News

DİYET Limonlu maden suyunun bu özelliği şaşırttı! OKU

Loading the player...

Limonlu maden suyu zayıflatır mı? Maden suyu ile kilo verme kürü

Fazla yediğimizde karnımızda hissettiğimiz şişkinliği ya da hazımsızlığı gidermek için tükettiğimiz maden suyunun sağlık açısından olduğu kadar diyette kilo ver

Limonlu maden suyu zayıflatır mı? Maden suyu ile kilo verme kürü

Fazla yediğimizde karnımızda hissettiğimiz şişkinliği ya da hazımsızlığı gidermek için tükettiğimiz maden suyunun sağlık açısından olduğu kadar diyette kilo verdirmeye de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Yatmadan maden suyu içerseniz…

Halk arasında soda ya da maden suyu olarak bilinen bu içecek, karbondioksidin suda çözülmesi sonucu elde edilir. Hemen hemen tüm market ve bakkallarda çok rahat bir şekilde bulunabilecek olan maden suyu, genelde yemeklerden sonra sıkça tüketilen bir içecektir. Maden suyunun mideyi rahatlattığı uzun yıllardır bilinen bir gerçek olmakla birlikte aynı zamanda zayıflattığı da bilinir. Diyette önemli bir yeri olan su tüketimini arttırmaya yönelik olduğu bilinen maden suyu ile ilgili uzmanlar, maden suyu içtikten sonra bedenin daha fazla suya ihtiyaç duyduğunu ve dolayısıyla da su tüketimini artırdığını söylüyor. Vücudun suya ihtiyaç duymasıyla bol bol su tüketilir ve bu da zayıflamaya yardımcı olur. Tek başına kilo verdirme etkisi olmasa bile zayıflama sürecini destekleyen bu içecekle vücuda çeşitli mineraller kazandırılabilir.

İLİŞKİLİ HABERGöbek eriten kür: Soda-Ayran-Limon kürü nasıl yapılır?

MADEN SUYU ZAYIFLATIR MI? MADEN SUYUNUN ZAYIFLATICI FAYDALARI

Spor yaparak kilo vermeye çalışan kimselerin hareket çalışmaları esnasında enerjileri ve terleri ile beraber vücuttaki mineralleri azalacaktır. Spor yapmadan önce içilecek olan maden suyu, enerjik ve dinç bir vücut imkanı sağlarken spordan sonra tüketilecek olan bir maden suyu da vücudun kaybettiği minerallerin geri kazanımını sağlar. Ayrıca sindirimi rahatlatıcı bir görevi de olan maden suyu boşaltım sistemine yardımcı olarak  vücut dengesini korur.

Uzmanlar tarafından günlük tüketilmesi önerilen maden suyunu ölçülü tüketmekte fayda var. Çünkü yapılan çalışmalarda sağlıklı bir vücudun günlük 600 ml maden suyunu tüketimi önerilmiştir.

İLİŞKİLİ HABERSade soda zayıflatır mı? Kilo vermek için maden suyu ne zaman içilir?

MADEN SUYU NE İŞE YARAR? MADEN SUYU KAÇ KALORİ?

Neredeyse 0 kalori olan maden suyunda eğer meyveli bir soda tercih ediyorsanız, bir şişe meyveli soda sadece 94 kaloridir. Yapılan araştırmalar yemeklerden sonra tüketilen maden suyunun daha hızlı zayıflamaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Mideyi daha çabuk dolduran maden suyu, vücuda kalori alımını azaltır. Alkali yapısı sayesinden mide asidini dengeleyen maden suyu, sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. 

15 GÜNDE 5 KİLO VERDİREN MADEN SUYU KÜR TARİFİ:

MALZEMELER: Yarım litre kaynar su, 2 tatlı kaşığı yeşil çay, Yarım limon, 1 şişe maden suyu

YAPILIŞI: Yarım litre kaynar suya 2 tatlı kaşığı yeşil çay koyup 10 dakika demleyin. Ardından yarım limonu sıkıp kabuğuyla demlenen yeşil çayı içine ilave edin. Öğün arasında tüketin…

ZAYIFLAMAK İÇİN MADEN SUYU NE ZAMAN İÇİLİR?

Son zamanlarda uzmanların üzerinde daha fazla durduğu maden suyu veya su tüketimi vücudun fonksiyonlarını doğru yerine getirirken gün başlangıcında, ortasında ya da susuz kalındığında tüketildiğinde faydalıdır. Vücudun ihtiyaç duyduğu su oranını gidermeye yarayan maden suyu ph değeri ve ulaşan mineralli yapısı ile vücudun canlılığını sağlar.

Yüksek tuz miktarıyla şaşırtan 8 gıda

Tuzluktan tuz eklemeden tükettiğiniz besinlerin de tuz (sodyum) içerdiğinin farkında mısınız? Bazı tuzlu besinleri tüketirken içeriğinde ne kadar tuz olduğuna şaşıracaksınız.

Yüksek tuz miktarıyla şaşırtan 8 gıda

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre günde ortalama 5 gram tüketilmesi gereken tuz, Türkiye’de bunun 2,5-3 katı daha fazla tüketiliyor. Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, obezite, mide kanseri, böbrek taşı gibi rahatsızlıklara etkisi olduğu bilinen tuzu, aslında sadece yemeğe eklemiyoruz. Tükettiğimiz pek çok gıdanın içinde sodyum yani tuz var. İçeriğindeki tuz miktarıyla şaşırtan ve bu nedenle kontrollü tüketilmesi gereken bu gıdalar şöyle sıralanabilir…

Bayat ekmeklerin fırınlandıktan sonra ezilip elenmesiyle elde edilen galeta ununun 100 gramı 732 mg sodyum (yaklaşık yarım çay kaşığı tuz) içerir. Galeta unu kullandığınız yemeklerde çok az tuz eklemek veya hiç eklememek uygun olur.

Özellikle yazın limon ile daha çok tüketilen maden suyu, protein, karbonhidrat veya yağ barındırmaz ve kalorisi yoktur. Sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyumdan da zengindir. Ancak mineral alımı açısından özellikle sıcak havalarda kurtarıcı olan doğal maden suyunun 100 ml’sinde 756 mg sodyum (yaklaşık yarım çay kaşığı tuz) bulunur. Tansiyon ve böbrek hastalığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi önerilir.

İyi bir probiyotik kaynağı ve Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden olan turşunun kalori içeriği çok düşük olsa da tuz oranı oldukça yüksek. 100 gramında 1.208 mg (yarım çay kaşığı tuz) sodyum bulunur. Tansiyon ve böbrek hastalığı olan kişilerin dikkatli tüketmesi önerilir.

Doymuş yağ ve kalori içeriği yüksek olan tereyağı aynı zamanda tuzdan da zengindir. Normal tuzlu tereyağların 2 yemek kaşığında yaklaşık 200 mg sodyum (0,5 g tuz) bulunur. Kolesterol hastalarının yanı sıra tansiyon ve böbrek hastalarının da bu tereyağlarını dikkatli tüketmesi önerilir.

Ketçap, domates sosu gibi olsa da aslında şeker ve tuz içeriği yüksek bir sos çeşididir. 1 yemek kaşığında 167 mg sodyum (yaklaşık 0,5 g tuz) bulunur.

Bulyonlar; pilav, çorba ve benzeri yiyeceklerde sıklıkla kullanılır. Ancak 100 gramında 23 bin 875 mg sodyum (12 çay kaşığı tuz) bulunur. Aynı zamanda içerisinde MSG (monosodyum glutamat) mevcuttur. Lezzet arttırıcı olup, sinir hücrelerine zarar verebilir ve bu tada bağımlılık oluşabilir. Bulyonlar yerine saf et suyu kullanılması daha uygun olur.

Kekler, vb. birçok tarifte yer verdiğimiz kabartma tozu sodyum bikarbonat, kuru asit (H+) ve mısır nişastasının bileşimidir. 10 gramlık 1 paketinde 1.060 mg (yarım çay kaşığı tuz) sodyum bulunur.

Çalışanların kurtarıcısı olan hazır çorbaların sodyum ve MSG içeriği yüksektir. 1 paket hazır çorba ortalama 750-800 mg (yaklaşık yarım çay kaşığı tuz) sodyum içerir.

Maden suyu diyeti nasıl yapılır? Maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyu diyeti için dikkat edilmesi gerekir. Faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Maden suyu diyeti nasıl yapılır? Maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyu diyeti nasıl yapılır? Maden suyu zayıflatır mı?

Maden suyu diyeti son zamanlarda popüler oldu ve adını yüksek rakamlarda kilo verdiren bir şok beslenme tipi olarak duyduk. Maden suyunu genellikle fazla yediğimiz zamanlarda karnımızda hissettiğimiz şişkinlik hissinden kurtulmak için içeriz. Maden suyu diyeti ile maden suyuna yeni bir bakış açısı geldi! Maden suyu limonla birlikte içildiğinde insanlara kısa sürede kilo verdirmesi ile gündeme geldi. Bu özel içecek karbondioksidin suda çözülmesi ile elde edilmiştir. Özellikle yemeklerden sonra tüketilmektedir. Çünkü midenin rahatlamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda zayıflığı sağlar. Maden suyu tükettikten sonra kişilerin daha çok su içme isteği yaşadığı bilinmektedir. Bu özelliği ile su tüketiminin de doğal olarak artmasını sağlar.

Maden suyu diyeti yararları şu şekilde sıralanabilir:

Maden suyu diyeti tarifi için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

Maden suyu diyeti tarifini hazırlamak için yarım litre kaynar su içine 2 tatlı kaşığı kadar yeşil çayı ilave edin. Bu karışım ağzını kapattıktan sonra dinlenmesi için 10 dakika bırakın. Daha sonra limonu sıkın. Kabuğu ile birlikte demlenen yeşil çay içine ilave edin. Bu çayı sıcak olarak tüketin. Hazırlaması kolay ve lezzetli bir tariftir. Tarifi güne başlamadan önce sabahları içmeniz tavsiye edilir.

1 haftada 5 kilo verdiren maden suyu diyeti tarifi için şu malzemeleri edinin:

Yeşil çayı diğer tarifte olduğu gibi demleyin. Limonu sıktıktan sonra şişe içine karanfil, zencefil ve tarçın ile beraber güzelce karıştırın. Yeşil çay içine bu karışımı süzgeç ile süzdükten sonra ekleyin. Bu karışımı gün içine yayarak tüketmeniz önerilmektedir. Hızlı kilo verdirme etkisi vardır.

Maden suyu diyeti yapmak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Maden suyu diyeti yaparken bu noktalara dikkat etmeniz halinde başarılı sonuçlar alacağınızın garantisini veriyoruz! Hem de kısa sürede!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Yumurta diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve daha fazlası...

HAYAT Yumurta diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve daha fazlası…

Yulaf Ezmesi Diyeti: Yulaf Lapası Tarifleri ve Daha Fazlası

HAYAT Yulaf Ezmesi Diyeti: Yulaf Lapası Tarifleri ve Daha Fazlası

Yoğurt Diyeti: Örnek Beslenme Listesi

HAYAT Yoğurt Diyeti: Örnek Beslenme Listesi

Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Zararları ve Faydaları

HAYAT Su Diyeti Nasıl Yapılır? Su Diyeti Zararları ve Faydaları

Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Menülü Protein Diyeti

HAYAT Protein Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Menülü Protein Diyeti

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

HAYAT Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Kabak diyeti nasıl yapılır, zayıflatır mı, faydaları nelerdir ve daha fazlası...

HAYAT Kabak diyeti nasıl yapılır, zayıflatır mı, faydaları nelerdir ve daha fazlası…

İsveç Diyeti 13 Gün Listesi: İsveç Diyeti Faydaları, Zararları ve Daha Fazlası...

HAYAT İsveç Diyeti 13 Gün Listesi: İsveç Diyeti Faydaları, Zararları ve Daha Fazlası…

Hurma diyeti nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler, hurma diyeti örnek menü ve daha fazlası...

HAYAT Hurma diyeti nasıl yapılır, dikkat edilmesi gerekenler, hurma diyeti örnek menü ve daha fazlası…

Gaps diyeti nasıl yapılır, gerekli besinler, aşamaları ve daha fazlası...

