News

13 yıllık hayal ve bir kariyer öyküsü: Busenaz Sürmeneli kimdir?

Loading the player...

Busenaz Sürmeneli’nin altın madalyası Trabzon’da coşkuyla karşılandı!

Busenaz Sürmeneli’nin altın madalyası Trabzon’da coşkuyla karşılandı!

Trabzon’da, Tokyo 2020’de kadınlar 69 kiloda, milli boksör Busenaz Sürmeneli’nin Çinli rakibi Hong Gu’yu mağlup ederek olimpiyat şampiyonu olmasının mutluluğu yaşanıyor.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu ile Trabzon Gençlik ve Spor Müdürü Birdal Öztürk, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) milli boksör ve güreşçilerle bir araya geldi.

Vali Ustaoğlu, Busenaz Sürmeneli’nin final maçını milli sporcularla birlikte izledi.

Ustaoğlu, maçın ardından yaptığı açıklamada, Busenaz’ın başarısından gurur duyduğunu belirterek, “Gerçekten çok duygulandım, çok gururluyuz. Bu sabah TOHM’da geleceğin olimpiyat şampiyonu adayları ile Busenazların maçlarını izledik. Önce Buse Naz Çakıroğlu’ndan biraz üzüldük ama sonra Busenaz Sürmeneli ile sevindik.” dedi.

İlk defa bir olimpiyat şampiyonunu Trabzon’da karşılayacaklarını ifade eden Ustaoğlu, “Başta Trabzonspor’a, onu bugünlere getiren ailesine, hocasına, herkese teşekkür ediyorum. 83 milyonumuzu gözyaşına boğan Busenaz kızımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

İl Gençlik ve Spor Müdürü Birdal Öztürk ise bugün gurur günleri olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu.

“Öncelikle sporcumuz Busenaz Sürmeneli ve antrenörü Cahit Süme’yi tebrik ediyorum. Trabzon’a, spor şehrine ilk defa bir olimpiyat madalyası kazandırdılar. 13 yıllık bir serüven, 13 yıllık bir hayal. Sporcumuz, bizi ve ülkemizi son derece gururlandırdı. Şanlı bayrağımızı göndere çektirdi. Sürmeneli’yi, Cahit hocayı ve Trabzonspor Kulübümüzü tebrik ediyorum. Olimpiyat madalyasının tüm ülkemize armağan olmasını temenni ediyorum.”

Öte yandan, şehir merkezinde bazı iş yerlerinde vatandaşlar final mücadelesini ekranlardan büyük bir heyecanla izlediler, Sürmeneli’yi ayakta alkışladılar.

İki Buse tek hayal Spor

İki Buse tek hayal                  Spor

Aynı isme sahip oldular, aynı gün doğdular, aynı yola baş koydular… Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu, bu kez tüm Türkiye’nin ortak gururu olma kaderini paylaşıyorlar.

İki Buse tek hayal

Tarih 26 Mayıs 1998.

Buse Naz Çakıroğlu’nun 2. yaşını doldurduğu gün, aynı kaderi paylaşacak ve ilerleyen yıllarda ülkemizin gururu olacak takım arkadaşı dünyaya geldi: Busenaz Sürmeneli.

Bugünlerde Türkiye’yi olimpiyatlarda başarıyla temsil eden iki boksörümüzün kaderi pek çok tesadüf ile kesişiyor. Memleketleri (Trabzon), doğum günleri ve isimleri aynı olan sporcularımız, birlikte geçirdikleri uzun yılların ardından hak ettikleri madalyalara Tokyo’da kavuşmak için gün sayıyorlar.

“Kafalarında hep başarı var”

“Çok uzun zamandır beraberiz” diyor Busenaz Sürmeneli… “Yediğimiz, içtiğimiz ayrı gitmiyor. O da çok hırçındır, tuttuğunu koparan bir yapıya sahiptir.”

Tabii kendisi de bu hususta adaşından geri kalmıyor. Antrenörü Cahit Süme, sporcusunun hırsına üstüne basa basa vurgu yapıyor:

“Busenaz tuttuğunu koparmak ister. Asla kaybetmek istemez. Kafasında hep başarı vardır. Kaybedince tekrar zirveyi düşünür.”

