News

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir? Tadı damakta kalan kiraz sapının faydaları saymakla bitmiyor. Severek tüket…

Loading the player...

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Tadı damakta kalan kiraz sapının faydaları saymakla bitmiyor. Severek tükettiğimiz kirazın sapı ne işe yarar? Kiraz sapının bilinmeyen faydaları nelerdir? Kiraz sapının sağlığa yararları nelerdir? İşte kiraz sapının bilinmeyen faydaları…

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Tadıyla faydalarıyla sevilen meyvelerde kirazın sapı da son derece faydalı. Sindirim sisteminden romatizmaya pek çok yararı dokunan kiraz sapının yararları neler? Peki kiraz sapının bilinmeyen faydaları nelerdir? Kiraz sapının sağlığa yararları nelerdir? 

Kiraz saplarının sağlığa faydaları arasında prostathipertrofisine, denge idrara çıkmasına neden olan, kadınların adet dönemlerindeödem artışına, toksin giderici olarak, dolaşım bozukluğuna, idrar kaçırmayabağlı idrar kaçırma gibi faydalara sahip bir bitki sayılabilir. İşte, kirazsapının faydaları ve besin değeri…

Kiraz kadar sapı da sağlığa çok faydalıdır. Kiraz sapı prostat ağrısından kurtulmanıza yardımcı olurken, kadınların regl döneminde yaşadıkları ödemi atmalarını sağlar. İdrar söktürücü etkisi olan kiraz sapının toksin attırıcı etkisi vardır. 

– Kiraz sapı sakinleştirir, idrar sökücüdür ve vücutta oluşan susuzluğu giderir.

– Böbreklere oldukça yararlı olan kiraz sapı böbrekleri ve kanı temizler. Böbrek taşı oluşumunu geciktirir.

– Kolesterolün düşmesine yardımcı olan kiraz sapı vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlar.

– İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen kiraz sapı karaciğere çok fazla yarar sağlar. Ayrıca kilo vermek isteyenler kiraz sapının suyunu içebilirler.

– Kiraz sapı vücuttaki tuz dengesini bozmadan fazla suyu atar ve kanı sulandırır. Bu sayede damarların tıkanmasını önler. Kalp-damar rahatsızlıklarının önüne geçer. Kalbin daha iyi çalışmasını sağlayan kiraz sapı damarların içten yağlanmasını geciktirir.

– Susuzluk kaynaklı sorunları giderir

– Böbrekler için faydalıdır

– Kanı temizler

– Böbrek taşı oluşumunu geciktirir

– Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

– Fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olur

– Karaciğer için faydalıdır

– Kilo vermesine yardımcı olur

– İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

Ödeme karşı faydaları

Deri, bacaklar, kollar ve ayak bileği dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ödem oluşabilir. Kiraz, idrara çıkma yoluyla vücudunuzu detoks eder ve böylelikle ödemi önler. Adet döngüsünden kaynaklanan şişkinlik, toksinleri uzaklaştırma özelliği sayesinde kiraz sapları ile tedavi edilebilir.

Böbrek Sağlığını İyileştirir

Kiraz sapları, böbrekleri arındıran zengin bir anti-enflamatuar özellik kaynağıdır. Böbrek taşı ve yumrularının tedavisinde de faydalıdır. Kiraz kuyruklarında, böbrek sağlığını iyileştiren diüretik özelliklere sahip olan potasyum tuzlarının yanı sıra uçucu yağlar bulunur. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir ve tüm vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda (İYE) Yararlıdır

Zararlı bakterilerin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu, idrar yaparken ağrıya neden olur. Kiraz saplarının iltihaplanmayı önleyici, septik önleyici ve temizleyici özellikleri İYE’ye karşı savaşır. Vücudunuza sakinleştirici bir etki veren iyileştirici ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kiraz sapları kilo vermede faydalıdır. Vücudunuzdaki tüm toksinleri ve yağları gideren önemli bir detoksifikatördür. Kiraz kuyruklarının müshil özellikleri de vardır, bu da size düzgün bir bağırsak hareketi sağlar.

Romatizmaya İyi Gelir

Kiraz sapları romatizmaya faydalıdır; eklemler, tendonlar, bağlar, kemikler ve kaslarla ilgili her iki hastalık. Eklemleri, tendonları güçlendiren ve ayrıca serbest radikalleri yok eden anti-enflamatuar özelliklere ve flavonoidlere sahiptir.

