News

gıda mühendis eğitim

Loading the player...

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimi

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimi Programı Nedir ? Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimi Programı Eğitim Takvimi ve Eğitim Ücretleri Nelerdir ? Kimler Katılabilir ?

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimi

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimi Programı ile ilgili Bilgilendirme Yapmadan Önce Programın 2091 tarihi ile güncellendiğini bildirmek isteriz. 2019 Yılı öncesinde tek eğitim olan programımız 2019 yılı itibari ile 2 pakete ayrılmıştır. 

Eğitim Programı : Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimleri

Program Süresi : 2 Gün

Verilecek Eğitimler ;

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimleri 2019 yılı itibari ile 2 Paketten Oluşmaktadır.

TSC Kariyer Enstitüsü Gıda Mühendisliği Platformu‘nun Eğitim Faaliyetlerini Üstlenmektedir.

DEĞERLİ KURSİYERLERİMİZ ;

DÜNYA GENELINDE GÖRÜLEN KORONA VIRÜS SALGINININ ÜLKEMIZDE VAKA OLARAK ARTIŞ GÖSTERMESİ ÜZERINE TC.CUMHURBAŞKANLIĞININ ALMIS OLDUGU TEDBİRLER KAPSAMINDA  (20.03.2020 TARİHLİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANAN  ULUSAL VE ULUSLARARASI TÜM ETKİNLİKLER VE ORGANİZASYONLARININ   ERTELENMESİ KARARINA YÖNELİK BİLDİRGE YAYINLAMASI SONUCU  ) ÖRGÜN  EĞİTİM  FAALİYETLERİMİZİ 31.12.2021 TARİHİNE KADAR DURDURMUŞ BULUNMAKTAYIZ.

BU SÜRE ZARFINDA SİZLERE KESİNTİSİZ HİZMET VEREBİLMEK ADINA UZAKTAN EĞİTİM  SİSTEMİMİZ DEVREYE GİRMİŞTİR.

UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARI HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Eğitim Programlarına Aşağıdaki Meslek Gruplarının Katılması Önerilmektedir :

2018 yılında güncellenen ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi; dünya çapında güvenli gıda üretim zinciri oluşturmak amacıyla oluşturulmuş uluslararası bir standarttır. Tedarikçiler, kullanıcılar, yasal otoriteler, tüketiciler ve tüm ilgili birimler arasında iletişimi ve bu sayede güvenli gıdanın her basamakta izlenebilirliğini sağlamayı esas almaktadır. 

Bu Standard, gıda zinciri boyunca son tüketime kadar gıda güvenliğini sağlamak için takip eden genellikle anahtar öğeler olarak kabul edilen öğeleri birleştiren gıda güvenliği yönetim sistemi için ihtiyaçları tanımlamaktadır. Bu ihtiyaçlar;

SEMİNER PROGRAMININ İÇERİĞİ

ISO 22000: 2018 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ İÇ DENETÇİ NEDİR?

ISO 22000: 2018 gıda güvenliği yönetim sistemi standardına uygun olarak kuruluş içinde oluşturulmuş olan gıda güvenliği yönetim sisteminin yeterliliğini, uygunluğunu ve etkinliğini saptamak için yapılan iç tetkiklere ait esasları ve aşamalarını açıklamak ve uygulamalarla göstermek. Bu amaca yönelik olarak kuruluş içi gıda güvenliği yönetim sistemi tetkikçisi yetiştirmek

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

SEMİNER PROGRAMININ İÇERİĞİ 

Kurs içeriği, katılımcıların aktif desteklerini gerekli kılan beyin fırtınası, tartışmalar ve grup çalışmaları ile desteklenmektedir.  

Seminer programı kapsamında;

İlk olarak 1998 yılında İngiliz Perkandeciler Birliği (BRC) tarafından BRC Gıda Teknik Standardı olarak yayınlanmıştır. Standard, dünya çapında gıda tedarikçileri tarafından özellikle de İngiltere perakendecilerine ürün sağlayan kuruluşlar tarafından benimsenmektedir.

