News

Önce 50 yıl sonra tahliye

Önce 50 yıl sonra tahliye

Ankara’da öz kızına yönelik cinsel istismar iddiasıyla suçlanıp 50 sene 7 ay 15 gün mapusa mahkûm edilen babanın cezasını İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25’inci Ceza Dairesi istinaf bozdu.…

Önce 50 yıl sonra tahliye

İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki, anne A.Ş. ve avukatı Tülay Bekar’ın hukuk savaşına dönen davada, küçük kız kerelerce ifade verdi. Mahkemeye çıktı ve olayı tekrar tekrar anlatmak zorunda kaldı. 2014 senesinden bu yana süren dava sonunda İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi sanık babayı rekor cezaya mahkûm etti. Mahkeme, 1 Şubat’ta oybirliği ile tutuksuz suçlanan C.Ö.K.’ye kızına yönelik istismar eylemini tehditle ve zincirleme olarak gerçekleştirdiği gerekçesiyle evvel 60 sene 9 ay mapus cezası verdi. Maznunun geçmişi, sosyal ilişkileri, suçlama sürecindeki tutumları, mahkemeleri kumpaslı takip etmesi indirim sebebi sayılarak, ceza 50 sene 7 ay 15 güne indirildi. Cinsk Ceza Kanunu’na göre mapus cezası 30 seneden fazla olamayacağı gerekçesiyle sanık 30 seneye mahkûm oldu. Sanık baba tutuklandı ve cezaevine sevk edildi. Dosya ise istinafa taşındı.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 25’inci Ceza Dairesi’ndeki mahkemede sanık ve avukatları yargılamaları reddederken, annenin avukatı Bekar mahkûmiyet arz etti. Anne A.Ş. “Benim çocuklarımın çocukluğu can vermiştir, onlar çocukluğunu yaşamamıştır bundan daha ehemmiyetli ve farklı bir söyleyeceğim yoktur” dedi. Sanık C.Ö.K. ise “Pek çok arkadaşım var hepsi bana inanmakta ve güvenmektedir, kabahatli olduğumu iddia eden bir avuç insan vardır, keşke onlar da bana inanıp güvenebilseydi” diye korunma yaptı.

İstinaf, 17 Mayıs’ta oybirliği ile sanık C.Ö.K.’nın kanıt yetersizliğinden beraatına ve tahliyesine karar verdi. İstanbul 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanık C.Ö.K. hakkındaki kendi kızına ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ kabahatinden verilen mahkûmiyet kararı kaldırıldı. Kararda özetle şöyle denildi:

‘KESİN KANIT YOK’

“Sanık C.Ö.K. hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 17/02/2016 tarih, 2016/7605 Temel ve 19/03/2020 tarih, 2020/13286 Temel sayılı iddia belgesileri ile ‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı’ kabahatinden dolayı TCK’nın 103/2 Tümce, 103/3-c, 103/4, 43, 63 maddeleri uyarınca cezalandırılması arzıyla kamu davası açılmış ise de; yüklenen kabahatin sanık tarafından işlendiğine dair her türlü kuşkudan uzak, inandırıcı, mahkumiyet yeter nitelikte kesin kanıt elde edilemediğinden CMK 223/2-e maddesi uyarınca müsnet kabahatlerden salıverilmesine. Maznunun gözaltı ve tutuklulukta geçirdiği zamanlar nedeni ile CMK’nın 141 ve devamı maddeleri gereğince hazine aleyhine parasal manevi tazminat davası açabileceğinin anımsatılmasına. Tutuklu sanık C.Ö.K.’nın üzerine atılı bulunan kabahatin kaliteyi, soruşturma ve kovalama sürecinde gözaltı ve tutuklu kaldığı zamanlar üzerine atılı bulunan kabahatin hukuki niteliğinin değişme olasılığı ve buna ilişkin olarak dosya kapsamında bir araya gelen parasal kanıtların içeriği ve kaliteyi göz önüne alınarak CMK 100 ve davamı maddeleri uyarınca bihakkın tahliyesine…”

Referans :
haberlen.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu