Magazin

Şehit aileleri: “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Şehit aileleri: “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

şehit aileleri: “şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Şehit aileleri: “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

İfade Özgürlüğü ve Cumhurbaşkanına Hakaret Suçu

34 Yıla Girerken

Coronavirüs…  bilinmeyen etkileri…

Susuzluk

“Hayırlı Anne Baba!”

İkinci El Kara Taşıtlarında Pazarlama Kısıtlaması Uygulaması

Deniz Rüyası…

İlkokuldan Üniversiteye Eğitim

Şehit aileleri: “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz yaptıkları ortak basın açıklaması ile Gaziler Günü’nü kutladı.

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz yaptıkları ortak basın açıklaması ile Gaziler Günü’nü kutladı.

Anadolu Güvenlik Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen ile 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Gazileri ve Terör Mağdurları Derneği Genel Başkanı Abbas Gündüz yaptıkları ortak basın açıklaması ile Gaziler Günü’nü kutladı.

Sözen ve Gündüz tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, savaş arkadaşları gazilere ve Mehmetçiğe hak ettikleri değeri vermek, onların her yerde ve her zaman onurlandırılması gerektiği belirtildi. “Gazilerimiz, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, destansı tarihimizin aşan abideleri, milletimizin bağımsız olma şuurunu iri tutan efsaneleri ve Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının ölümsüz destanlarıdır” belirtilen açıklamada, “Düşmanları bitmeyen bu güzel vatanın bütünlüğünü ve bağımsızlığını korumak adına güvenlik güçlerimiz canı pahasına mücadelelerini sürdürmektedir. Güvenlik güçlerimiz eskiden olduğu gibi ülkenin ve milletin şerefini ve onurunu korumakta canı pahasına savaşmaktadır. Bundan dolayıdır ki, devletine ve milletine bağlı olan hiçbir Türk vatandaşı, şehitlerini ve gazilerini görmezlikten gelmez” denildi.

Açıklamada, “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir. Gazi, vatan sevgisinin sembolüdür. Şehit ve gazi, toprağı vatan; insanı ulus yapan değerlerdir. Destanlar oluşturan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Gazilerimize olan sevgi ve saygı kişinin kendine ve vatanına olan saygısıdır. Milletimiz de bu anlamda gazilerine sahip çıkarak saygısını ve şükranını göstermektedir. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada kılıç sallamış, zaferden zaferlere atlamış, ecdadını örnek alarak Anadolu’da, Kore’de, Kıbrıs’ta canlarını hiçe sayarak vatan, millet, bayrak aşkıyla tarihinde birçok savaşa girerek yüzünün akıyla çıkmıştır. Gaziliğin devlet ve millet nezdindekini önemini Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ‘Kahraman Türk ordusu; sizin kahramanlığınızla kazanılan büyük zaferin millet tarafından takdimine dalalet eden bu unvan ve rütbeye ancak size izafe ederek bütün askerlik hayatımın en büyük iftiharı olarak taşıyacağım.’ diyerek anlatmaktadır. Öyle ki; milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet şükran duygularımızı ifade etmek milletimizin en büyük görevidir” ifadelerine yer verildi.

(Muhsin Taş – İHA)

‘Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir’ » Çankırıda Yeni Gün Çankırı Haber

Çankırı’da Yeni Gün » Çankırı Gündemi » ‘Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir’

‘Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir’ » Çankırıda Yeni Gün Çankırı Haber

Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Gazi Emekli Astsubay Yüksel Teke Gaziler Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında,

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik Ünvanının Verilişinin 100.Yılı olduğunu belirterek, ”Gurur ve övünç kaynağımız Gazilerimizin aziz hatıralarını ilelebet canlı tutmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal Rütbesi ve Gazilik Unvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihi  “Gaziler Günü” olarak kabul ve ilan edilmiştir.” dedi.

