News

Emekli zammı için 3 talep sunuldu! Maaşlara en az…

ÖSYM KPSS 60 Puanla 14 Memur ve Kamu Personeli Alımı

ÖSYM Başkanlığı en az KPSS 60 puanla 14 memur alımı ve kamu personeli alımı yapıyor. İlana göre başvuru yapacaklar için ÖSYM’nin kendi sayfası kullanılacak. Sınav hizmetleri uzmanı, koruma ve güvenlik görevlisi ve büro personeli alımı yapılıyor.

ÖSYM KPSS 60 Puanla 14 Memur ve Kamu Personeli Alımı

ÖSYM 14 Memur Alımı ve Kamu Personeli Alımı Duyurusu

ÖSYM Başkanlığı 9 Aralık 2021 tarihli kamu bülten yayınlayarak personel alımı yapacağını duyurdu. Duyuruya göre koruma ve güvenlik görevlisi alımı, sınav hizmetleri uzmanı alımı ve büro personeli alımı yapıyor.

KPSS Puanı Esas Alınıyor

En az KPSS 60 puanı olanların başvurusu alınacak. Adaylar KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle” Büro Personeli unvanlı pozisyona 3 (üç) , Koruma ve Güvenlik Görevlisi unvanlı pozisyona ise 6 (altı) ve ek 2’nci maddenin (c) fıkrası gereğince, yazılı ve/veya sözlü sınavla KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınmak suretiyle Başkanlıkça yapılacak sözlü sınav sonucuna göre; Sınav Hizmetleri Uzmanı unvanlı pozisyona 5 (beş) olmak üzere toplam 14 (on dört) sözleşmeli personel alınacaktır.

ÖSYM Personel Alımı Başvurusunu Şahsen Kabul Edecek

Başvurular 23 Aralık 2021 tarihi mesai bitimine kadar Başkanlığın Üniversiteler Mahallesi, İhsan Doğramacı Bulvarı No:1 Bilkent/ANKARA 06800 adresinde bulunan Personel ve Destek Hizmetleri Daire Başkanlığına şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir. Posta ile yapılan müracaatlar kabul edilmiyor.

Güvenlik Görevlisi Alımı Genel Şartları

Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak.

Adayların 170 cm’den kısa olmaması ve boy uzunluğunun cm cinsinden son 2 rakamı ile kilosu arasında farkın 15’ten fazla 13’ten az olmaması gerekiyor.

Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış silahlı özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmak, (Asıl listeye giren adayların atama için bu belgeyi ibraz edecekleri zaman belgenin geçerlilik süresinin dolmamış olması gerekir.).

Nöbet usulü çalışmaya engel bir durumunun bulunmaması şartı var.

Askerlikle ilişkisi bulunmaması gerekmektedir.

Görevini yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engeli bulunmamak.

10/06/2004 tarihli ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10. maddesinde yer alan şartları taşıması yer alıyor.

Diğer tüm ayrıntılar kılavuz halinde sunuldu.

Başvuru kılavuzu

Birleşik Krallık Emeklilik Transferleri Yönetmeliği 2021 Mevzuatını Anlamak

30 Kasım 2021 tarihinde İş ve Kişisel Emeklilik Şemaları (Transfer Koşulları) Yönetmeliği 2021 mevzuatı yürürlüğe konmuştur.

Birleşik Krallık Emeklilik Transferleri Yönetmeliği 2021 Mevzuatını Anlamak

30 Kasım 2021 tarihinde İş ve Kişisel Emeklilik Şemaları (Transfer Koşulları) Yönetmeliği 2021 mevzuatı yürürlüğe konmuştur.

Tarafından Advertiser, in Finans · 10 Ara 2021, 01:00 · 0 Yorumlar (değiştir | kaynağı değiştir)

Seding şeması aşağıdaki kırmızı bayraklar için değerlendirecektir (bu liste kapsamlı olmasa da):

Kırmızı bayrak 1: Üye gerekli bilgileri sağlayamadı

Kırmızı bayrak 2: Üye Para ve Emeklilik Servisi’nden (MaPS) rehberlik aldığına dair kanıt sunmadı

Kırmızı bayrak 3: Birisi doğru düzenleyici statü olmadan düzenlenmiş bir faaliyet gerçekleştirdi

Kırmızı bayrak 4: Üye talep edilmeyen temastan sonra transfer istedi

Kırmızı bayrak 5: Üye transfer yapmak için bir teşvik sunuldu

Kırmızı bayrak 6: Üye transfer yapmak için baskı yapıldı

Kırmızı bir bayrak olduğu yerde, beklenti transferin devam etmemesi.

