News

RTÜK Başkanından Konuşanlar programıyla ilgili açıklama

Konuşanlar Programını RTÜK Susturdu! Konuşanlar Programı Yayından Kaldırılıyor mu?

Konuşanlar programına RTÜK el attı. RTÜK’ün inceleme başlattığı bilgisi geldi. Peki Konuşanlar programı yayından kaldırılacak mı? Hasan Can Kaya’nın sunduğu programa ilişkin bazı gelişmeler yaşandı. İşte EXXEN’de yayınlanan programa dair detaylar…

Konuşanlar Programını RTÜK Susturdu! Konuşanlar Programı Yayından Kaldırılıyor mu?

Hasan Can Kaya’nın sunduğu Konuşanlar programıyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Konuşanlar programı için RTÜK tarafından inceleme başlatıldı. Son zamanlarda RTÜK’ün hızlı denetimler yaptığı biliniyor. Pek çok dizi, program ve kanala ceza kesildi. Şimdi ise EXXEN’de yayınlanan Konuşanlar programı için benzer bir hamle yapılması bekleniyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yaptığı açıklama ile dikkat çekti. Twitter hesabından aşağıdaki sözlere yer verdi:

”Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyalogların geçtiği “Konuşanlar” isimli program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin inceleme başlatılmıştır.”

Konuşanlar Programı Ceza Alacak mı?

Programın ceza alıp almayacağı konusunda net bir gelişme yok. Ancak RTÜK’ün inceleme sonrası programla ilgili bir karar vermesi bekleniyor. Sıkça eleştirilen ve sosyal medyada da tepki gören bir program olduğu için verilecek karar hakkında çok fazla tahminde bulunuldu. Para cezası veya yayından kaldırma cezası verilebilir. Konuyla ilgili gelişmeler yakın zamanda ortaya çıkacaktır.

Ahlaksız “Konuşanlar” için harekete geçildi

“Komedyen” olarak lanse edilen Hasan Can Kaya’nın rezil “Konuşanlar” programı için RTÜK harekete geçti.

“Komedyen” olarak lanse edilen Hasan Can Kaya’nın rezil “Konuşanlar” programı için RTÜK harekete geçti.

“Komedyen” olarak lanse edilen Hasan Can Kaya’nın “Mizah” adı altında ahlaksızlığı pompalandığı “Konuşanlar” isimli rezil programı için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) harekete geçti. 

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin yaptığı açıklamada, “Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyalogların geçtiği ‘Konuşanlar’ isimli program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin inceleme başlatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

RTÜK Başkanı Şahinden Konuşanlar üzerinden dijital kanal açıklaması: “Parasını veriyoruz diye…”

RTÜK Başkanı Şahin, ‘Konuşanlar’ programına inceleme başlatılmasıyla ilgili “Arkadaşlarımız uyarmış 3-4 kere. Bir yazarımızın atmış olduğu tweet üzerinden tartışmalarla konu önümüze geldi” dedi. Şahin ayrıca paralı dijital kanalların özgürlük sınırlarıyla ilgili bir açıklamada da bulundu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi tarafından düzenlenen “Yayıncılıkta Özgürlük ve Sorumluluk” başlıklı söyleşiye katıldı. 2017 yılında çıkan kanun ve yönetmeliklerden sonra dijital alanı da denetleyip düzenlediklerini söyleyen Şahin, isim vermeden Exxen’de yayınlanan Hasan Can Kaya’nın programı “Konuşanlar” hakkında inceleme başlatılmasına değindi.

Şahin, “Bir program, çok da izlendiği söylenen bir program; ben hiç izlemedim. Arkadaşlarımız takip ediyormuş, uyarmışlar 3-4 kere. Bir programla ilgili bir yazarımızın atmış olduğu tweet üzerinden çıkan tartışmalarla konu önümüze geldi” diye konuştu.

“RTÜK olarak canımız sıkıldığı zaman, önümüze geldiği gibi mesaj verip atmıyoruz” diyen Şahin, “Ne zaman ki bir hareketlenme oluyor, halkımızın tepkileri çoğalıyor ve bize de ‘Ne yapılıyor bu konuda?’ denildiği zaman belki devreye giriyoruz” ifadelerini kullandı.

İncelemenin ceza anlamına gelmediğini belirten Şahin, “Biz de daha öncelerde yaptığımız gibi, bir sürü kanal ve programda olduğu gibi ‘İnceleme başlattık’ dedik. İnceleme başlatılması o program ve platforma ceza anlamına gelmez. İnceleme başlatılması, o konuya RTÜK bakıyor anlamına gelir” dedi.

‘PARASINI VERİYORUZ DİYE DENETİMSİZ YAYIN MÜMKÜN DEĞİL’

RTÜK’ün dijital ortamlardaki yayınları engellemediğini söyleyen Şahin, şöyle devam etti:

“Biz Netflix, Spotify, Amazon Prime’ın da Türkiye’ye gelmesi için çok büyük çaba harcadık. Engellenmesini isteseydik lisans almalarına müsaade etmezdik. Gelmeleri için her türlü fedakarlığı yaptık. Devlet büyüklerimizin çok büyük katkıları oldu. Biz de yöneticiler olarak bunların gelmelerini sağladık. ‘Para verdiğim bir platformda nasıl beni denetlersin ya da nasıl engellersin?’ diye düşünülüyor. Dijital platformlarla şifresiz, normal basınca açılan ekranın denetimi farklı, onlara verilen cezalar ile bunlara verilecek cezalar da farklı. Bu mecraların ‘Parasını veriyoruz’ diye denetimden habersiz bir şekilde yayınlanması mümkün değil.” (AA)

Tarikat Yurdunda Öldürülen Gencin Babası: 'Konakladığı Eller Emin Ellerdi'

Tarikat Yurdunda Öldürülen Gencin Babası: ‘Konakladığı Eller Emin Ellerdi’

YAŞAM

“İftira atanların cezalandırılması adına” Volkan Demirel’den 5 kuruşluk dava!

