News

Türkiye de tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladı

Loading the player...

Son dakika: Türkiyede yeni bir mutasyon görüldü! Haberi İzmir Tabip Odası Başkanı verdi

Son dakika haberine göre İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, korona virüs vakalarında İzmir ile Türkiye’deki farklı illerde henüz kesinliği tam sağlanamasa d…

Son dakika: Türkiyede yeni bir mutasyon görüldü! Haberi İzmir Tabip Odası Başkanı verdi

Kötü haber Tabip Odası Başkanı verdi. Lütfi Çamlı Türkiye’de farklı bir mutasyon görüldüğünü ilk İzmir’e fark edildiğini açıkladı. Aşılama ile birlikte birçok vatandaş umutlu şekilde virüsün son bulmasını beklerken yeni bir felaket kapıda gibi duruyor.

İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı. Yapılan testlerde şu ana kadar Delta varyantı daha çok görülüyorken 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun giderek arttığını anlattı.

Konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı “Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor. Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var.Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım” dedi.

Başkan korkularını dile getirirken durumun farklı illerde de ortaya çıkmasıyla birlikte örneklemeler istendiğini söyleyen Çamlı, “Bizim talebimiz bu testler yapılmadıysa yapılmalı. Yapıldıysa da bunun sonuçları açıklanmalı. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı ki yeni bir varyant mı yoksa testin kendi içindeki bir yalancı negatiflik durumu mu bunu öğrenelim. Eğer yeni bir varyant ise buna yönelik birtakım tedbirlerin alınması lazım.” diyerek Sağlık Bakanlığı’na seslendi.

Türkiyede yeni mutasyon tehlikesi! “Tanımlanamayan bir mutasyon görülmeye başlandı”

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, koronavirüs vakalarına yönelik olarak İzmir’de ve başka illerde tam olarak bilinmeyen bir mutasyon görüldüğünü açıkladı.

Koronavirüs salgınında yeni bir varyantın çıkıp çıkmayacağı korkusu ortalarda dolaşırken İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı korkutan bir açıklamada bulundu. İzmir’deki Alfa, Beta, Gama ve Delta dışında farklı bir mutasyon türü ortaya çıkmaya başladığını aktaran Çamlı, farklı bir grubun giderek arttığını da söyledi.

Geçtiğimiz gün FOX Çalar Saat’e konuk olan ve bu konuda üstü kapalı bir açıklama yapan Çamlı, İzmir’de yüzde 40 oranında bir tanımlanamayan gruba rastlandığını belirtti.

BU BİLGİLER SAĞLIK BAKANLIĞI KAYITLARINDA VAR

“Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor. Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var. Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım.

dha-85a474a0cf24f8de4246041dc2ce9331-2.jpg

BİR TAKIM TEDBİRLERİN ALINMASI LAZIM

Bizim talebimiz bu testler yapılmadıysa yapılmalı. Yapıldıysa da bunun sonuçları açıklanmalı. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı ki yeni bir varyant mı yoksa testin kendi içindeki bir yalancı negatiflik durumu mu bunu öğrenelim. Eğer yeni bir varyant ise buna yönelik birtakım tedbirlerin alınması lazım. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve stratejik planlama yapılması lazım.”

Tabip Odası Başkanı açıkladı: Hastalarda henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladı

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, hastalarda henüz tanımlanmamış yeni bir veryant tespit edilidğini açıkladı.

Tabip Odası Başkanı açıkladı: Hastalarda henüz tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladı

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, zamanla geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekti.

Çamlı, İzmir’de yapılan testlerde AlfaBetaGama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı.

Çamlı, son dönemde yapılan testlerde özellikle Delta varyantı baskınken, bu 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun giderek arttığını anlattı.

İzmir’de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini anlatan Çamlı, Rize’de ise bu oranın yüzde 50-60 seviyesinde olduğunu belirtti.

“Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor” diyen Lütfi Çamlı sözlerine şöyle devam etti:

”Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var. Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım.”

PCR’ın bir tarama testi olduğunu ifade eden Dr. Lütfi Çamlı, yeni varyant konusunda kesinliğin Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında yapılan genomik testler ile sağlanabileceğini vurguladı.

