News

Öksürüğü Kesen Doğal Yöntemler

Loading the player...

Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler ve doğal tedaviler

Boğaz ağrısı; boğazda kaşıntı, tahriş ve ağrı gibi belirtileri ile görülen ve boğazda kuru bir his uyandıran acı verici bir rahatsızlıktır.

Boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelen şifalı bitkiler ve doğal tedaviler

Boğaz ağrısı; boğazda kaşıntı, tahriş ve ağrı belirtileri ile görülen ve bazen boğazda kuru bir his uyandıran bir rahatsızlıktır. Boğazda oluşan bu ağrı ve acı; hasta yutkunduğu zaman daha çok hissedilir. Boğaz ağrısı; çoğu zaman kendiliğinden geçer; özellikle kuru hava gibi çevresel etmenler ya da enfeksiyonlar yüzünden görülen boğaz ağrısı; kısa bir süre içerisinde kendi kendine geçme eğilimindedir. Boğaz ağrısının en yaygın nedenleri arasında soğuk algınlığı ve grip ilk sırada yer alır. Bakteriler; boğaz ağrısına neden olan bir diğer etkendir ve boğaz ağrısının pek yaygın görülmeyen bir çeşidi olan streptokok enfeksiyonunun ise antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir. Boğaz ağrısının bazı türlerinin tedavisinde ise karma tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

İçindekiler

Boğaz ağrısı; boğazın etkilendiği bölgeye göre bölümlere ayrılır. Farenjit, tonsilit ve larenjit’  Farenjitte ağzın hemen arka kısmındaki bölge, tonsillitte ağzın arkasındaki yumuşak doku etkilenir. Tonsilitte bademcikler şişer ve kızarırken; larenjitte ses tellerinde ya da gırtlakta şişme ve kızarıklık görülür.

Boğaz ağrısının tedavisinde daha çok boğaz pastilleri, öksürük şurupları, boğaz spreyleri kullanılmaktadır. Yine sarımsak, meyan kökü, papatya çayı gibi şifalı bitkilerle de boğaz ağrısını geçirmek mümkündür. Söz konusu bakterilerin neden olduğu streptokok enfeksiyonu olduğunda ise mutlaka doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Farenjit nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Boğaz ağrısının belirtileri; hastalığının temel nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Boğaz ağrısına neden olan yaygın enfeksiyonlar; aşağıdaki diğer bulgu ve belirtilere de neden olabilir. 

Boğaz ağrısına enfeksiyonlar, bakteriler hatta yaralanmalar bile neden olabilir. Boğaz ağrısının en önemli nedenleri şunlardır:  Grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar, boğaz ağrılarının %90’lık bir bölümünden sorumludur. Onları sırasıyla, Mononükleoz, Kızamık, Suçiçeği ve Kabakulak, takip eder.

Boğaz ağrısı tedavisi öncelikle ağrıya neden olan hastalığın tespit ve tedavisi ile çözülür. Bu ağrıları çoğu; bir hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Ancak bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu boğaz ağrısı durumunda hastanın mutlaka doktora görünmesi ve antibiyotik alması gerekir. Nefes alırken ve ağzını açarken zorlanan, ateşi 38 derecenin üzerinde olan,1 haftadır geçmeyen boğaz ağrısı çeken, kulağı ağrıyan hastalar mutlaka doktora gitmelidir.

Boğaz ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Belirtileri ve tedavisi

Boğaz ağrısının ve öksürüğün hastada aynı anda görülmesi oldukça muhtemeldir. Alerji, enfeksiyon ve çevre kirliliği vb. tetikleyiciler dolayısıyla boğazında ağrı hisseden hasta; kuru öksürükten de şikayetçi olabilir. Grip ve soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar; boğaz ağrısı ve öksürüğün en önemli nedenleridir. Grip ve soğuk algınlığının neden olduğu boğaz ağrısını papatya çayı, meyan kökü vb. şifalı bitkiler ile tedavi ederken; mutlaka ilk olarak bu konuda doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Boğaz ağrısına iyi gelen şifalı bitkilerden yardım alarak; ağrı, acı ve öksürük semptomlarını en aza indirgeyebilirsiniz. Ancak; şifalı bitkiler kullanırken dikkatli olmalı, bu konuda öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Aksi halde olası olumsuz yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz.

Mukus benzeri bir yapısı olan kaygan karaağaç; boğaz ağrısına iyi gelen şifalı bir bitkidir. Bu geleneksel yöntemden yararlanmak için kaygan karaağaç kabuğu tozunu kaynar su ile karıştırın ve için. Kısa bir süre içerisinde bu formülün işe yaradığına tanık olabilirsiniz.

Tıpkı kaygan karaağaç gibi mukus benzeri bir bileşen içeren Marshmallow kökü; grip ve soğuk algınlığı kaynaklı öksürük ve boğaz ağrınızı tedavi edebilir. Marshmallow kurutulmuş köküne bir miktar kaynar su ilave edin. Demlediğiniz çayı; gün içerisinde 2-3 kez olacak şekilde için. Ancak diyabet hastası olan kişilerin Marshmallow kökü tüketmeden önce kesinlikle doktora bu konuda danışmaları gerekiyor. Çünkü bu kök; kan şekeri seviyelerinin düşmesine neden olabiliyor.