Her büyük öyküde olduğu gibi ikilinin Tokyo’ya varan yolculukları büyük başarılardan geçiyor.

“Fotoğrafını astım ve onu yenmeye ant içtim”

Busenaz Sürmeneli bu spora boks antrenörü olan eniştesinin yanında başladı. Doğuştan bir yeteneği ve büyük azmi vardı. Kaybetmekten nefret ediyor, bunu kazanıma dönüştürene dek uğraş veriyordu.

Bir röportajında bu özelliğini şöyle örnekliyor:

“Mağlup olduğum bir rakibim vardı. Fotoğrafını uyanınca göreceğim bir yere astım ve onu yenene kadar çalışacağıma söz verdim. Sonra her gün gelecek şampiyonada ilk turda onunla eşleşmek için dua ettim. Dualarım kabul oldu, 30 kişi arasından onu çektim ve mağlup ettim. Yeterince isteyince, çalışınca her şeyi başarabileceğimi gördüm.”

Zirve yolculuğu 22 Yaş Altı Avrupa Boks Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya ile başladı. Takip eden dönemde bunun yanında Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası, Nations Cup Uluslararası Boks Turnuvası gibi organizasyonlarda elde ettiği zaferlerle birlikte toplam 8 altın madalya ekledi. Yolun uzantısı onu Tokyo’ya kadar getirdi.

“O gün boksu bırakma kararı aldım”

Buse Naz Çakıroğlu’nun öyküsünde kardeşinin yaşadığı talihsizliğin izleri var. Erkek kardeşi küçük yaşlarda köpekten kaçarken kolunu kırmıştı. Kolunu güçlendirmek için boksa başladı. Buse Naz da onunla birlikte bu spordaki yolculuğuna atıldı.

Zamanla Buse Naz’ın daha yetenekli olduğu anlaşıldı. Yıldan yıla büyük bir gelişim gösterdi. 2018’de Dünya Şampiyonası’na büyük umutlarla katıldı. Ancak işler istediği gibi gitmedi…

“Dünya Şampiyonası’na yüksek hedeflerle katıldım. Sonuna kadar gitmeyi arzuluyordum ama ilk maçımı kaybettim. Dönerken boksu bırakma kararı aldım.”

Hayatı boyunca en büyük destekçisi annesi olmuştu. Bu kritik yol ayrımında da omuzlarında annesinin elleri vardı:

“Bana büyük destek verdi. Başarabileceğime inandırdı. Beni boksa yeniden tutundurdu.”

Çakıroğlu, bir yıl sonra kazandığı Avrupa şampiyonluğu ve Dünya ikinciliği ile Tokyo yürüyüşüne başladı.

Paris’ten Tokyo’ya

İki Milli boksörümüz, Haziran ayında Fransa’nın başkenti Paris’te olimpiyat kotası için ringe çıktılar.

Organizasyonda yarı finale ulaşan sporcular, Tokyo 2020 için bilet almaya hak kazanacaktı.

İlk olarak Buse Naz Çakıroğlu sahne aldı. 51 kiloda Belaruslu Yulya Apanasovich’i mağlup eden Çakıroğlu, Türk spor tarihinde olimpiyat kotası elde eden ilk kadın boksör unvanını elde etti.

Onu Esra Yıldız’la birlikte 69 kiloda Ermeni Ani Hovsepyan’ı yenen Busenaz Sürmeneli takip etti. İki boksörümüz, turnuvada final maçlarını da kazanarak altın madalyayı boyunlarına asmayı başardılar.

Ortak hayale bir kala

Tokyo’da sporcularımız unutulmaz bir hikaye yazıyor.

Rakiplerini bir bir ringlerden silen, müsabakalarda birbirlerine sınırsız destek sağlayan ikili artık aynı hayal için gün sayıyor.

Kaderin pek çok ortak tesadüf ve başarıda buluşturduğu boksörlerimiz, son engellerini geride bıraktıkları takdirde en büyük hedeflerine ulaşacaklar: Olimpiyat şampiyonluğu.