BRC Global Gıda Standardı ürüne veya menşei ülkesine bakmaksızın İngiliz perakendecilere gıda ürünü tedarik eden satıcılar için tasarlanmıştır. Standarda göre belgelendirme üreticilerin, marka sahiplerinin ve perakendecilerin kendi yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerine yardımcı olurken nihai olarak da tüketicinin koruyucusu olur. 

Standart özellikle; işletmede HACCP sisteminin kurulumunu ve devamlılığının sağlanmasını, dokümante edilmiş ve etkin bir kalite yönetim sisteminin uygulanmasını ve fabrika çevre standartlarının,ürünlerin, proseslerin ve personelin etkin bir şekilde kontrol edilmesini şart koşmaktadır.

Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda üreticileri altı temek kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler.

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

BRC- İngiliz gıda güvenliği yönetim sistemi büyüklüklerine ve faaliyet alanlarına bakılmaksızın Gıda üzerine sektörler / kuruluşlar için gereklidir. İster ürün üretsin ister hizmet sağlasın BRC- İngiliz gıda güvenliği yönetim sistemi kurabilirler. 

SEMİNER PROGRAMININ İÇERİĞİ

ürünlerin hangi koşullarda üretilmesi gerektiği konusunda kılavuzluk eder.

Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizi adını verdiğimiz HACCP gıda güvenliği yönetim sisteminin bir ön gereksinimi olan GHP ( Good Hijyen Practise ) yani İyi Hijyen Uygulamaları; gıda üretim tesislerinin hijyenik tasarımı ve yapılandırılması, temizleme ve dezenfeksiyon yöntemlerini, gıda işlemede gıdaların mikrobiyal kalitesi, her işlem basamağının hijyenik operasyonu, personel hijyeni gibi uygulamaları içeren bir sistemdir.

GHP İyi Hijyen Uygulamaları, GMP İyi Üretim Uygulamalarını tamamlayıcı bir standarttır. Ayrıca Catering, Restoran ve kafeler için GCP İyi Catering Uygulamaları standardını da tamamlamaktadır.

Temelde üretim, satış ve toplu tüketimin yapıldığı yerin ve bu yerde çalışanların uyması gereken hijyen kurallarını kapsamaktadır. Bu kuralları şu alt başlıklar altında ele alabiliriz

HANGİ SEKTÖRLERDE / KURULUŞLARDA GEREKLİDİR?

Kozmetik, Gıda, İlaç hammaddesi ve İlaç üretim tesislerinde üretim, kalite kontrol ve kalite güvence bölümlerinde çalışan personel ve çalışmayı hedefleyen öğrenci ve mezunlar katılabilir. 

PROGRAMIN İÇERİĞİ 

ÖĞRENCİ : 300 TL / KİŞİ

MEZUN      :350 TL / KİŞİ

Yukarıda belirtilmiş olan bedel sadece programa katılım bedeli olup il dışından gelecek kişilerin Yol,Yemek ve konaklama masrafları bu bedele dahil değildir. Konaklama , yol , yemek masrafları katılımcıların kendileri tarafından karşılanacaktır.

**ÖĞRENCİ  GRUP  KATILIMLARDA İNDİRİM ORANLARI AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. 

( Mutlaka başvuru esnasında katılımcı sayısı belirtilmelidir. )

İndirim sadece Öğrenci grupları için geçerlidir. Mezun ve Firma çalışanlarına grup indirimi uygulanmamaktadır

EĞİTİM SEMİNERİ  SONUNDA SINAV OLACAK MI ?

Evet seminer sonunda küçük bir sınav olmaktadır. Sınav sertifika almanızı etkilememektedir. 2 gün katılım sağlayan tüm katılımcılar sertifika sahibi olacaktır.