Kehribar bayrakları olarak kabul edilebilecek geniş bir koşul yelpazesi vardır, hangi sedlama şeması kırmızı bayraklar yoksa değerlendirmek olacaktır.

Kehribar bayrakları, tevelli tevelli veya seding şemasının yönetildiği yerde ortaya çıkar:

• Sağlanan kanıtların bazıları veya tamamı orijinal olmayabilir veya doğrudan üye tarafından sağlanmamış olabilir

• Kanıtlar istihdam bağlantısını veya ikamet bağlantısını göstermez

• Alıcı şemada yer alan yüksek riskli veya düzensiz yatırımlar vardır

• Alıcı şema tarafından tahsil edilen yüksek veya belirsiz ücretler vardır

• Alıcı şemasında yer alan yatırımların yapısı belirsiz, karmaşık veya sıradışı

• Alıcı şemasında yer alan yurtdışı yatırımlar vardır veya

• Aktarma şemasından bir transfer yapmak için geçerli isteğin yapıldığı veya aynı danışman veya firmayı (veya her ikisini) içeren aynı alıcı şemasına transfer yapmak için taleplerin hacminde keskin veya olağandışı bir artış olmuştur.

Bir kehribar bayrağının bulunması, devri askıya almasını ve üyeyi rehberlik için MaPS’e yönlendirmesini gerektirir. Şema üyesi, bir referans numarası verecek olan MaPS ile kehribar bayraklarını tartışacaktır. Üye planlanan transferle devam etmek istiyorsa, bu sayı seding şemasına sağlanmalıdır.

Kamu hizmeti emeklilik planına, yetkili Master Trust planına veya yetkili bir toplu para satın alma şemasına transfer, kırmızı veya kehribar bayrakları değerlendirmek zorunda kalmadan devreye girme şeması olmadan devam edebilir. QROPS’a transferler (yetkili yurtdışı emeklilik planı), üyenin alıcı şemayla aynı ülkede vergi mukimi olduğuna dair kanıt sunmalıdır. Bu koşul karşılanmazsa, bu bir kehribar bayrağıdır.

Hükümet, emeklilik sahtekarlığı riskini azaltmada etkili olduklarından emin olmak için yeni kuralları 18 ay içinde tekrar gözden geçirmesi muhtemeldir. Emeklilik transferlerinin önemli miktarda birikmesine yol açabilecek MaPS rehberliği elde edilmesinde gecikmeler olabileceğine dair endişe duyulmaktadır.

Servet yönetimi hizmetimiz emeklilik servetinizi yönetmenize yardımcı olacak özel bir danışman sunar. Emeklilik hükmünüzde herhangi bir değişiklik yapmak için size yaklaşılması durumunda, herhangi bir transfer yapmadan önce servet yöneticinizin tavsiyesine başvurun. Emeklilik tasarruflarınız için en iyi seçeneği belirlemek için sizinle ortaklık içinde çalışacağız ve maksimum yatırım getirisi elde etmenize yardımcı olmak için finansal durumunuzu düzenli olarak gözden geçireceğiz. Ücretsiz yükümlülüksüz tartışmanız için Algarve ofisimizdeki temsilcilerden biriyle bugün irtibata geçin.

Blacktower in Portekiz

Blacktower’ın Portekiz’deki ofisleri, servetinizi en iyi avantajınız için yönetmenize yardımcı olabilir. Daha fazla bilgi için yerel ofisinize başvurun.

Manuela Robinson, Portekiz’in Algarve şehrinde yer alan Blacktower Direktörü, Quinta do Lago ve Cascais’te ofisleri bulunmaktadır.

Blacktower Financial Management son 20 yıldır Portekiz’de uzman, yerelleştirilmiş servet yönetimi danışmanlığı yapmaktadır. Mali geleceğinizin güvenliğini sağlama konusunda uzman, bağımsız danışmanlık konusunda yardımcı olabiliriz. (+351) 289 355 685 adresinden bizimle temasa geçin veya info@blacktowerfm.com adresindenbize e-posta

gönderin

Bu iletişim, değişime tabi olan ve oluşturmaya yönelik olmayan ve yatırım tavsiyesi, yatırım önerileri veya yatırım araştırması olarak yorumlanmaması gereken mevcut mevzuat ve uygulamaları anlayışımıza dayanmaktadır. Herhangi bir finansal planlama faaliyetine başlamadan önce profesyonel bir danışman formu tavsiye almalısınız.

( +351) 289 355 685 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin veya info@blacktowerfm.com adresinden bize e-posta gönderin.

Bu makaleyi paylaş: Paylaş

Emeklilere Yılbaşı İkramiyesi Verilecek Mi?

Emeklilere yılbaşı ikramiyesi verilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuştu. 1100 TL’lik yılbaşı ikramiyesi var mı? Son dakika Cumhurbaşkanı…

Emeklilere Yılbaşı İkramiyesi Verilecek Mi?

Emekli vatandaşlar açısından devlet destekli bir şekilde nakit ödemeleri yapılıyor. Emekli vatandaşlar, bankalar tarafından verilmekte olan promosyonlar haricinde devlet tarafından verilmekte olan emekli promosyonları da gündeme geliyor. Emekli vatandaşlar, devlet tarafından verilmekte olan promosyonların adı ise ikramiye olarak geçiyor. Daha öncesinde Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda 1000 TL’lik ödeme alan emekliler, pandemi dönemi içerisinde 1100 TL ödeme almıştı. Pandemi dönemi içerisinde problem yaşayan emekli vatandaşlar açısından başlatılan yılbaşı ikramiyesi ile alakalı detaylar netlik kazanmaya başladı. Emekli vatandaşlar, Ramazan Bayramı’nda ve Kurban Bayramı’nda almış oldukları 1100 TL’lik ikramiyeleri yılbaşında da almak istiyor. Yılbaşı ikramiyesi olarak emekli bulunan vatandaşlara verilecek olan 1100 TL bu ay içerisinde belli olacak. Eğer ki meclis onayından geçmesi durumunda resmi gazetede yayınlanırsa o zaman herhangi bir başvuru dahi yapılmasına gerek olmadan maaş alınan gün hesaplara 1100 TL lik yılbaşı ikramiyesi yatacak.

 Yılbaşı İkramiyesi Emeklilere Verilecek Mi?

2021 senesinin sonuna doğru yavaş yavaş gelirken, emekliler yılbaşı ikramiyesi alıp almayacaklarını merak etmeye başladı. Yılbaşı ikramiyeleri onaylanması halinde emekli maaşı alınan banka hesabına devlet tarafından 1100 TL’lik ikramiye yatırılacak. Meclis tarafından sunulacak bu öneri ile beraber Eğer ki 1100 TL’lik ödeme alınması talep edilirse başvuru yapılmasına gerek olmadan devlet tarafından emekli maaşı hesabını bu para aktarılacak ve yılbaşından önce çekim işlemleri gerçekleştirilecek. Yılbaşı ikramiyesinin emeklilere verilmesi konusu meclisten geçmez ise eğer devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, gerçekleştirecekleri avantajlı kampanyalar aracılığı ile yılbaşı açısından emekli vatandaşların nakit imkanı tanıyacak. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank üzerinden alınacak emekli maaşları üzerinden 10 bin TL’ye varan 36 ay vadeli düşük faizli kredi ilk taksit ödemesinde ise 6 ay sonra ödeme yapılabilecek şekilde kampanyaya başvuru yapılabilir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 10.000 TL’lik 36 ay vadeli verilen kredi haricinde aynı zamanda emekli maaşlarını kendi bankasına taşıyan emekli vatandaşlara 750 TL’ye varan Emekli promosyonu ile 5.000 TL’ye varan artı para avantajı sunuluyor.

Emekliye Kral Hareket! Bankalardan Ödeme Bu Hafta Da Var! En Düşük Limit 2.750 TL Olacak

Emekli vatandaşlarımıza kıyak üzerine kıyak yapılıyor. Bu bağlamda müjdeli haberler son dakika ajanslara düşmeye başladı. Bankalar vatandaşlara üst limitten 2.750 TL ödeme yapmaya başladı. Detaylar sayfamızda yer alıyor.

Emekliye Kral Hareket! Bankalardan Ödeme Bu Hafta Da Var! En Düşük Limit 2.750 TL Olacak

Az Önce Resmen Açıklandı! Annelere Çocuklarının Okulu İçin 15.000 TL Verilecek

PTT Yaptı Yapacağını Vatandaş Bayram Havası Yaşıyor! Başvuran Herkese Destek Sağlanacak

SGK Müjdesi Geldi, SGK Olana 10.000 TL Ödeme Var, Emekli Çalışan Alacak, Başvuru Yapılacak

SGK Müjdesi Geldi, SGK Olana 10.000 TL Ödeme Var, Emekli Çalışan Alacak, Başvuru Yapılacak. Son dakika haber geldi. Para ihtiyacı olanlara müjdeli haber…

SGK Müjdesi Geldi, SGK Olana 10.000 TL Ödeme Var, Emekli Çalışan Alacak, Başvuru Yapılacak

10.000 TL’ye kadar destek ödemesi almak isteyen kişilere SGK üzerinden haber geldi. Emekli olan ve sigortalı olarak çalışan kişileri 10.000 TL’ye kadar Ödeme yapacak olan bankalar 36 ay vadeye kadar bu ödemeleri geri ödemeniz için sizlere bir yeni ödeme planı oluşturacak. 10.000 TL’ye kadar başvuru yapmak isteyen kişiler kamu bankaları ve özel bankaların yapmış olduğu bu kampanyalar ile birlikte SGK destekli olarak kredi kullanabilecekler. 10.000 TL’ye kadar başvuru yapmak isteyen kişiler ayrıca bankaların kredi politikalarına uygun olması gerekiyor. Daha önce bankalardan kredi ve kredi kartı kullandıysanız başvuru yaparak hemen Onay alabileceksiniz.

Ülkemizin kamu Bankası olan Ziraat Bankası uygun faiz oranları ile SGK lı olan ve emekli olan vatandaşlara ihtiyaç kredisi veriyor. 10.000 TL’ye kadar ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız bankanın resmi internet sitesine girerek buradan ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir onaylanan tutarı hemen hesabınıza yatırabilirsiniz. İhtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan kişiler 36 ay vadeye kadar bu işlemleri kolay bir şekilde yapabilecek. Ziraat Bankası hesabınız varsa Ziraat bankası’nın mobil uygulamasına girerek buradan ihtiyaç kredisi başvurunuzu banka şubelerine gitmeden hemen işlem yaparak onay verilecektir. Ziraat Bankası mobil uygulaması üzerinden yapacağınız ihtiyaç kredisi başvurusu o düşük faiz oranları ile verilebildiği gibi ayrıca masrafsız olarak sizlere sunulacaktır. 

kredi-n-1-4

SGK destekli olarak başvuru yapabilecek olan bankalardan bir tanesi Akbank olmaktadır. Akbank üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan kişiler 36 ay vadeye kadar ve 3 ay ertelemeli Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapabileceklerdir. Akbank ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için bankanın internet sitesine girebilir bankanın sms kredi servisini kullanabilir veya bankanın mobil uygulamasına girerek buradan istediğiniz zaman Başvuru yapabilirsiniz. 

SMS ile kredi başvurusu yapmak istiyorsanız Kredi yazılı boşluk bırakın ve TC kimlik numaranızı 4425 numarasına mesaj ile gönderin. Beş dakika içerisinde sizlere Kredi sonucu gelecek ve onaylanan tutarı hemen hesabınıza yatırabileceksiniz.

Bu bankalar haricinde 10.000 TL ödeme almak istiyorsanız akıfbank Halkbank İş Bankası Garanti Bankası qnb Finansbank ve Garanti Bankası üzerinden de başvuru yaparak Kredi kullanabilirsiniz. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TBMM Genel Kurulunda 2022 yılı bütçesini sundu: (2)

“Türkiye’de nasıl vesayetleri geride bırakarak daha demokratik bir yapıyı hakim kıldıysak, nasıl güçlü bir kalkınma altyapısı oluşturduysak aynı şekilde üretime ve istihdama dayalı topyekun bağımsız bir ekonomiyi de ülkemize kazandıracağız“
“Bütün bu gelişmelere rağmen ekonomik büyümede sağladığımız başarı ve mali disiplindeki kararlı duruşumuz sayesinde 2021 yılı bütçemizde yüzde 4,3’lük bir bütçe açığı öngörmüşken, OVP’de yüzde 3,5 olarak revize ettiğimiz bu yılı, bu oranın altında bir bütçe a