Kadınlar regl dönemlerinde kurutulmuş kiraz sapını kaynatıp suyunu içerlerse vücutlarında ve özellikle yüzlerinde oluşan şişlik azalır. Dolaşımı artırıcı özelliği bulunan kiraz sapı vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. 

Eğer gözleriniz şişiyorsa ve ayaklarınız ağrıyorsa kiraz sapı banyosuyla ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. 4 tutam kiraz sapını 3 litre suda 10 dakika kaynatın. Kaynayan suya 20 gram çubuk tarçın ve 5 gram ıhlamur ekleyin. 5 gram ıhlamur yaklaşık 15-20 yaprağa denk gelecektir. Hazırladığını bu karışım cildinize iyi gelecek. Cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.  Hazırladığınız karışımı büyük bir kaba koyun ve ayaklarınızı 20-30 dakika kadar bu suda bekletin. Bu karışım sayesinde ağrılarınız azalacaktır.

Bir fincan çay için 2 çay kaşığı kurutulmuş kiraz sapına ihtiyacınız olacak, demleyin ve 10 dakika bekletin.

Kiraz sapı çayının sağlık açısından faydalarından yararlanmak için kahvaltı ve akşam yemeğinden önce 1 bardak içebilirsiniz. Aşırı tüketim vücudu susuz bırakabileceğinden aşırıya kaçmayın. Ayrıca ishal ve düşük tansiyonunuz varsa kiraz sapı çayı tavsiye edilmez.

Kirazları yıkadıktan sonra bol su ile yıkayın, birkaç gün gölgede kurutun. Küf oluşumunu önlemek için iyice kurutmak önemlidir. Saplar kuruduktan sonra büyük bir çay bardağı için 1 çorba kaşığı (10-15 adet) kullanabilirsiniz. Kiraz saplarını birkaç defne yaprağıyla birlikte büyük bir bardağa koyun ve kaynar su dökün ve 15 dakika demleyin. Demleme süresini uzatırsanız çayın tadı acı olabilir. Ekstra C vitamini için çayı taze sıkılmış limonla tatlandırmayı unutmayın.

1 litre suya bir avuç kiraz sapını dökün. Kiraz sapları kaynamaya başladığı zaman altını kısıp 5 dakika demlenmeye bırakın. Altını kapattıktan sonra kiraz sapı suyunu soğumaya bırakın. Soğuyan suyu süzerek cam bir şişeye doldurun. Hazırladığınız kiraz sapı çayını buzdolabında muhafaza edin. Regl dönemlerinde bu çayı günde 1 bardaktan fazla tüketmeyin. 

Kiraz sapı çayı 3 gün boyunca korunabiliyor. 3 gün geçtikten sonra kalan çayı tüketmeyin. Sağlığınız açısından yeniden kiraz sapı çayı hazırlayabilirsiniz. 

Ayrıca yemeklerden önce ve yemeklerden 2 saat sonra içeceğiniz kiraz sapı çayı vücuttaki toksinleri atmanıza ve dolaşım bozukluğunu gidermeye yardımcı olacaktır.

4 avuç kiraz sapını alın ve yaklaşık 3 litre suda 10 dakika kaynatın.

2-3 tarçın çubuğu ve 20 ıhlamur yaprağı ekleyin

1 saat demlendirin ve sonra banyo suyu olarak kullanın. Sizi canlandıracak ve cildinizin nefes almasına izin verecektir.

Bu karışımı küçük bir küvete koyun ve ayaklarınızı 20 dakika içinde tutun. Bu topuk ağrıları geçecek ve daha hafif hissedeceksiniz.

Kiraz sapının faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayının mucizevi faydası Foto Galeri

Kiraz sapının faydaları saymakla bitmiyor. Yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan kirazın sağlığa birçok faydası var. Kirazın faydalarının yanısıra kiraz sapının faydaları da oldukça önemli. Cilt sağlığından zayıflamaya kadar birçok faydası olan kirazın kendisinin olduğu kadar Kiraz sapının faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Kiraz sapı çayı yapılarak tüketilir. Peki kiraz sapının faydaları nelerdir? İşte kiraz sapı çayının mucizevi faydası –

Kiraz sapının faydaları nelerdir? Kiraz sapı çayının mucizevi faydası  Foto Galeri

Yaz mevsiminin habercisi olan meyve Kiraz sapnn faydalar aratrlyor. oumuzun etli ksmlarn yiyip geriye kalan kiraz sap faydalar asndan mucizevi bir besin. Kiraz sapnn faydalar balca vcuttaki demleri atp idrar skc zelliiyle bbrek arlarna iyi gelmesidir. Kiraz sap diyet yapanlarn sklkla tkettii bir bitkidir. 