Katılımcılara seminerleri aktif takip edip not alabilmeleri için eğitim esnasında anlatılan slaytların çıktıları  doküman olarak  bizim tarafımızdan verilmektedir. Bu dökümanlar katılımcılarda kalmaktadır.

Ø  EĞİTMENLERİN YETKİNLİĞİ (KALİFİKASYONU) NEDİR?

Eğitmenlerimiz yönetim sistemleri konularına hakim, eğitim verdikleri konuda sektörel deneyimleri olan uzman ( baş denetçi, denetçi, eğitmen, danışman) kişilerden oluşmaktadır. Eğitim konusuna göre uygun akademik eğitimler almış, en az 10 yıllık sektörel deneyimleri vardır.

Tüm eğitmenlerimiz uluslararası sertifikasyon kuruluşu IRCA ‘dan onaylı  uluslararası baş denetçilerdir.

Çevre Mühendisi , Makina Mühendisi, Gıda Mühendisi, Uzm Doktor, Kimya Mühendisi , İşletmeci, Endüstri Mühendisi

Eğitmenler uzmanlık alanına göre eğitimlerde görevlendirilmektedirler.

Sertifikalar seminer sonunda verilecektir.(Son hafta seminere kayıt yapan kişilerin sertifikaları 10 GÜN  içinde kargo ile belirttikleri adrese gönderilecektir.)

Ø  EĞİTİM SEMİNERLERE KATILMADAN SERTİFİKA ALABİLİR MİYİM? 

Gıda Güvenliği Eğitimi Programlarında Seminerlere katılım zorunludur, katılım olmaksızın sertifika verilmemektedir.

Sertifikalarımız Türkçe ve İngilizce ayrı ayrı düzenlenmektedir. Tüm Türkiye ve Uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Sertifikalarımız katılım sertifikası değildir “BAŞARI (*) ” sertifikası olacaktır.

(*) Seminerlerimizde  katılımcılar vaka çalışması (case study), interaktif sınama vb. yöntemlerle değerlendirilmektedir.

Şayet herhangi bir firma TSC AKADEMİ sertifikalarının geçersiz olduğu yönünde bir beyanatta bulunursa ve bunu yazılı olarak belirtirse TSC AKADEMİ eğitimlere ödenen paranın 10 katını geri ödemeyi taahhüt etmektedir.

Gıda Güvenliği Eğitimi Programlarında

 Sertifikalarınız firmamızda kayıtlıdır. Kaybetme, yıpranma vb. gibi sorun yaşadığınızda, talebiniz doğrultusunda Kayıp evrak bedeli olarak  100 TL nin TSC hesabına  havale edilmesi durumunda Kargo bedeli ALICI ödemeli olacak şekilde yenileri tarafınıza gönderilecektir.

Gıda Güvenliği Eğitimi Programlarında ve Diğer Programlarda ; Yönetim sistemleri standartları seminerlerinde sertifika geçerlilik süresi diye bir şey söz konusu değildir. ISO yaklasık olarak 7-8 yılda bir standartlarda güncelleme yapmaktadır. Fakat bu değişim sizlerin sertifikalarınızın geçersiz olacağı anlamına gelmez. Revize olan konular ilgili standartta belirtilir, bu maddeler öğrenildiği takdirde tekrar eğitime gelip sertifika alınmasına gerek kalmaz. Ancak standart köklü olarak değişti ise güncelleme eğitimi almak gerekebilir

Bu Makaleye Puan Verin

Bu İçeriği Yıldızlarla Değerlendir

Gıda Sektörü Özel Sertifikalı Eğitim Programı

Gıda Sektörü eğitimleri için hemen sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Gıda Sektörü Özel Sertifikalı Eğitim Programı