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, TBMM Genel Kurulunda 2022 yılı bütçesini sundu: (2)

TBMM (AA) – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye’de nasıl vesayetleri geride bırakarak daha demokratik bir yapıyı hakim kıldıysak, nasıl güçlü bir kalkınma altyapısı oluşturduysak aynı şekilde üretime ve istihdama dayalı topyekun bağımsız bir ekonomiyi de ülkemize kazandıracağız.” dedi.

Oktay, TBMM Genel Kurulunda görüşmelerine başlanılan 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin sunuş konuşmasını yaptı.

Avro/dolar paritesinin geçen günlerde 1,12 seviyelerine kadar gerilediğini anımsatan Oktay, “Küresel etkilerle ülkemizde artan ekonomik kırılganlıkların bilincindeyiz; bunun üstesinden gelecek olan da yine bizleriz. Birçok göstergede son derece iyi seviyeleri yakaladığımız, en yüksek büyüme ve ihracat artışlarını gerçekleştirdiğimiz bu dönemde para birimimiz, manipülatif ataklara maruz kalmaktadır.” diye konuştu.

Oktay, son günlerdeki kur hareketlerinin, ekonominin gerçeklerine uygun olmadığının altını çizerek, “Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar, bunu yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır ve bu sınama, ekonomi üzerinden ülkemize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir. Biz yatırım, üretim, istihdam ve ihracatı önceliklendiren bakış açımızla ülkemizin döviz ihtiyacını en aza indirecek ve bu saldırılara karşı çok daha dayanıklı bir ekonomik yapıyı hızlı bir şekilde tesis edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bu doğrultuda Türkiye’nin ara malı ithalatı ve enerji harcamalarını azaltan, üretim ve ihracatı destekleyen projeleri birer birer hayata geçirdiklerini anlatan Oktay, böylece ara malı ihtiyacı yerli üretimle giderilerek ülkenin önemli ithalat kalemlerinin yerli üretiminin sağlanacağını, bu alanların yeni ihracat kalemleri olarak ekonomiye katma değer sağlayacağını söyledi.

– “Mali disiplin ve büyüme hedeflerinden vazgeçmeyerek…”

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının artması, daha fazla üretilmesi ve daha verimli bir biçimde kullanılması yönünde yatırımları hızlı şekilde artırdıklarını bildiren Oktay, bu gibi yatırımların hayata geçebilmesi ve daha fazla üreten bir Türkiye için faizlerin yatırım ortamını destekleyici olmasının önem arz ettiğini belirtti.

Oktay, daha çok üreten, daha çok istihdam sağlayan, oluşan katma değerden tüm milletin yararlandığı tam bağımsız bir ekonomik yapıyı oturtmayı amaçladıklarını dile getirerek, AK Parti’nin Türkiye’ye sağladığı istikrarı, refahı ve kalkınmayı sürdürülebilir kılacaklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Artık ekonomide de dünya 5’ten büyüktür” sözüne işaret eden Oktay, “Türkiye’de nasıl vesayetleri geride bırakarak daha demokratik bir yapıyı hakim kıldıysak, nasıl güçlü bir kalkınma altyapısı oluşturduysak aynı şekilde üretime ve istihdama dayalı topyekun bağımsız bir ekonomiyi de ülkemize kazandıracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Döviz kurlarındaki yükselişin, bazı bütçe giderlerinde artışa neden olurken aynı zamanda bütçe gelirlerini de olumlu yönde etkilediğine dikkati çeken Oktay, toplam bütçe dengesine bakıldığında bu etkinin sınırlı ve yönetilebilir düzeyde olduğunu vurguladı.

Oktay, “Bütün bu gelişmelere rağmen ekonomik büyümede sağladığımız başarı ve mali disiplindeki kararlı duruşumuz sayesinde 2021 yılı bütçemizde yüzde 4,3’lük bir bütçe açığı öngörmüşken, Orta Vadeli Plan’da yüzde 3,5 olarak revize ettiğimiz bu yılı, bu oranın altında bir bütçe açığıyla kapatacağız. Önümüzdeki dönemde de mali disiplin ve büyüme hedeflerinden vazgeçmeyerek olası riskleri etkin ve dinamik bir şekilde yöneteceğiz.” bilgisini paylaştı.

