News

Araştırmalara göre aşı değil koronavirüs kısırlık yapıyor

Loading the player...

Aşı değil Covid

Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19 aşılarının kısırlık veya saç dökülmesine yol açmasının mümkün olmadığını belirterek, “Kısırlıktan korkanlar aşı olmaktan değil, Covid-19 geçirmekten endişe etsin” dedi. Balık, Covid-19’u özellikle orta ve ağır düzeyde geçiren kişilerin bir kısmında kalıcı kısırlık olabileceğiyle ilgili çok sayıda bilimsel araştırma yayımlandığını sözlerine ekledi.

Aşı değil Covid

Anadolu Ajansı 05.06.2021 – 13:32

Çocuklar corona virüs aşısı olmalı mı?

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, yaptığı açıklamada, Covid-19 aşılarının insan genetiğini değiştirdiğine, kısırlığa ve saç dökülmesine yol açtığına ilişkin sosyal medyada gerçeği yansıtmayan iddialar olduğuna dikkati çekti.Vatandaşların bunlara itibar etmemesi gerektiğini vurgulayan Balık, “Özellikle ‘acil kullanım onayı’ verilerek uygulanmaya başlanan aşılar, normal ruhsat sürecine göre sağlık otoriteleri tarafından çok daha yakından yan etki takibine alınır. Aşılarda yan etki takibi zaten çok sıkı şekilde yapılır. Dünya genelinde 2 milyardan fazla kişiye Covid-19 aşısı uygulandı ve tüm ülkelerin sağlık otoriteleri aşının yan etkilerini yakından izliyorlar. 2 milyar kişide hiçbir şekilde kısırlık, saç dökülmesi gibi bir yan etki görülmedi” bilgisini paylaştı.

TEORİK OLARAK BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

Balık, aşının kısırlık gibi bir yan etkisi olsaydı, bunun belirtilerinin bugüne kadar bilimsel olarak tespit edileceğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Aşılar kısırlığa yol açsaydı, sperm sayısında azalma, testosteron düzeyinde düşme gibi bulgular olurdu ama kısırlıkla ilgili hiçbir bulgu gözlemlenmedi. Ama bu bulgular, hastalığı geçirenlerin bir kısmında tespit edildi. Aşıların ne hayvan deneylerinde ne Faz-1, Faz-2, Faz-3 çalışmalarında ne de dünya genelindeki yaygın kullanımında kısırlık belirtisine rastlandı. Zaten teorik olarak da böyle bir şeyin olması mümkün değil”

COVİD-19 GEÇİRENLERDE KALICI KISIRLIK OLABİLİRBir aşı veya ilacın hayvan deneylerinde, üreme organlarına etkisinin de araştırıldığına dikkati çeken Balık, “Covid-19 aşılarının hayvan deneylerinde kısırlıkla alakalı en ufak bir risk görülmedi, bu konuda en ufak bulgu yok. Ama Covid-19’u özellikle orta ve ağır düzeyde geçiren kişilerin bir kısmında kalıcı kısırlık olabileceğiyle ilgili çok sayıda bilimsel araştırma yayımlandı. Yani kısırlıktan korkanlar aşı olmaktan değil, Covid-19 geçirmekten endişe etsin. Covid-19 geçirmemek için de aşı olmak gerekiyor” uyarılarında bulundu.

AŞILARIN İNSAN GENETİĞİNİ DEĞİŞTİRMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Prof. Dr. İsmail Balık, Covid-19 aşılarının insan genetiğini değiştirebileceğine ilişkin iddiaların da gerçekle örtüşmediğini ve bilimsellikten uzak olduğunu dile getirerek, “Aşıların insan genetiğini değiştirmesi mümkün değil. Aşıların hücre DNA’sıyla hiçbir etkileşimi yok” dedi.Sosyal medyada kaynağı olmayan bilgilere itibar edilmemesi ve paylaşılmaması gerektiğinin altını çizen Balık, “Aşıyla ilgili yanlış bilgileri paylaşarak, kişileri negatif etkileyebilirsiniz. Bir kişiyi bile olumsuz etkileseniz, o kişi aşı olmaktan vazgeçerse belki de o kişinin Covid-19’a yakalanmasına ve ölümüne sebebiyet verebilirsiniz. İnsanlar, yanlış bilgileri paylaşırken, bilmeden bir kişinin ölümüne sebebiyet verecek davranışta bulunuyor” ifadelerini kullandı.

GÜNDE 700 BİN- 1 MİLYON KİŞİYİ AŞILARSAK SONBAHARA RAHAT GİRERİZ

Balık, toplumsal bağışıklama için yaz aylarında yapılacak hızlı aşılamanın önemine işaret ederek, “Günde 700 bin-1 milyon kişiyi aşılamamız durumunda sonbahara rahat gireriz. Covid-19 salgınını bitirmek için aşı elimizdeki tek silah. Toplumsal bağışıklama için nüfusun yüzde 60-70’ini aşılamamız gerekiyor. Şu an bu orana çok uzağız. O yüzden sırası gelenlerin vakit kaybetmeden aşı olması salgını bitirmemiz ve normal hayata dönebilmemiz için büyük önem taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Aratrmalara gre a deil koronavirs ksrlk yapyor

Memur, Memurlar,

Aratrmalara gre a deil koronavirs ksrlk yapyor

A ilgili yanl bilgilerden biri de, ksrlk yapt iddias. Aratrmalar ise tam tersini sylyor. Aratrma sonular, koronavirsn bilinenin aksine erkek reme sistemini olumlu etkiledii ynnde.

Koronavirsle ksrlk arasndaki ilikiyi Baakehir am ve Sakura ehir Hastanesi roloji Blm Eitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdlmuttalip imek, TRT Haber’de anlatt.

“2 doz ay yaptranlarda sperm volm artta”

Robotik Ve Rekonstrktif roloji Uzman Prof. Dr. Abdulmuttalip imek, unlar syledi:

“2 doz ay yaptrdktan sonraki sperm parametrelerine baklm. Bu parametrelerde bizi sevindiren ok gzel sonular elde edilmi. yle ki hem sperm volmnde yani miktarnda hem saysnda hem hareketliliinde hem de total ileri hareketli sperm saysnda ciddi bir art istatistiklerde art elde edilmi.”

“Ann remeye olumlu etkisi var”

Aratrma Amerika’da mRNA as olan erkekler zerinde yapld. Ann erkek reme sistemi zerinde olumsuz bir etkisinin olmadnn grldn syleyen, Prof. Dr. imek, “Bilakis ann olumlu etkisini gryoruz bu almayla birlikte” dedi.

Tp bebek merkezlerinden alnan veriler de aratrmann sonularn destekler nitelikte.

Prof. Dr. imek, “Tp bebek merkezlerine bavuran kiilerde a ncesi sperm deerleri zaten var. Adan sonra tekrar sperm tahlillerine baklm ve bu sperm tahlillerinde yzde 50 orannda art meydana gelmi” dedi.

“Hastal yksek atele geirenler risk altnda

Koronavirs ar ve ateli geiren erkek hastalar ise risk altnda olduunu belireten Prof. Dr. imek, “Koronavirsn etki ettii hcreler nemli. Bu hcrelerin bizim erkek reme sistemi yksek atei pek sevmez. Dolaysyla yksek atele seyreden olgularda zellikle testikler hasar biraz daha fazla meydana geliyor” diye konutu.

Araştırmalara göre aşı değil koronavirüs kısırlık yapıyor

Araştırmalar aşının kısırlık yaptığı iddialarının aksine, erkek üreme sistemini olumlu etkilediğini ortaya koydu. Ayrıca koronavirüsün, hastalığı ağır geçiren erkeklerde kısırlığa neden olduğu belirlendi.

Araştırmalara göre aşı değil koronavirüs kısırlık yapıyor

Aşı ilgili yanlış bilgilerden biri de, kısırlık yaptığı iddiası. Araştırmalar ise tam tersini söylüyor. Araştırma sonuçları, koronavirüsün bilinenin aksine erkek üreme sistemini olumlu etkilediği yönünde.

Koronavirüsle kısırlık arasındaki ilişkiyi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Üroloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdülmuttalip Şimşek, TRT Haber’de anlattı.

 

Araştırmalara göre aşı değil, COVID-19 kısırlık yapıyor. Koronavirüsle kısırlık arasındaki ilişkiyi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Üroloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdülmuttalip Şimşek, @trthaber’de anlattı. pic.twitter.com/PtLJsBjbsK

 

“2 doz aşıyı yaptıranlarda sperm volümü artışta”

Robotik Ve Rekonstrüktif Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulmuttalip Şimşek, şunları söyledi:

“2 doz aşıyı yaptırdıktan sonraki sperm parametrelerine bakılmış. Bu parametrelerde bizi sevindiren çok güzel sonuçlar elde edilmiş. Şöyle ki hem sperm volümünde yani miktarında hem sayısında hem hareketliliğinde hem de total ileri hareketli sperm sayısında ciddi bir artış istatistiklerde artış elde edilmiş.”

“Aşının üremeye olumlu etkisi var”

Araştırma Amerika’da mRNA aşısı olan erkekler üzerinde yapıldı. Aşının erkek üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığının görüldüğünü söyleyen, Prof. Dr. Şimşek, “Bilakis aşının olumlu etkisini görüyoruz bu çalışmayla birlikte” dedi.

