News

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman?…

Asgari ücrette ikinci toplantı için taraflar buluştu

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 asgari ücreti belirleyecek Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı Türk-İş’in ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Taraflar 9 Aralık’ta da işveren kesimini temsil eden TİSK’in ev sahipliğinde…

Asgari ücrette ikinci toplantı için taraflar buluştu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2022 yılına ait genel yatırım ve finansman programının uygulanmasına ilişkin esasları belirleyen tebliği yayımladı.

Resmi Gazete’de yer alan tebliğ, kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) ve bağlı ortaklıklarının 2022 yılına ait yatırım programına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı hükümlerinin uygulanması amacıyla izlenecek esaslar ile istenecek bilgi ve belgelerin mahiyetini belirliyor.

Tebliğde, personel atamaları, kamu kurumlarında çalışma düzeni, teşebbüs bütçeleri, izleme ve faaliyet raporlarına ilişkin uygulama hükümleri bulunuyor.

Buna göre, kamu teşebbüslerince hazırlanacak işletme bütçelerinin, programda yer alan mali hedef ve tavanlarla uyumlu olması ve işletme bütçelerinde mali hedef ve tavanları oluşturan her bir kaleme detaylı olarak yer verilmesi zorunlu olacak.

Teşebbüsler, finansman ihtiyacının oluşması durumunda zorunlu hallerde, program çerçevesinde tespit edilen mali büyüklüklerle uyumlu olacak şekilde bankalardan ticari kredi kullanımı dâhil diğer finansman yöntemlerine başvurabilecek. Ticari banka kredisi kullanımına ilişkin tüm sorumluluk teşebbüs yönetim kuruluna ait olacak.

KİT’ler 2021 yılı kâr beklentisi/gerçekleşmesi ve önceki yıldan kalan temettü borçları dikkate alınarak belirlenen tutarda, bütçe hedefleri dikkate alınarak tespit edilen ve gerektiğinde revize edilebilecek olan ödeme planı doğrultusunda temettü ödemelerini yapacaklar.

Şeffaflığın ve kamuya hesap verilebilirliğin artırılması amacıyla teşebbüsler, 2021 yılı faaliyet raporlarını 31 Mayıs 2022 tarihine kadar kendi internet sitelerinde yayımlayacaklar.

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

7 milyona yakın emekçiyi doğrudan ilgilendiren, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Asgari ücret 3. Toplantıda belli olmayınca gözler asgari ücreti belirmek için 4. Toplantıya çevrilmişti. Beklenen tarihi açıklandı. Peki, Asgari ücret 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

Asgari ücret 4. toplantı ne zaman, ayın kaçında? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

İlk toplantısını 1 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, ikinci toplantısını 7 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde yapan Asgari Ücreti Belirleme Komisyonu, üçüncü toplantısını dün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) gerçekleştirdi. Toplantıdan net asgari ücret miktarı çıkmazken asgari geçim miktarı pazarlığında da anlaşma sağlanamadığı açıklandı. Peki, Asgari ücret 4. toplantı ne zaman? Asgari ücret ne zaman belli olacak, kaç toplantıda belli oluyor?

ASGARİ ÜCRET 4. TOPLANTI NE ZAMAN, KAÇ TOPLANTIDA BELLİ OLUYOR?

Asgari ücretin belli olacağı 4. toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılacak. 2021 yılı için asgari ücret brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenmişti.

SON TOPLANTI PAZARTESİ GÜNÜ

3. toplantıdan sonuç çıkmayınca gözler 4. toplantıya çevrildi. CNN Türk’ün son dakika olarak geçtiği habere göre; son toplantı 13 Aralık Pazartesi günü yapılacak. Ayrıca 3. toplantı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir görüşme yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en uygun ve en ideal asgari ücreti belirlemek için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Biz kesinlikle bu noktada işçimizi zora sokmayacağız. Asgari ücret noktasında da inşallah en uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net, masaya yatırarak nihai kararımızı vereceğiz” demişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

2022 asgari ücret dördüncü 4.toplantısı ne zaman?

2022 asgari ücret dördüncü 4.toplantısı ne zaman? Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zam toplantıları uzun süredir devam ediyor. İlki 1 Aralık’ta yapılan toplantının ikincisi de 7 Aralık tarihinde gerçekleştirilmişti. Bugün üçüncü toplantının ardından gözler asgari ücretin belirlenmesi çevrildi. Peki asgari ücrette son durum ne? Asgari ücret ne kadar olacak? İşte detaylar…

2022 asgari ücret dördüncü 4.toplantısı ne zaman?

2022 asgari ücret dördüncü 4.toplantısı ne zaman? Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zam toplantıları uzun süredir devam ediyor. İlki 1 Aralık’ta yapılan toplantının ikincisi de 7 Aralık tarihinde gerçekleştirilmişti. Bugün üçüncü toplantının ardından gözler asgari ücretin belirlenmesi çevrildi. Peki asgari ücrette son durum ne? Asgari ücret ne kadar olacak? İşte detaylar…

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücreti belirleme çalışmalarında resmi süreç devam ediyor. İlk toplantısını 1 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, ikinci toplantısını 7 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde yapan Komisyon, üçüncü toplantısını bugün Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) evsahipliğinde gerçekleştirdi. Toplantıda uzlaşmaya varılamadı. Asgari ücret tarihi henüz belirlenmeyen 4. toplantıya kaldı.

