimin damı, çatısı çöktü. Hala inanamıyorum öldüğüne. Bazen Bodrum merkeze iniyorum. Bakıyorum saat geç oldu. Aklıma Memduh geliyor. Eve geç kalmayayım, bekler, ilaçları geç kalır diye… Sonra birden nereye yetişeceğim, o artık yok ki diyorum.

Özlemek dünyanın en ağır yüküymüş. Her şeyini özlüyorum. Diş fırçasının üzerine macun sıkmasını bile. Memduh bana, ‘Ya Fatocuğum sen güzel macun sıkıyorsun, sen sıksana.’ derdi. Her şeyimizi birlikte yapardık. Bir yere gideceğimiz zaman, ‘Memduh çok yorgunum gitmeyelim.’ dediğimde, ‘Giyin, giyin, İnsanlar güzel kadın görsün’ derdi.”

İŞTE FATMA GİRİK’İN ALDIĞI ÖDÜLLER

1965 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Keşanlı Ali Destanı1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü,

Sürtüğün Kızı 1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Büyük Yemin, en iyi kadın oyuncu.

1. Adana Altın Koza Film Festivali, 1969, Ezo Gelin, en iyi kadın oyuncu.

3. Adana Altın Koza Film Festivali, 1971, Acı, en iyi kadın oyuncu. 35. Altın Portakal Film Festivali, 1998, Sürtüğün Kızı, yaşam boyu onur ödülü.

18. Ankara Uluslararası Film Festivali, Aziz Nesin Emek Ödülü…

kaynak: Sabah

Burdur HABERİ

Yeşilçamın bütün yıldızları Antalyada

Son yıllarda uluslararası boyuta taşınan ve birçok dünya starını ağırlayan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 46’ıncı yılında Yeşilçam dönemini yeniden taçlandırdı.

Yeşilçamın bütün yıldızları Antalyada

Haberler – Anadolu Ajansı 14.10.2009 – 16:46

46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, uzun yıllardan sonra Yeşilçam dönemini, dönemin sanatçılarına ve halka yeniden hatırlatıyor.

Bütün yıldızlar Antalya’da

Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın 6 Haziranda yaptığı genel kurulun ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlayan ve gece gündüz üç ay süren çalışmayla oluşturulan 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10 Ekimden bu yana kentle sinemayı birçok noktada buluşturuyor. Ulusal uzun metrajlı film yarışmasında 8’i ilk film 16 Türk filmi, uluslararası uzun metrajlı film yarışmasında Avrupa ve Asya sinemalarından 12, ulusal kısa filmde 26 ve ulusal belgesel ise 25 filmin yarıştığı toplam 520 bin TL para ödülü festivalde, geçmişten günümüze Türk ve dünya sinemasından 180 film de özel gösterimle sinemaseverlerle buluşuyor. Bu yıl 10 Ekimde başlayan ve beşinci gününe giren festival, son yıllarda ağırlıklı olarak ABD’li dünya starlarını ağırlarken, bu yıl ise ”Sinemamızın 60’lı Yılları” ana temasıyla, Yeşilçam dönemi Türk Sineması’nı ve dönemin yıldızlarını yeniden taçlandırıyor. KORTEJDE YEŞİLÇAM GEÇİDİ”Halkın Festivali” sloganıyla her etkinliği daha çok halka yayma hedefini taşıyan festival, Yeşilçam dönemi sinemasını var eden aktör, aktrist ve yönetmenleri uzun bir aradan sonra yeniden Antalyalılarla buluşturdu.

Yıllar sonra Eşref Kolçak, Tarık Akan, Bulut Aras, İlyas Salman, Tanju Gürsu, Mustafa Alabora, Ekrem Bora, Devlet Devrim, Ediz Hun, Mine Soley, Salih Güney, Parla Şenol, İzzet Günay, Ekrem Bora, Suna Selen, Tijen Par, Eşref Kolçak, Suzan Avcı, Nilüfer Aydan, Gönül Yazar, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan, Selma Güneri, Halit Akçatepe, Kuzey Vargın, Fatma Karanfil ve Engin Çağlar gibi unutulmaz sanatçıları ikinci gün düzenlenen geleneksel festival kortejinde gören Antalyalılar, eski festivalleri bilenlere nostalji yaşatan üstü açık ciplerle, yeniden karşılarına çıkan bu sanatçıları özleyen gözlerle caddelerde karşıladı. Unutulmayan sanatçılar, Antalya Kültür Merkezi’nde ve çeşitli sergilerde düzenlenen bazı etkinliklere de katılarak kent halkıyla özlem giderirken, festivalde yarışan film ekiplerin dışında televizyondan tanınan popüler sanatçıların olmayışı dikkati çekiyor. Yeni dönem Türk Sineması’nı yarıştıran, uluslararası boyuta taşınan, bunun yanında da geriye dönerek Yeşilçam kültünü yeniden hatırlatan festival, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fikret Hakan, Filiz Akın, Fatma Girik gibi döneme ve Türk Sineması’na iz bırakan bazı sanatçıların ise çeşitli gerekçelerle gelmemelerinin eksikliğini hissettiriyor. KADİR İNANIR VE TARIK AKAN YENİDENFestivalde Türk sinemasının iki güçlü aktörü Kadir İnanır ve Tarık Akan uzun yıllar sonra yeniden Antalyalılarla buluştu. 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ”Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görülen, ancak film çekimleri nedeniyle ödül törenine katılmadığı için ödülü kendisine teslim edilmeyen ve bu yıldan sonra da kırgınlığı nedeniyle festivale katılmayan ünlü sanatçı Kadir İnanır, 40’ıncı sanat yılını festivalde kutladı.

