TEKNOLOJİ

iPhone, iPad ve iPod touchınızda kamera modlarını kullanma

iPhone, iPad ve iPod touchınızda kamera modlarını kullanma

Aygıtınızda Portre, Panorama, Ağır Çekim ve diğer kamera modlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.

iPhone, iPad ve iPod touchınızda kamera modlarını kullanma

Aygıtınızda Portre, Panorama, Ağır Çekim ve diğer kamera modlarını nasıl kullanacağınızı öğrenin.

iPhone, iPad ve iPod touch’ınızda yerleşik olarak bulunan kamera modları ideal fotoğrafı veya videoyu çekmenize yardımcı olur. Farklı bir moda geçmek için kamera ekranında sola veya sağa kaydırın. Fotoğraf, Video, Hızlı Çekim, Ağır Çekim, Kare, Portre ve Panorama modları arasından seçim yapabilirsiniz.

Başlamadan önce, iOS veya iPadOS’in en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Fotoğraf modu, Kamera uygulamasını açtığınızda karşılaşacağınız standart moddur. Sabit fotoğraflar ve Live Photos çekmek için bu mod kullanılır.

Kameranız odaklanır ve pozlamayı kadrajdaki özneye göre otomatik olarak ayarlar. Odaklama ve pozlamayı değiştirmek için vizörde farklı bir alana dokunabilirsiniz. Odaklama ve pozlamayı aynı noktada tutmak isterseniz AE/AF Kilidi’ni görene kadar ekranı basılı tutun.

iPhone XS, iPhone XR ve sonraki bir model ile  QuickTake’i kullanarak fotoğraf modunda kolayca video kaydedebilirsiniz. Diğer iPhone modellerinde hızlı bir şekilde seri fotoğraflar çekmek için deklanşör düğmesini basılı tutabilirsiniz. Seri çekimi durdurmak için deklanşör düğmesini bırakmanız yeterlidir.

Portre modu, arka planı bulanıklaştırıp öznenizin net kalmasını sağlayarak bir alan derinliği efekti yaratır. Portre modunu iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone SE (2. nesil), iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone X, iPhone 8 Plus ve iPhone 7 Plus modellerinde kullanabilirsiniz. iPhone X veya sonraki model bir aygıtınız varsa Portre modunda selfie de çekebilirsiniz. Portre Modu’nu iPad Pro 11 inç (tüm nesiller) ve iPad Pro 12,9 inç (3. nesil ve sonraki modeller) modellerindeki ön kamerayla da kullanabilirsiniz.

Portre modunu kullanmak için Kamera uygulamasını açın ve Portre moduna kaydırın. Uygulama, konunuzdan uzaklaşmanızı önerirse bu öneriye uyun. Derinlik Efekti kutusu sarı olduğunda, fotoğrafı çekin. 

iPhone X ve sonraki modellerinde veya iPhone 8 Plus’ta Portre modundaki görüntülerinizi stüdyo kalitesinde aydınlatma efektleriyle çok daha çarpıcı bir hale getirebilirsiniz. Fotoğrafınızı çektikten sonra Düzenle’ye dokunun ve Stüdyo Işığı, Kontur Işığı, Sahne Işığı veya Sahne Işığı Mono seçeneklerinden birini belirleyin. Ayrıca iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone SE (2. nesil), iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinde High-Key Işığı Mono efekti ile hoş bir klasik görünüm elde edebilirsiniz.

iPhone XR’da Sahne Işığı, Sahne Işığı Mono ve High-Key Işığı Mono efektleri arka kamerayla kullanılamaz.

Kare modu, kamera ekranınızın çerçevesini birçok sosyal medya uygulaması için ideal fotoğraf boyutu olan kare şekli ile sınırlar. Bu sayede, çektiğiniz fotoğrafları en sevdiğiniz sosyal platformlarda hemen paylaşabilirsiniz.

Aygıtınızı yavaşça hareket ettirerek geniş açılı bir manzara fotoğrafı çekmek için panorama modunu kullanın. Panorama modunda, ekranın ortasında fotoğrafınızı çekmenize yardımcı olacak bir kılavuz çubuk görüntülenir. Fotoğrafa soldan başlamak isterseniz okun sağı gösterdiğinden emin olun. Sağdan başlamak isterseniz oka dokunarak yönünü değiştirin.

Deklanşör düğmesine dokunun, ardından kameranızı çekiminizin başlangıç noktasından bitiş noktasına doğru düz bir şekilde yavaşça hareket ettirin. Hareket sırasında oku sarı kılavuz çubuk üzerinde tutmaya çalışın.

Video modlarından birine gittiğinizde deklanşör düğmesi beyazdan kırmızıya döner. Kayda başlamak için deklanşöre bir kez dokunun ve durdurmak için tekrar dokunun.

iPhone 13 kullanıyorsanız Sinematik mod ile videolarınıza alan derinliği ekleyebilirsiniz. Tüm aygıtlarda videonuzu hızlandırmak veya yavaşlatmak için ağır çekim ya da yavaş çekim modlarını deneyin.

iPhone 13 kameranızda Sinematik mod ile sığ alan derinliğine sahip videolar kaydedebilir ve sinema kalitesinde bir görünüm için etkileyici odak geçişleri ekleyebilirsiniz.

Sinematik mod için iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro veya iPhone 13 Pro Max modelinin kullanılması gerekir. iPhone’unuzda Sinematik modu kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ağır çekim videolar ile en güzel anlarınızın keyfini daha uzun süre yaşayın. Videonuz normal şekilde kaydedilir. Ama videonuzu oynattığınızda ağır çekim efektini görürsünüz. Videonuzu düzenleyerek ağır çekim efektinin dilediğiniz an başlamasını ve bitmesini sağlayabilirsiniz.

Hızlı çekim videolar oluşturmak için seçilmiş aralıklarda görüntüler kaydedebilir, ardından videolarınızı hızla ve kolayca paylaşabilirsiniz. Hızlı Çekim moduna gidip deklanşör düğmesine dokunduğunuzda kameranız siz tekrar deklanşör düğmesine dokunana kadar belirli aralıklarla fotoğraf çeker.

Stüdyo Işığı Modelleri ve Fiyatları

Stüdyo Işığı ürünleri binlerce marka ve uygun fiyatları ile n11.com’da! Kampanyalı Stüdyo Işığı modelleri için hemen tıklayın.

