News

İshale Ne İyi Gelir? GÜNCEL HABER

Loading the player...

İshale Ne İyi Gelir?

Oldukça sancılı bir durum olan ishal hakkında en çok merak edilen, İshal nedir? İshalin belirtileri nelerdir? Tehlikeli ishal belirtileri nelerdir? İshale ne iyi gelir? İshali ne durdur? Gibi soruların cevaplarını sizin için hazırladık. İşte detaylar

İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda sıkça karşılaşılan durumların başında gelen ishal, yetişkinlerde oldukça sancılı bir sürece neden olur. Peki İshal nedir? İshalin belirtileri nelerdir? Tehlikeli ishal belirtileri nelerdir? İshalin nedenleri nelerdir? İshale ne iyi gelir? İshali ne durdur? Tüm merak edilenleri sizin için haberimizde bir araya getirdik. 

Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı ve şiddetli karın ağrısı günlük hayatınızı cehenneme çevirebilir. İshal her yaştan insanın başına gelebilir. Sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı hissettirmesi gerekse şiddetli karın ağrılarını ve yüksek ateşi beraberinde getirmesiyle ishal, günlük yaşamı ciddi oranda etkileyen rahatsızlıkların başında geliyor.

Karın ağrısı ve sürekli tuvalete gitme isteğiyle kendisini gösteren ishal, hayat kalitemizi düşüren bir sağlık problemidir. İshali ortadan kaldıracak birçok yöntem bulunur. 

Gün içerisinde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetme ve dışkının sıvı hatta sulu olması durumuna ishal denir. Sindirim sisteminin son halkası olan kalın bağırsaklardaki sıvı emiliminin yeterli oranda yapılamaması dışkının sulu kalmasına, dolayısıyla ishale neden olmaktadır.

İshal, genellikle şişkinliği, karın basıncını ve krampları olan ya da olmayan gevşek, sulu, yumuşak dışkıların sık olarak vücuttan dışarı atılmasıdır. İshale şiddetli karın ağrısı, ateş, dehidratasyon, rektal kanama, uyuklama ya da kusma eşlik ediyorsa tıbbi yardım alınması gerekir.

İshalin nedenleri arasında viral ve bakteriyel enfeksiyonlar ve bunların yanı sıra parazitler, bağırsak bozuklukları ya da hastalıklar (irritabl bağırsak sendromu [IBS] gibi),ilaçlara reaksiyonlar ve gıda intoleransı bulunur.

– Karın krampları

– Ateş

– Şişkinlik

– Bağırsak hareketi ve istemsiz tuvalet ihtiyacı hissi

İshal genel olarak belirtilerin ortaya çıkmasıyla teşhis edilir ve test yapılmasına gerek olmayabilir. Bazı durumlarda hastadan, altta yatan bir nedeni belirlemek için dışkı kültürü, kan testleri, kolonoskopi ya da X-ışınları veya BT taramaları gibi görüntüleme testleri istenilebilir.

Birçok durumda, ishal evde tedavi edilebilir ve birkaç gün içerisinde kendi kendine geçer. Bu süreçte bol miktarda sıvı tüketmeniz ve semptomları hafifletmek için “BRAT” diyetini (Türkçe’de kısaltmanın karşılığı muz, pirinç, elma püresi ve tosttur) uygulamanız gerekir. Bu diyeti uyguladığınız takdirde, ilaca ihtiyacınız kalmayabilir.

İshal çok sık görülen ve genelde zararsız olarak tanımlanabilecek bir rahatsızlıktır. Öyle ki çoğu zaman doktora gitmeye bile gerek duyulmadan evde beslenme düzeninizde yapacağınız değişikliklerle atlatılabilir. Bunun yanında ishali tehlikeli olarak değerlendireceğimiz bazı belirtiler de vardır. Öncelikle ishalin süresi çok önemlidir.

İki haftayı bulan hatta iki haftayı geçen ishallere dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda yükselen ateşin düşmemesi, karın bölgesinde şişliğin inmemesi ve gaz sancısı yaşanması, karın ağrılarının ve kusmaların artması, dışkıda kan görülmesi durumları tehlikeli ishalin belirtileri arasında kabul edilir ve kesinlikle hastaneye gidilmesi gerekir.