Buse Naz Çakıroğlu, yarı finalde Tayvanlı rakibi Huang Hsiao-Wen’i mağlup ederek hayaliyle uzaklığını tek maça indirdi.

Busenaz Sürmeneli de aynı aşamada Lovlina Borghohain’i yenerek altın madalyaya göz kırptı.

Türkiye, bugünlerde iki Buse’nin ortak heyecanı ve gururunu yaşıyor. Sporcularımız, Türk boks ve olimpiyat tarihine geçerek ülkemize iki altın madalya getirmek için geri sayıma geçtiler.

Satırlara, Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli’nin ortak sözleriyle veda edelim:

“Olimpiyat herkesin yaşamak istediği bir yer… Bizim hayalimiz, altın madalyayı kazanıp İstiklal Marşı’nı okutmak olacak.”  

İki Buse tek hayal! İsimleri gibi memleketleri de doğum günleri de aynı…

İki Buse tek hayal! İsimleri gibi memleketleri de doğum günleri de aynı…

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar 69 kiloda Türk milli boksör Busenaz Sürmeneli, 51 kiloda ise Buse Naz Çakıroğlu finale çıktı. İsimleri gibi iki milli sporcunun memleketleri de doğum günleri de aynı…

Milli boksör Buse Naz Çakıroğlu 51 kilo yarı finalinde Tayvanlı rakibi Huang Hsiao-Wen`i mağlup ederek Tokyo 2020`de finale yükseldi.

Buse Naz Çakıroğlu Trabzonlu bir ailenin kızı… 26 Mayıs 1996’da Düzce’de dünya geldi. Başarılı sporcu kariyerine Fenerbahçe Spor Kulübü’nde devam ediyor.

Çakıroğlu, 2019’da Avrupa Şampiyonu oldu. 2021 yılında Tokyo Olimpiyatları’na katılma kotası elde etti. Türkiye’nin Olimpiyatlara kota kazanan ilk kadın boksörü oldu.

69 kilo yarı finalinde Busenaz Sürmeneli de Hindistan’dan rakibi Lovlina Borgohain’i yenerek finale yükseldi. 

2019 Dünya Şampiyonluğunu da elde eden Sürmeneli Trabzonlu bir ailenin kızı… O da 26 Mayıs 1998 doğumlu… Sürmeneli kariyerine Trabzonspor’da devam ediyor.

Finaller sıcağa rağmen zevk verdi!

Türkiye için boksta tarih yazacaklar

İsimleri kadar kaderleri de benzeyen İki Trabzonlu milli sporcu, Türkiye’nin olimpiyat tarihinde ilk kez kadınlarda altın madalya mücadelesi verecek.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda cumartesi sabahı peş peşe final müsabakalarına çıkacak. 

Buse Naz Çakıroğlu da Bulgar Krasteva ile final müsabakasına yine cumartesi günü (TSİ) 08.15’te çıkacak. 

Busenaz Sürmeneli finalde Çinli Hong Gu ile 7 Ağustos Cumartesi günü (TSİ) 09.15’te oynanacak.

“Türk kadının gücünü gösterdik”

İlk hedefine ulaştığını söyleyen Buse Naz Çakıroğlu, Türk kadınının gücünün gösterdiklerini vurguladı: “Biz altın madalya almak için buradayız. Bütün hislerimi altın madalyadan sonra açıklayacağım.”

Trabzonspor Kulübünün internet sitesinde yer alan açıklamada, Sürmeneli’nin yarı final maçındaki başarısı kutlandı.

Finaller sıcağa rağmen zevk verdi!