Üniversite Onaylı ve E-Devlet’te Sorgulanabilir 6 Profesyonel Sertifika

HELAL GIDA EĞİTİMİISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ (HACCP)EĞİTİMİBRC-BRITISH RETAIL CONSURTUM IFS-INTERNATIONAL FOOD STANDARTGHP-İYİ HİJYEN UYGULAMALARI EĞİTİMİGLOBAL GAP-İYİ TARIM UYGULAMALARI EĞİTİMİEĞİTİM SÜRESİ:24 SAATGıda sektöründe aktif olarak çalışanların ve çalışmak isteyen kişilerin en çok ihtiyaç duyduğu eğitimlerin toplandığı program içeriğinde ;Helal Gıda,  ISO 22000 Gıda güvenliği, BRC, IFS,  GHP İyi Hijyen, GLOBAL GAP İyi Tarım Eğitimleri bulunmaktadır. Eğitim sonunda almaya hak kazanacağınız üniversite onaylı ve rektör imzalı 6 ayrı sertifika kariyerinizde sizleri bir adım öne taşıyacaktır ve #edevlet üzerinden sorgulanabilir bu belgeleri Cv’nize ekleyebilirsiniz. Belgelerimiz  kamu ve özel sektörde geçerli olmakla birlikte ömür boyu geçerliliği bulunmaktadır.Çağımızın gerektirdiği tempolu yaşamla birlikte, artan gelir düzeyi ve eğitim seviyesi, güvenli gıda tüketiminin de önemini arttırmıştır. Tüketiciler direk tükettikleri tarımsal ürünler başta olmak üzere, satın aldıkları tüm gıda ürünlerinin güvenliğinden emin olmak ister hale gelmiştir. Bu bilinçle, gerek doğrudan tarımsal ürünlerin, gerekse işlenmiş gıdaların güvenle üretildiğinin garantisini tüketicilere sunabilmek için, birtakım sistemler ve standartların oluşturulması ihtiyacı kaçınılmaz olmuştur. Alacağınız sertifikaları gıda sektöründe fabrikalarda, üretim ve imalat yerlerinde ve bir çok gıda alanında kullanabilirsiniz. Ayrıca Diyetisyen, Şef ve Aşçılarında tercih ettiği eğitim ve sertifikalardandır.KİMLER KATILMALIGIDA SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAK İSTEYENLERZİRAAT MÜHENDİSLERİVE TEKNİKERLERİGIDA MÜHENDİSLERİ VE TEKNİKERLERİDİYETİSYENLER vb.gıda alanları

1)HELAL GIDAHelal gıda nedir?Helal gıda kapsamları,Gıda Güvenliği uygulamaları,Helal Standartların tanımı,Helal Standartların şartları,Helal Gıda Güvenlik SistemiHelal Gıda Güvenlik uygulamalarıHelal Gıda Belgelendirme süreci2) ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ EĞİTİMİISO 22000 Standart gerekliliklerini incelemek mevcut HACCP Planları ve dokümanların standart gerekliliklerine göre revizyon çalışmalarını başlatabilmek ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ile ISO 22000 Standardını entegre edebilmek HACCP Planlarını oluşturmak ve uygulamaya almak konularında gerekli bakış açısının katılımcılara kazandırılması.3)BRC EĞİTİMİ ( BRITISH RETAIL CONSORTIUM) Gıda üretim tesislerinde minimum hijyen standardının sağlanması amacıyla BRC büyük İngiliz perakendecileriyle “BRC- Gıda Standardını” yayınladı. Bu standarda uygunluğun sağlanabilmesi için gıda endüstrisi (tedarikçiler) altı temel kriteri yönetim sistemlerine adapte etmelidirler. BRC Global Standard: Gıda – FoodHACCP Sistemi Kalite Yönetim Sistemi Tesis Çevre standartları Ürün Kontrolü Proses Kontrolü Personel4)IFS EĞİTİMİ (INTERNATIONAL FOOD STANDARD) Gıda Özelliklerinin tanımlanması Süreçlerin tanımlanması IFS kayıt ve dokümantasyon sistemi IFS’de Kalite Yönetim Sistemi İzlenebilirlik; Ürün Geri Çağırma Altyapı StandardlarıHaşere Kontrolü; Ürün Paketleme, Depolama Çalışan Hijyeni, Sağlık Taraması, Eğitim IFS standartları şartları yorumlanması IFS Belgelendirme şartları Uluslararası Gıda Güvenliği Standartları5)GHP-İYİ HİJYEN UYGULAMALARI EĞİTİMİGenel Şartlar Personel tuvaletleri soyunma ve sosyal alanlar El yıkama evyeleri Havalandırma Aydınlatma Su Atıksu kanalizasyon sistemleri Temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin muhafazası Personel Hijyeni El Hijyeni 6)GLOBAL GAP-İYİ TARIM UYGULAMALARI EĞİTİMİİyi Tarım Uygulamaları (İTU) ve Globalgap’ İn GelişimiİTU / Globalgap Genel Bilgiler ve Temel KavramlarGlobalgap Genel Yönetmeliğiİtu Mevzuatı, Ülkemizdeki ve Dünyadaki Mevzuat Yasalar ve YönetmeliklerGlobalgap-İtu Kapsamları – AltkapsamlarıGlobalgap-İTU AF-CB-FV Kontrol Noktaları ve Uygunluk KriterleriEĞİTİM SÜRESİ: 24 SAAT