Tüp bebek merkezlerinden alınan veriler de araştırmanın sonuçlarını destekler nitelikte.

Prof. Dr. Şimşek, “Tüp bebek merkezlerine başvuran kişilerde aşı öncesi sperm değerleri zaten var. Aşıdan sonra tekrar sperm tahlillerine bakılmış ve bu sperm tahlillerinde yüzde 50 oranında artış meydana gelmiş” dedi.

“Hastalığı yüksek ateşle geçirenler risk altında

Koronavirüsü ağır ve ateşli geçiren erkek hastalar ise risk altında olduğunu belireten Prof. Dr. Şimşek, “Koronavirüsün etki ettiği hücreler önemli. Bu hücrelerin bizim erkek üreme sistemi yüksek ateşi pek sevmez. Dolayısıyla yüksek ateşle seyreden olgularda özellikle testiküler hasar biraz daha fazla meydana geliyor” diye konuştu.

Aşı yaptırmayanlar dikkat! Bilim insanları araştırdı koronavirüs kısırlık yapıyor

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalara göre; aşının kısırlık yaptığı iddialarının aksine, erkek üreme sistemini olumlu etkilediğini ortaya koydu. Ayrıca koronavirüsün, hastalığı ağır geçiren erkeklerde kısırlığa neden olduğu belirlendi.

Aşı yaptırmayanlar dikkat! Bilim insanları araştırdı koronavirüs kısırlık yapıyor

Aşı ilgili yanlış bilgilerden biri de, kısırlık yaptığı iddiası. Araştırmalar ise tam tersini söylüyor. Araştırma sonuçları, koronavirüsün bilinenin aksine erkek üreme sistemini olumlu etkilediği yönünde. TRT Haber’in aktardığı bilgilere göre; Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Üroloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Abdülmuttalip Şimşek, bilinen yanlışları ve koronavirüsle kısırlık arasındaki ilişkiyi şöyle anlattı: “2 doz aşıyı yaptırdıktan sonraki sperm parametrelerine bakılmış. Bu parametrelerde bizi sevindiren çok güzel sonuçlar elde edilmiş. Şöyle ki hem sperm volümünde yani miktarında hem sayısında hem hareketliliğinde hem de total ileri hareketli sperm sayısında ciddi bir artış istatistiklerde artış elde edilmiş.

Araştırma Amerika’da mRNA aşısı olan erkekler üzerinde yapıldı. Aşının erkek üreme sistemi üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığının görüldüğünü söyleyen, Prof. Dr. Şimşek, “Bilakis aşının olumlu etkisini görüyoruz bu çalışmayla birlikte” dedi.

'Aşı kısırlık yapıyor' iddiaları sonrası ikna tipleri sahaya indi: Kapı kapı dolaşıp vatandaşlarla konuşuyorlar

KORONAVİRÜS ‘Aşı kısırlık yapıyor’ iddiaları sonrası ikna tipleri sahaya indi: Kapı kapı dolaşıp vatandaşlarla konuşuyorlar

Koronavirüsü ağır ve ateşli geçiren erkek hastalar ise risk altında olduğunu belireten Prof. Dr. Şimşek, “Koronavirüsün etki ettiği hücreler önemli. Bu hücrelerin bizim erkek üreme sistemi yüksek ateşi pek sevmez. Dolayısıyla yüksek ateşle seyreden olgularda özellikle testiküler hasar biraz daha fazla meydana geliyor” diye konuştu.

Prof. Dr. İsmail Balık uyardı: Kısırlıktan korkanlar aşı olmaktan değil Kovid-19 geçirmekten endişe etsin

KORONAVİRÜS Prof. Dr. İsmail Balık uyardı: Kısırlıktan korkanlar aşı olmaktan değil Kovid-19 geçirmekten endişe etsin

Doğu'daki kırmızının nedeni kısırlık yalanı: Aşı ikna timleri çalışmalara başladı

HAYAT Doğu’daki kırmızının nedeni kısırlık yalanı: Aşı ikna timleri çalışmalara başladı

'Aşı kısırlık yapıyor' polemiğini bitirecek araştırma ABD'den geldi: Aşı değil koronavirüs üreme sistemini etkiliyor

HAYAT ‘Aşı kısırlık yapıyor’ polemiğini bitirecek araştırma ABD’den geldi: Aşı değil koronavirüs üreme sistemini etkiliyor

Referans :
www.ntv.com.tr
www.memurlar.net
www.trthaber.com
www.yenisafak.com

Başa dön tuşu