“Türkler asla hafife alınamaz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sürmeneli, 13 yıldır bu hedef doğrultusunda çalıştığının altını çizerek, duygularını şöyle dile getirdi:

“Tüm fedakarlıkları bu hedef doğrultusunda yaptık ve Tokyo’ya da hazır halde geldik. Amacım ülkeme altın madalya ile dönmek. Ülkemde üzücü olaylar yaşanıyor. Biz Türkler olarak bir ölür bin diriliriz. Türkler asla hafife alınamaz. Böyle bir dönemde insanlara bir nebze de olsa mutluluk verdiysem ne mutlu bana. Benim maçlarım genelde ülkenin zor zamanlarına denk geliyor. Böyle olunca da bayrağımız için farklı savaşıyorum. Beni destekleyen, dua eden herkese teşekkür ederim. Hayallerimin finaline çıkacağım. Ben asla pes etmem. Hocam Cahit Süme, küçük yaştan itibaren beni bu şekilde yetiştirdi.”

Sürmeneli, olimpiyatlar öncesi verdiği röportajlarda tek hedefinin, Tokyo’da altın madalya kazanmak olduğunu belirtmişti.

Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele eden milli boksörlerimiz Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli finale çıktı. Türkiye olimpiyatlarda kadınlar boks tarihinde ilk kez bu başarıya ulaştı. Gümüş madalyayı garantileyen kızlarımız, Cumartesi günü altın için ringe çıkacak.

​İki Buse tek hayal

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boksta kadınlarda tarihi başalarımız devam ediyor. 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu ve 69 kiloda Busenaz Sürmeneli yarı final maçında rakiplerini yenerek adlarını finale yazdırdı. Kokugikan Arena’da Buse Naz Çakıroğlu, Çin Taipeisi’nden Hsiao-Wen Huang’la karşılaştı. Buse Naz, ilk rauntta oldukça iyi bir performans gösterdi ve 5 hakemin de tam puanını aldı. İkinci rauntta da 5 hakemin 3’ünden fazla puan alan mlill boksörümüz, son rauntta da üstünlüğünü korudu ve adını finale yazdırdı. Buse Naz Çakıroğlu’nun finaldeki rakibi Bulgar sporcu Stoyka Zhelyazkova Krasteva oldu. Krasteva’nın bir Avrupa şampiyonluğu, iki kez de dünya ikinciliği bulunuyor. Buse Naz’ın Krasteva ile final müsabakası Cumartesi günü saat 08.15’te oynanacak.

Boksta kadınlar 69 kiloda finale çıkan Busenaz Sürmeneli, “Bekle bizi Türkiye’m. İnşallah altın madalya gelecek” dedi. Çok mutlu olduğunu dile getiren milli boksörümüz, “Türk kadınının gücünü gösterdim. Örnek bir kardeş, abla olduğum için mutluyum. Ben altın için buraya geldim. Altın madalyayı alacağım. Arkamda benim büyük bir ekibim var. Hepsinden Allah razı olsun. Bakanımız da bize destek veriyor. Kulübüm Trabzonspor’un da büyük desteğini hissediyorum” ifadelerini kullandı. Türk kadınının gücünü ringde gösterdiğini vurgulayan başarılı boksör, “Bekle bizi Türkiye’m. İnşallah altın madalya gelecek. Yangınları çıkaranlara söylüyorum, biz bir ölürüz, bin diriliriz. Türk’ün öyle bir gücü var. Dünya Şampiyonası’nda da askerimize selam göndermiştik. Burada altın madalya alıp yangınla mücadele eden ülkemizin içine küçük bir su serpmek istiyoruz. Tüm Türk halkının dualarını bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Referans : www.trtspor.com.trwww.zirvekibris.comwww.yenisafak.com

Busenaz 13 yıllık hasrete son verdi

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boks branşında Busenaz Sürmeneli’nin kadınlar 69 kiloda yarı finale yükselmesiyle Türk boksu 13 yıllık olimpiyat madalyası hasretine son verdi.

Busenaz 13 yıllık hasrete son verdi

Son olarak Türkiye’ye boksta 2008 yılında Pekin’de olimpiyat madalyasını 57 kiloda Yakup Kılıç getirmişti.

Yakup Kılıç, 2008 Pekin’de bronz madalya elde etmişti. 2012 Londra ve 2016 Rio’da ise Türk boksörler madalyanın uzağında kaldı.