Bu durumun farklı illerde de ortaya çıkmasıyla birlikte örneklemeler istendiğini söyleyen Çamlı, “Bizim talebimiz bu testler yapılmadıysa yapılmalı. Yapıldıysa da bunun sonuçları açıklanmalı. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı ki yeni bir varyant mı yoksa testin kendi içindeki bir yalancı negatiflik durumu mu bunu öğrenelim. Eğer yeni bir varyant ise buna yönelik birtakım tedbirlerin alınması lazım. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve stratejik planlama yapılması lazım” diye konuştu.

Yeni varyantların genomik testler sayesinde tespit edilebildiğini dile getiren Lütfi Çamlı, Türkiye’ye özgü varyant olup olmadığının da bu yolla anlaşılabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Bu test sadece Ankara’da yapılabiliyorsa bu testi yapabilecek birçok ilde yetkin laboratuvar var. İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi ya da Ege Üniversiteleri’nin laboratuvarları bunu yapabilir. Yeter ki finansman desteği sağlansın. Çünkü çok ucuz testler değil. Bunu yaygın olarak yaptığınız zaman varyantları daha erken saptayıp buna yönelik de gerek toplum sağlığı açısından gerekse salgının kontrolü açısından çok daha etkin tedbirleri erken dönemde alabilme imkanımız olabilir. İzmir’de yapılan testlerde günlük olarak bin 200, bin 300 testin sonucu pozitif çıkıyor. Bunların önemli bir kısmında Delta varyantı var ama ikinci sırada bu açıklanamayan grup var.”

Sonbahar aylarının pandeminin şiddetlendiği dönemler olduğunu hatırlatan Çamlı, yazın bulaştırıcılığın nispeten düşerken kapalı mekanlara girilmesiyle virüsün yayılım hızının arttığını belirtti.

Sonbaharda üst solunum yolu enfeksiyonlarında da artış gözleneceğini ifade eden Çamlı, “Birçok bilim insanı sonbaharda 4’üncü pikin ortaya çıkacağını düşünüyor. PCR testlerinin haftada iki kez yapılması hiçbir zaman aşının yerini tutmaz. Aşılanma konusunda daha ısrarcı olmalıyız. Eğer kapatılması gerekecekse okullar en son kapatılması gereken kurumlar olmalı. Salgındaki düzelmede ise ilk açılması gereken kurumlar olmalı” diye konuştu.

Tanımlanamayan mutasyon! İzmirden kötü haber geldi (25 Ağustos 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Yasin AKÇA

Kameraman: Cenk ŞENOĞLU

 

Tanımlanamayan mutasyon

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı,

Tanımlanamayan mutasyon! İzmirden kötü haber geldi (25 Ağustos 2021 Günün Önemli Gelişmeleri)

Spiker: Gamze TÜRK

Kurgu: Yasin AKÇA

Kameraman: Cenk ŞENOĞLU

Tanımlanamayan mutasyon

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, koronavirüs vakalarında İzmir ile Türkiye’deki farklı illerde henüz kesinliği tam sağlanamasa da tanımlanamayan yeni bir mutasyon görülmeye başladığını söyledi. Çamlı, İzmir’de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini kaydetti.

Erdoğan’dan uyarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu 4’üncü Genel Kurulu’na videomesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müslüman’a yakışan basiret ve ferasetle hareket ederek emperyalistlerin bizleri çekmek istedikleri tuzaklara düşmememiz gerekiyor” dedi.

Soylu’dan göç açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afgan göç dalgasına ilişkin “Son 3 yılda 1 milyon 250 bin sınırlarımızdan Türkiye’ye girmeye çalışan kaçak göçmen engelledik” ifadelerini kullandı.

Bangladeş’ten Türkiye vurgusu

Bangladeş Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan, savunma sanayi alanındaki alımların tamamını Türkiye’den yapmak istediklerini belirterek, iki ülke arasında görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Ödemeler bu hafta

Bakan Pakdemirli: “10 ilimizde yangınlardan zarar gören üretici ve yetiştiricilerimize TARSİM tarafından 9,5 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. 1,6 milyon TL daha ödeme bu hafta içerisinde gerçekleştirilecek.” dedi.