HAYAT Gaps diyeti nasıl yapılır, gerekli besinler, aşamaları ve daha fazlası…

Emziren anne diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve daha fazlası...

HAYAT Emziren anne diyeti nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve daha fazlası…

Dukan diyeti hakkında bilinmesi gerekenler...

HAYAT Dukan diyeti hakkında bilinmesi gerekenler…

Candida Diyeti hakkında bilinmesi gerekenler...

HAYAT Candida Diyeti hakkında bilinmesi gerekenler…

Aristo diyeti: Diyet listesi ve Aristo diyeti hakkında bilinmesi gerekenler...

HAYAT Aristo diyeti: Diyet listesi ve Aristo diyeti hakkında bilinmesi gerekenler…

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Akdeniz diyet listesi

HAYAT Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır? Örnek Akdeniz diyet listesi

Hangi Maden Suyunu Tercih Etmeli?

Ülkemiz su kaynakları açısından oldukça zengin. Maden suyu, yaz-kış, ama özellikle sıcak havalarda tüketimi artan bir içecek. Maden suyunun faydaları say

Hangi Maden Suyunu Tercih Etmeli?

Ülkemiz su kaynakları açısından oldukça zengin. Maden suyu, yaz-kış, ama özellikle sıcak havalarda tüketimi artan bir içecek.

Maden suyunun faydaları say say bitmiyor tarzı yazılara-söylemlere de aşinayız.

ilk aklımıza gelenlerden.

Maden suyunun faydaları içerisindeki mineral kompozisyonundan gelmekte. Bu noktada iş, nasıl bir fayda almayı hedeflediğiniz ve ne kadar tükettiğinize geliyor.

Tüm maden suları eşit değil.

Her maden suyu çıktığı kaynağın içeriği dolayısıyla farklı değerlere ve dolayısıyla da faydalara sahip.

Hedefiniz doğrultusunda sizin için ideali seçmeniz için içerikleri aşağıdaki görselde derledim:

Burada amacınız çok önemli; tercihinizi sağlık hedefinize göre yapmalısınız:

Amaç düşük karb-keto tarzı bir beslenme sürecinde magnezyum ve sodyum desteği yapmak ise; (ki bu durumda kayba bağlı artan ihtiyaçtan ötürü sodyum içeriğinden/ tuzdan çok korkmanıza gerek yok.)

Eğer sıcak bir yaz gününde çok terlerim, tansiyonum düşer; tuz tüketmeyi de pek sevmiyorum, aman halsizleşmeyeyim diyorsanız:

Genel sağlık, spor sonrası ve keyif için içiyorsanız:

Tansiyonum yüksek çıkar, ya da sodyum alımını azaltmam gereken bir sağlık sorunum var. Buna bağlı doktorum tuzu/turşuyu/maden suyunu azalt/kes dedi, diyorsanız:

Genel sağlık önerileri dahilinde basit şeker alımınızı, özellikle de içilebilir formda şeker alımının minimize edilmesi/azaltılması taraftarıyız.

Bu durum özellikle kan şekeri regülasyonu ve (ya da) açlık insülin seviyesi konusunda sıkıntılar yaşayan pre-diyabetik/ insülin dirençli/diyabetik kişilerde ekstra önem kazanıyor.

Yani sizin için çok elzem, vazgeçilemez bir lezzet değillerse, etikette soda, gazlı içeçek, aromalı mineralli su, “…….. içeceği” yazan ürünleri tercih etmek kötü bir fikir.

Daha sağlıklı/şekersiz olarak pazarlanan yapay tatlandırıcılı ürünler de özellikle yoğun bir tüketim söz konusu ise oldukça tartışmalı durumdalar.

Gereksiz şeker/yapay tatlandırıcı alımını engellemek, kaş yaparken göz çıkarmamak için maden suyunuzu sade (aromasız) tercih edin.

Ek bir tat arıyorsanız tercih ettiğiniz doğal maden suyuna kendiniz limon-çilek gibi meyveler ya da nane, salatalık gibi yeşillikler ekleyerek aroma katın.

Referans :
www.yasemin.com
www.acibademhayat.com
www.yenisafak.com
www.dyteris.com

Başa dön tuşu