Tam 13 yıl sonra boksta ilk olimpiyat madalyası sevincini Türkiye’ye Busenaz Sürmeneli yaşattı. Busenaz, bronz madalyayı garantilerken altın madalya için mücadelesine devam edecek.

Busenaz Sürmeneli’nin dışında erkekler 81 kiloda Bayram Malkan ile kadınlar 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu da madalyaya bir galibiyet uzakta bulunuyor.

ARKANDAKİ MİLYONLAR, ARTIK HAYALİNE ORTAK!  “Çocukluk hayalimi şu an yaşıyorum. Hayallerime daha ulaşmadım. Her şey güzel gidiyor. Arkamda milyonlar var, burada bir ekibim var. Bunlar görünmeyen kahramanlar.” pic.twitter.com/ZrpDWnYxUd

İki boksör de çeyrek final müsabakalarını kazanırsa olimpiyat madalyasını garantileyecek.

Boksa bir başka Türk sporcu Esra Yıldız ise kadınlar 60 kiloda madalya mücadelesine bugün son 16 turundan başlayacak.

Fotoğraf: AA

Boksta altın madalya yok

Boks branşında Türkiye, olimpiyat tarihinde hiç altın madalya elde edemedi.

Türk boksörler, 2020 Tokyo’da altın madalya kazanması durumunda bir kez daha tarihe geçecek.

Öte yandan kadınlarda da Busenaz Sürmeneli tarihe geçti. Busenaz, Türk boks tarihinde olimpiyatta madalyayı garantileyen ilk Türk boksör oldu.

Fotoğraf: AA

Ayrıca Busenaz olimpiyatlarda ringe çıkan ilk Türk kadın boksör olarak da tarihe geçmenin gururunu yaşadı.

Türk boksunun 2020 Tokyo öncesi olimpiyat tarihinde 2 gümüş, 3 bronz olmak üzere toplam 5 madalyası bulunuyor.

Busenaz Sürmeneli kimdir? Nereli? Yaşı, boyu, kilosu…

Milli boksör Busenaz Sürmeneli olimpiyat şampiyonu oldu… Peki, Busenaz Sürmeneli kimdir? Nereli? Yaşı, boyu, kilosu…

Busenaz Sürmeneli kimdir? Nereli? Yaşı, boyu, kilosu...

13 yıllık bir serüven ve bugün gelen olimpiyat şampiyonluğu… 23 yaşındaki Busenaz Sürmeneli, kadın boksunda olimpiyatlara kota alan, ringe çıkan, olimpiyatlarda madalyayı garantileyen ilk sporcular arasına girmişti. Bugün yeni ilklere imza attı. Türk sporu kadınlarda 17 yıl sonra olimpiyatta altın madalya kazandı. Türk boksu, olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını Tokyo 2020’de elde etti. Bugün Kokugikan Arena’da Busenaz, tarihi finalde Çinli sporcu Hong Gu’yla karşılaştı. İlk rauntta rakibin üstünlüğü vardı. İkinci rauntta rakibine saydıran Busenaz son raundu da alarak altın madalyaya ulaştı. Maç sonu “Dede sana söz vermiştim. Sözümü tuttum” diyecekti. Busenaz Sürmeneli, adı duyulduğu ilk günden Tokyo Olimpiyatları öncesine kadar hep hedefinin olimpiyat madalyası olduğunu söylemişti. Geçmişteki röportajlarının tamamında bugünün işaretini vermişti. Bu başarı tesadüf değil… Henüz yaşı çok küçükken bugünler için hazırlanıyordu… Peki, Busenaz Sürmeneli kimdir? Boksa nasıl, kaç yaşında başladı? Nereli, yaşı, boyu, kilosu… İşte hakkında merak edilenlerle Busenaz Sürmeneli’nin kariyer öyküsü..