Stüdyo Işığı Modelleri ve Fiyatları

Işık, insan hayatının en önemli olgularından bir tanesidir. Günlük hayatta çok büyük işlevlere sahip olan ışık kaynakları, bazı iş kollarında da oldukça önemli yerlere sahiptir. Işığın en önemli olduğu mesleklerin başında fotoğrafçılık geliyor. Her türlü fotoğraf ve video çekiminde ön plana çıkan ışık kaynakları mevcut görüntülerin kamera tarafından çok daha canlı ve parlak görülmesi açısından gereklilik arz ediyor. Stüdyo ışığı modellerinin her biri özel bir amaç için üretilmiş olan, özel ışık kaynaklarıdır. Özellikle ürün fotoğrafçılığı ile ilgilenen kişiler için stüdyo ışıkları en gerekli hatta vazgeçilmez olan aksesuarlardan bir tanesidir. Çünkü fotoğraf makineniz ne kadar kaliteli çekim yaparsa yapsın ortamda yeterli ve doğru ışık olmadığı takdirde yapılan çekimler istenen kaliteyi vermeyecektir. Bu nedenle stüdyo ışık ekipmanları arasında yer alan araçların her biri oldukça önemli işlevlere sahiptir. Fotoğraf ve video çekimi yapanlar için güneş ışığı çok önemlidir. Güneş ışığının olmadığı ortamlarda ise güneş ışığı değerine en yakın stüdyo ışıkları tercih edilerek bu eksiklik giderilebilir. 5500 kelvin değerine sahip olan sıcaklığı yakaladığınız zaman güneş ışığında çekim yapıyormuş gibi işler elde etmeniz mümkündür. İster profesyonel fotoğrafçı ya da kameraman olun isterseniz de amatör olarak kendi çekimlerinizi yapan biri olun bir stüdyo ışığı sahibi olmanız gerekir. Bunun için de yine uygun bir ışık kaynağına sahip olmanız her şeyin başında gelir. Sayfamızda hem profesyonel hem de amatör olan kişilerin kullanımı için uygun olan onlarca farklı stüdyo ışık seti bulunuyor. Bu setler çok kapsamlı olabildiği gibi sadece ihtiyacınız olan birkaç parça ışık kaynağını da içeriyor olabilir. Fotoğraf makinesi aksesuarları ve ürünler arasında gezinerek ihtiyacınız olan modelleri bulup karşılaştırma yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Stüdyo ışıkları, son dönemlerde teknolojinin ve internet dünyasının gelişmesi sonucu insanların günlük hayatında duymaya başladıkları unsurlardan bir tanesi haline aldı. Öyle ki video içerik üreticiliğinin bir gelir kapısı olmasının ardından bu işi yapmak isteyenler profesyonel bir kameranın yanı sıra birtakım ekipmanlara da ihtiyaç duyar oldu. O ekipmanların başında mikrofonlar, fonlar ve diğer unsurların yanı sıra bir de stüdyo ışıkları yer alıyor. Beyaz ya da gün ışığı rengine sahip olabilen stüdyo ışıkları hem iç mekân hem de dış mekân çekimlerinde kullanılabilir. Stüdyo çekimlerinde genellikle sürekli stüdyo ışığı modeli kullanılsa da yapılacak olan çekimde duyulan ışık türüne göre bu değişiklik gösterebilir. Stüdyo ışıkları hayatın her alanında kullanılabilen ürünlerdir. Çünkü fotoğraf ve video çekimi hayatın her alanına girmiş olan faaliyetlerdir. Yapacağınız işin profesyonel olmasını ve bu yolda ilerlemesini istiyorsanız profesyonel bir ışı kaynağına sahip olmalısınız. Stüdyo ışığı modellerinin her biri yapacağınız çekimi doğrudan etkileyebilen ekipmanlardır. Işık kaynağının doğru kullanılması yapacağınız işi bambaşka bir noktaya taşıyabilir. Işık oyunları ya da ışık açıları sayesinde elde ettiğiniz fotoğraf ve videoların kalitesi şaşırtıcı şekilde artabilir. Stüdyo ışık kullanımı, stüdyo ışıklarının artık çok daha ergonomik modellerinin üretilmesi ile kişisel kullanıcılar tarafından bile tercih edilen ürünler halini aldı. Öyle ki mini stüdyo ışığı modelleri sayesinde telefonunuz ile bile mükemmel çekimler gerçekleştirebiliyorsunuz. Aynı şekilde telefonlara takılabilen ring led modelleri ile de özellikle karanlık ortamlarda bile çok iyi çekimler gerçekleştirebilirsiniz. Stüdyo ışıklarının kullanımı oldukça kolaydır. Çoğu stüdyo ışığını ayaklı olarak kullanabilirsiniz. Ayaklı stüdyo ışığı olarak bilinen modellerin her biri tripod ile kullanılabildiği gibi tripodsuz olarak da kullanılabilir. Aynı zamanda stüdyo ışıklarını kontrol edip ayarlamanız için her defasında bu ekipmanların yanına gitmenize gerek yoktur. Çoğu model uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bir yapıya sahiptir. Eğer böyle bir stüdyo ışığına sahipseniz çekimleriniz sırasında ekstra efor harcamanıza gerek kalmaz. Farklı desenlerdeki albüm çeşitlerine de sayfamızdan bakabilirsiniz.