Örneği verilen belgede ”Örnek” olarak bildirilen eğitim başlığı programlara göre değişiklik göstermektedir.

Eğitim Sonunda ; İstanbul Gedik Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Onaylı ve Rektör İmzalı Sertifika Sahibi Olacaksınız. Belgeler Tarafınıza Yurtiçi Kargo ile alıcı ödemeli olarak eğitim süreniz bittikten sonra EN GEÇ 20 iş günü içerisinde kargoya teslim edilecektir.

Eğitim Talep Formu

Eğitim Talep Formu

Eğitim sonunda elde edeceğiniz kişisel ve mesleki gelişim sertifikanız/sertifikalarınız ile iş hayatında kendinizi bir adım öne taşıyabilirsiniz. Bu tür eğitimler destekleyici faaliyetler sınıfında bulunmaktadır. Gelişiminize katkıdda bulunarak almaya hak kazandığınız sertifikanız/sertifikalarınızı CV’nize ekleyerek kullanabilirsiniz. Üniversitemiz tarafından verilen sertifikaları kamu ve özel sektörde geçerlidir.

Tüm işlemler online gerçekleşecektir.Kendi müsaitliğinize göre sisteme girip eğitim videolarınıza 7/24 erişim sağlayabileceksiniz.Eğitim sonunda test usulü sınavınız olacaktır.Sınavlar ortalama 20-40 soru arasında olmaktadır.Üç defa ücretsiz sınav hakkınız bulunmaktadır.Geçme notu 50 puandır.1 ay eğitim süreniz bulunmaktadır.Çoklu katılımlarda eğitim süresi uzamaktadır.

İlgili bölüm çalışanları/mezunları ve ilgili bölümlerde eğitimini sürdüren öğrenciler sertifikalı eğitim programına başvuruda bulunabilir.

‘Eğitime Katıl” butonuyla kaydınızı tamamlayabilirsiniz. Sistem sizi kayıt işlemleri için yönlendirmektedir. Ödeme işleminizi Banka/Kredi Kartı ile veya Havale/EFT yöntemiyle tamamlayabilirsiniz. Kredi ve Banka Kartı ödeme yaptığınızda kaydınız hemen açılıp giriş bilgilerinin SMS olarak gelecektir. Havele/EFT Ödemelerini ise mesai saatleri içerisinde yapmanız durumunda sisteminiz aynı gün , mesai dışı yapmanız durumunda ise ilk mesai gününde açılıp giriş bilgileriniz SMS olarak size ulaşacaktır.