Boğazdaki mukus tabakanın parçalanmasını sağlayan, bu sayede bakteriler ile savaşan elma sirkesi; boğaz ağrısının tedavisinde tercih edilen bir diğer şifalı bitki. Elma sirkesi ile gargara yaparak; boğazınızdaki ağrının ve acının geçmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bir bardak suya 1-2 çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin ve karıştırın. Ardından bu karışım ile azar azar olacak şekilde 2-3 saat aralıklarla gün içerisinde gargara yapın.

Elma sirkesi neye iyi gelir? Faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak; grip ve soğuk algınlığına bağlı viral enfeksiyonların tedavisinde oldukça etkilidir. Diyetinize ve öğünlerinize sarımsak ilave ederek; hem boğaz ağrınızı geçirebilir hem de sarımsağın diğer mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Bazı sağlık sorunları bulunan kişilerin boğaz ağrısına iyi gelen bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktora danışmaları ve doktorlarının onayları doğrultusunda bitki çaylarını içmeleri gerekir. Aksi halde sağlığınızı ciddi anlamda tehdit edebilirsiniz.

Zengin bir antioksidan kaynağı olan yeşil çay; boğaz ağrısını hafifleten, doğal anti-influmatuar özellikler barındıran bir bitki çayıdır. Gün içerisinde 2-3 bardak taze yeşil çay tüketmeniz; bu zor süreci atlatmanıza yardımcı olabilir. Ancak ruhsal problemleri bulunan ve bu yüzden anti-depresan kullanan kişiler; günde 1 fincan yeşil çaydan fazlasını tüketmemelidir. Herhangi bir kronik rahatsızlığınız bulunuyorsa; yeşil çay tüketmeden önce mutlaka doktorunuza başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Boğaz ağrısını ve boğaz ağrısına bağlı ses kısıklığını gideren papatya çayı; aynı zamanda boğazdaki şişmelere ve kızarıklıklara da iyi gelir. Soğuk algınlığı yüzünden hastada görülen boğaz ağrısı, şişme ve kızarıklık tedavisinde papatya çayından yararlanabilirsiniz.

Hazırladığınız meyan kökü çayı ile gün içerisinde gargara yaparak; meyan kökünün boğaz ağrısını iyileştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Zencefil ailesinin bir üyesi olan zerdeçal çayı da boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilir. Güçlü bir antienflamatuar ve antiseptik olan zerdeçal çayını aktarlardan temin edebilir ve demlediğiniz çayı, gün içerisinde tüketebilirsiniz. Ayrıca bakınız:>>>

Kaynaklar ve Referanslar:

YAZIYI PAYLAŞ

Doğal bir Arı ürünü olan Propolisin doğadaki en güçlü antibiyotikten 100 misli daha güçlü olduğu bilimsel olarak ıspatlanmıştır.Propolis aynı zamanda doğada bilinen en güçlü antienflamatuar (iltihap giderici) doğal maddedir.Bademcik iltihabı da dahil vücuttaki tüm iltihabi oluşumlarda tam tedavi sağlayan en üstün,en etkili,en güvenilir,yanetkisiz doğal Arı ürünüdür. En önemli husus doğru… Devamını oku »

Bebeklerde ve çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

Birçoğumuzun kış aylarında en çok muzdarip olduğu sorunlardan biri geçmek bilmeyen öksürüktür. Bebeğiniz ya da çocuğunuzun kuru öksürüğü varsa evde yapabileceği

Bebeklerde ve çocuklarda kuru öksürük nasıl geçer? Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir?

Birçoğumuzun kış aylarında en çok muzdarip olduğu sorunlardan biri geçmek bilmeyen öksürüktür. Bebeğiniz ya da çocuğunuzun kuru öksürüğü varsa evde yapabileceğiniz doğal yöntemler mevcuttur. Grip, soğuk algınlığı ve nezle de görülebilen öksürük tedavisi için doğal yöntemler haberde! Bebeklerde öksürük nasıl geçer, bebeklere öksürük şurubu verilir mi? İbrahim Saraçoğlu bebeklerde öksürük tedavisi:

Özellikle sonbahardan kışa geçerken görülen mevsim değişiklikleri, grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların ortaya çıkmasında öksürük oldukça etkilidir. Hem bedenen hem de ruhen yorgunluk veren bu bulaşıcı hastalıkların her biri, farklı belirtilerle kendini ele verirken bunlar arasında en sık karşılaştığımız şey, öksürüktür. Geçmek bilmeyen inatçı öksürük, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklik ve çocukluk döneminde de en çok rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Çocuklarda özellikle de gece uykularının bölünmesine neden olarak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Karakteristik özelliklerine göre kuru, balgamlı, boğmaca, hırıltılı, psikojenik ve kurup olmak üzere toplamda 6 çeşidi olan öksürük, yetişkinler tarafından her ne kadar ciddi bir sağlık durumuymuş gibi görülse de aslında her zaman için önemli bir sorun teşkil etmemektedir. Vücudu koruyan bir tür refleks olan öksürük, akciğer enfeksiyonlarındaki ya da solunum yollarındaki balgamın sökülmesi ile kendini gösterir. Boğazda rahatsızlık hissi veren kuru öksürük hali ise bebeklerde 3-4 gün sürebildiği gibi 3-4 haftayı aşkın bir zamanda da görülebilir. Kronikleşen öksürük durumlarında bu rahatsızlığın birkaç gün boyu devam etmesinin nedeni çoğu zaman odanın yeterince havalandırılmamasından kaynaklanır. 

TIKLA OKU: BEBEKLERDE HAPŞIRIK VE BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

TIKLA OKU: BEBEKLERDE AFT YARASINA EN İYİ GELEN DOĞAL ÇÖZÜMLER

BEBEKLER NEDEN ÖKSÜRÜR? BEBEKLERDE ÖKSÜRÜK NEDENLERİ

Çocuk hastalıkları arasında yaygın görülen öksürük şikayeti, çoğu zaman ciddi bir durumun habercisi olmaz ama verdiği rahatsızlıkla sıkıntı oluşturabilir. Daha çok kuru ve balgamlı olmak üzere 2 şekilde kendini gösteren öksürük alerji ve tahriş edici etkenlerden, solunum yolu rahatsızlıklarından, bronşit, bahar nezlesi ve mukus yani balgam yutma gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.

Kış aylarında soğuyan havayla beraber bebekler fazla miktarda mukuslarını yutarlar ve salgıları boğazın daha da gerisinde birikerek öksürüğe zemin hazırlar. Solunum yolu probleminden ötürü görülen bu öksürmeler çoğu zaman soğuk algınlığı, nezle ve zatürre hastalıklarından dolayı ortaya çıkabilir. Hırıltılı bir solunum ile görülen bronşit ise bebeklerde öksürmeyi tetikler.

Bebek ve çocuklarda öksürükle birlikte ciddi görülen bazı durumlar:

– Bebek henüz birinci ayını doldurmadıysa,

– Burnu tıkalı olmamasına rağmen solunum zorluğu yaşıyorsa,

– Öksürükten kriz geçirip bayıldıysa,

– Öksürürken dudakları, ağzı ve el parmaklarının rengi mavileşiyorsa,

– Öksürürken ağızdan kan geliyorsa

– Her zamankinden daha az aktif ve hareketliyse, vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

BEBEKLERDE ÖKSÜRÜĞE DOĞAL ÇARELER! ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

Emzirme dönemindeki bebeğiniz öksürüyorsa düzenli emzirmeniz de fayda vardır. Bebeğe buhar vermek, öksürüğünün yatışmasında etkili olacaktır. Evde sıcak suyu açıp buharlaşma ortamı sağladıktan sonra olabildiğince bebeği banyoda oyalamaya çalışın. Bu esnada direkt olarak kaynar sıcak su ile bebeği sakın temas ettirmeyin. 1 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa ılık suya birkaç damla limon damlatın ve bal ekleyip içirin.

Kontrole getirilen çocuklarda gerekli muayeneler yapıldıktan sonra doktor balgamlı bir öksürük görmüşse bu durumda öksürük şurubunun kullanılmasını tavsiye etmemektedir. Öksürme sırasında bebeğin ya da çocuğun yüz üstü pozisyonda tutulup sırtına hafif vurularak balgamın çıkması sağlanmalıdır.

BEBEKLERDE ÖKSÜRME İLE OLUŞABİLECEK BAZI DURUMLAR:

– Ateş- Boğaz ağrısı- Burun tıkanıklığı ya da akıntısı- Sinirlilik- İştahsızlık- Gözlerde kızarıklık- Kol altındaki lenf düğümlerinde, başın arkasında ya da boyunda hafif şişlik- Uzun zamanlı öksürükler bebeklerde ağız kokusu yapabilir.

TIKLA OKU: ÇAPAK TEMİZLİĞİ EN GÜZEL NASIL YAPILIR?

BEBEK VE ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK İÇİN DOĞAL TARİFLER!

KARIŞIK ÇAY YAPIMI: Elma kabuğunu güzelce soyduktan sonra çekirdeği ile beraber bir miktar ıhlamuru,1-2 adet karanfili, 1 dilim limonu ve tarçının kabuğunu ılık suda karışım haline getirerek tüketmesini sağlayın. Acı tadının geçmesi için 1 yaşından büyük çocuklarda bal kullanabilirsiniz.

KARABİBER VE PEKMEZ: 2 tatlı kaşığı miktarındaki dut pekmezine karabiber ekleyip karıştırın, her gün 1 kez verin. (1 yaşından büyükler için)

IHLAMUR- AYVA YAPRAĞI: Ayva yaprağını ıhlamurla birlikte kaynattığınız zaman öksürmeye iyi gelecektir.

PEKMEZ- TEREYAĞI: 1 çorba kaşığı pekmez ile 2 çorba kaşığı tereyağını 1 tatlı kaşığı su miktarında kaynatıp ılık olunca içirin. (+6 yaş için)

PROF. İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN ÖKSÜREN ÇOCUKLARA DOĞAL TEDAVİ

5-6 adet Hatmi çiçeği tomurcuğunu yarım bardak suda 5 dakika kaynatıp ılıtınca çocuğunuza içirin. (3 yaşından büyük çocuklar için öksürük ve astım için)

Soğuk alerjisi olan çocuklar için keçiboynuzu pekmezi önerilmektedir.

NOT: DOKTOR ONAYI ALMADAN KESİNLİKLE DENEMEYİN!

ÇOCUKLAR İÇİN EV YAPIMI ÖKSÜRÜP ŞURUBU TARİFİ

MALZEMELER:

3-4 tutam ıhlamur Birkaç dilim limon1 çay kaşığı rendelenmiş zencefilSüzme çiçek balı3 su bardağı sıcak su

YAPILIŞI:

Ihlamur yapraklarını demliğe koyup limon dilimi ilave edin. Ardından ıhlamur yapraklarına sıcak su ekleyip taze zencefilleri ekleyip karıştırın. Zencefilli ıhlamur çayının 5 dakika demlenmesine izin verin. Tüketileceği zaman 1 çay kaşığı miktarında süzme bal döküp karıştırın. Zayıf olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için tarçın da koyun. Küçük çocuklar 1 fincanın yarısı kadar, büyük çocuklar fincanın tamamını içebilir.

NOT: Doktor onayı almadan çocuğunuza sakın içirmeyin!

TIKLA OKU: UYUYAMAYAN BEBEKLERE EN ETKİLİ DUALAR

SOĞUK ALGINLIĞINDA NE YAPILMALI? SOĞUK ALGINLIĞI TEDAVİSİ

Değişen hava koşullarıyla beraber çocuklarda, öksürükten boğaz ağrısına veya burun akıntısından ateşlenmeye kadar birçok şikayet görülebiliyor.

– SOĞUK ALGINLIĞI

Soğuk algınlığı hastalığının oluşması soğuyan havalardan değil virüslerden kaynaklanır. Soğuk algınlığında burun akıntısı, boğaz ağrısı, hapşırma, bitkinlik, iştahsızlık ve sıklıkla ateş görülebilir. Çocuklar soğuk algınlığına yetişkinlere göre çok daha kolay yakalanırlar ve bir yılda 4 ile 8 kez arasında tekrar edebilir.

– KORUNMA YÖNTEMLERİ

Mikroplardan korunmak için hapşırma ve öksürme sırasında rastgele hapşırmaktan kaçınmak gerekir. Mikropların yayılmasını önlemek için en ideal yöntem mendil kullanılmasıdır. Yanınızda mendil olmadığı zaman da kolunuzu kıvırarak, ağız ve burnunuzu kolun iç yüzü ile kapatarak öksürmek ve aksırmaktır. 

Mikroplar en kolay ellerden bulaşır. Özellikle çocuklar ellerini burun, yüz ve dudaklarına çok fazla değdirirler ve böylece başkalarından aldıkları mikrobu kendilerine bulaştırır. Bu yüzden kış aylarında sabun ile el yıkama konusunda çocuk ve erişkinler olarak hepimiz daha dikkatli olmalıyız.

TIKLA OKU: ANNE SÜTÜ ALAN BEBEKLERDE KABIZLIĞA ÇÖZÜMLER

YETİŞKİNLERDE DOĞAL ÖKSÜRÜK TEDAVİSİ İLE BİTKİSEL KÜRLER

Geceleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli görülen öksürüklerden kurtulmak için evinizde uygulayabileceğiniz bitkisel yöntemler elbette mevcut. Balgamın olmadığı ya da çok az bir şekilde zorlanarak çıkan balgamın olduğu öksürük çeşidi, kuru öksürük olarak tanımlanır.

Uzun süreli devam eden kuru öksürük nöbetlerini kökünden çözecek tarifler ise şöyle:

SOĞAN VE SU KÜRÜ

Orta büyüklükteki soğanı 6’ya ayırıp üzerine bir buçuk su bardağı kadar su koyarak kaynatın. Ilıdıktan sonra ne soğuk ne sıcak şekilde tüketin. 

SÜT VE GÜL HATMİ

1 su bardağı kadar kaynamış süte 7-8 adet gül hatmi ekleyin. Bir taşım kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıp 4-5 dakika ağzı kapalı duracak şekilde demleyin. Her gün 2 defa öğleden önce ev sonra tüketin.

AYVA YAPRAĞI KÜRÜ

1-2 bardak sıcak suya önceden kurutulmuş ayva yapraklarını atın ve 10-15 dakika demleyin. İçine bal döküp, her gün 3 bardak kadar tüketin.

Öksürüğü Kesen Doğal Yöntemler

Öksürük, mevsimsel ya da kronik olarak meydana gelen bir rahatsızlıktır. Öksürüğü geçmeyenler öksürük geçirmenin yollarını araştırıyor. Öksürük nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen şeyler neler? Öksürüğe iyi gelen bitkisel yöntemler neler?

Öksürüğü Kesen Doğal Yöntemler

Öksürüğün çeşitli türleri vardır. Balgamlı öksürük, kuru öksürük derken özellikle de kış mevsiminde herkesin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Peki öksürük neden olur? Öksürük sebeplerine göz gezdirecek olursak en hafif bir alerjik reaksiyondan kaynaklandığı gibi zatürre, bronşit gibi önemli hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Öksürük nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen şeyler neler? Öksürüğe iyi gelen bitkisel yöntemler neler?