Toplantıyı kilitleyen nokta enflasyon rakamları oldu. TİSK, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarının baz alınmasını istedi. Türk-İş ise yaşanan enflasyonun yüzde 50’nin üzerinde olduğu gerekçesiyle buna itiraz etti

Öte yandan TÜİK bu yıl asgari geçim tutarı açıklamadı. Komisyon, Hacettepe Üniversitesi’nin bir işçinin günlük dengeli beslenme parametresine göre hesaplama yaptı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun hesaplamasında asgari geçim tutarı hafif işte 2.979 TL, ağır işte 3.567 TL oldu.

– İkinci toplantıda TÜİK’ten her sene Hacettepe Üniversitesi’nden aldığı verileri paylaşıyordu. Bugün komisyon olarak hesabı burada yaptık. Yaptığımız hesapta Hacettepe verilerinden verilen parametrelerle rakamları bir araya getirip karşılaştırdık. Türk-İş ve TİSK arasında itirazlar var. Türk-İş rakamlar kalori hesabına göre yapılıyor bunların fiyatları fark ediyor. Biz daha farklı ücretler belirliyoruz. TİSK Türkiye’de işçiler sadece ağır işçi çalışmıyor Türkiye ortalamasının alınması gerekli diyor.

ASGARİ ÜCRET KOMİSYONUN KARARINA GÖRE BELİRLENECEK

– Belli hesaplar yaptık, eski formüle göre asgari geçim tutarı 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında değişiyor. TİSK 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. Türk-İş 3 bin 900’ün altına düşmez dedi. Bu Hacettepe beslenme kalıplarına göre yaptığımız bir parametre. Asgari ücret bu komisyonun kararına göre belirlenecek. Bu toplantıda özellikle çalışanlarla ilgili işçi ve işveren taraflarının bazı konularda mutabık bazı konularda farklı görüşleri oldu.

Türk-İş Genel Sekreteri Irgat, “İşveren kesimiyle uzlaşmazlıklarımızı maalesef henüz gideremedik.Ay sonuna kadar zamanımız var. Görüşmeler devam edecek. Yaşanan enflasyonu ve büyümeden payı dikkate alan asgari ücret bekliyoruz” diye konuştu.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “Çalışanımız enflasyona karşı korunacak. 3161 lira gibi resmi bir teklifimiz söz konusu değil.Orta yolu bulacağız. Asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği ortada. Esas almak durumuzda olduğumuz enflasyon verisi TÜİK verisi” dedi.

3 konuda mutabakata vardıklarını aktaran Koç şöyle konuştu: ”Türk-İş ve TİSK olarak SGK işçi primlerinin 5 puan olarak revize edilmesi. Yüzde 14’ün yüzde 9 olarak düzenlenmesi. 5 puanlık işveren desteğinin işçilere de sağlanması konusunda mutabakata vardık. İkinci mutabakatımız, özellikle birinci vergi diliminin yıllık brüt asgari ücret miktarına çekilmesi. Diğer mutabakat ise 5 yıldır uygulanan asgari ücret işveren desteğinin toplu iş sözleşmeli yerlerde yüzde 6 olarak uygulanması toplu sözleşme olmayan yerlerde yüzde 3 olarak uygulanması mutabakatına vardık.”

Toplantıdan önce konuşan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Ümit ediyorum en kısa zamanda bu süreci olumlu, güzel bir şekilde tamamlarız. Çok pozitif bir iklimle geçiyor toplantılar. İnşallah sonucu da neticesi de böyle olur.” açıklamasında bulundu.

1 Aralık’ta başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantıları devam ediyor. 7 milyon kişinin odaklandığı, dolaylı olarak 30 milyon kişiyi ilgilendiren asgari ücrete ilişkin görüşmeler sürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu ikinci toplantısını 7 Aralık’ta gerçekleştirildi. Üçüncü toplantı ise bugün TİSK binasında yapılıyor. Asgari ücret 2022 maaşlarına yönelik artış beklentisi ise yüzde 30’ların üzerine çıktı.

KRİTİK EŞİK 4 BİN TL! İşçi tarafı asgari ücretin 4 bin liranın altına indirilmemesini istedi. Türk-İş Bakanı Ergun Atalay, “Bize de memurlara da enflasyonun üzerinde bir zam olduğu zaman devlet onları veriyor. Bakan Beyin ifadesine göre enflasyonun üzerinde ne varsa kümülatif onu tamamlamayı düşünüyorlar. İşçiyi bunun dışında tutmaları mümkün değil” dedi.Kamuoyunda oluşan rakamların ortada olduğunu ifade eden Atalay, “Bu rakamların altında bir şeye ‘evet’ dememiz mümkün değil. İnşallah umduğumuz gibi olur. Hep beraber zevkle imzalarız. 7 milyona yakın insan bununla geçinmeye çalışıyor. Aileleriyle birlikte 30 milyonun üzerine kişi. Yani ülkenin üçte birinden daha fazla” açıklaması yaptı. Uzmanlara göre de asgari ücretin yüzde 30’un altına inmesi ve yüzde 45’in üzerine çıkması zor görünüyor, kritik eşiğin 4 bin lira olduğu belirtiliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAM PAZARLIĞINDA 4 KRİTERÇalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığında gerçekleşen ikinci toplantıda, sosyal güvenlik prim gelirlerini etkileyen temel gösterge olan asgari ücret pazarlığında ‘yaşam maliyeti, salgın döneminde ülkenin genel ekonomik durumu, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı’ olmak üzere 4 parametre öne çıktı.

BAŞKAN ERDOĞAN: İŞÇİMİZİ ZORA SOKMAYACAĞIZBaşkan Recep Tayyip Erdoğan, “İşçimizi zora sokmayacağız. En uygununu, en ideal olanını gerek brüt gerek net masaya yatıracak nihai kararımızı vereceğiz. İşverenin de bu alınan kararla memnun olması lazım” açıklaması yaparken 2022 zammına yönelik beklentiler yüzde 30’u geçti. Kasım ayı enflasyonu ve 5 aylık 10.48’lik oran asgari ücretteki pazarlıkları da değiştirdi. Enflasyonun üzerinde ve refah payı ile birlikte yapılacak hesaplamalarda artış oranının yüzde 30’u geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Vergi destekleriyle rakam daha da yükselebilecek.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİNİN 3. TOPLANTISI ÖNCESİ AÇIKLAMA: HIZLI BİTİRMEK İSTİYORUZTİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, asgari ücret görüşmelerinin 3. toplantısı öncesi açıklamalarda bulundu ve şunları söyledi:

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında 4 kez toplanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığındaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar Bakanlıkta yapıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) Merkezi’nde üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

“DÖRDÜNCÜ TOPLANTI KARAR TOPLANTISI OLACAK”

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık.

Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor.

Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı ilk defa bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız” dedi.

TÜRK-İŞ: SAĞLIKLI KARAR SÖZ KONUSU OLMADI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise zor süreç yaşandığına dikkat çekerek, “Bulunduğumuz şartlarda tüm ücretli çalışanların sıkıntılarının giderilebileceği bir asgari ücret olsun istedik. Geldiğimiz nokta itibarıyla maalesef aynı durumda değiliz. İşveren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı maalesef gideremedik dolayısıyla komisyonun şu anda sağlıklı bir karar vermesi söz konusu olamadı.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı ile bizim gerçek hayatta yaşadığımız enflasyon arasında büyük farklar var. Döviz kurlarının yıl başından bu yana yüzde 85 arttığını dolayısıyla milli paramızın da bu oranda değer yitirdiğini görüyoruz. Üstüne üstlük son 1,5 ayda anormal şekilde artan enflasyon, dolayısıyla insanların alım gücünün o denli düşmesi, günlük fiyatların 2 defa değişmesi, dar gelirli insanlarımızı, asgari ücretlileri daha da zora soktu.

Biz yaşanan enflasyon, çarşı-pazar enflasyonu ve büyümeden de refah payı alacak oranda bir asgari ücretin tespitini bekliyoruz. Müzakereler devam edecek” diye konuştu.

TİSK: ÖNERİLMİŞ RESMİ RAKAM YOK

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da TÜİK’ten alınan parametreler doğrultusunda çeşitli hesaplamalar yapıldığını kaydederek, “Bizim ekim ayının başından bu yana yaptığımız açıklama; asgari ücretli ile çalışan arkadaşlarımız başta olmak üzere onların enflasyona karşı korunacağını çok net ifade ettik yani bahsedilen 3 bin 161 lira gibi önerilmiş bir rakam olmadı. Bizim tavrımız hala devam ediyor. Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. TÜİK’in açıkladığı bütün rakamlar bizim için geçerlidir. Onun dışında farklı enflasyon rakamları açıklayan kuruluşlar var; ama bizim esas almak durumunda kaldığımız kuruluş TÜİK’tir.

Çalışanımız enflasyona karşı korunacak. 3 bin 161 lira gibi resmi bir teklifimiz söz konusu değil. Parametrelerden çeşitli rakamlar ortada” dedi.

“RAKAM ÖNERİSİ OLMADI”

Öte yandan toplantı öncesi konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Biz üçlü saç ayağının en önemli temsilcisi olarak ülke geleceği için önemli kararlar vermeye çalışıyoruz. Komisyonda yapılan toplantıda rakam önerisi olmadı. Bu sene kuvvetli bir veri analizi işletmelerden alınan görüşler var. Tabi bazen bizlere düşük gelen yüksek gelen farklı rakamlar zikrediliyor.

Bu rakamları çözmede devletimizin işverenlere yapacağı teşvik ve çalışanlara yapılacak vergi indirimlerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu destekleri alabilirsek biz üçlü imzayı alabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

2022 asgari ücret toplantı gelişmeleri yakından takip ediliyor. Asgari ücret 2022 pazarlığında kritik toplantılar devam ediyor. Bugün 3.toplantısını gerçekleştiren komisyonun açıklamaları merak ediliyordu. Toplantı sonrasında ilk açıklamalar yapıldı ve pazarlık sürecinin devam ettiği belirtildi.

İlk toplantısını 1 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, ikinci toplantısını 7 Aralık’ta Türk-İş’in ev sahipliğinde yapan Komisyon, üçüncü toplantısını 9 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) gerçekleştirdi. Asgari ücretin 4. toplantısında rakamın net bir şekilde duyurulacağı belirtildi.

Asgari ücret 3.toplantı sonucuna göre asgari ücret 2022 tutarında iki taraf henüz anlaşamadı. Taraflar bir sonraki toplantıda orta yolun bulunacağını ve asgari ücretin net olarak açıklanacağını belirtti. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder’in başkanlığındaki toplantıda, Çalışma Genel Müdürlüğü ve TÜİK’ten gelecek veri ve raporlar görüşülmeye devam edilecek.

Çalışma Genel Müdürü Önder, işveren kesiminin asgari ücretin 3100 TL olmasını istediğini, TÜRK-İŞ’in ise asgari ücret için 3900 lira teklif ettiğini belirtti. Çalışma Genel Müdürü Önder asgari ücrete son toplantıda karar verileceğini duyurdu.

2022 ASGARİ ÜCRET 4. TOPLANTISI NE ZAMAN?

ASGARİ ÜCRETİN NETİNİN HESABI (TL / AY)

İŞVERENE MALİYETİ (TL / AY)

NET ASGARİ ÜCRETİN HESABI

İŞVERENE MALİYETİ

Asgari geçim indiriminden, gerçek usulde vergilendirilen ücretliler yararlanabiliyorlar. Bir de ücretini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edenlerin, örneğin birden fazla işverenden ücret alanlar gibi, bu olanaktan yararlanmaları mümkün.