Aziz Türk Milleti tarihi boyunca vatanı, bayrağı, bağımsızlığı ve kutsal saydığı değerler uğruna mücadeleler vermiş ve eşsiz zaferler kazanmıştır diyen Yüksel Teke, ”Bu uğurda her zaman seve seve canını ortaya koyan Mehmetçik, ya şehitlik ya da gazilik mertebesine ulaşmıştır. Kurtuluş Savaşı’nın da zaferle neticelenmesinin temelinde bu fedakârlık, bu inanç vardır. Bugün de birlik ve bütünlüğümüze kasteden bölücü teröre karşı kararlılıkla sürdürdüğümüz mücadelede, eşsiz kahramanlıklarda bulunan şehitlerimize ve gazilerimize çok şey borçluyuz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü ve ebedi varlığını korumak, milletimizin birlik, beraberlik, barış ve huzurunu sağlamak için, canlarını hiç tereddüt etmeden siper etmiş, tüm kahraman gazilerimizin “Gaziler Günü” nü kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Bu rütbe ve unvan Yüce Atatürk’e, Büyük Türk Milletinin gönlünden kopup gelen o engin sevgisinin de, tarih sayfalarına yansıması olduğunu vurgulayan Teke, ”Savaş meydanlarının en büyük rütbesi şehitliktir. Ama Gazilik de bu rütbeden sonra gelen en ulvi değerlerimiz arasındadır. Yüce Türk Milletinin yüksek menfaatleri, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, şanlı bayrağımızın ebediyete kadar gönderde dalgalanması, minarelerimizden duyulan ezan seslerinin kulaklarımızdan eksilmemesi için vatan ve vazife uğruna seve, seve ölüme giden Vatan evlatlarına selam olsun. Yüce dinimiz İslam, Gazi için şöyle der; Gaza eden kişidir. İlahi Kelimetullah için cihada giden, savaşan, Allah yolunda, Allah rızası için mücadele eden Müslüman askerlerden dönenlere gazi denildiği gibi, Savaşta büyük yararlılıklar gösterenlere de gazi unvanı verilir. İslami sözlüklerde gazilik: ”Savaşa katılan kişi” hakkında kullanılmasına rağmen, savaşa katılan ve sağ olarak dönenler için de kullanılan ulvi bir unvandır. İslamiyet’in dili Yüce kitabımız Kuran-ı Kerim, müminlere şu buyrukla seslenmiştir. ”De ki: Bize iki iyilikten, ‘gazilik ve şehitlikten’ başka bir şeyin gelmesini mi bekliyorsunuz?” (Tevbe, 9/52) Bu ilahi emir asırlar boyunca halk arasında, ”Ya gazi, ya şehit”, ”ölürsem şehit, kalırsam gazi” şeklinde kullanılmıştır.” diyerek gaziliğin önemine deindi.

Gazilik hakkında da bilgi veren Yüksel Teke, ” Muharip Gazi, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları ifade eder. Malul Gazi, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurtiçi ve yurtdışı mücadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekât ve hizmetler sırasında, bu harekât ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri ifade eder. Yüce Türk Milletini birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan nice kahramanlıklar; vatan topraklarımız, ay yıldızlı bayrağımız uğruna ödediğimiz kan ve can bedeli gelir. Bütün mazlum milletlere örnek olan bağımsızlık savaşımızdan tarihe mal olmuş yüzbinlerce İstiklal savaşı gazimizden ne yazık ki, günümüzde hayatta kalanı yoktur. Ancak onların vatanımıza sadakatle bağlılıklarının en önemli göstergesi olan İstiklal Savaşı Madalyalarını gururla taşıyan aileleri; devletimizin kuruluşunu anlatan o önemli dönemin temsilcileridirler. Ayrıca 50’li yıllarda dünya barışına katkı sağlamak adına katıldığımız Kore Savaşlarında Mehmetçiğin savaş meydanlarındaki yiğitliğini, korkusuz yüreğini bir kez daha dünya devletlerine gösteren; Devletimizin milli menfaatini savunmak, milletimizin ayrılmaz parçası Kıbrıs Türk Halkının Rumlar tarafından topyekûn imha edilmesine mani olmak için ata yadigârımız Kıbrıs adasında 20 Temmuz 1974 yılında yaşanan her iki harekâta da katılarak, ‘Muharip Gazi’ unvanı alan on binlerce yurttaşımızdan günümüzde hayatta kalanlarının sayısı 30 bin civarındadır.” dedi.

Açıklamasının devamında ise Dernek Başkanı Yüksel Teke, ”Bu gerçeğin yanı sıra 1984 yılından günümüze ülkemizin yaşamış olduğu P.K.K terör belası nedeniyle, T.S.K’da rütbeli rütbesiz binlerce evladımız, Emniyet teşkilatımızda güvenlik güçleri mensuplarımız,  korucularımız; ve en nihayetinde 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan; hain Fetö terör örgütü mensuplarının ülkemizi ele geçirmek adına girişmiş oldukları o alçak darbe teşebbüsü. Günümüz Türkiye’sinde yaşanan her türlü olumsuzluğa rağmen. Vatan savunmasında milletimizin gönlünde taht kuran nice kahramanlarımızın, vatan ve vazife uğruna ter dökerek, kol bacak, göz feda ederek, can vererek; ‘Gazi ve Şehit’ olanlar, kimliğindeki ay yıldızı gururla taşıyanların, asil Türk Milletinin ferdi olmanın onurunu bilenlerin, bir ve beraber yaşamamızın gücüne inanların varlığı; vatan bellediğimiz bu topraklarda milletçe sonsuza dek yaşamaya devam edeceğimizin en önemli güç kaynağı olmaya devam edecektir. Şehitlerimiz ve gazilerimiz; birlik ve bütünlüğümüzün, vatan sevgimizin, özgürlük ve bağımsızlığımızın simgeleri olarak sonsuza kadar gönüllerde yaşayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, bağımsızlığımızın ve bölünmez bütünlüğümüzün simgesi olan gazi ve malullerimize de sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diyerek  ‘Gaziler Günümüz Kutlu Olsun’ dedi.

Keywords

şehit , aileleri: , “şehit , nurlanmış , gazi , onurlanmış , askerdir”

Şehit aileleri: “Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir”

Başa dön tuşu