News

Tüm Bildiklerinizi Unutun! Beyaz Spor Ayakkabılarınızı Bu Yöntemle Temizleyin

Loading the player...

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir, beyaz ayakkabı temizleme yöntemleri, diş macunu ile beyaz ayakkabı temizleme, karbonat ile beyaz ayakkabı temizleme, deterjan ile beyaz ayakkabı temizleme, beyaz ayakkabı temizleme, sirke ile beyaz ayakkabı temizleme,

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz ayakkabı her kombine rahatlıkla uyum sağladığından gardıroplarımızda mutlaka bulunan ayakkabı renklerinden biridir. Beyaz ayakkabılar özellikle yaz ve bahar mevsimlerinde tercih edilirken, kış aylarında botlarda ve çizmelerde de tercih edilir hale gelmeye başladı. Her ortama ve her kıyafet ile uyum sağlayan beyaz ayakkabılar kullanımı oldukça keyifli. Fakat belli bir süre giydikten sonra rengi sararan ve kirlenen beyaz ayakkabılar pekte keyif vermemeye başlıyor. Kirli görünümü ile o güzelim görüntüsü bozulan ayakkabıları hiçbir kombin ile bütünleştiremiyor, kullanmak içimizden bile gelmiyor.

Peki bu beyaz ayakkabıları sadece birkaç kez kullanmak için mi satın aldık, en sevdiğimiz ayakkabıların öylece gardırobumuzun köşesinde durmasına gönlümüz razı gelir mi hiç. Makinaya atıp ayakkabının ömrünü kısaltmakta istemeyiz. Peki biz bu beyaz ayakkabıları nasıl temizleyeceğiz?

Bütün sorularınızın cevabını bu yazıda bulabilirsiniz. Şimdi sizlere beyaz ayakkabılarınızı yıpratmadan nasıl temizleyeceğiniz ile ilgili birkaç yöntemden bahsedeceğiz. Yazıda vermiş olduğumuz küçük ipuçları ile sizlerde kendi eviniz de kolaylıkla beyaz ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.

Sirke ile temizleme

İlk olarak temizleyeceğiniz ayakkabılarınız bağcıklı ise bağcıklarını çıkartarak ayrı olarak yıkamanızı tavsiye ederiz. Yarım fincan beyaz sirkeyi bir bardak ılık su ile seyreltikten sonra bir bez yardımı ile seyreltilmiş çözeltinize batırarak beyaz ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra ıslak bırakmayın. Kuru bir bez yardımı ile ıslaklığını iyice alarak güneş ışığında 3-4 saat bekletmeniz yeterli olacaktır.

Karbonat ile Temizleme

Karbonat çok yönlü temizleme alanı olup tek başına ya da içerisine belli dezenfektanlar katarakta kullanabilirsiniz. Dilerseniz tek başına bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak ılık su içerisinde seyrelterek diş fırçası yardımıyla temizleme yapabilirsiniz. Eğer tek başına yeteri kadar etkili olmayacağınızı düşünüyorsanız içerisine sıvı çamaşır deterjanı veya bulaşık deterjanı katarakta aynı yöntem ile temizleme yapabilirsiniz. Ayrıyeten yine karbonat ve sirkeyi karıştırarak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Beyaz ayakkabılarınızı temizledikten sonra kuru bir bez ile ıslaklığını alıp 3-4 saat güneş ışığında bekletmeniz yeterli olacaktır.

Etkili bir temizleyici olan aseton, renkleri çıkarma konusunda oldukça işe yarayan bir kimyasaldır. Aseton ile temizlemede dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Beyaz ayakkabılarımızı temizlemede kullanacağımız aseton renksiz olmalıdır. Aksi takdirde beyaz ayakkabılarımıza rengini verebilir. Asetonu kullanırken su veya herhangi bir sıvı ile seyreltmeden tek başına kullanmak en etkili temizleme sonucu verecektir. Asetonu bir pamuk veya bir beze dökerek ayakkabılarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Kimyasal bir madde olan aseton ayakkabının yüzeyi emmemesi için temizledikten hemen sonra ayakkabıyı nemli bir bez ile silmek faydalı olacaktır.