Karabiber ve bal karışımıBir bardak sütün içerisine 1er tatlı kaşığı toz karabiber ve bal ekleyin. Bu karışımı günde 2 defa içebilirsiniz.Ayva yaprağı ve ıhlamurAyva yaprağı ile ıhlamuru sıcak suyun içerisinde 5 dakika kaynatıp için. Bu karışımın öksürüğe iyi geldiği söylenmektedir.Karabiberli zeytinyağıZeytin yağını bir kabın içerisinde yanmayacak şekilde ısıtın. Daha sonra içerisine bir miktar karabiber ekleyip sırtınıza sürün. Bu karışımı sırtınıza sürdükten sonra bir bez yardımıyla sarın. Öksürüğü hemen kestiği ve iyi geldiği bilinmektedir.

Sıcak duş

Sıcak duş, alerji ve astımdan kaynaklanan öksürüğü iyi gelmektedir.

Buhar banyosu

Kaynayan suyun içerisine bir miktar nane aromalı vazelin koyarak buhar banyosu yapın. Bronşları açarak öksürüğü kestiği söylenmektedir.Soğanlı su yöntemi1 tane soğanı 4 e bölüp 1 bardak su ilave edip kaynatın 5 dakika kaynattıktan sonra altını kapatıp biraz soğumasını bekleyin içebileceğiniz ılıklığa geldiğinde suyunu süzdürüp bardağa koyun içine 1 tatlı kaşığı bal koyun karıştırıp için. Yarım saat sonra öksürükten kurtulun.Ballı turp yöntemiTurpun içerisini bir miktar oyun ve turpun dibini delin. Daha sonra turpu bardağın içerisine yerleştirin ve içerine bal ilave edin. Turpu o şekilde ertesi güne kadar bekletin ve bardağa damlamış olan balı tüketin.

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

Öksürük, vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir refleks aktivitedir. Akciğerlerden havanın hızlı bir şekilde atılması şeklinde gerçekleşir.

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer?

Öksürük vücudun balgam veya yabancı tahriş edici maddeleri boğazdan temizlemek için kullandığı bir refleks aktivitedir. Akciğerlerden havanın hızlı bir şekilde atılması şeklinde gerçekleşir.

Toz, alerjen, kirlilik veya duman gibi tahriş edici ajanlar, üst ve alt solunum yollarına girdiğinde, beyne mesaj gönderen sinirleri uyarır ve merkezi sinir sistemi onların varlığından haberdar edilir. Uyarıyı alan beyin, göğüs ve karın kaslarına ilgili maddeyi uzaklaştırması için emir verir. Böylece kaslar kasılarak akciğerlerdeki havayı öksürük yoluyla ani bir şekilde dışarı atar. Ara sıra görülen öksürük normal ve sağlıklı bir durumdur. Fakat birkaç hafta boyunca devam eden veya renksiz veya kanlı balgamla birlikte görülen öksürük tıbbi yardım gerektiren bir durumu gösterebilir.

Öksürük yabancı partiküllerin, mikropların, tahriş edici maddelerin, sıvıların ve mukusun boğaz ve solunum pasajından temizlenmesini sağlayan istemli veya istemsiz bir mekanizmadır. Akut, subakut ya da kronik olmak üzere farklı şekillerde görülebilir. Genel olarak üç haftadan kısa sürerse akut; 3 ila 8 hafta arasında sürerse ve bu sürenin sonunda iyileşirse subakut ve sekiz haftadan uzun süren kalıcı bir öksürük varsa kronik öksürük adını alır. Öksürük çoğunlukla iki hafta içinde tamamen ya da önemli ölçüde iyileşir.

Solunum yollarının temizlenmesi amacıyla devreye giren vücudun doğal refleksi olan öksürük çeşitli nedenlere bağlı olarak normalden daha sık tetiklenebilir.

Öksürük genellikle virüslerden kaynaklanır ve tedavi edilmeden kendine kendine iyileşir. Akut ya da kronik öksürük farklı nedenlerle ortaya çıkar.

Akut yani 3 haftadan daha kısa süren öksürük genellikle üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanır. Grip ve soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonları, akut öksürük nedenlerinin başında gelir.

Üst ve alt solunum yollarını etkileyerek öksürüğe neden olabilen durumlardan bazıları aşağıda sıralanmıştır;

Tütün kullanımı hemen her zaman kronik solunum yolu problemleri ile ilişkili olması nedeniyle kronik öksürük nedenleri arasında da başta gelir. Aynı zamanda bu nedenle ortaya çıkan öksürüğün kendine has bir sesi bulunur.