Asgari Geçim İndirimi kısaca AGİ, uzun yıllardır (2008’den beri) uygulanıyor. Çalışanın ücretinden kesilecek gelir vergisinden, kendisi, eşi ve çocukları için her yıl belirlenen tutarlarda indirim yapılması esasına dayanıyor. AGİ uygulaması sayesinde ücretten kesilen vergi azaldığı, bazen de sıfırlandığı için çalışanın net ücreti, asgari geçim indirimi kadar artmış oluyor.

Asgari geçim indiriminin en yüksek tutarı, asgari ücret üzerinden hesaplanan gelir vergisi kadar olabiliyor. 2021 yılında bu tutar, üç çocuğu olup eşi çalışmayan ücretli için 456 TL civarında. Bunun yaklaşık; 268 TL’si ücretlinin kendisi, 54 TL’si çalışmayan eşi ve 134 TL’si da üç çocuğu için alınıyor.

Bu yazımızda, 2021 yılında uygulanan asgari geçim indirimi tutarlarına değindikten sonra sık karşılaşılan sorular ve cevapları ile bu konudaki son gelişmelere değineceğiz.

Asgari geçim indiriminden, gerçek usulde vergilendirilen ücretliler yararlanabiliyorlar. Bir de ücretini yıllık gelir vergisi beyannamesi ile beyan edenlerin (örneğin birden fazla işverenden ücret alanlar gibi) bu olanaktan yararlanmaları mümkün.

Bunlar dışında;

Aslında bu tutarın hesaplaması biraz karışık. Ancak daha kolay anlaşılabilmesi için biraz basitleştirelim istedik. İlk olarak ilgili yılın başında geçerli olan aylık brüt asgari ücret tutarının bilinmesi gerekiyor. Bu tutar 2021 yılınıntamamında aylık 3 bin 577 TL 50 kuruş olarak uygulanıyor.

İkinci olarak çalışanın kendisi, varsa çocukları ve eşi için uygulanacak toplam indirim oranının bulunması gerekiyor. Bu oranlar;

• İlk çocuk için yüzde 7,5,

• İkinci çocuk için yüzde 7,5,

• Üçüncü çocuk için yüzde 10,

• Diğer çocuklar için yüzde 5 olarak uygulanıyor.

Örneğin, evli ve iki çocuğu bulunan ve eşi çalışmayan bir kişinin asgari geçim indirimi oranı; kendisi için yüzde 50, eşi için yüzde 10, 2 çocuğu için yüzde 15 (yüzde 7,5+yüzde 7,5) olmak üzere toplam yüzde 75 olarak hesaplanıyor.

Üçüncü ve son aşamada ise aylık brüt asgari ücret ile bulduğumuz oran çarpılıyor ve çıkan tutarın da yüzde 15’i alınarak aylık AGİ tutarına ulaşılıyor.

Buna göre örnekteki personelin, kendisi, eşi ve iki çocuğu için 2021 yılında aylık olarak yararlanabileceği AGİ tutarı 402 TL 47 kuruş (3.577,50 x yüzde 75 x yüzde 15) oluyor. Ancak bu şekilde hesaplanan tutarın, çalışanın ücreti üzerinden hesaplanan gelir vergisinden fazla olamayacağı da unutulmamalı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yıl aralık ayının sonuna doğru asgari ücreti belirliyor. Örneğin geçen aralık ayındaki son toplantıda asgari ücret 2021 yılının tamamı için yaklaşık yüzde 21,56 oranında artışla brüt 3 bin 577 TL 50 kuruş olarak belirlenmişti. AGİ tutarları da aynı oranda artıyor. Buna göre 2022 yılında AGİ tutarları da asgari ücretteki artış oranına göre artmış olacak.

Bekar bir çalışan için asgari geçim indirimi 2021 yılında aylık 268 TL 31 kuruş olarak uygulanıyor. Evli olanlar açı-sından eşin çalışıp çalışmamasına ve çocuk sayısına göre AGİ tutarı değişiyor.

Çocuk deyince, mükellefle birlikte oturan veya mükellef tarafından bakılan 18 yaşını doldurmamış çocuklar anlaşılıyor. Ancak tahsilde olan çocuklar için yaş sınırı 25 olarak uygulanıyor. Nafaka verilenler, evlat edinilenler ile ana veya babasını kaybetmiş torunlardan mükellefle birlikte oturanlar da uygulamada çocuk olarak kabul ediliyor. Eş ise aralarında yasal evlilik bağı bulunan kişileri ifade ediyor.

Bu uygulamada, eşin ücret dışında ne geliri olursa olsun “çalışmayan ve geliri olmayan eş” olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla eşi ücretli olarak çalışanlar dışındaki bütün ücretliler, eş için asgari geçim indiriminden yararlanabiliyorlar. Örneğin, Gelir İdaresi verdiği yazılı bir görüşte, eczacı olarak faaliyette bulunan eşten dolayı asgari geçim indiriminden yararlanılabileceğini söylüyor.

Bunun yanında kaç TL alırsa alsın ücretli olarak çalışan eş “geliri olan kişi” kabul ediliyor ve bu eşten dolayı asgari geçim indiriminden yararlanılamıyor. Bunun haklı bir gerekçesi de var elbette.

Çünkü çalışan ve ücret geliri elde eden eş zaten kendisi için yüzde 50 oranında asgari geçim indiriminden yararlanabiliyor. Eşin çalışmadığı ve herhangi bir gelirinin olmadığı konusunda (aksi tespit edilmediği sürece) ücretlinin beyanı yeterli kabul ediliyor.