Diş macunu içerisinde bulunan maddelerden kaynaklı beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Beyaz ayakkabıları temizlemek için etkili bir yöntem olan diş macununu seçerken beyaz ve renksiz olmasına özen göstermemiz gerekmektedir. Diş fırçasına bir miktar beyaz diş macunu sıkarak beyaz ayakkabılarınızı parlatmaya başlayabilirsiniz. Temizleme bittikten sonra nemli bir bez yardımıyla macunları silerek güneş ışığında 3-4 saat kurumaya bırakabilirsiniz.

Beyaz Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Ayakkabılarınız hem mis gibi kokacak hem de bembeyaz olacak. Oldukça sevilen bir yöntem olan toz deterjan ile temizleme adeta makinada yıkanmış gibi bir etki yaratıyor. Bir kabın içerisine, ılık su doldurduktan sonra, bir fincan toz deterjanı içerisinde iyice çözeltecek şekilde temizleme suyumuzu hazırlıyoruz. Bir bez, diş fırçası ya da bir el fırçası yardımıyla beyaz ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta toz deterjanın suyun içerisinde iyice çözülmesini sağlamak olmalı. Yeteri kadar çözülmeyen toz deterjan tortuları temizleme esnasında ayakkabının yüzeyine zarar verebilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise el fırçasının çok fazla sert olmamasıdır, yine aynı şekilde ayakkabının yüzeyine zarar vermek istememek için özenle seçilmesi gerekmektedir. En son temizleme işlemi bittikten sonra nemli bir bez yardımı ile silerek gün ışığında 3-4 saat kurumaya bırakmalısınız.

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz yöntemler birçok ev yaşantısında kolayca bulabileceğiniz hali hazırda evinizde kullandığınız malzemelerdir. İstediğiniz yöntemiz seçebilirsiniz, nasıl olsa her yöntem sizlere aynı sonucu verecektir.

Püf Noktası: Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz renkli spor ayakkabılar çok çabuk kirlenir ve kirlendiğini de belli eder. Bu sebeple de beyaz spor ayakkabıları doğru şekilde temizlemek oldukça önemlidir.

Püf Noktası: Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Beyaz spor ayakkabı temizliğinde uygun malzemelerin kullanılması şarttır. Özellikle spor ayakkabının formunu koruması ve deforme olmaması için özel olarak üretilen malzemeler kullanılmalıdır. Vitaminli ya da temiz içerikli maddeler ayakkabının ilk günkü şeklini korumasına yardımcı olur.  

Erkek beyaz spor ayakkabı modelini temizlerken birçok eşyadan faydalanabilirsiniz. Bunlardan ilki silgi ile temizlik yapmaktır. Erkek beyaz sneaker üzerinde oluşan minik kirleri silgi ile kolayca temizleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise ıslak mendildir. Dışarda ayakkabı temizlenmek istendiğinde hemen eliniz ıslak mendile gider. Aslında ıslak mendille ayakkabı temizlemek her zaman doğru bir yöntem değildir. Çünkü bazı ıslak mendillerin içeriğinde alkol bulunur. Alkol, ayakkabının yıpranmasına ve parlaklığını kaybetmesine yol açar. 

En etkili temizlik yöntemleri arasında diş macunu yer alır. Diş macunu sadece ağız bakımında değil aynı zamanda deri ve kumaş spor beyaz ayakkabı modellerinin temizlenmesine de tercih edilir. Diş macunu ile kadın beyaz spor ayakkabı temizliği yapmadan önce temiz bir diş fırçası da seçmeniz gerekir.  

Yumuşak uçlu diş fırçasına bir miktar diş macunu uygulayın. Ardından ayakkabının kirli yüzeylerini nazikçe fırçalayın. Ayakkabı tamamen temizlendiğinde nemli bir bez yardımı ile silebilirsiniz. Beyaz ayakkabı nasıl temizlenir sorusunun başka bir cevabı ise bu ayakkabıların uygun bir şekilde çamaşır makinesinde yıkanması olacaktır. Çamaşır makinesinde yıkanan ayakkabı tertemiz ve yepyeni görünür. Ancak ayakkabıyı makineye atmadan önce uygun bir şekilde sarmanız gerekir. Ayakkabıyı makineye koyduğunuzda sıkışmamasına dikkat ederek tek başına yıkanmasını sağlayın.  