Işık kaynakları hayatın her alanında insanlar için geçmiş yıllardan bu yana oldukça önemli olmuştur. Aydınlatma amacı ile kullanılan bu ışık kaynakları, bazı mesleklerde ise bir tercihten çok zorunluluk olarak yer alır. Fotoğrafçılık, video üretimi, kameramanlık gibi mesleklerde ışık çok önemlidir. Çünkü yapılan çekimlerin kalitesini doğrudan ortamın ışığı belirler. Eğer karanlık ya da yeteri kadar ışık almayan bir ortamda çekim yapılırsa o çekimden elde edilen fotoğraf ve videolar istenilen kalitede olmayacaktır. Bu nedenle ortamda daima bir ışık kaynağının bulunması önemlidir. Fotoğraf ve video çekimi ile profesyonel olarak uğraşan kişiler stüdyo ışık türleri sayesinde günün her saatinde ya da en karanlık mekanlarda bile istedikleri ışığı yakalayabilirler. Stüdyo ışığı kullanımını önemli hale getiren birkaç faktör bulunur. Bunlardan ilki, ışığın fotoğraf üzerinde büyülü bir etkisi olduğudur. Yanlış ışık seçimi fotoğrafı ne kadar sabote ediyorsa doğru ışık seçimi fotoğrafı ya da videoyu o kadar kaliteli hale getirecektir. Stüdyo ışığının kullanılmasına neden olan bir diğer faktör ise gölge faktörüdür. İster insanların var olduğu çekimler isterseniz de bir ürün üzerine çekim gerçekleştirin doğru ışık açısını ya da doğru ışığı yakalayamadığınız sürece gölgelerin meydana gelmesi engellenemez. Bu da çoğu zaman yapılan çekimin kalitesini düşüren, istenmeyen bir faktör olarak görünür. Stüdyo ışıkları, çekim esnasında gölgeyi engelleyen önemli faktörlerdir. Stüdyo ışık sistemleri, sahip olduğu bu özellik sayesinde hangi ortamda çekim yapılırsa yapılsın gölge oluşmasını engelleyecektir. Çekim esnasında bulunan ortam da önemli bir faktördür. Fotoğraf ve video çekimleri her zaman gündüz saatlerinde yapılmaz. Akşam saatlerinde yapılan çekimlerde ise yeterli miktarda ışık olması gerekir. Bu yeterli ışığı ise stüdyo ışıkları sayesinde elde edebilirsiniz.

Fotoğraf çekimi, geçmişten günümüze kadar oldukça önemli olmuştur. Hem iş hayatında hem de kişisel hayatlarda fotoğraf çekimi günlük hayatın adeta bir parçasıdır. Teknolojinin gelişmesi ve özellikle sosyal medya platformlarının bir kazanç kapısı haline gelmesinin ardından fotoğraf çekimlerinin yanı sıra video çekimleri de bir hayli önemli olmaya başladır. Fotoğraf ve video çekerek para kazanan kişiler kaliteli işler yapabilmek adına profesyonel ekipmanlar ile çalışmak zorundadır. Bunların başında profesyonel fotoğraf makinesi ve kamera modelleri gelse de tek başına yeterli değildir. Hem video hem de fotoğraf çeken kişilerin stüdyo ışığına da ihtiyaçları vardır. Stüdyo ışığı özellikle iç mekân çekimlerinde doğal bir ışık kaynağı olması açısından oldukça önemli ekipmanlardır. Stüdyo ışık çeşitleri kullanım amaçlarına ve barındırdığı özelliklere göre farklılık gösteren ürünlerdir. İlk olarak en çok kullanılan stüdyo ışığı modellerinin başında sürekli aydınlatma ya da sürekli ışık olarak bilinen modeller geliyor. Bu modellerde ışığı oluşturmak için spiral ampul modelleri kullanılır. Sürekli ışık olarak bilinen bu modeller güneş ışığına benzer bir ışık elde edilmesini sağlar. Korunaklı kasaların içinde takılan bu ampuller özellikle fotoğraf çekimine yeni başlayan kişiler tarafından tercih edilir. Çünkü hem kullanması hem de kontrol etmesi kolay olan ürünlerdir. Stüdyo sürekli ışık modelleri genellikle tripodlar yardımı ile ayakta kullanılan ürünlerdir. Ergonomik yapıları sayesinde taşınmaları da bir hayli kolaydır. Son zamanlarda en çok kullanılan bir diğer stüdyo ışığı modeli ise halka stüdyo ışığı olarak bilinen ring led modelleridir. Titreşim ya da sarsılma yapmadan ışık verebilen bu modeller de doğal ışık kaynağı olarak kullanılabilir. Hem beyaz hem de gün ışığı renklerinde ledleri sayesinde hangi ışık türüne ihtiyaç duyarsanız o şekilde kullanabilirsiniz. Bu stüdyo ışıklarının en cezbedici özellikleri hafif olmalarıdır. Bu nedenle istediğiniz ortama taşıyabilirsiniz. Halka stüdyo ışığı modelleri büyük boyutların yanı sıra mini modelleri ile de fotoğraf ve video çeken kişiler tarafından kullanılır. Mini ring led modellerini ister fotoğraf makinenize isterseniz de telefonunuza takarak kaliteli çekimler yapabilirsiniz. Fotoğraf ve video çekimlerinde kullanılabilecek olan bir diğer stüdyo ışığı modeli ise led stüdyo ışığı modelleridir. 96 ledli ya da daha farklı led sayısına sahip olan bu modeller farklı boyutlara sahip olabilir. Özellikle 96 ledli olan modeller doğrudan fotoğraf makinesine ya da kameraya takılabilir olma özelliğine sahiptir. Böylece ışık kaynağınızı her daim yanınızda taşıyabilirsiniz. Sayfamızda bütün bu stüdyo ışığı modellerini bulmanız mümkündür. Ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olanı saniyeler içinde temin edebilirsiniz.