Ücretliler, medeni durumları ve çocuk sayıları ile eşinin iş ve gelir durumu hakkında işverene bilgi vermek zorunda. Bu da “Aile Durumu Bildirimi” ile yapılıyor. Durumlarında herhangi bir değişiklik olması halinde (evlenme, boşanma, ölüm, doğum vb.) bu değişikliklerin de yine aynı formla işverene bir ay içerisinde bildirilmesi gerekiyor.

Asgari geçim indirimi oranını etkileyen değişiklikler, söz konusu değişikliğin işverene bildirildiği tarih itibarıyla uygulanıyor. Zamanında formu vermeyen personelin, sonradan bildirimde bulunması durumunda, geçmiş dönemlere ilişkin asgari geçim indiriminden yararlanmasının mümkün olmadığına yönelik Gelir İdaresi’nin yazılı görüşü bulunuyor.

Eş çalışıyordu ve kendisi için asgari geçim indiriminden yararlanabiliyordu. Emekli oldu. Artık sadece emekli maaşı alıyor. Gelir İdaresi, münhasıran emekli maaşı alanların da çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eş olarak kabul edileceğini belirtiyor.

Bu değişikliğin “Aile Durumu Bildirimi” ile işverene bildirildiği tarih itibarıyla çalışan kişinin, emekli olan eşi için yüzde 10 oranında asgari geçim indiriminden faydalanması mümkün oluyor.

Aynı zamanda birden fazla işverenden ücret alınması halinde, asgari geçim indiriminin en yüksek ücretin elde edildiği işveren tarafından dikkate alınması gerekiyor. Bunun için çalışanın söz konusu işverene bildirim vermesi zorunlu. En yüksek ücretin hangi işverenden alınacağının belli olmaması halinde, çalışan indirimden yaralanacağı işvereni kendisi belirleyebiliyor.

Ay içerisinde iş değiştiren personelin eski işvereni ayrıldığı aya ilişkin ücreti kıst dönem üzerinden yani kaç gün çalıştıysa ona göre ödüyor. Asgari geçim indirimi için böyle bir hesaplama yapılmasına gerek yok.

Ücret kaç günlük olursa olsun AGİ tam olarak uygulanabiliyor. Bu durumda yeni işveren aynı aya ilişkin yapacağı kıst dönem ücret ödemesinde asgari geçim indirimini dikkate alamıyor.

Ancak bazı durumlarda eski işverenden alınan ücret üzerinden hesaplanan vergi, hak edilen asgari geçim indiriminden az olabiliyor.

Mahsuba konu edilmeyen asgari geçim indiriminin eski işveren tarafından yeni işverene bildirilmesi durumunda, kalan tutar yeni işveren tarafından kıst dönem ücreti üzerinden hesaplanan vergiden mahsup edilebiliyor.

Türkiye’de asgari ücret, Türkiye’de bir işçinin kanunca 30 gün üzerinden minimum alması gereken brüt ücrettir. Asgari ücretin günlük olarak belirlenmesi esastır. Günlük hesap üzerinden de “Aylık” ve “Saat” ücreti hesaplanmaktadır. Haftalık standart çalışma saati 45’tir, bu süre haftanın diğer günlerine sadece bir gün izin yapıldığı varsayılarak eşit dağıtılması durumunda günlük 7 saat 30 dakikadır. Kısmi zamanlı çalışma 30 saate kadar ve 30 saat dahil çalışmadır, bunun üzerindeki 45 saate kadar olan haftalık çalışma süresi içeren işler tam zamanlı çalışmadır. Mesai günleri içinde yapılan molalar çalışma süresine eklenmez. Yasal olarak kullandırılması zorunlu en az bir günlük haftalık izin, sanki işçi o gün çalışmış gibi ücretlendirilir. Devlete verilen vergiler kesilerek ve agi eklenerek işçiye “net asgari ücret” ödenir. Kısaca asgari ücret, iş hayatının temel unsurlarından biridir ve uygulanması en düşük sınırı ifade eder.

Türkiye’de asgari ücret 1936 tarihli İş Kanunu ile mevzuata girmesine karşın uygulaması 1951’e kadar gerçekleşmedi. 1951’den 1967’ye dek geçen süre içinde asgari ücret mahalli komisyonlar tarafından belirlendi. Günümüze kadar birkaç değişiklikle varlığını sürdüren asgari ücret tespit komisyonu uygulaması 1967’den sonra başlamıştır.

Altta haftada standart 45 saat çalışan bekar bir işçinin ay sonunda ödemesini alması gereken vergi öncesi (brüt) ve sonrası (net) tutarlar listelenmiştir. Üçüncü sütun yıl başı ve yıl sonunda asgari ücretin ABD doları cinsinden sahip olduğu nominal değeri göstermektedir. En sağda ise 2020 ABD doları sabit fiyatından satın alma gücü paritesine göre asgari ücretler verilmiştir.

İşçinin saatlik ücreti aylık 30 iş günü üzerinden hesaplanır. Haftada 1 gün yasal bağlamda zorunlu ücretli izin ve 45 saatlik haftalık standart çalışma saati vardır. Haftalık çalışma saati haftanın diğer günlerine yayıldığında günlük mesai 7.50 saattir. İzin gününün ücreti saatlik ücretin 7.50 katıdır, ancak bu, haftalık çalışma saatine dahil değildir. Saatlik ücret, 30 iş günü 7.50 saat çalışıldığı varsayılarak, çıkan 225 sayısının ücrete bölünmesi yoluyla hesaplanır.