•Katılımcılar Dünyanın her yerinden katılabilir.•Eğitim başlangıç ve bitiş tarih aralığında tüm ders videoları açık olup, eğitimleri istediğiniz gün ve saatte 7/24 izleyebilirsiniz.•Ödeme işleminiz kredi kartı veya banka hesabından gerçekleştirebilirsiniz.•Ödeme işlemini banka hesabı ile gerçekleştirmeniz durumunda ad, soyad, eğitim adı ile birlilte dekontunuzu 0543 613 12 00 whatsapp hattımıza iletmeniz gerekmektedir.•Ödemesi Yapılmayan Başvuru Kabul Edilmeyecektir.Banka Hesap BilgilerimizİSTANBUL GEDİK ÜNİVERSİTESİTR53 0003 2000 0000 0038 3885 60ŞUBE ADI: Türkiye Ekonomi Bankası TEB 37-Pendik E-5(AÇIKLAMA KISMINA LÜTFEN AD SOYAD VE TELEFON NUMARASI BİLGİNİZİ YAZINIZ.)

•0850 303 27 80•Whatsapp Danışma Hattımız: 0 543 613 12 00uzemigunsem@gedik.edu.tr

İyi Bir Gıda Mühendisi Olmak İçin Almanız Gereken Eğitimler

Mesleki anlamda yoğun bir rekabet içerisinde bulunduğumuz bugünlerde, öğrencilerin ve mesleklerini eline almışlar insanların özgeçmişlerinin (CV) ne kadar dolu olması, iş ararken ve mesleklerini ic…

İyi Bir Gıda Mühendisi Olmak İçin Almanız Gereken Eğitimler

İyi Bir Gıda Mühendisi Olmak İçin Almanız Gereken Eğitimler

Mesleki anlamda yoğun bir rekabet içerisinde bulunduğumuz bugünlerde, öğrencilerin ve mesleklerini eline almışlar insanların özgeçmişlerinin (CV) ne kadar dolu olması, iş ararken ve mesleklerini icra ederlerken, hiç şüphesiz büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu yüzden sizler için gıda mühendislerinin alabileceği önemli eğitimler ve sertifikaların listesini paylaşacağız.

Gıda Mühendisliği Öğrencileri ve Mezunlarının Alabileceği Eğitimler ve Sertifikalar

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimleri 1. Paket Programları

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

Gıda Güvenliği Uzmanlık Eğitimleri 2. Paket Programları

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

Gıda Yöneticiliği Uzmanlık ve Denetçilik Sertifika Programı

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

İlaç ve Kozmetik Sektörü Uzmanlık Eğitimleri

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

HPLC- GC Eğitimleri

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

Çevre & Kalite Uzmanlık Eğitimleri

Program Sonrası Alacağınız Belgeler:

İyi Bir Gıda Mühendisi Olmak İçin Almanız Gereken Eğitimler

Kaynaklar:

https://www.tsckariyer.com/

https://gidamuhendisligiplatformu.com/

https://kaliteuretimsistemleri.com/index.html

İş Hayatına Hazırlık Eğitimleri

Kariyer planlamanızı nasıl yaptınız?Doğru bir özgeçmiş nasıl hazırlanır ve iş mülakatlarında nasıl davranmanız gerekir?

İş Hayatına Hazırlık Eğitimleri

       Gıda Mühendisleri, Gıda Teknikerleri, Öğrenciler ve meslek şartı aranmaksızın herkes katılabilir

Eğitim katılım linkini sosyal medya ya da Whatsap yoluyla  paylaşıp daha fazla kişinin  istifade etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğitim Başvuru Formu İçin Tıklayınız

Yorum gönder

Referans :
www.tsckariyer.com
uzemigunsem.gedik.edu.tr
univerlist.com
www.gidamuhendisleri.org.tr

Başa dön tuşu