Bir ürünün tanıtılması, vesikalık çekimi ya da farklı alanlarda kullanılmak üzere yapılan fotoğraf çekimleri oldukça önemli bir iştir. Bu işin tamamlanabilmesi için her ne kadar profesyonel bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyulsa da bu tek başına yeterli değildir. Profesyonel bir fotoğraf çekiminin gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulan en önemli ekipmanlardan bir tanesi de stüdyo ışığıdır. Stüdyo ışığı hem ürün çekimlerinde hem de insan çekimlerinden bir fotoğrafçının en çok kullandığı ekipmandır. Özellikle iç mekân çekimlerinde doğal ışık kaynağı oluşturması ve ışık dengesinin yakalanabilmesi için stüdyo ışığı modellerine ihtiyaç duyulur. Stüdyo ışık ayarları doğru yapıldığı zaman size doğal bir ışık dengesi sağlayacaktır. Stüdyo ışıkları gün ışığı ya da beyaz tonlarında renkler elde etmenizi sağlar. Bu renkler ise çekimler esnasında size doğal ışık kaynağı olacaktır. Profesyonel çekimler esnasında gölge olmaması oldukça önemli bir detaydır. İster led stüdyo ışığı isterseniz de sürekli ışık kullanın gölge oluşmasını engelleyecektir. Böylece hem fotoğraf çekimi esnasında hem de fotoğrafların düzenlenmesi esnasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Işık kullanımı fotoğraf çekimi için oldukça önemlidir. Doğru bir ışık kullanımı sayesinde ortaya inanılmaz fotoğrafların çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle özellikle stüdyo ortamında çekim yapıyorsanız kullandığınız ışık bir hayli önemlidir. Eğer yanlış bir aydınlatma tercih ederseniz, fotoğraflardan beklediğiniz kaliteyi almanın dışında istediğiniz gibi bir çekim gerçekleştirmeniz imkânsız olacaktır. Hem ürün çekimlerinde hem de insanların yer aldığı fotoğraf çekimlerinde parlama ve yansıma olmaması oldukça önemlidir. Stüdyo çekim ışığı modellerinin tamamı özellikle parlamayı azaltan ya da tamamen engelleyen yapıları ile dikkatleri çeker. Parlama fotoğraflarda kötü bir görüntünün oluşmasına neden olabilir. Bunun önüne geçme aşamasında da kullanılan ışığın önemi bir kez daha ortaya çıkar. Bütün bunların yanı sıra fotoğraf çekimleri sırasında kullanılabilecek olan ışıkların her birinin hem kullanım alanı hem de kullanım amacı farklılık gösterebilir. Örneğin küçük bir ürünün fotoğrafını çekiyorsanız tripodlu ve büyük stüdyo ışığı modellerinden ziyade mini stüdyo ışığı modellerini tercih edebilirsiniz. Bu sizin için hem daha ergonomik hem de daha işlevsel olacaktır. ışığı etrafa yaymak yerine doğrudan ürüne odaklama noktasında çok daha kolaylık sağlayacaktır.