– “Enflasyon ve hayat pahalılığını tüm yönleriyle ele alıyoruz”

Fiyatlar genel düzeyindeki artışlara işaret eden Oktay, “Tüm dünyada artan emtia, enerji ve navlun fiyatları ile birlikte küresel olarak enflasyon olgusunun oluştuğu bir dönemden geçiyoruz. Enflasyon ve hayat pahalılığını tüm yönleriyle ele alıyor ve vatandaşlarımızın fiyat artışlarından en az etkilenmesi için politika tedbirlerimizi oluşturuyor ve uyguluyoruz.” sözlerini sarf etti.

Diğer ülkelerle kıyaslandığında, küresel enerji fiyatlarındaki yüksek artışı en az şekilde vatandaşa yansıttıklarını belirten Oktay, hem yurt içinde hem de yurt dışında üretim alanlarının genişletilmesiyle çıktı artışını sağlayacaklarını ve fiyatların daha sağlıklı zeminde oluşmasına katkı vereceklerini bildirdi.

Fuat Oktay, enflasyonun yükselmesi konusunda alınan tedbirler, haksız ve fahiş fiyat artışlarının etkin bir şekilde denetlenmesi ve gerekirse kamu kaynaklarından feragat edilmesi yoluyla enflasyonun vatandaşlara en az şekilde yansıtılması konusunda büyük çaba harcadıklarını anlattı. Oktay, “Bu duruşumuzu sürdürmeye kararlıyız ve vatandaşlarımızı enflasyonun etkilerine karşı korumaya devam edeceğiz. İşçimiz, memurumuz, asgari ücretlimiz, sağlık personelimiz, öğretmenimiz, güvenlik güçlerimiz, esnafımız ve çiftçimiz dahil milletimizi enflasyon karşısında ezdirmeyecek ve enflasyonda kalıcı düşüşü temin edecek tüm politika tedbirlerini kararlılıkla uygulayacağız.” diye konuştu.

– “Sanayi üretiminde atılım dönemindeyiz”

“Güçlü ve büyük Türkiye” yol haritalarının olduğunu vurgulayan Oktay, tüm bunların, 84 milyon vatandaşın ihtiyaç ve beklentisini gözeten, gelecek hayallerine yer veren, kapsayıcı ve vizyoner politikaların yansıması olduğunu söyledi.

Oktay, üretim, teknoloji, ticaret, eğitim, sağlık ve tarım gibi alanlara özellikle eğildiklerini, sanayi üretiminde atılım döneminde olduklarını belirtti.

Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı genişlettiklerini dile getiren Oktay, makine sektörü çağrısı kapsamında 20 projeye 2 milyar liralık destek kararı aldıklarını, bu kapsamda Servo motorlar, CNC tezgahlar gibi ithal edilen birçok ürünün artık yerli ve milli imkanlarla üretildiğini anımsattı.

Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin yoluna emin adımlarla devam ettiğini kaydeden Oktay, “Bugüne kadar 2,5 milyar liralık yatırım tamamlandı, yıl sonunda bu tutarın 3,5 milyar lirayı bulması bekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Kayseri’de yapımına devam edilen Lityum İyon Pil Üretim Tesisi’nde makine sistemleri kurulumunun Ocak 2022’de tamamlanması, Nisan 2022’de ise seri üretime geçilmesinin planlandığını aktaran Oktay, küresel çip, magnezyum ve lityum tedarik krizi düşünüldüğünde, bu tür yerli teknolojiye dayalı yatırımların önemine dikkati çekti.

– “Marka başvurularında 2011’den bu yana her yıl Avrupa birincisi”

Küresel İnovasyon Endeksi’nde bu yıl 10 basamak birden yükselerek 41. sıraya ulaşıldığını anımsatan Oktay, son 19 yılda yerli patent başvuru sayısının 20, yerli patent tescil sayısının ise 30 kat artış gösterdiğini bildirdi.