İshal tedavisinde ilk ve en etkili adım şüphesiz bol bol sıvı tüketmek olacaktır. İshal, vücudun çok fazla su kaybetmesine neden olduğu için ishal durumunda sıvı beslenmeli vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanmaya çalışmalıyız.

İshal çoğu zaman kendiliğinde geçen bir durumdur. Ancak geçene kadarda hayatımız zehretmeye yeter. Uzun süren ishallerde ise doktora başvurulmalı ve gerekirse antibiyotik tedavisi uygulanmalı. Ancak ishali geçirmenin doğal yolları da mevcuttur. İshal olunduğu zaman hangi besinleri tüketmeniz gerektiğini bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. İshalin o can sıkıcı durumundan kısa sürede kurtulmanız için yapmanız gereken en önemli şey bu besinleri tüketmeniz ve bol su içmeniz gerekecektir. 

İshalken sıvı beslenmeye dikkat edilmeli, vücudun kaybettiği sıvı yerine konmalı. Potasyum ve sodyum kaybını telafi etmek için meyve sularına ve çorbalar tercih edilir. 

İshalken yenmesi gerekenler; 

– Haşlanmış patates

– Beyaz pirinç 

– Muz 

– Elma sirkesi 

– Probiyotik açısından zengin besinler (Bağırsaklardaki faydalı bakterileri arttırması açısından tavsiye edilir. Yoğurt, kefir, lahana turşusu, pancar turşusu, salatalık turşusu, tarhana çorbası gibi besinler probiyotik açısından zengindir.)

– Kızarmış ekmek

– Elma püresi

– Yulaf lapası

– Yağsız tavuk 

– Kraker

– Yumurta

– Leblebi

– Kabuksuz elma,

– Havuç suyu veya taze havuç,

– Pirinç lapası,

– Pirinç çorbası veya pirinç suyu,

– Patates haşlama veya püresi,

– Yoğurt ve ayrandır.

– Tost

Genel olarak ishale bir virüs veya bakteri neden olur ve iki ila üç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Birçok kişi ishal olduğunda beslenme düzeni ile bunun üstesinden gelse de, bazılarının ilaç kullanması gerekebilir.

İshal durumunda öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken, ishale bağlı yaşanan sıvı kaybının vücuda geri alınmasıdır. İshal tanısı konmuş olan herkese, vücudun hızlı sıvı kaybını dengelemek için normalde verilmesi gerekenden daha fazla sıvı takviyesi yapılmalıdır. Her dışkılama sonrası kişi temiz ve ılık su tüketmelidir.

Evde kolayca hazırlanacak sıvı karışım ile ishalden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Karışım için; 1 litre ılık su içerisine 1 yemek kaşığı toz şeker ve 1 tatlı kaşığı tuz karıştırılır. Bu karışım her dışkılamadan sonra yarım su bardağı olarak tüketilir.

İshal için için doğal kürler, karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir

İshal bir çeşit sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Dışkının gevşek ve sulu bir hal almasıdır. İshal genellikle bakteriyel ya da virar enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Peki doktora gittiniz ilaç kullanıyorsunuz. Bunun yanında doğal yöntemlerle ishale iyi gelen bitkisel kürler neler? Diye de soruyorsunuz. İshal, ishal nedir, ishal nasıl geçer, ishale bitkisel çözümler, bebekler de ishal, ishal neden olur, ishal nasıl durdurulur gibi soruları soruyorsunuz. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir? İşte İshale iyi gelen doğal bitkisel kürler.

İshal için için doğal kürler, karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir

İshal bir çeşit sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Dışkının gevşek ve sulu bir hal almasıdır. İshal genellikle bakteriyel ya da virar enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Peki doktora gittiniz ilaç kullanıyorsunuz. Bunun yanında doğal yöntemlerle ishale iyi gelen bitkisel kürler neler? Diye de soruyorsunuz. İshal, ishal nedir, ishal nasıl geçer, ishale bitkisel çözümler, bebekler de ishal, ishal neden olur, ishal nasıl durdurulur gibi soruları soruyorsunuz. Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir? İşte İshale iyi gelen doğal bitkisel kürler.