“Bir yumruğum fedakarlık, bir yumruğum umut… Bir yumruğum geçmişte verdiğim emekler, bir yumruğum gelecek için kurduğum hayaller…”

Busenaz Sürmeneli, hak ettiği yerde! ?? pic.twitter.com/CgWm49bKXV

— TRT SPOR Yıldız (@trtsporyildiz) August 7, 2021

Busenaz Sürmeneli, final maçı öncesi Instagram’dan şu mesajı paylaşmıştı: Bir yumruğum fedakarlık, bir yumruğum umut… Bir yumruğum geçmişte verdiğim emekler, bir yumruğum gelecek için kurduğum hayaller… Yarın sabah 08.30’da yarı final maçında görüşmek üzere ????️

Busenaz Sürmeneli maç sonu ise şunları söyledi:”İstiklal Marşımızı dinlerken çok duygulandım. Çok mutluyum. Çocukluk hayalim, şu anda avuçlarımın içinde. En az 1-2 Olimpiyat daha görmek istiyorum. Adımı altın harflerle tarihe yazdırmak istiyorum” 

TARİH YAZDIK! ??

BUSENAZ SÜRMENELİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU! ?BUSENAZ SÜRMENELİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU! ?BUSENAZ SÜRMENELİ OLİMPİYAT ŞAMPİYONU! ? pic.twitter.com/ym9nLbvsLT

— TRT SPOR Yıldız (@trtsporyildiz) August 7, 2021

Busenaz Sürmeneli Künyesi:Doğum Yeri: BursaBoy / kilo: 172 cm / 69 kgDoğum Tarihi: 25.06.1998Mevki: BoksOynadığı Takım: Trabzonspor

Peki, Busenaz Sürmeneli kimdir? İlklere imza atan Busenaz Sürmeneli 1998 doğumlu, 23 yaşında. Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun. 5 Avrupa, 3 dünya şampiyonluğu bulunuyor. Bursa’da doğduğunu, aslen Trabzonlu söyleyen Busenaz Sürmeneli futbol oynarken boksa geçiş yapan bir isim. Bursa’da futbol oynarken ailesinin işi nedeniyle taşındıkları Trabzon’da boksa başladı. Henüz Genç Milli Takım’dayken gelecek vadettiği için Büyükler Kadın Boks Milli Takımı’nın hazırlıklarına davet edilmişti.

13 yıllık hayal ve bir kariyer öyküsü: Busenaz Sürmeneli kimdir?

“Babam bir firmada şoförlük yapıyor. Dört kardeşiz. Ailede sadece ikizim olan kız kardeşim boks ile ilgileniyor. Kendisinin Türkiye üçüncülüğü var. Çocuklukta Bursaspor’un kadın futbol takımı seçmelerine katılmıştım ama babamın işleri nedeniyle Trabzon’a taşınınca bu hayalim gerçekleşmedi. Antrenörüm Cahit Süme aynı zamanda teyzemin eşidir. Kendisiyle bir görüşmemizde, ‘Gel boksa başla, sevmezsen bırakırsın’ dedi. O şekilde başladım ve çok sevdim. Yaşım tutmadığı için ilk 5 yıl resmi müsabakalara katılamadım. Sadece özel turnuvalarda müsabakalara çıktım. İlk olarak yıldızlar kategorisinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve burada şampiyon oldum”

13 yıllık hayal ve bir kariyer öyküsü: Busenaz Sürmeneli kimdir?

Bakın, Busenaz 2016 yılında 17 yaşındayken bugünlerin işaretini nasıl vermiş.

Busenaz 2016 yılında AA’ya verdiği röportajda bakın neler söylemiş: Bursa’da 10 yaşında futbola başladım. Bursa’da futbol oynuyordum. Trabzon’da takım olmayınca boksa başladım. Boksta teyzemin eşi antrenörlüğümü yapıyordu. “(Gel başla, belki seversin) dedi. Girdik bir daha çıkamadık. Boks artık işim oldu. Klişe bir boksörüm. Dövüşmeyi seviyorum. Aileden gelen bir şey. Annem tekvando hocası, babam futbol hastası, teyzelerim judocu. Ben ortaya karışık oldum. Okulda beni ‘boksör’ diye çağırırlar. Hiç Busenaz lafını duymam. ‘Boksör’ deyince ben bakarım. Boksörüm ama sert bir yapım yok.