Kronik öksürüğe neden olabilen durumlardan bazıları şunları içerir;

Eğer öksürük, hafifleme eğilimi göstermeden 3 hafta boyunca devam etmişse ya da daha da şiddetli bir hale gelirse doktora gitmek doğru davranış olacaktır. Çoğu durumda, öksürükte altta yatan ciddi bir hastalık saptanmaz. Ancak nadir durumlarda uzun süreli öksürük, akciğer kanseri veya kalp yetmezliği gibi acil tedavi gerektiren daha ciddi bir hastalığın işareti olabilir. Aşağıdaki durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak ileri tetkik ve tedavi yaptırmakta fayda vardır;

Beraberinde balgam (mukus) üretimi olmayan öksürük kuru öksürük olarak tanımlanır. Alerjilerden asit reflü hastalığına kadar birçok farklı rahatsızlık kuru öksürüğe neden olabilir. Bazı durumlarda ise öksürüğe işaret eden açık bir sebep yoktur. Sebep ne olursa olsun, devam eden kuru bir öksürük, özellikle de geceleri artış gösteriyorsa hayat kalitesini ciddi şekilde etkileyebilir.

Kuru öksürüğün yaygın nedenlerinden biri olan astım, solunum yollarında şişme ve daralma ile seyreden bir durumdur. Astımda balgamlı öksürük de görülebilir; fakat daha sık olarak kuru öksürük vardır. Kuru öksürük nedenlerinden bir diğeri ise bir tür kronik asit reflüsü olan gastroözofageal reflü hastalığıdır. Bu hastalıkta mide asidi düzenli olarak yemek borusuna geri kaçar. Mide asidinin yemek borusunda meydana getirdiği tahriş öksürük refleksini tetikleyebilir. Öksürükle birlikte göğüste ağrı, yanma, yutma güçlüğü, hafif ses kısıklığı gibi belirtiler de vardır.

Bir diğer kuru öksürük nedeni de geniz akıntısıdır. Mevsimsel alerjiler ve grip gibi solunum yolu rahatsızlıklarında ortaya çıkabilir. Hastalık döneminde üretilen mukus yapısı ile normal zamanda üretilen mukus yapısı arasında bazı farklar mevcuttur.

Bu rahatsızlıklarda geniz akıntısı o bölgedeki sinir uçlarının tetiklenmesine neden olarak öksürük refleksini tetikleyici etki gösterebilir. Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü ve gece öksürüğü, geniz akıntısı ile birlikte görülebilecek belirtiler arasında yer alır.

Viral enfeksiyon hastalıkları arasında yer alan soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların belirtileri genellikle 1 hafta içerisinde gerileme eğilimindedir. Bu solunum yolu hastalıklarının belirtileri arasında yer alan öksürük diğer belirtiler hafiflemesine rağmen devam edebilir. Grip sonrası öksürük genellikle kuru nitelikte olup 2 ay gibi uzun bir süre boyunca kendisini gösterebilir.

Kuru öksürüğe yol açan diğer nedenler arasında;

Kuru öksürüğün en iyi tedavisi, öksürüğe neden olan sorunun tespit edilip buna yönelik tedavi uygulanmasıdır. Soğuk algınlıkları söz konusu ise bunların bakteriyel kaynaklı olması halinde antibiyotik ilaçlardan yararlanılabilir. Astım hastalarında, kısa vadeli atak tedavilerinde bronkodilatör ilaçlar, uzun vadeli tedavide ise kortikosteroidler reçetelendirilebilir. Reflü hastalarında ise antiasitlerden yararlanılabilir.

Bunların yanı sıra doğrudan öksürüğün azaltılabilmesine ve dindirilmesine yardımcı olacak semptomatik tedaviler uygulanabilir. Boğaz spreyleri, pastiller, öksürük şurupları bunlara örnek olarak verilebilir. Ek olarak yatarken kullanılan yastığın yükseltilmesi, sıcak bir duş almak, ılık içecekler tüketmek öksürüğün dindirilmesine katkıda bulunur. Kuru öksürük nasıl geçer sorusuna yanıt olarak hastalar günlük yaşamlarında alabilecekleri bazı önlemlerin de olduğu belirtilebilir. Örneğin sigara ve tütün mamullerinin kullanımından kaçınmak, bunların dumanına maruz kalmayı önlemek, bol bol su içmek, havanın nemlendirilmesi için bazı nemlendiricilerden yararlanmak veya odaları sık sık havalandırmak öksürüğün azaltılmasında oldukça etkilidir. Astım ve alerji sorunu bulunan kişilerin evde ve özellikle de yatak odasında antialerjik özelliğe sahip eşyaların kullanımını tercih etmeleri de önemlidir.

Eğer siz de kuru öksürük sorunu yaşıyorsanız ve kuru öksürüğe ne iyi gelir diye merak ediyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak muayeneden geçmenizde fayda vardır. Erken dönemde öksürüğe ilişkin tedavi alarak durumun kronikleşmesini ve daha ciddi boyutlara ulaşmasını önleyebilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Alerjik öksürük, bağışıklık sisteminin grip veya soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyondan ziyade bir alerjene yanıtından kaynaklanan öksürük türüdür. Kronik kuru öksürüğü olan bireylerde bu durum yüksek olasılıkla alerji ya da astımdan kaynaklanıyor olabilir. Alerjik öksürüğe genellikle hapşırık, burun tıkanıklığı, ciltte ve gözlerde kaşıntı, burun akıntısı, göz altında mor halkalar gibi başka alerji belirtileri de eşlik eder.