      

Filenin Sultanları’ndan tarihi zafer

2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Hollanda’yı 3-0 yenen A Milli Takım, D Grubu’nu lider tamamlayarak 8’li finallere yükseldi.

Premier Lig’den milli takım kararı

Premier League kulüpleri, İngiltere’nin kırmızı listesinde yer alan ülkelerin milli takımlarına oyuncu göndermeme kararı aldı. Buna göre listede bulunan Türkiye’nin durumunun değişmemesi halinde Çağlar Söyüncü ve Ozan Tufan burada oynanacak maçlara gelemeyecek.

Yerli Covid

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, İzmir’de yeni bir Covid-19 mutasyonu görüldüğünü bildirdi. Verilere göre bu mutasyondan oluşan vakalar, genel vakalar içinde %40’lık bir orana sahip.

Yerli Covid

Yerli Covid-19 varyantı İzmir'de görüldü

Tam Boyutta Gör

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, İzmir’de Covid-19 vakalarında yeni bir mutasyon görülmeye başlandığını bildirdi. Çamlı, bu tanımlanamayan yeni varyantın henüz Türkiye‘de farklı illerde olup olmadığının bilinmediğini söylüyor. 

Lütfi Çamlı, bu yeni varyantın bilinen Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantından farklı olduğunu aktardı. Bununla birlikte Tabip Odası Başkanı, yeni mutasyonu ilk defa keşfettiklerinde İzmir’de genel vakalar içerisinde %20’lik bir oranda olduğunu ancak şimdi ise %40’lara kadar yükseldiğini bildirdi. Öte yandan Çamlı’ya göre bu oran Rize‘de %50-%60 civarında. Şimdilik detaylı bilgilere sahip olmadıklarını söyleyen Çamlı, kesin sonuçların Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü laboratuvarından gelecek genomik testler ile elde edileceğini söylüyor. 

Ayrıca Bkz. “Uzmanlara göre önümüzdeki 60 yılda başka salgınlar olacak”

Diğer yandan Lütfi Çamlı, bu genomik testlerin yalnızca Ankara’da değil, İzmir’de de yapılabileceğini ekliyor. Bu anlamda Çamlı’ya göre yeni mutasyonun erken tespiti çok daha kolay olacaktır. Çamlı son olarak saptanan vakalarda hala Delta varyantının önde olduğunu ve aşı konusunda ısrarcı olunması gerektiğini söylüyor. 

Atlas robotunun zorlayıcı parkur videosu

boston dinamics yıllardır robot üretiyor.. ama bu robotları nedense kullanım alanlarında göremedik.. bu üretilen robotlar nerede ne yapıyorlari nereye gönderiliyorlar..

yeşil elbiselerle parkur keyfi VFX

Ninja arriora hazırlanıyor herhalde.

Tabip Odası açıkladı: Türkiye’de yeni bir mutasyon görüldü

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, koronavirüsü vakalarında İzmir ile Türkiye’deki farklı illerde henüz kesinliği tam sağlanamasa da tanımlanamayan yeni bir…

Tabip Odası açıkladı: Türkiye’de yeni bir mutasyon görüldü

Koronavirüsü tanımak için yapılan PCR testlerinin başlangıçta pozitif ya da negatiflik durumunu gösterdiğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, zamanla geliştirilen birtakım kitler sayesinde mutasyonlara da bakıldığına dikkat çekip, İzmir’de yapılan testlerde Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantlarının dışında tanımlanamayan farklı bir mutasyona rastladıklarını açıkladı.

Çamlı, son dönemde yapılan testlerde özellikle Delta varyantı baskınken, bu 4 varyantın dışında bu mutasyonları göstermeyen farklı bir grubun giderek arttığını anlattı.

İzmir’de tanımlanamayan grubun başlangıçta yüzde 20’lerde iken son günlerde yüzde 40’lara kadar yükseldiğini anlatan Çamlı, Rize’de ise bu oranın yüzde 50-60 seviyesinde olduğunu belirti, şu ifadeleri kullandı:

* Bu yeni bir varyant mıdır yoksa testin kendi içindeki yetersizliğinden yalancı negatiflik durumu mudur bunu bilmiyoruz. Bu vakalara önce PCR testi yapılıyor ve pozitif çıkıyor.