İshal bir çeşit sindirim sistemi rahatsızlığıdır.  Dışkının gevşek ve sulu bir hal almasıdır. İshal genellikle bakteriyel ya da virar enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Peki doktora gittiniz ilaç kullanıyorsunuz. Bunun yanında doğal yöntemlerle ishale iyi gelen bitkisel kürler neler? Diye de soruyorsunuz. İshal, ishal nedir, ishal nasıl geçer, ishale bitkisel çözümler, bebekler de ishal, ishal neden olur, ishal nasıl durdurulur gibi soruları soruyorsunuz. İşte İshale iyi gelen doğal bitkisel kürler.

İshal sürekli karından gelen sesler bunun yanında karın ağrısı ve sıklıkla tuvalete çıkma isteği gibi belirtilerle kendini hissettiren, vatandaşların günlük hayatının olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık çeşididir. İshal, doğru beslenme ve bazı püf noktaları ile kontrol altına alınabilir. Beslenme önerileri ile ishalin hızla iyileştirilmesi ve ishalin ortadan kaldırılması mümkün. Peki, ishale ne iyi gelir? İshale karşı bitkisel kürler neler? 

İshale iyi gelen bitkisel kürler

– Bir tatlı kaşığı türk kahvesinin üzerine (kuru halde iken), 5-6 damla limon sıkılarak yutulur ve arkasından 1 badak su içilir.

– Pirincin tutucu etkisinden dolayı ishal kesici özelliği bulunmaktadır.

– Bir avuç üzüm koruğu sıkılarak suyu içilir.

– Koyu çay ve şeftali ishali keser.

– Kızılcık’ın en etkin olduğu rahatsızlık ishaldir.

– Muz ishale çok iyi gelir.

– Yabani armut (ahlat) pişirilerek yendiğinde ishali keser.

– Böğürtlen ishale iyi gelir.

– Ahududu yaprakları ishal kesicidir.

– Misk otu kökü kaynatılarak içildiğinde ishali önler.

– Gül yaprakları çay gibi kaynatılıp içilirse rahatlık vererek ishali giderir.

– Kestane ağacının yaprakları kaynatılıp, içilirse ishali önler.

– Havuç, limon ve nar gibi besinler ishale iyi gelir.

– Arpa’nın suda kaynatılarak elde edilen sıvısı ishali önler.

İshal’e iyi gelen bitki çayları

Yeşil çay: Lifli oluşumu sayesinde ishale çok iyi gelen yeşil çay bal ile sıcak bir şekilde içildiği takdirde ishale çok iyi gelmektedir.

Demli siyah çay: Bünyenin kaybettiği su miktarını yerine koymak için bol demli bir siyah çay içilmesinde fayda vardır.

Zencefil çayı: İshal’in gelişimini durdurarak kaybedilen suyun geri kazanılmasını sağlar. Bunun yanında halsizliğide azaltır.

Papatya Çayı: Bağırsakta meydana gelen irin ve tahribatı engelleyen papatya çayı, ishale iyi gelmektedir.

– Temiz su içilmeli

– Yemek yemeden önce eller mutlaka bol sabunlu su ile yıkanılmalı

– Tavuk ve balık gibi et ürünleri bol su ile yıkanılmadan pişirilmemeli

– Meyve ve sebzeleri tüketilmeden önce sirkeli su ile yıkanıp durulanmalı

– Ürünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli

– Sıvı dışkılanma

– Büyük abdesti tutamama

– Sürekli tuvalete çıkma isteği

– Susuzluk

– Kusma ve bulantı hissi

– Yüksek ateş

– Halsizlik ve yorgunluk hissi

– Karın bölgesinde gaz oluşumu ve ağrı

– Parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlar

– Antibiyotik kullanımı

– Dizantere

– Üşütme ve soğuk algınlığı

– Akciğer, kalp ve karaciğer hastalıkları

– Beslenme bozuklukları

– Bozuk gıdaların yenilmesi

 Alkol tüketimi

 Virüs ve bakteriler

– Nefrit ve kolera 

Tl’Yi arşivleri • Aydoğdu Haber : En Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri

Tl’Yi arşivleri • Aydoğdu Haber : En Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri

Türk lirasındaki değer kaybı, bir kez daha dünyanın gündeminde. Yıla 5,94 seviyesinden başlayan dolar/TL, dün 8,32’yi görerek rekor tazeledi. TL …

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır.

ishale ne iyi gelir Haberleri

Elazığ Haber 23 haber kategorilerindeki ishale ne iyi gelir etiketli haberleri listeleyin.

ishale ne iyi gelir Haberleri

Yukarıdaki arama formları aracılığı ile Elazığ Haber 23 arşivinde kelime, içerik, konu araması yapabilir veya gün-ay-yıl formatında tarih girerek tarihe göre haberleri listleyebilirsiniz.

Yaz ayları ile birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde en sık görülen bulaşıcı hastalıkların başında ishal geliyor.

Ana Sayfa | Künye | Reklam | Gizlilik Politikası | İletişim

Haber Scripti: Medya İnternet | Yer Sağlayıcı: MiTelekom

İshal arşivleri » Konferans Haberleri

İshal arşivleri » Konferans Haberleri

İshal, en yaygın ve birebir vakitte en rahatsız edici sindirim bozukluklarından biri olarak biliniyor. Karın ağrısı ve daima tuvalete çıkma …

Pandemi sürecinde neredeyse tüm yılı meskende geçirmek zorunda kalan çocuklar artık denizde, kumsalda ve parkta oynamanın keyfini yaşamaya …

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır.

Hamilelikte İshal

İshal kısaca sulu dışkı yapmak demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma (günde 3 kezden fazla) ile kendini gösterir. Kusma ve ishal

Hamilelikte İshal

İshal kısaca sulu dışkı yapmak demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma (günde 3 kezden fazla) ile kendini gösterir. Kusma ve ishal Akut Gastroenterit adı verilen aynı hastalığın bulgularıdır.İshal, dışkılama sayısının artarak dışkı niteliğinin değişmesi olarak tanımlanır.

İnce bağırsak hastalığı tarzında ishallerde dışkının miktarı ve sıvı içeriği fazla olur.Kalın bağırsak hastalığında ise az olur. Sıvı içeriği fazla olanlarda parazitlerden sıklıkla giardia etken olabilir. Kolera bakterisi ise pirinç suyu görüntüsünde, ciddi sıvı elektrolit kaybıyla giden ishale neden olur. Tifo ve tifo benzeri tablolara neden olan Salmonella bakterileri, yüksek ateşle ve genel durum bozukluğuyla seyreder. Kalın bağısak hastalığıyla giden ishallerde dışkı iltihaplı, sümüksü görünümde ve kanlı olur. Bu tabloya dizanteri denir. Bakterilerden Shigella bakteriyel dizanteri, protezoonlardan amip buna yol açar. Üst solunum yolu infeksiyonu ve beraberinde ishal yapabilen virüsler de sıklıkla görülür.Tüm bvunlar gebelikte ishal nedenleri arasında sayılabilmektedirler.

Besin Zehirlenmesi Nasıl Oluşur?Yiyecek ve içeceklerin saklanması, hazırlanma ve sunulma aşamalarında uygun sağlık koşullarının olmaması, besin zehirlenmelerinin önemli bir sorun haline gelmesine yol açmaktadır. Süt ve süt ürünleri, kremalı yiyecekler, tavuk mamülleri, mayonezli, yumurtalı yiyecekler, pişirilip uygun koşullarda saklanmayan etler, deniz ürünleri, bozulma riski en yüksek gıdalar arasında yer almaktadır. Akdeniz diyetinin vazgeçilmez unsurları olan meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin en sağlıklı beslenme biçimi olduğu kesindir. Fakat Türkiye’de sebze ve meyve açısından bolluk ve çeşitliliğe rağmen besinlerin saklanması, pişirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Besinlerin hazırlanması sırasında temizlik kurallarına gereken özenin gösterilmemesi, besin zehirlenmelerine yol açmaktadır. Besin zehirlenmeleri kontamine yiyecek ve içeceklerle oluşmaktadır. Besinler ve içecekler infeksiyona yol açan mikroorganizmalarla veya toksit maddelerle bulaştıklarında zehirlenmeye neden olurlar. Bunların yanısıra nadiren yenilmemesi gereken bir bitki veya hayvanın yenmesi de besin zehirlenmesi tablosunu ortaya çıkarabilmektedir. Besin zehirlenmeleri az gelişmiş ülkelerde daha sık gözlenmektedir. Bunda yetersiz çevre koşulları, toplumun düşük eğitim düzeyi de önemli rol oynamaktadır.