Balgamlı öksürük, balgam üretimi ile birlikte görülen öksürüğe denir. Balgam, göğüs veya boğazın arkasına bir şey sıkışmış gibi bir hisse neden olur. Akciğer ve solunum yollarında normal şartlar altında da bir miktar mukus üretimi vardır.

Mukus, solunum yollarını nemli tutmak ve akciğerleri tahriş edici maddelerden korumak gibi vücut için yararlı birçok işlevi yerine getirir. Fakat balgamlı öksürükte solunum sisteminde aşırı bir mukus üretimi söz konusudur. Balgamlı öksürük en çok soğuk algınlığı, grip gibi mikroorganizmaların neden olduğu enfeksiyonlardan kaynaklanır. Bu hastalıkların seyri esnasında burun ve geniz akıntısı ile halsizlik gibi belirtiler hastalık tablosuna eklenebilir. Bu öksürük türü akut ya da kronik şekilde kendisini gösterebilir.  

Diğer nedenler arasında;

Gece vakti özellikle uykuya yakın zamanlarda ortaya çıkan öksürük, kişinin uyku düzenini etkileyebileceği için önemli bir konudur. Genellikle kuru nitelikte olan bu öksürüğün kontrol altına alınmasında çeşitli damlalar, nemlendiriciler, dinlenme, öksürüğü tetikleyici özellik gösteren irritan maddelerden kaçınma, reflü hastalığının kontrol altına alınması ve sıvı tüketiminin arttırılması gibi çeşitli uygulamalar olumlu etki gösterebilir.

Öksürüğe iyi gelen uygulamalar çoğunlukla hastanın kendini daha iyi hissetmesini sağlamayı amaçlar. Bu yöntemler genellikle öksürüğün şiddetini azaltsa bile süresini kısaltmaz. Öksürüğe iyi gelen uygulamalardan bazıları şunları içerir;

Boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerin hafifletilmesinde bal katkı sağlayabilir. 2 çay kaşığı bal, ılık su ve limon ile hazırlanan sıcak çay öksürük şikayetinin kontrol altına alınmasında etkili olabilir.

Nane yaprağının sağlığı olumlu yönde etkileyebilecek birçok farklı özelliği vardır. İçinde yer alan menthol türevi maddeler üretilen mukusun parçalanmasına yardımcı olarak solunum yollarında temizleyici etki gösterebilir.

Buharlı duşlar, sıcak çaylar ya da pastil gibi yöntemler size yardımcı olamadığında, öksürüğü hafifletmek için doktorun önerdiği çeşitli ilaçlara kullanılabilir. Tedavide reçete edilebilen ilaçlardan bazıları şunları içerir;

Bebeklerin hastalanmaları ve bu hastalıkların seyri esnasında öksürük gibi çeşitli belirtiler göstermeleri aileler açısından üzüntü verici bir durumdur. Bebeklerdeki birçok rahatsızlıkta öksürük belirtisi oluşabilir ve hem altta yatan nedenin ortaya konması hem de etkin tedavinin planlanması açısından bebeklerin en yakın sağlık kuruluşlarında değerlendirilmesi önerilir.

Özellikle nefes almada güçlük çekme belirtilerinin ortaya çıktığı, nefes darlığının meydana geldiği, 3 aydan küçük yaştaki bebekler için 38 derece ve üzerinde ateş varlığı, öksürük ile birlikte bir miktar kan gelmesi, yutkunma güçlüğü, ağzın tam açılmasında güçlük çekme ve aşırı derecede büyük bademcikler gibi çeşitli belirtiler bebeklerde ortaya çıkan öksürük şikayetinin seyrinin acil bir durum olabileceğine işaret eder.

Serum fizyolojik damlalar, vakum etkisi gösteren araçlar ve ortamı nemlendirici aletler bebeklerde ortaya çıkan öksürüğün kontrol altına alınmasında katkı sağlayabilir.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocukları için de öksürük önemli bir savunma mekanizmasıdır. Çocuklarda öksürük, genellikle vücudunun balgam, yabancı cisim gibi solunum yollarında bulunan tahriş edici bir faktörden kurtulmaya çalıştığının işaretidir.

Çocuklarda sık görülen öksürük nedenleri arasında enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip ve krup sayılabilir. Öksürük şikayetine neden olan enfeksiyon hastalığının türüne bağlı olarak öksürüğün karakteri değişkenlik gösterebilir. Bazı enfeksiyonlarda öksürüğün sesi kaba olarak duyulurken bazı rahatsızlıklarda ise bir ıslık sesini andırır tarzda bir özelliğe sahip olabilir.

Boğmaca, bakteriler tarafından meydana gelen ve belirgin öksürük şikayeti ile seyreden bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalık etkeni bakterinin çeşitli toksinlerine bağlı olarak solunum yollarında hasar ve ödem meydana gelir.

Bu hastalıktan muzdarip çocuklarda ortaya çıkan şiddetli öksürük nöbetleri nedeniyle nefes darlığı oluşabilir. Çocuk, öksürük nöbetinin sonunda derin bir nefes alır. Çok yüksek derecede olmayan ateş, burun akıntısı ve hapşırma gibi belirtiler, boğmaca hastalığında öksürük şikayetine eşlik edebilir. Aşılanma ile önlenebilen hastalıklar arasında yer alan boğmaca özellikle bebekler için tehlikeli bir hastalıktır.