İşçi ve işveren arasındaki normal haftalık çalışma süresi 45 saatin altında belirlenmişse (örneğin 40 saat) bu süre ile 45 saat arasında kalan çalışmalar, fazla sürelerle çalışma olarak nitelenir ve saat başı %25 zamlı, haftalık 45 saatin üzerindeki çalışmalar ise fazla mesai olarak adlandırılır ve saat başına %50 zamlı ücret ödenir.

Emekli olmayan bir işçinin brüt minimum ücretinden %14 Sosyal güvenlik primi işçi payı ve %1 işsizlik sigortası primi işçi payı kesilir. Bu vergi kesintileri sonrasında kalan tutar gelir vergisi matrahını oluşturur. Gelir vergisi matrahı üzerinden ise %15 oranında gelir vergisi uygulanır. Damgası vergisi ise %07,59 oranındadır ve brüt ücret üzerinden hesaplanır. Tüm kesintiler sonrası oluşan tutarın üzerine çalışanın medeni duruma ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren asgari geçim indirimi uygulanır ve bu, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir. Tüm işlemlerin sonucunda işçinin eline geçen tutar net asgari ücrettir.

Gelir vergisi, işçinin haftalık çalışma saatine bağlı olarak gelir vergisi tutar ve bunlara karşılık gelen oranlar nedeniyle yıl sonuna doğru %20’ye çıkabilmektedir. Asgari ücrette medeni durum ve çocuk sayısına bağlı olarak 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısım toplam gelirinden çıkarılarak vergi dışı bırakılır.

YIL/DÖNEM                 16 Yaşından Büyükler İçin      16 Yaşından Küçükler İçin

01.01.2000 – 30.06.2000              109.800.000.-TL                    93.600.000.-TL

01.07.2000 – 31.12.2000              118.800.000.-TL                   101.250.000.-TL

01.01.2001 – 30.06.2001              139.950.000.-TL                   118.957.500.-TL

01.07.2001 – 31.07.2001              146.947.500.-TL                   124.920.000.-TL

01.08.2001 – 31.12.2001              167.940.000.-TL                   142.749.000.-TL

01.01.2002 – 30.06.2002              222.000.750.-TL                   188.700.750.-TL

01.07.2002 – 31.12.2002              250.875.000.-TL                   213.210.000.-TL

01.01.2003 – 31.12.2003              306.000.000.-TL                   256.500.000.-TL

01.01.2004 – 30.06.2004              423.000.000.-TL                   360.000.000.-TL

01.07.2004 – 31.12.2004              444.150.000.-TL                   378.000.000.-TL

01.01.2005 – 31.12.2005                  488,70.-TL                           415,80.-TL

01.01.2006 – 31.12.2006                  531,00.-TL                           450,00.-TL

01.01.2007 – 30.06.2007                  562,50.-TL                           476,70.-TL

01.07.2007 – 31.12.2007                  585,00.-TL                           491,40.-TL

01.01.2008 – 30.06.2008                  608,40.-TL                           515,40.-TL

01.07.2008 – 31.12.2008                  638,70.-TL                           540,60.-TL

01.01.2009 – 30.06.2009                  666,00.-TL                           567,00.-TL

01.07.2009 – 31.12.2009                  693,00.-TL                           589,50.-TL

01.01.2010 – 30.06.2010                  729,00.-TL                           621,00.-TL

01.07.2010 – 31.12.2010                  760,50.-TL                           648,00.-TL

01.01.2011 – 30.06.2011                  796,50.-TL                           679,50.-TL

01.07.2011 – 31.12.2011                  837,00.-TL                           715,50.-TL

01.01.2012 – 30.06.2012                  886,50.-TL                           760,50.-TL

01.07.2012 – 31.12.2012                  940,50.-TL                           805,60.-TL

01.01.2013 – 30.06.2013                  978,60.-TL                           839,10.-TL

01.07.2013 – 31.12.2013                 1.021,50.-TL                          877,60.-TL

01.01.2014 – 30.06.2014                 1,071,00.-TL                      uygulanmayacak

01.07.2014 – 31.12.2014                 1.134,00.-TL                      uygulanmayacak

01.01.2015 – 30.06.2015                 1.201,50.-TL

01.07.2015 – 31.12.2015                1.273,50.-TL

01.01.2016 – 31.12.2016                1.647,00.-TL

01.01.2017 – 31.12.2017                1.775,50.-TL

01.01.2018 – 31.12.2018                2.029.50.-TL

01.01.2019 – 31.12.2019                2.558,40.-TL

01.01.2020 – 31.12.2020                2.943,00.-TL

01.01.2021 – 31.12.2021                3.577,50.-TL

Yukarıda belirtilen miktarlar asgari ücretin brüt miktarlarıdır. Net asgari ücret hesabı yapılırken 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 32. maddesindeki düzenleme dikkate alınmalıdır.

Asgari ücret nasıl belirlenir?

Asgari ücrete yönelik temel esaslar 01.08.2004 tarihli ve 25540 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Asgari Ücret Yönetmeliği’nde tanımlanmıştır. Bu yönetmelikte;

başlıkları ile asgari ücrete dair tüm detaylara yer verilmiştir.

Asgari Ücret Yönetmeliği’ne buradan ulaşabilirsiniz.

Asgari ücret, Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenir. Komisyon her yıl toplanarak belli kriterler çerçevesinde bir sonraki yılın asgari ücret tutarını belirler. Asgari Ücret Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit edeceği üyelerden birinin başkanlığında;

Komisyonun ne zaman toplanacağına dair net bir tarih bulunmamaktadır. Bakanlığın çağrısı ile, komisyon en az on üyenin katılımı ile toplanır. Oylamalar çoğunluk esasına göre yapılır. İki farklı seçeneğe eşit sayıda oy verilmesi halinde komisyon başkanının oy verdiği seçenek kabul edilir.