Kız çocuk beyaz spor ayakkabı temizliğinde ise deterjan kullanabilirsiniz. İnatçı lekelerin çıkması için deterjan kullanmanız etkili bir yöntemdir. Eğer bayan beyaz spor ayakkabı temizlenmesine rağmen kenar kısımları hala kirli görünüyorsa kulak pamuğu yöntemini kullanabilirsiniz. Kulak pamuğuna bir miktar kolonya dökerek kenar kısımları silebilir, zorlu bölgelerde de etkili temizlik ortaya koyabilirsiniz.  

Ayakkabı temizliği nasıl olmalı sorusu sıklıkla merak edilen konular arasında yer alır. Erkek ya da kadın beyaz spor ayakkabı bir süre sonra kirlenir. Özellikle yağışlı havalar ayakkabının hem üst hem de alt kısmının kirlenmesine yol açar. Bu nedenle birçok kişi “beyaz spor ayakkabı satın al” denildiğinde temizlik kaygısıyla önyargı ile yaklaşır.  

Aslında erkek ve kadın beyaz sneaker modellerinin temizliğinde doğal yöntemlerle de etkili sonuçlar ortaya koyabilirsiniz. Bu yöntemlerden en etkilisi karbonattır. Her mutfağın olmazsa olmazı olan karbonatı tek başına ya da sabun ile birlikte kullanabilirsiniz. Bir kabın içerisine koyacağınız karbonat, sabun ve su karışımını beyaz sneaker ayakkabı üzerine uygulayarak kısa sürede ilk günkü temizliği yakalarsınız. Ayrıca sirke ile temizlik yöntemi de etkili sonuçlar ortaya koyar. Bu yöntemlerle beyaz spor ayakkabılarınızı kolayca temizleyebilir, beyazın o şık ve estetik görünümünü her zaman yaşayabilirsiniz. 

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Yöntemi Çok Kolay!

Beyaz ayakkabıları hepimiz severek kullanırız. Ancak hızlıca kirlendiği de bir gerçek. Bu nedenle temizlemek bize zor gelir. Peki beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemleri neler?

Beyaz Spor Ayakkabı Nasıl Temizlenir? Yöntemi Çok Kolay!

Severek kullandığımız spor ayakkabıları temiz tutmak o kadar da kolay değil. Ancak spor ayakkabıları temizlemenin pratik yöntemleri mevcut. Peki beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz spor ayakkabı temizleme yöntemleri neler?

Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Beyaz rengin her zaman temizliği zordur. O yüzden çoğu zaman beyaz rengi tercih etmeden kaçınırız. Sizi bu dertten kurtarıyoruz. Artık gönül rahatlığıyla beyaz ayakkabı seçebilirsiniz. Artık beyaz ayakkabının temizliğini dert etmeye son. Bu yöntemlerle beyaz ayakkabılarınız göz alıcı beyazlığını hiç kaybetmeyecek. 

Özellikle de son dönemde moda olan ve herkesin tercih ettiği bir renk olarak önümüze çıkan beyaz ayakkabıların kullanım alanı oldukça genişledi. Her kıyafetin altına kombinlediğimiz adeta joker parça olarak görmekteyiz. Hal böyleyken bu kadar tercih edilen bir ayakkabının kolay temizleme yöntemlerini kullanarak keyfini çıkarın. 

Beyaz ayakkabılarınızı ilk günkü beyazlığına kavuşturmak için çok etkili, ev yapımı beyaz ayakkabı temizleme köpüğü hazırlayabilirsiniz. Deneyenler tarafında fazlaca sevilen ve önerilen bu köpük, beyaz spor ayakkabılar üzerinde yer eden lekeleri yok edip eski beyazlıklarına kavuşmasını sağlıyor. Bu mucizevi köpük için gerekli olan malzemeler;

– Herhangi bir diş macunu

– Kullanılmayan temiz bir diş fırçası

– Saç şampuanı

– Yeterli miktarda ılık su

– El yapımı örme duş lifi

– Uygun büyüklükte leğen

– Ayakkabı tabanı için yumuşak fırça

Tüm malzemeler hazırsa ilk olarak ayakkabının bağcıklarını çıkarın. İlk olarak ayakkabının tabanındaki çamurları fırça yardımıyla iyice fırçalayın. Aralarda kalan çamur ve taşları temizlediğinizden emin olun. Ayakkabı üzerindeki fazlaca oluşan çamur, toz ve kirleri gidermek için soğuk suyla yıkayın. Ayakkabıları soğuk suyla yıkadıktan sonra temizlendiğinden emin olduğunuz ayakkabıları leğen içine alın ve üzerini kaplayacak kadar su ile doldurun. 