Festivalin açılışına 7 yıldır gelmeyen Tarık Akan ise kortejde halkla hasret giderdi. ÜCRETSİZ OTOBÜSLER, İNDİRİMLİ BİLETSinemayı kente yayma hedefiyle kent merkezi ve merkeze bağlı Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı ve Kepez ilçelerinde 50’yi aşkın noktada dev ekranlarda film gösterimleri yapılırken, Antalya Kültür Merkezi ve çeşitli sinemalardaki yarışma adayı ve özel gösterimi yapılan filmlerin daha çok kitle tarafından izlenmesi için her akşam ücretsiz otobüs seferleri düzenleniyor. Bu seferlerle vatandaşlar 19.00-23.00 saatlerinde Aksu, Varsak ve Döşemealtı bölgelerinden Antalya Kültür Merkezi’ne kadar gelebiliyor. Festivalde sinemaseverlerin ilgiyle takip ettiği yarışma adayı filmlerin geçen yıl 8 TL olan bilet fiyatları, daha çok izlenebilmesi amacıyla bu yıl 5 TL’ye indirilirken, emekliler ve öğrenciler de filmleri 3 TL’ye seyrediyor. Gala gösterimleri ve sinemalardaki ulusal ve uluslararası filmlerdeki izleyici doluluğu, festivalin sinemaseverlerin sayısında her geçen yıl artış yarattığını da ortaya koyuyor. Türk ve Avrupa sinemasını birçok yönüyle karşılaştırmalı olarak ele alan sanatçılar ve sektör temsilcilerin katıldığı panel ve söyleşiler de festivalde sürüyor. Halkın ve gençlerin film üretim sürecine katılmaları amacıyla ”Halkın Portakalı” adıyla düzenlenen yarışmada 10 kısa film, 20 gün boyunca ders verilen amatör sinemacılar tarafından çekilirken, bu filmler için oluşturulan ”Halkın Portakalı Jürisi”nin değerlendirmesi sürüyor.

Öte yandan yönetmen Işıl Özgentürk’ün koordinatörlüğünde, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü ve Akdeniz Üniversitesi Sinema Kulübü öğrencilerinin katılımıyla kısa film atölye çalışmaları da devam ediyor. SERGİLER46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Festivali’nde 12 Ekim Pazartesi günü 7 ayrı mekanda açılan 7 ayrı sergi de halkın ilgisiyle karşılaştı. Alican Sekmeç’in ”Bir Şenliktir Yeşilçam” fotoğraf sergisi ile Ayhan Öçgüç’ün ”60’ların Kamera Arkası” fotoğraf sergisi AKM Fuayesi, Müjdat Gezen, Mustafa Alabora, Yaman Tüzcet ve 2007 yılında yaşamını yitiren sanatçı Savaş Dinçel’in eserlerinin yer aldığı Banu Zeytinoğlu’nun ”4 Aktör Ressam Rolünde” resim sergisi Suna İnan Kıraç Müzesi Sergi Salonu, Vadullan Taş’ın ”40 Yılın Anısına 40 Kadir İnanır Filmi” afiş sergisi Özdilek Alışveriş Merkezi, Filmsan-Bülent Umut’un ”Benim Yüzüm Sinema” sergisi Muratpaşa Belediyesi Sergi Salonu, Kamil Masaracı’nın ”10 Dakika Ara” Karikatür Sergisi Akdeniz Üniversitesi Olbia Kültür Merkezi, Ali İhsan Görmez’in ”Eski Antalya Fotoğrafları” sergisi de Cumhuriyet Meydanı Sergi Panoları’nda halkla buluşuyor. Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın bu yıl yayınladığı festival kitapları arasında, onur ödülü verilecek Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura, Sevda Ferdağ; bir süre önce aramızdan ayrılan AKSAV Kurucu Üyesi sinema sanatçısı Aykut Oray adına yayınlananların yanı sıra ”Sinemamızın 60’lı Yılları” ve ”Türk Sinema Tarihi” adlı kitaplar da yer alıyor. Üniversitelerin sinema-tv, iletişim ve yönetim bilimlerinden oluşan genç bir kadronun da katılımıyla hazırlanan festival programı, 17 Ekim’de yapılacak kapanış galasına kadar sinema ve sanat dolu günleri sinemaseverler ve halkla buluşturmayı sürdürüyor.

FESTİVALLERİN OLMAZI YEŞİLÇAM’IN YILDIZLARI

Başa dön tuşu