Busenaz Sürmeneli daha o gün Tokyo olimpiyatlarını kafasına koymuş: Herkes bu yönde çalışıyor. Benim de hedefim madalya almak, söz sahibi olmak. 18 yaşını doldurunca büyüklere katılabileceğim. Büyüklere katılacağım anı bekliyorum. Hedefimde 2020 Tokyo Olimpiyatları var. Çevremde geleceğin şampiyonu diye konuşuyorlar ama çok aldırış etmemek lazım. Çok havadan uçmamak, alçak sularda yüzmek lazım”

Busenaz Sürmeneli, 2018 yılında verdiği bir röportajda ise boks öncesi yaptığı sporları ise şöyle anlatmış: “Çocukluğumda annem gönüllü olarak tekvando hocalığı yapıyordu. Benim de kendi tercihimi yapabilmem için her spor dalını denememi sağladı. Onun sayesinde 10 yaşıma kadar basketbol, futbol, badminton gibi farklı alanlarda spor yaptım. Sonunda boksör olmaya karar verdim”

Olimpiyat öncesi Ordu’da kamp yapan Busenaz Sürmeneli, kamp süresince hazırlıklarını yaptığı spor salonundaki aynaya, “Sevgili çocuklar, arkadaşlar; idmanlarınızı bölüp benim çalışmam için fedakarlık gösterdiniz. Hakkınızı helal edin. Bana dua edin. İnşallah bayrağımızı en güzel şekilde temsil edeceğiz. Sizleri seviyorum. Busenaz Sürmeneli.” notunu asmıştı.

Busenaz Sürmeneli, bir röportajında “Bu oyunumun esas sebebi antrenörüm Cahit Süme. Futbol oynarken dahi sürekli hücum yaptırır. Hiçbir zaman pes etmeyen bir Buse oluşturdu” demişti.

Ringe çıktığı zaman yaptığı dansın hikayesini de anlatan Busenaz Sürmeneli, “Aslında ben bu dansı ringde rakibim karşısında yapmak istiyordum. Ancak hocam sakın bunu maçta yapma, rakibine yakalanır düşersin’ dedi. Rakibe hiç yanaşmadan yapıyorum bu dansı. Bana özel bir sevinç ve hareket olsun istiyorum. Böyle imza bir hareket yapıyorum.” diye konuştu.

Busenaz Sürmeneli, 2019 yılında kendisine sorulan sorulara şu yanıtı vermişti:

Boks: Olimpiyat.Ring: Dövüşmek.Gong: 3 dakika.Kask: Kaskımla çok oynuyorum.Spor: Hayat.Tokyo: En büyük hedef.Dövüş-kavga: Kırışmak.Kamp: Kastamonu.Aile: Her şey.Antrenör: Baba.Milli forma: Gurur.Madalya: İstiklal Marşı.

BUSENAZ SÜRMENELİ (@busenazsurmeneli)’in paylaştığı bir gönderi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Tarihe Geçen Türk Boksör Busenaz Sürmeneli Kimdir, Kaç Yaşında, Başarıları Nelerdir?

23 yaşındaki Türk boksör Busenaz Sürmeneli artık tarihe geçen bir isim. Sürmeneli, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda boks branşında kadınlar 69 kiloda yarı finale yükseldi ve olimpiyat madalyasını garantiledi. Peki, ilklere imza atan Busenaz Sürmeneli kimdir? Kaç yaşında? Başarıları neler? Birlikte bakalım…

Tarihe Geçen Türk Boksör Busenaz Sürmeneli Kimdir, Kaç Yaşında, Başarıları Nelerdir?

BUSENAZ SÜRMENELİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Busenaz Sürmeneli 1998 doğumlu, 23 yaşında. Trabzon Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümünden mezun.Bursa’da doğduğunu, aslen Trabzonlu söyleyen Busenaz Sürmeneli boksa nasıl başladığını 2019 yılında şöyle anlatmıştı: “Babamın işi sebebiyle Bursa’dan Trabzon’a taşındık. Antrenörüm aynı zamanda akrabam olur, teyzemin eşi. Onun vasıtasıyla başladım. Boks hayatımızı komple değiştiriyor. Başından sonuna kadar. Güzel dostluklar da kazandırdı. Boks, bana bayrağı gururla taşıyabilme görevini verdi. Annem her zaman yanımdaydı. Babam ilk başlarda karşı çıktı ama sonra o da alıştı. Şu anda ailemin hepsi bana destek veriyor. En büyük destekçilerim onlar diyebilirim.”