Komisyonun ücretin belirlenmesine ilişkin kararı kesindir. Ancak bu kararın toplanan bilgi ve belgelere dayandırılması zorunludur.

Ne zaman ve nasıl uygulanır?

Asgari ücretin en fazla 2 yılda bir güncellenmesi zorunludur. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde ve Asgari Ücret Komisyonu’nca belirlenen yeni asgari ücret tutarı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girer. Yayınlandığı ayı takip eden aydan itibaren tüm işkolları ve işçiler için geçerli olur.

Asgari ücret bir işçiye verilebilecek en düşük ücreti ifade eder. Buna göre çalıştığı işkolu hangisi olursa olsun bir işçiye asgari ücretten daha düşük bir ücret ödenemez. İşçiyle yapılan iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmelerinde bu ifadenin aksine bir hüküm eklenemez. İşçilere yapılan ek ödemeler, sosyal yardımlar vb. sebebiyle asgari ücretten kesinti yapılamaz.

Asgari Ücrette 4. Toplantı Ne Zaman? Zam, AGİ, Vergi Prim Hepsinin Kesinleşeceği Tarih

Asgari ücret 4. toplantısı ne zaman? 2022 yılı asgari ücret için son karar toplantısı hangi gün? TİSK, Türk İş ve Çalışma Bakanlığı’ndan oluşan asgari ücret tespit komisyonu nihai karar günü ne zaman?

Asgari Ücrette 4. Toplantı Ne Zaman? Zam, AGİ, Vergi Prim Hepsinin Kesinleşeceği Tarih

2021 yılı asgari ücret zam oranı görüşmelerinde 3. toplantı sona erdi. İşçiler tarafından yapılan ilk açıklamada anlaşma sağlanamadığı ifade edilirken işin 4. ve son toplantıya kaldığı öğrenildi. Peki milyonları ilgilendiren 4. toplantı ne zaman yapılacak? İşte milyonlarca asgari ücretliyi ilgilendiren toplantıya dair detaylar. 

ASGARİ ÜCRET 4. NİHAİ KARAR TOPLANTISI NE ZAMAN?

Asgari ücrette 3. toplantı tamamlandı. Gerçekleştirilen toplantıdan zam ve nihai sonuç kararı çıkmadı. Milyonlarca çalışan için geçerli olacak olan zam oranlarına işçiler adına Türk İş ile işverenler adına TİSK karşı karşıya geldiler. Masada hükümet adına ise Çalışma Bakanlığı yer aldı. Asgari geçim tutarı üzerinden devam edilen görüşmelerde TİSK asgari geçim tutarını 3.100 TL olarak belirledi. Türk İş ise bu rakamı 3.547 TL olarak açıklandı. 

İşverenler tarafından teklif edilen zam oranı ile işçiler tarafından talep edilen zam oranları ise birbirini karşılamadı. Zam oranlarına ilişkin talep ve tekliflerin karşılanmaması sonunda ise iş 4. toplantıya kaldı. 

3. toplantı sonrası yapılan açıklamada üçüncü görüşmeye ilişkin bilgi verildi. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol 3. toplantı sonrası yapmış olduğu konuşmasında “Komisyonda yapılan toplantıda rakam önerisi olmadı. Bu sene kuvvetli bir veri analizi işletmelerden alınan görüşler var. Tabi bazen bizlere düşük gelen yüksek gelen farklı rakamlar zikrediliyor. Bu rakamları çözmede devletimizin işverenlere yapacağı teşvik ve çalışanlara yapılacak vergi indirimlerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu destekleri alabilirsek biz üçlü imzayı alabileceğimizi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

İŞTE 4. TOPLANTI TARİHİ

Üçüncü toplantıdan sonuç çıkmamasının ardından ise gözler 4. toplatıya çevrildi. Önümüzdeki kısa zaman diliminde hükümetin vergi, prim, işçi ve işvren desteklerine dair detayları netleştirmesi bekleniyor. Bu sürecin ardından 4. toplantı yapılacak. Tahmin edilen süre 13 Aralık ile 17 Aralık arası. 

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan asgari ücret toplantısının üçüncüsü sona erdi ve ücretin ne kadar olacağına dair bir açıklama gelmedi. Mil

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Milyonlarca çalışanın 2022 yılındaki aylık kazancını belirleyecek olan önemli toplantının üçüncüsü yapıldı. Görüşmeler sonucunda, ücretin ne kadar olacağına yönelik herhangi bir açıklama gelmedi.

A Haber’de yer alan habere göre; işçiler, işverenler ve hükümet arasında bir anlaşmaya varılamadı. İşçiler yüksek enflasyon nedeniyle büyük zam beklerken, hükümet bu yönde açıklamalar yaptı. Peki; Asgari ücret dördüncü toplantı ne zaman yapılacak?

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Asgari ücrete ilişkin dördüncü toplantının ne zaman yapılacağına dair henüz bir açıklama gelmedi.

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık.

Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor. TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor.

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik. Bu sene üçüncü toplantıyı ilk defa bu kadar erken yaptık. Dördüncü toplantı karar toplantısı olacak. Üç tarafa da uygun olan bir tarihte son toplantıyı yapacağız” dedi.

TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat “İşveren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı gideremedik. Ay sonuna kadar zamanımız var. Görüşmeler devam edecek” diye konuştu.

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, “3100 TL gibi bir teklifimiz söz konusu değil. Orta yolu bulacağız. Asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği ortada” dedi.