* Ancak detaylı klinik bilgileri konusunda bir verimiz yok. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı’nın kayıtlarında var.

*Yeni bir varyant olup olmadığı kesinleştirildikten sonra bu yönde araştırmaların yapılması lazım

PCR’ın bir tarama testi olduğunu ifade eden Dr. Lütfi Çamlı, yeni varyant konusunda kesinliğin Ankara’da Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarlarında yapılan genomik testler ile sağlanabileceğini vurguladı.

Bu durumun farklı illerde de ortaya çıkmasıyla birlikte örneklemeler istendiğini söyleyen Çamlı, “Bizim talebimiz bu testler yapılmadıysa yapılmalı. Yapıldıysa da bunun sonuçları açıklanmalı. Sonuçlar kamuoyuyla paylaşılmalı ki yeni bir varyant mı yoksa testin kendi içindeki bir yalancı negatiflik durumu mu bunu öğrenelim. Eğer yeni bir varyant ise buna yönelik birtakım tedbirlerin alınması lazım. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve stratejik planlama yapılması lazım” diye konuştu.

Yeni varyantların genomik testler sayesinde tespit edilebildiğini dile getiren Lütfi Çamlı, Türkiye’ye özgü varyant olup olmadığının da bu yolla anlaşılabileceğini belirterek şunları söyledi:

* Bu test sadece Ankara’da yapılabiliyorsa bu testi yapabilecek birçok ilde yetkin laboratuvar var.

* İzmir’deki Dokuz Eylül Üniversitesi ya da Ege Üniversiteleri’nin laboratuvarları bunu yapabilir. Yeter ki finansman desteği sağlansın. Çünkü çok ucuz testler değil.

* Bunu yaygın olarak yaptığınız zaman varyantları daha erken saptayıp buna yönelik de gerek toplum sağlığı açısından gerekse salgının kontrolü açısından çok daha etkin tedbirleri erken dönemde alabilme imkanımız olabilir.

* İzmir’de yapılan testlerde günlük olarak bin 200, bin 300 testin sonucu pozitif çıkıyor. Bunların önemli bir kısmında Delta varyantı var ama ikinci sırada bu açıklanamayan grup var.

Sonbahar aylarının pandeminin şiddetlendiği dönemler olduğunu hatırlatan Çamlı, yazın bulaştırıcılığın nispeten düşerken kapalı mekanlara girilmesiyle virüsün yayılım hızının arttığını belirtti.

Sonbaharda üst solunum yolu enfeksiyonlarında da artış gözleneceğini ifade eden Çamlı, sözlerini şöyle noktaladı:

* Birçok bilim insanı sonbaharda 4’üncü pikin ortaya çıkacağını düşünüyor. Türkiye eğitimine en uzun ara veren Meksika’dan sonra ikinci ülkedir. Bu kadar süre eğitimin olmaması üzücü. Çocukların hem beden hem ruh sağlığında olumsuz etkilere neden oldu.

* Okulların açık olması pandemiyi çok da etkilemiyor ya da kapatılması pandemi kontrolüne avantaj sağlamıyor. Gerekli tedbirler bir an önce sağlanarak okullarımız açılmalı.

* Özellikle öğretmen, yardımcı personel, servis şoförleri ve tabii ki velilerin aşılanması önemli.

* Yoğun sınıfların seyreltilerek ikili, üçlü öğrenime geçilmesi, sınıfların havalandırılabilir olması, ihtiyaç halinde yeni öğretmenlerin istihdam edilmesi, okulların alt yapısı ve hijyenik koşullarının gözden geçirilmesi gerekmektedir.

* PCR testlerinin haftada iki kez yapılması hiçbir zaman aşının yerini tutmaz. Aşılanma konusunda daha ısrarcı olmalıyız.

* Eğer kapatılması gerekecekse okullar en son kapatılması gereken kurumlar olmalı. Salgındaki düzelmede ise ilk açılması gereken kurumlar olmalı. (DHA)

Referans :
medyabaskent.com
haberciniz.biz
www.haberankara.com
video.haber7.com
www.donanimhaber.com
www.kocaeligazetesi.com.tr

Başa dön tuşu