Busenaz Sürmeneli çocukken futbolla da ilgilenmiş.

TARİHE GEÇEN TÜRK BOKSÖR BUSENAZ SÜRMENELİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, BAŞARILARI NELERDİR?

İDMAN YAPTIĞI SALONA NOT

Tokyo Olimpiyat oyunları öncesi Ordu’da kamp yapan Busenaz Sürmeneli, kamp süresince hazırlıklarını yaptığı spor salonundaki aynaya, “Sevgili çocuklar, arkadaşlar; idmanlarınızı bölüp benim çalışmam için fedakarlık gösterdiniz. Hakkınızı helal edin. Bana dua edin. İnşallah bayrağımızı en güzel şekilde temsil edeceğiz. Sizleri seviyorum. Busenaz Sürmeneli.” notunu asmış.

TARİHE GEÇEN TÜRK BOKSÖR BUSENAZ SÜRMENELİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, BAŞARILARI NELERDİR?

BOKS HAYATINDA İLK YILI

Busenaz, 2019 yılında Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda ilk olarak yıldızlar kategorisinde düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katılarak şampiyon olduğunu anlatmış ve şu ilginç anektodu paylaşmış:

“Aynı yıl milli takıma davet edilip Macaristan’da düzenlenen Yıldız Kadınlar Avrupa Birliği Ülkeleri Boks Şampiyonası’na katıldım ve burada ikinci oldum. Finalde İngiliz rakibime 2-1 yenilmiştim. O mağlubiyet beni çok etkilemişti. Sürekli o maçı ve rakibimi düşünüyordum. Yeniden o rakiple karşılaşabilmek için sabah akşam dua ediyordum. Hatta rakibimin fotoğrafının çıktısını alıp evde dolabıma asmıştım. Sabahları uyanıp antrenman yapma konusunda isteksiz olursam hemen o fotoğrafa bakıp kendime geliyordum. Zaten fotoğrafın altına, ‘yenmek için uyan’ yazmıştım. Çok hırslı biriyim. Kafama koyduğumu da mutlaka yaparım. Bu şekilde sürekli antrenman yaptım. Çok çalışarak yine 2013 yılında Bulgaristan’da yapılan Yıldız Kadınlar Dünya Şampiyonası’na katıldım. Kura çekimi gerçekleştiğinde ilk rakibimin üç ay önce yenildiğim İngiliz boksör olduğunu öğrendim. Çok mutlu olmuştum. Maçı da 2-1 kazandım. Sonrasında da tüm rakiplerimi mağlup ederek şampiyonluğa ulaştım.”

TARİHE GEÇEN TÜRK BOKSÖR BUSENAZ SÜRMENELİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, BAŞARILARI NELERDİR?

BUSENAZ SÜRMENELİ’NİN KARİYERİ VE BAŞARILARI

Busenaz Sürmeneli, 3 kez dünya şampiyonu, 5 kez Avrupa şampiyonu, 1 kez de Avrupa üçüncülüğü kazandı. Yaklaşık 30 turnuvada şampiyonluğa ulaştı, 79 kez milli müsabakalara katıldı.

TARİHE GEÇEN TÜRK BOKSÖR BUSENAZ SÜRMENELİ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, BAŞARILARI NELERDİR?

BUSENAZ SÜRMENELİ İLE KISA KISA

Busenaz Sürmeneli, 2019 yılında kendisine sorulan sorulara şu yanıtı vermişti:

Referans :
www.fotomac.com.tr
www.varoku.com
www.trthaber.com
www.ekonomist.com.tr
www.lezzet.com.tr

Başa dön tuşu