Oktay, marka başvurularında 2011’den bu yana her yıl Avrupa birincisi olunduğunu ifade ederek, “Yerli sınai mülkiyet başvurularında İngiltere, Rusya ve Hollanda gibi ülkeleri geride bırakarak 10’uncu sıraya yükseldik. Ankara ve Bursa’dan sonra İzmir, Kayseri, Konya, Gaziantep, Mersin ve Adana’daki model fabrikaları faaliyete geçirdik. KOSGEB aracılığıyla 61 bini aşkın işletmeye yılbaşından bu yana 1 milyar 740 milyon lira kaynak aktardık. Yeşil Mutabakat’a uyum kapsamında öncelikli AR-GE ve yenilik konularına ilişkin 90 projeye TÜBİTAK vasıtasıyla destek sağladık. Yeşil OSB Ulusal Çerçevesi taslağını hazırladık, dönüşüm için gerekli altyapıların inşasında kullanılmak üzere Dünya Bankasından yaklaşık 300 milyon dolar tutarında kaynak temin ettik.” bilgisini paylaştı.

Yapay zeka alanında da Türkiye olarak iddialı olduklarını belirten Oktay, “Yol haritamız Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ni ağustosta yayımladık ve bu yönde yapay zeka ekosistemimizi güçlendirmeyi sürdürüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programı’nı uygulamaya geçirdiklerini hatırlatan Oktay, Türkiye’nin Uluslararası Uzay Federasyonuna üyeliğinin 25 Ekim’de tescil edildiğini, TÜRKSAT 5A uydusunun, bu yıl içinde başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldığını anlattı.

– “Güçlü üretim ve lojistik merkezi alternatifi oluşturmada ilerliyoruz”

Türk Silahlı Kuvvetleri ile tüm güvenlik birimlerinin ihtiyaçlarını yüzde 80’e varan oranda yerli ve milli imkanlarla karşılandığına dikkati çeken Oktay, “2021 yılı Ocak-Kasım döneminde yapılan savunma ve havacılık sanayisi ihracatı kilogram başına 48,6 dolar olarak gerçekleşmiştir. Son 10 yıl içinde 170 ayrı ülkeye 228 farklı savunma sanayisi ürünü ihraç edilmiştir. Yıl sonu itibarıyla 3 milyar doları geride bırakacağımız savunma sanayisi ihracatımızı, 2022 yılı ve sonrasında çok daha ilerilere taşımayı hedefliyoruz. Artan sanayi üretim ivmesiyle, global tek merkezli üretim ağına, güçlü bir üretim ve lojistik merkezi alternatifi oluşturma yolunda hızla ilerliyoruz.” ifadesine yer verdi.

Ulaştırma ve altyapının, hükümetin en başarılı hizmet alanlarından birisi olduğunu belirten Oktay, “Sürekli artan bölünmüş yol ağımız ve otoyol uzunluğumuz, şehirleri birbirine bağlayan köprüler, viyadükler; Demir İpekyolu Türkiye hattımız, 127 ülkeye ulaşan hava ağımız ve büyük tonajlı gemilerin yeni adresi olan limanlarımız sayesinde güvenilir bir üretim güzergahına dönüşmüş durumdayız. Ulaştırma, lojistik ve haberleşme yatırımlarımıza ağırlık vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, kalkınmanın temel unsuru olan enerji konusunda da 19 yılda Cumhuriyet tarihinde tüm yapılanları katbekat aşan başarılar yakaladıklarını dile getirerek, Türkiye’nin bugün sahip olduğu yenilenebilir enerji kurulu gücüyle Avrupa’da 5, dünyada 12. sırada yer aldığını hatırlattı.

Sadece 2020 yılında devreye alınan yenilenebilir enerji kurulu gücünün, 24 Avrupa ülkesinin toplam yenilenebilir enerji kurulu gücünden fazla olduğunu söyleyen Oktay, “Akkuyu Nükleer Güç Santralinin tüm ünitelerinde yapım çalışmalarını sürdürüyoruz. Enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını sağlamak üzere hidrokarbon aramaları iki sismik araştırma ve üç derin deniz sondaj gemimiz ile aralıksız devam etmektedir. Fatih, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizin ardından dünyada sadece 5 adet olan yedinci nesil 4. sondaj gemimizi de filomuza ekledik. Yerli ve milli enerji yatırımlarımızla Türkiye’ye güç katmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

– “Turizm yelpazesini genişlettik”

Türkiye’nin turizm yelpazesini genişlettiklerine işaret eden Oktay, şöyle devam etti:

“Dünyadaki emsalleriyle yarışacak şekilde inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Yerleşkesini, Ankara’da hizmete açtık. Salgın koşullarına rağmen Atatürk Kültür Merkezi binasının yapımını 2,5 yıl gibi kısa bir sürede tamamladık ve sembol bir kültür sanat eseri olarak İstanbul’a kazandırdık. Mimarisiyle tarihi Beyoğlu’na uyumu yanında mühendislik yöntemiyle de ülkemizde ve dünyada sayılı projeler arasında yer alan Taksim Camisi’ni tüm engellemelere rağmen tamamlayarak hizmete açtık. Fethin yadigarı Ayasofya’yı 86 yıl sonra ibadete açtık ve Ayasofya’nın yeniden dirilişine vesile olduk. Türkiye, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne kayıtlı kültürel değerlerde dünyada ilk 5 ülke arasında. Kültür, sanat ve turizm potansiyelimizi değere dönüştürmeye ve vatandaşlarımıza en iyi şekilde sunmaya devam edeceğiz.”

– “Norveç’le birlikte dünya lideri olarak literatüre geçtik”

Sağlıkta gerçekleşen büyük dönüşümle vatandaşları hastane kapılarında eziyet çekmekten kurtardıklarını, herkese insanca hizmet ulaştırdıklarını anlatan Oktay, birçok alanda yaptıkları büyük sağlık yatırımlarına dikkati çekti.

Oktay, Türkiye’nin, Kovid-19 ile mücadele alanında örnek alınan bir ülke konumunda olduğunu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen kronik hastalık yönetimi politikalarının hayata geçirilmesinde Norveç’le birlikte dünya lideri olarak literatüre geçtiklerini belirtti.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında önemli tedbirleri uygulamaya koyduklarını aktaran Oktay, salgından etkilenen işletmelere ciro kaybı, kira ve nakdi destek, vergi ve sosyal güvenlik prim ödemelerinde ertelemeler, KDV ve kira stopajlarında indirimler gibi birçok önemli destek sağlandığını anımsattı.

Salgın nedeniyle temerrüde düşen firmaların siciline mücbir sebep açıklaması imkanı getirilerek, ticari faaliyetlerine devam edebilmeleri için gerekli adımlar atıldığını belirten Oktay, şunları dile getirdi:

“İlaç, Tıbbi Malzeme ve Sağlık Personeli ödemeleri için 27,3 milyar lira, kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamalarından yararlanan kişiler için SGK’nın prim desteği için 29,2 milyar lira, Kovid-19’a özgü ek sübvansiyonlu krediler için 1,7 milyar lira, esnafa yapılan nakdi, ciro kaybı ve kira desteği hibeleri için 9 milyar lira, emekli maaşlarının iyileştirilmesi için 900 milyon lira, ihtiyaç sahibi ailelere merkezi yönetim bütçesinden yapılan nakdi yardımlar için 4,4 milyar lira, ertelenen vergi ve SGK primlerinin finansman maliyeti için 4 milyar lira, vazgeçilen gelir 43,8 milyar lira olmak üzere toplam 120,6 milyar lira merkezi yönetim bütçesinden destek sağladık. İşsizlik Sigortası Fonu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonundan yapılan ödemelerin büyüklüğü ise 68,8 milyar liraya ulaştı. Ayrıca, işletmelerimize vergi ve SGK prim ödemelerinde 70,2 milyar lira tutarında erteleme imkanı sağladık. Bütün bu kalemlere ertelenen ve kullandırılan kredi büyüklüklerini de eklediğimizde salgın ile mücadele kapsamında açıkladığımız tedbirlerin büyüklüğü 717,8 milyar liraya ulaşmaktadır. 2021 yılı sonu itibarıyla da toplam destek büyüklüğünün 733,1 milyar liraya ulaşması beklenmektedir. Salgınla mücadele kapsamında, bütçe içi ve dışı kaynaklarımızı kullanarak vatandaşlarımızın ve işletmelerimizin yanında olmaya devam ediyoruz.”

(Sürecek)

Yasal Uyarı:

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver!

Yorumlar

Referans :
kamupersonelialim.com
www.theportugalnews.com
www.finans365.com
www.haberlerim.com.tr
www.ilan365.net
www.konhaber.com

Başa dön tuşu