Suya şampuan ekleyin ve örme lif ile ayakkabıları güzelce yıkayın. Lifin temizlikteki etkisini hemen göreceksiniz. Bu yıkama sonrasında lekeler büyük oranda yok olacaktır. 

Eğer hala ayakkabı üzerinde kalan kirler ve lekeler için ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada diş fırçası üzerine diş macunu ekleyin ve lekeleri bu fırça ile fırçalayın. Tamamen beyazlaşana kadar fırçalamaya devam edin.

Lekeleri çıkardıktan sonra leğendeki suyu dökün. Tekrardan ayakkabı üzerini örtecek kadar su doldurun ve içine şampuan dökün. Bu şekilde ayakkabıları yarım saat beklettikten sonra durulayın. Kuruduktan sonra ilk günkü kadar beyaz spor ayakkabılarınız olacak.

Beyaz spor ayakkabı nasıl temizlenir? Yarım fincan beyaz sirkeyi bir bardak ılık su ile seyreltikten sonra bir bez yardımı ile seyreltilmiş çözeltinize batırarak beyaz ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra ıslak bırakmayın. Kuru bir bez yardımı ile ıslaklığını iyice alarak güneş ışığında 3-4 saat bekletmeniz yeterli olacaktır.

Karbonat her alanda kullanılabilen temizlik konusunda yardımcı doğal bir temizleme aracıdır. Doğal olmasıyla ve tek başına mikropları kırmada gayet etkili olan karbonatı ayakkabı temizliğinde de kullanabilirsiniz. Karbonatı tek başına bir tatlı kaşığı kullanarak bir bardak ılık su içerisinde seyrelterek diş fırçası yardımıyla temizleme yapabilirsiniz. 

Eğer tek başına yeteri kadar etkili olmayacağınızı düşünüyorsanız içerisine sıvı çamaşır deterjanı veya bulaşık deterjanı katarakta aynı yöntem ile temizleme yapabilirsiniz. Karbonat ve sirkeyi karıştırarak da aynı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Beyaz ayakkabılarınızı temizledikten sonra kuru bir bez ile ıslaklığını alıp 3-4 saat güneş ışığında bekletmeniz yeterli olacaktır.

Etkili bir temizleyici olarak kullanılabilen aseton, renkleri çıkarma konusunda oldukça işe yarayan bir kimyasaldır. Ancak asetonu kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Öncelikle beyaz ayakkabılarımızı temizlerken kullanacağımız aseton renksiz olmalıdır. Aksi halde renkli aseton beyaz ayakkabıya rengini verebilir. 

Asetonu kullanırken su veya herhangi bir sıvı ile seyreltmeden tek başına kullanmak en etkili temizleme sonucu verecektir. Asetonu bir pamuk veya bir beze dökerek ayakkabılarınızı kolayca temizleyebilirsiniz. Kimyasal bir madde olan aseton ayakkabının yüzeyi emmemesi için temizledikten hemen sonra ayakkabıyı nemli bir bez ile silmek daha faydalı olacaktır.

İçerisinde bulunan maddelerden kaynaklı beyazlatıcı özelliğe sahip olan diş macunu lekeleri gidermede etkileyici bir yöntemdir. Beyaz ayakkabıları temizlemek için etkili bir yöntem olan diş macununu seçerken tıpkı asetonda olduğu gibi beyaz ve renksiz olmasına özen göstermelisiniz. 

Diş fırçasına bir miktar beyaz diş macunu sıkarak beyaz ayakkabılarınızı parlatmaya başlayabilirsiniz. Temizleme bittikten sonra nemli bir bez yardımıyla macunları silerek güneş ışığında 3-4 saat kurumaya bırakabilirsiniz.

Referans :
www.marjin.com.tr
www.slazenger.com.tr
www.haber365.com.tr

Başa dön tuşu