İshal Ve Kusmalara Sebep Olan Bakteri Türleri, Kuluçka Süreleri , Belirtileri Ve Bulaştığı Besinler Nelerdir?Listeria monocytogenes ,gebelerde tehlikeli enfeksiyonlara yol açabilen bakterinin vücuda girmesiyle ortaya çıkan bir enfeksiyona sebep olup,sıklıkla belirtisiz seyreder ve fark edilmez. Hasta genellikle bu enfeksiyonu grip yada basit bir üşütme ,böbrek enfeksiyonu zannedebilmektedir. Bazen tek belirtisi uzun süren ishal ve ateş olmaktadır. enfeksiyondur. Bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar ve buradan da evcil ve vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına geçer. Bakteriyi taşıyan hayvanın gübresi ile bulaşmış sebze ve meyvelerde, pastörize edilmemiş sütte, kırmızı ette, tavuk etinde, deniz ürünlerinde ve yeterince işlenmemiş sütlerden yapılan peynirlerde bulunan bakteriler insanlarda listeria enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Gebelikte İshal, Kusma Gaz Ve Besin Zehirlenmesi Durumunda Nasıl Tedavi Edilirler?Gebelikte ishal tedavisi çok önemlidir,İlk yapılması gereken hemen bir hastaneye başvurup bir dahiliye ve kadın doğum uzmanına muayene olmaktır. Yapılacak kan ve dışkı tahlilleri ile birlikte bebek te ultrasonografi ve eğer haftası müsait ise NST ile de değerlendirilir. İshal tedavisinde üç önemli ilke vardır: Birincisi , ishalle kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin mümkünse ağız yoluyla geri konması, ikincisi, beslenmenin sürdürülmesi, üçüncüsü ise zamanında hekime götürülmesidir.Hamilelikte besin zehirlenmelerinin tedavisinde sıvı ve elektrolit kayıplarının yerine konması temel prensip olarak kabul edilmektedir. Ağızdan dehidratasyon tedavisi ile kaybedilen sıvının yerine konulmaya çalışılmaktadır.Şayet bulantı, kusma, şiddetli ise sıvı kaybı bulguları mevcut ise parenteral sıvı tedavi uygulanır. İshal tablosunda ağızdan beslenme kesilmemelidir. Spazmotik ağrı giderici ilaçların ishal tedavisinde yeri yoktur. Özellikle invaziv bakterilerin neden olduğu tablolarda barsak hareketlerini azaltarak infeksiyonun yayılmasına yol açabilir. Klinik bulgular ile düşünülen bakteriyel enfeksiyona eğer dashiliye ve kadın doğum uzmanı uygun görürü ise bebeğe zararı olmayacak uygun antibiyotik tedavisine başlanır. Başlangıçta yapılan dışkı kültürleri ile tabloya yol açan bakteri tanısının konulması mümkün olabilir.

Listeriadan korunmak için hamileler ne gibi önlemler almalıdır?Hamilelikte ishal ve gıda zehirlenmesi nedenlerinin içinde en önemlisi Listeria dır.Uygun olmayan koşullarda hazırlanan sağlıksız gıda maddelerinden bulaşan bir enfeksiyon olduğundan dolayı bu hastalığa yakalanmamak için gebelikte gıda alımında bazı kurallara uymak gerekmektedir.

Gebelikte ishal bebeğe zarar verir mi sorusu ile sıklıkla karşılaşmaktayız. Listeria enfeksiyonu hamilelikte ishal gaz bulantı kusma yanında düşüklere de sebep olabilmektedir.

Gebelik TakibiGebelikte Hastalıklar

Referans :
www.haber365.com.tr
www.yeniakit.com.tr
aydogduhaber.com
elazighaber23.com
konferanshaberleri.com
www.bulentberker.com

Başa dön tuşu