Tüm gözler orada: Asgari ücret için dördüncü toplantı ne zaman?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol, “Biz üçlü saç ayağının en önemli temsilcisi olarak ülke geleceği için önemli kararlar vermeye çalışıyoruz. Komisyonda yapılan toplantıda rakam önerisi olmadı. Bu sene kuvvetli bir veri analizi işletmelerden alınan görüşler var. Tabi bazen bizlere düşük gelen yüksek gelen farklı rakamlar zikrediliyor. Bu rakamları çözmede devletimizin işverenlere yapacağı teşvik ve çalışanlara yapılacak vergi indirimlerinin belirleyici olacağını düşünüyoruz. Bu destekleri alabilirsek biz üçlü imzayı alabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Milyonların gözü burada: Asgari ücret için ikinci toplantı bugün!

Dikkat! Asgari ücret 5.200 lira mı olacak?

2020 asgari ücreti ne kadar olacak? 4. toplantı ne zaman?

Milyonlarca çalışan 2020 asgari ücret zammını merak ediyor. 2020 asgari ücreti belirlemek için 4. toplantı ne zaman yapılacak mı? İşte asgari ücret ile ilgili s…

2020 asgari ücreti ne kadar olacak? 4. toplantı ne zaman?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret için bugün kritik gün! Asgari ücret ile ilgili 3. toplantı 17 aralıkta gerçekleştirilmiş ve sendikalar net ücret taleplerini çalışma bakanlığına iletmişti. Peki asgari ücret ile ilgili 4. toplantı ne zaman yapılacak? Bugünkü kabine toplantısında asgari ücret ele alınacak mı? Sendikalar ve işveren sendikaları ne diyor?

Sendikalar adına ortak açıklama yapan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, dördüncü toplantıyla ilgili bir soru üzerine tarih bilgisi vermişti. “Konuşmanızda ‘Asgari ücret konusunda iyimser olamıyoruz’ dediniz. Hükümetten nasıl bir teklif geldi?” sorusu üzerine Irgat, 24 ya da 25 Aralık’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile toplantı yapılacağını, hükümetin görüşünün o gün belirleneceğini söyledi ancak hükümet cephesinden yeni bir açıklama yapılmadı. 4. Toplantının bugün yapılıp yapılmayacağına dair bir gelişme henüz yok. 

Sendikalar bu yıl ortak asgari ücret talep etme kararı aldılar. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK’in yaptığı ortak açıklamada 2 bin 578 TL’nin üzerindeki bir rakamın değerlendirmeye almayacaklarını bildirdi. Sendikalar adına konuşan Türk-iş başkanı “Resmi enflasyonla halkın enflasyonu arasındaki fark giderek açıldı. Geçim şartlarının dikkate alınması gerekir. Korunması gereken işçidir, işçi ailesidir. Sosyal devlet önce asgari ücret uygulamasında hayat bulmalıdır. Türkiye rekabet şartlarını sadece düşük ücret politikasıyla sürdüremez. Gelişmiş ülkelerde asgari ücret semboliktir, fiili durumda ise gerçek ücretlerin çok üzerindedir. Asgari ücret hesaplanırken aile dikkate alınmamaktadır. Geçtiğimiz günlerde Türk İş Federasyonları vergide adalet talebiyle bir araya gelmiştir.” açıklamasında bulundu ve ekledi “2 bin 578 TL’nin altında olmamak üzere bir ücret bekliyoruz.”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, asgari ücrete son beş yılda dört kez enflasyonun üzerinde artış yapıldığına dikkat çekilerek, bu dönemde yüzde 74’lük TÜFE artışına karşın asgari ücrete yüzde 113 zam yapıldığı vurgulandı. 

Asgari ücretin beklenenden fazla artışının yatırım kararlarını etkilediğini belirten TİSK açıklamasında “Yeni Ekonomik Program’ın hedeflerine ulaşmak, yeni yatırımlar çekmek, rekabet edilen ülkelere yatırım kaptırmamak, zor durumdaki sektörlerin üzerindeki baskıyı rahatlatmak için yeni asgari ücrette dengeler gözetilmeli. ” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir gazetecinin “Asgari ücret konusunda hep hassas oldunuz. Şimdi hükümet-işçi- işveren kesimleri son tur görüşmelere başladı. Ama bu konuda genellikle hep sizden bir son jest beklenir. Asgari ücret konusunda müjdeniz olacak mı?” sorusu üzerine “İnşallah jestimizi yaparız da burada yapmayalım daha. Şu anda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız yaptıkları çalışmaları döner dönmez bize bir getirsinler. Bakalım son geldikleri nokta nedir, onu da bir kendilerinden görelim. İnşallah, tarafları memnun edecek bir adımı atarız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde saat 15:00’da gerçekleşecek kabine toplantısına başkanlık edecek. Asgari ücret konusunun bu kabine toplantısında ele alınması bekleniyor.

24 Ara 2019 – 15:38Ekonomi

Yorumunuz yarım kaldı, devam etmek için üstteki yoruma, silmek için buraya tıklayın

Kırmızı alanlar eksik veya hatalı girildi. Lütfen bu alanları düzeltip tekrar gönderelim

Yorumunuz için teşekkürler, en kısa sürede gözden geçirilip yayınlanacaktır

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

Şimdi oturum açın, her yorumda isim ve e.posta yazma zahmetinden kurtulun. Oturum açmak için bir hesabınız yoksa, oluşturmak için buraya tıklayın.

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın…

+90 (212) 697 10 00 Reklam bilgi

Referans :
m.bloomberght.com
www.kamudanhaber.net
www.gidahatti.com
www.emlak365.com
emlakkulisi.com
www.milligazete.com.tr

Başa dön tuşu