Kiraz sap ay zayflamaya byk bir yardmcdr. dem atmann yannda idrar skc etkisi de olan kiraz sap genellikle ay eklinde tketiliyor. Peki, kiraz sapnn faydalar neler? Kiraz sap ay nasl yaplr? Kiraz sap aynn nasl yapld ve Kiraz sapnn faydalar hakknda bilmeniz gerekenler. 

Toksik maddelerin vcuttan atlmasn kolaylatran, bbrek ve karacier saln koruyan kirazn meyvesi kadar sap da vcudumuza fayda salyor. Kiraz ierisinde bol miktarda vitamin ve mineral barndrr. Bu nedenle kiraz sapnda da bol miktarda vitamin ve mineral vardr. Kirazn sapnda A,E,C,K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadr.

Gl bir antioksidan etkisine sahip olan kiraz sap, dolam sistemi ve sindirim sistemine olduka fayda salar.

Suyun vcuttan toksinlerle beraber hzl bir ekilde atlmasn salayan kiraz sap, zayflamak isteyenler iin kullanlr.

KRAZ SAPININ FAYDALARI

Gl bir idrar sktrcdr.

BBREK TAI VE KUM DKMEYE Y GELR

Kiraz sapnda bulunan Kinik asit bbreklerin ta ve kum yapmasn nleyebilir veya olutuysa daha rahat kum dklmesine yardmc olur.

Kalp ve damar hastalklarnn yaanma riskini azaltr.

Cildi temizler.

Sindirimi ve metabolizmay dzenler.

drar yolu enfeksiyonlarnda tedaviye destek olur.

Damarlarn iten yalanmasn nler.

Kilo vermede yardmc olur.

KRAZ SAPI AYI NASIL YAPILIR?

dem atmann yannda idrar skc etkisi de olan kiraz sap ay birok ynden kurtarcnz olabilir. Bir bardak kaynam suya 20-25 adet kurtulmu kiraz sapn atp ksk atete 3-4 dakika kadar kaynatp szn. Bir hafta boyunca gnde 1 bardak tketmeniz yeterli olacaktr.

KRAZ SAPI AYININ FAYDALARI

Sakinletirir

Gece uyumadan nce bir fincan kiraz sap ay imek sakinlemenizi, stresten uzak bir uyku ekmenizi salar.

Kilo verdirir

dem attrc zellii sayesinde kilo vermeye byk destek salar.

Adet arlarna iyi gelir

Adet dneminde, kann dar atlamamasndan kaynaklanan arlar gidermede birebirdir. Adet dnemi boyunca her gn bir bardak kiraz sap ay imek arlar dindirmeyi salayacaktr.

Bbrek salna iyi gelir

Antioksidan zellii sayesinde vcudun toksinlerden arnmasna yardmc olur. Bylelikle bbreklere de fazla yklenilmemesini salar. Bbrek ta oluumunu nler.

Susuzluu giderir

drar sktrcdr

Tuvalete kmakta zorlanan veya koyu idrar sorunu yaayan kiiler iin zm getirir. Vcuttan atlmas gereken atk maddelerin daha sk ve bekletilmeden atlmasn salar.

Toksin maddeleri uzaklatrr

Toksin maddeler vcuttan atlmadka zamanla dem olarak vcutta yer eder. Kiraz sap ay dem atma zellii sayesinde toksin maddeleri vcuttan uzaklatrr.

Kiraz sap aynn zararlar nelerdir?

Gnde 1 fincandan fazla tketilmemelidir, aksi halde vcut susuz kalabilir. shalseniz ya da dk tansiyonunuz varsa tketmeniz nerilmez.

Erkeklerde 40’l yalardan sonra tketilmelidir.

Kadnlarla adet grmeye baladktan sonra tketilmelidir.

Hamile ya da emziriyorsanz doktorunuza danmadan tketmeyiniz.

Kronik bir rahatszlnz ya da dzenli olarak kullandnz bir ila varsa doktorunuza danmadan tketmeyiniz.

Referans :
www.haber365.com.tr
www.star.com.tr

Başa dön tuşu