Çocuklarda gelişen kronik öksürük ise en sık olarak astımdan kaynaklanır. Ancak geniz akıntısı, bronşiyolit ya da reflü hastalığı gibi durumlar da kronik öksürük nedeni olabilir. Hava yollarının kronik olarak iltihaplanması ve daralması ile seyreden bir hastalık olan astım birçok faktör tarafından tetiklenebilir. Çevresel irritan maddeler, solunum yolu hastalıkları ve fiziksel aktivite esnasında sarfedilen efor astım için tetikleyici faktörlere örnek teşkil eder. Kuru ya da yaş (balgamlı) nitelikte olabilen astım hastalarının öksürüğü çocukluk dönemindeki hastalarda oyun esnasında veya geceleri daha sık olarak ortaya çıkma eğilimindedir. Astım atağı sırasında çocuğun nefes alıp vermesi ile ıslık sesi duyulabilir.

Çocuklarda balgamlı öksürük solunum yollarına yabancı cisim kaçması, sigara dumanı ya da başka tahriş edici çevresel ajanlardan kaynaklanabilir. Çocuklar ve bebekler ellerindeki cisimleri ağız ve burunlarına götürme eğilimindedir. Bu cisimleri derin bir şekilde solunum yollarına çekmeleri halinde bu cisimler soluk alıp verme işleminde çeşitli derecelerde tıkanmalara neden olabilir. Yabancı cisimlerin tanı ve tedavisi en yakın sağlık kuruluşlarında acil olarak gerçekleştirilmelidir.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Öksürüğe iyi gelen 10 bitkisel formül

Özellikle kış aylarında sıklıkla karşılaştığımız öksürüğe karşı sadece ilaçlardan değil bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz.

Öksürüğe iyi gelen 10 bitkisel formül

Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor.

Ayva meyvesi ve yaprakları yıllardan beri öksürük tedavisinde kullanılıyor. İçerisindeki bileşenlerin boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili ve boğazı yumuşatıcı etkisi bulunuyor. Bitkilerin çiçek ve yaprak kısımları demleyerek içebilirsiniz. Tedavi amacıyla içiyorsanız şeker ilave etmeyin. Kuru ayva yapraklarını 10-15 dakika, taze ayva yapraklarıbı ise 3-5 dakika demleyerek günde 2-3 fincan kadar içebilirsiniz.

Ekinezya bitkisinin ağırlıklı olarak soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklardan korunmada kullanımı öneriliyor. Yapılan çalışmalar ekinezyanın boğaz ve akciğerlerdeki iltihabın yol açacağı hasarı engellediğini gösteriyor. Demlenerek ve içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilavesi ile günde 2 fincan kadar içebilirsiniz.

Bu karışımdan elde edilen çay, öksürüğe karşı oluşturulabilecek en muhteşem karışımlardan biri. Ayva, bal ve ıhlamurdan oluşan çay boğazları yumuşatıyor ve iyileşme sağlıyor. Günlük 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz.

Karanfilin içerisindeki uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda antiseptik ve ağrı hissini azaltıcı etkiye sahip. Zencefilin içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi düşünüldüğünde, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfil ile karıştırılarak kür halinde içilebilirsiniz. Arzu ederseniz bu karışıma limon da ekleyebilir ve günde 1-2 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Yürütülen birçok çalışmada bağışıklık sistemini güçlendirici, kanser karşıtı, yangı ve spazmları iyileştirici etkileri ortaya konulan toz karabiberin, öksürüğe karşı meyvesini demleyerek gargara yapabilirsiniz. Ayrıca yine tane karabiberi ılık suda demleyip 1 tatlı kaşığı bal ilavesiyle içebilirsiniz. Fakat reflü, gastrit ve ülser gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarınız varsa bu çaydan sınırlı tüketmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireyler günde 2-3 tatlı kaşığı kadar tüketebilir.

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin.

Ayva çayının öksürükte yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkisi bulunuyor. 1 çay kaşığı parçalanmamış ayva tohumunu 1 fincan su içerisinde 5-10 dakika kadar demledikten sonra içebilirsiniz. Genellikle bitki çayları hafif etkili olduğundan yemeklerden 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra mide boşken içmeniz çayın olumlu etkisini artırıyor.

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil, 1 çay kaşığı toz karabiber, 1 çay kaşığı toz tarçın ve yarım limonu karıştırarak gün içerisinde öğün aralarında mide boşken günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek öksürüğün tahriş edici etkisini azaltabilirsiniz.

1 tatlı kaşığı öğütülmüş meyan kökü, 1 tatlı kaşığı şahtere ve 1 tatlı kaşığı toz zencefili 1 bardak kaynatılmış suyun içerisine ilave ederek 3-5 dakika demleyin. Bu çayı gün içerisinde 2-3 fincan kadar tüketilebilirsiniz.

Referans :
www.medikalakademi.com.tr
www.yasemin.com
www.haber365.com.tr
www.medicalpark.com.tr
www.acibademhayat.com

Başa dön tuşu