Stüdyo ışıkları, gerçekleştirdikleri işlev nedeniyle bir fotoğrafçının ya da video içerik üreticilerinin en temel ihtiyacı olan ekipmanların başında gelir. Stüdyo ışıkları modellerine göre farklı özelliklere sahip olarak üretilir. Stüdyo ışık sistemleri sahip olduğu özellikler bakımından oldukça donanımlı ürünlerdir. Bu özelliklerin ilk başında bu ürünlerin dayanıklı olması gelir. Özellikle sürekli ışık olarak bilinen modeller darbelere karşı dayanıklı kasalara sahiptir. Bu kasalar fotoğraf çekimi sırasında herhangi bir kaza ya da darbe anında ışı kaynağının zarar görmesini engeller. Stüdyo ışıklarının en önemli özelliklerinin başında ergonomik tasarıma sahip olmaları gelir. Bu ışıklar kolay taşınabilir olmaları nedeniyle tek bir yerde değil fotoğrafçının istediği yerde kullanabilmesine olanak sağlar. Böylece ışıkları ister iç mekân çekimlerinde ister dış mekân çekimlerinde yanınızda taşıyarak kullanabilirsiniz. Stüdyo ışıklarının en önemli işlevi doğal bir aydınlatma sağlamasıdır. Bu nedenle ister sürekli ışık ister led ışık isterseniz de son dönemlerde özellikle Youtuber olan kişiler tarafından kullanılan ring light led ışıklar olsun bütün stüdyo ışığı modelleri ışıklandırma konusunda doğallık sağlar. Bunun yanı sıra kişiye gölgesiz çekim yapma imkânı sağlar. Gölgesiz çekim özellikle ürün fotoğrafçıları için önemli bir detaydır. Bu nedenle stüdyo ışıkları kullanılarak bu problemin önüne geçilebilir. Stüdyo ışıkları hem yerde hem de tripod yardımı ile yerden belli bir mesafe yükseklikte kullanılabilen ürünlerdir. Sağlam tripodlar sayesinde iki metre yüksekliğe kadar çıkarılabilirler. Fotoğraf stüdyo ışığı modellerinin her biri uzun ömürlü olmaları ile dikkatleri çeker. Bir kez stüdyo ışığı aldığınız zaman o ürünü uzun yıllar kullanabilirsiniz. Stüdyo ışıkları profesyonel kullanıma uygun olan ürünlerdir. Bu nedenle fiyatları da maliyet açısından biraz yüksek olabilir. Stüdyo ışık fiyatları belirlenirken ürünün kalitesi, markası, modeli, ışık ile birlikte gönderilen ekipmanlar da oldukça önemli rol oynar. Sayfamızda her modelden onlarca farklı özelliğe sahip olan yüzlerce stüdyo ışığı modelini bulmanız mümkündür. Bu ışıklar arasında ihtiyaçlarınıza yönelik ürünleri bularak fiyat karşılaştırmaları yapabilirsiniz. Ayrıca daha önce ürünü kullanan kişiler tarafından yapılmış olan stüdyo ışığı yorumları sayesinde almak istediğiniz ürün hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yorumlar arasında yalnızca kullanıcı değerlendirmeleri değil aynı zamanda stüdyo ışığı önerileri de bulmanız mümkündür. Farklı kalitelerde ve modellerde stüdyo ışıkları için sayfamızı incelemeniz yeterli olacaktır.

Stüdyoda çekimlere telefonla başlayın

Başa dön tuşu