Tapu iptal davası açıldı, bütün köy evsiz kaldı!

Tapu iptal davası açıldı, bütün köy evsiz kaldı!

RTÜK Başkanından Hasan Can Kaya açıklaması  Son Dakika Magazin Haberler

Exxen’deki Konuşanlar’ın sunucusu Hasan Can Kaya, kendisini izlemeye gelen bir konuğun ailesine küfür etmesi nedeniyle tepki çekmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, açıklama yaptıHaberin içinde

RTÜK Başkanından Hasan Can Kaya açıklaması  Son Dakika Magazin Haberler

Exxen’deki Konuşanlar‘ın sunucusu Hasan Can Kaya, programına konuk olan genç kızın ailesine ettiği küfür nedeniyle tepkilere neden olmuştu.

Exxen’deki Konuşanların sunucusu Hasan Can Kaya, kendisini izlemeye gelen bir konuğun ailesine küfür etmesi nedeniyle tepki çekmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, açıklama yaptı

Programa katılan genç kız, “Ben babamla seni seyretmeyi çok seviyoruz her hafta. Ne zaman izlesem babam şey diyor ‘Naz bak bu adam çok p..ç bir adam’ diyor” ifadelerini kullandı. Kaya’nın ise, “Çok teşekkür ediyorum. Allah razı olsun. Bende babana küfür ederim giderken ödeşiriz. Naz varya babanın a…a k….m” karşılığını vermesi, sosyal medyanın tepkisini çekti. Gün boyunca Twitter’da TT olan Hasan Can Kaya’ya tepki yağdı. 

Exxen’deki Konuşanların sunucusu Hasan Can Kaya, kendisini izlemeye gelen bir konuğun ailesine küfür etmesi nedeniyle tepki çekmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, açıklama yaptı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun Başkanı (RTÜK) Ebubekir Şahin, konuyla ilgili tweet attı. Şahin, “Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyalogların geçtiği ‘Konuşanlar’ isimli program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin inceleme başlatılmıştır” diye yazdı. 

Exxen’deki Konuşanların sunucusu Hasan Can Kaya, kendisini izlemeye gelen bir konuğun ailesine küfür etmesi nedeniyle tepki çekmişti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, açıklama yaptı

Hasan Can Kayanın seyircisine yaptığı edepsiz şaka Konuşanları yaktı! RTÜK harekete geçti! “Defalarca uyarmamıza rağmen…”

Son olarak konuğunun ailesine ettiği küfürlerle sosyal medyada gündem olan Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programıyla ilgili RTÜK Başkanı Şahin, “Defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz” dedi.

Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu Exxen platformunda yayınlanan, son olarak programına katılan bir genç kızın ailesine ettiği küfür ile gündeme gelen Hasan Can Kaya’nın Konuşanlar programı için Radyo ve Televizyon Üst Kurulu harekete geçti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, konuyla ilgili açıklama yaparak program hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

RTÜK Başkanı Şahin açıklamasında, ”Türk aile yapısına ve ahlâkına uygun olmayan diyalogların geçtiği “Konuşanlar” isimli program için platformu defalarca uyarmamıza rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını görüyoruz. Üst Kurul toplantısında karara bağlanmak üzere söz konusu programa ilişkin inceleme başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hasan Can Kaya'nın seyircisine yaptığı edepsiz şaka Konuşanlar'ı yaktı! RTÜK harekete geçti! Defalarca uyarmamıza rağmen...

Öte yandan gazeteci Nihat Genç ile komedyen Hasan Can Kaya arasında tartışma çıktı. Konuşanlar’ın sunucusu Hasan Can Kaya, Twitter’dan paylaşım yaparak kendisini eleştiren Genç’i arayarak tepki gösterdi.

Twitter hesabından Hasan Can Kaya’nın Exxen’de yayınlanan Konuşanlar programında bir kesiti paylaşan Genç, “Yokluk, sefalet, sapıklık diplerde… Gençler galiba para için makul yollardan geçinecek fikir, akıl, ürün bulamıyor ve zıpırın biri seyircinin yüzüne ana avrat düz gidip ekmeğini kazanıyor! Adına da mizah demiş, seyirci de mazoşist, para verip kendine küfür ettiriyor” şeklinde bir yazı paylaştı. 

Hasan Can Kaya'nın seyircisine yaptığı edepsiz şaka Konuşanlar'ı yaktı! RTÜK harekete geçti! Defalarca uyarmamıza rağmen...

Paylaşımından saatler sonra yeni bir paylaşım daha yapan gazeteci, Hasan Can Kaya’nın kendisini aradığını “Bana böyle diyemezsin” dediğini söyleyerek, “Ben de ona ‘seyircinin anasına küfür hiçbir gelenekte yoktur’ dedim. Efelenip pişkinliğinde ısrar edince, küfür öyle değil böyle edilir deyip yapıştırdım.” dedi.

Hasan Can Kaya'nın seyircisine yaptığı edepsiz şaka Konuşanlar'ı yaktı! RTÜK harekete geçti! Defalarca uyarmamıza rağmen...

Referans :
haberinternette.com
www.yeniakit.com.tr
www.gunboyugazetesi.com.tr
www.snobmagazin.com
www.bolgegundem.com

Başa dön tuşu