News

​​iPhone da Test Alert Notification uyarısı ne?

iPhone kullanclarna giden Evde Kal Trkiye uyars iin aklama

Memur, Memurlar,

iPhone kullanclarna giden Evde Kal Trkiye uyars iin aklama

Trkiye’deki baz iPhone kullanclar telefonlarna Acil Durum Uyars (Test Alert Notification) geldiini ve ‘Evde kal Turkiye’ mesaj geldiini bildirdi.

Twitter’da telefonlarna gelen alarmn ekran grntsn paylaan kullanclar, alarmn tekrarladn da ifade etti.

Vodafone’dan aklama

Kullanclarn telefonuna giden acil durum uyarsyla ilgili Twitter’dan aklama yaymlayan Vodafone Trkiye, durumun aratrldn belirtti ve unlar yazd:

“24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde baz iPhone kullanclarnn telefonlarna Acil Durum Uyarlar kapsamnda “Evde Kal Trkiye” bildiriminin iletildii tespit edilmitir.

Konun teknik ekiplerimiz tarafndan aratrlmaktadr. Yaanan aksaklk ve verdiimiz rahatszlktan dolay zr diler, anlaynz iin teekkr ederiz.”

‘Test Alert Notification’ne demek?

Test Alert Natification: test uyars bildirimi anlamna gelmektedir. Test Alert Natification genel olarak kullanlan bir uyar sistemi olarak dnlebilir.

Nasl kapatlr?

Ayarlar > Bildirimler’e gidin,ekrann en alt ksmna kaydrn,test Alert Notification sekmesinden bildirimleri kapatn.

iPhone “test alert notification” uyarısı ortalığı karıştırdı!

Test Alert Notification uyarısı nedir nasıl kapatılır?

iPhone kullanıcıları sabah saatlerinde telefonlarında “Test Alert Natification” (Evde Kal Türkiye) uyarısıyla karşılaştı.

Acil Durum Uyarısı’nda “Evde Kal Türkiye” mesajı verildi. Ancak tüm iPhone kullanıcılarına uyarı mesajı henüz iletilmedi.

Twitter’da telefonlarına gelen alarmın ekran görüntüsünü paylaşan kullanıcılar, alarmın tekrarladığını da ifade etti.

‘TEST ALERT NOTİFİCATİON’ UYARISI NASIL KAPATILIR?

Ayarlar > Bildirimler’e gidin. Ekranın en alt kısmına kaydırın. Test Alert Notification sekmesinden bildirimleri kapatın.

Apple Iphone telefonlara gelen Evde Kal ” test alert notification ” uyarısı

24 temmuz 2021 tarihinde ilginç bir şekilde apple iphone telefonlara gelen bildirim ile insanların ilgisini çekmiş uyarının nedeni bir farkındalık olsa gerek

Apple Iphone telefonlara gelen Evde Kal

24 temmuz 2021 günü saat 10:00 sularında birçok apple iphone kullanıcısına giden yüksek sesli uyarıya sahip, yaklaşık olarak 4 kere ciddi ses ile ana ekrana düşen uyarı insanları şaşırttı.

Uyarıyı gören kullanıcıların bir kısmı virüsten şüphelenirken işin aslı çok geçmeden anlaşıldı.

Evde Kal Türkiye farkındalığı yaratmak adına telefonlara gönderilen uyarı birçok kullanıcıyı korkutsa da hakkında oldukça konuşturacağa benziyor.

test alert notification olarak ekrana düşmesi biraz şaşırtıcı.

Uyarının şu an için vodafone hat kullanan kullanıcılara gittiği söyleniyor. turkcell kullanan kullanıcılar için herhangi yeni bir bilgi bulunmamakta.

Bu tarz uyarılar almamak için yapmanız gerekenler

iphone -> ayarlar, bildirimlerin en altında “test alert notification” bölümünü kapatabilirsiniz.

Türkiyedeki iPhone kullanıcıları acil durum uyarısı ile korktu

Yaklaşık 20 dakika önce Türkiye’deki bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) geldi.

Türkiyedeki iPhone kullanıcıları acil durum uyarısı ile korktu

Yaklaşık 20 dakika önce Türkiye’deki bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarısı (Test Alert Notification) geldi.

Bu mesajda direkt olarak “Evde kal Turkiye‘”ibaresi yer alıyordu. Art arda üç tane gelen bu bildirim elbette birçok kişiyi korkuttu. Henüz bu Acil Durum Uyarısı için resmi bir açıklama gelmedi ancak bu sadece özelliğin kullanımı için bir testti. Bu özellik hakkında Apple’ın açıklaması şöyle:

“iPhone ve Apple Watch’unuzda acil durum, hükümet ve kamu güvenliği uyarıları alabilirsiniz. Acil bir durumda şunlarla karşılaşabilirsiniz:

Güncelleme: Konu hakkında Vodafone resmi bir açıklama yaptı:

Twitter’dan açıklama yapan Vodafone Türkiye, sadece kendi müşterilerini ilgilendiriyor gibi görünen durum hakkında şunları yazdı:

“24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir.

Konun teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır. Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Bunun için iPhone ayarlarından Bildirimler’e gelin ve sayfanın en altındaki Test Alert Notification seçeneğini iptal edin. Ancak bunu yapmanızı çok da tavsiye etmiyoruz. Bu sistem sayesinde özellikle yaklaşan çok büyük hava olayları hakkında resmi makamlardan önemli bilgilendirmeler alabilirsiniz.

Bu sistemin yurt dışında da birçok ülke tarafından aktif olarak kullanıldığını belirtelim. Burada Türkiye’ye özel bir durum bulunmuyor.

Referans :
www.memurlar.net
www.zhaber.com.tr
www.kpsscafe.com.tr
www.log.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu