News

GÜNDEM TCMB Başkanı Kavcıoğlu belirli ürünlerdeki fiyat artışları tarihsel ortalamalarının oldukça üzerine çıktı TCMB Başkanı Kavcıoğlu belirli ürünlerdeki fiyat artışları tarihsel ortalamalarının oldukça üzerine çıktı

Loading the player...

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, “Kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz.” dedi. – Anadolu Ajansı

TCMB Başkanı Kavcıoğlu: Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz

Fotoğraf

Video

60 saniyede bugün

İnsana dair

FETÖ’nün kodları

Darbe üssünde o gece

İfadeler ve gerçekler

Merkez Bankası enflasyonda odağı manşetten çekirdeğe çevirdi

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısına katıldı. Kavcıoğlu’nun konuşmasında çekirdek enflasyona yaptığı vurgu dikkat çekti.

Merkez Bankası enflasyonda odağı manşetten çekirdeğe çevirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu Alman iş örgütü AHK’nın toplantısına katıldı. Kavcıoğlu’nun toplantıda yaptığı konuşmasında enflasyona ilişkin açıklamaları öne çıktı.

Kavcıoğlu, “Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır. Özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşullar, enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta.” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu, para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon hedefiyle uyumlu seyretmesine ilişkin analizler yanında, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verileceğini söyledi.

“Tüketici fiyatlarındaki artış üretici fiyatlarına göre sınırlı kaldı”

Kavcıoğlu son dönemde enflasyon görünümünde önemli bir başlık olan üretici fiyatlarına da değindi.

Türkiye’de olduğu gibi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde üretici fiyatlarının yüksek seyrettiğini söyleyen Kavcıoğlu, bu gelişmede emtia fiyatlarındaki artış ve üretimin hızla artan talebe aynı hızda cevap verememesi nedeniyle oluşan arz kısıtlarının etkisine dikkat çekti.

Kavcıoğlu uluslararası nakliye maliyetlerinin artması ve teslimat sürelerinin uzamasının da üretici fiyatlarını yükselttiğini, tüketici fiyatlarındaki artışın ise üretici fiyatları enflasyonuna göre daha sınırlı kaldığını belirtti.

Kavcıoğlu, konuşmasında enflasyonun son çeyrekte yavaşlayacağına ilişkin öngörülerini yineledi. Kavcıoğlu, “Kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Gıda dışı enflasyonun yılın geri kalanında da manşet enflasyonun altında kalmaya devam etmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, açılma ve ekonomik normalleşme sürecinde dünyada enerji ve hizmet fiyatlarında belirgin artışlar görüldüğünü küresel merkez bankalarının, enerji ve salgın kaynaklı bazı sektörlerdeki yüksek oranlı fiyat artışlarının, talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte geçici olacağını değerlendirdiğini vurgulayarak “Bu unsurlar, önümüzdeki dönemde ülkemizde de enflasyonu düşürücü yönde etki edecektir.” diye konuştu.

TÜİK verilerine göre ağustos ayında yıllık TÜFE artışı yüzde 19,25 gerçekleşerek yüzde 19’luk politika faizini aşmıştı. Ağustos ayında çekirdek enflasyon ise yüzde 16,76 olarak kaydedilmişti.

Daha önce TCMB karar metinlerinde faizin enflasyon üzerinde belirlenmeye devam edeceğini belirtiyordu. Son karar metninde bu konuda “Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.” ifadeleri kullanılmıştı.

Kavcıoğlu sunumunda gıda fiyatlarındaki gelişmelerin de altını çizdi. Gıda fiyatlarında küresel artışa dikkat çeken Kavcıoğlu, “Gıda fiyatlarında, olumsuz hava koşulları, kuraklık, bazı ülkelerde gıda ihracatına yönelik özel kısıtlamalar ve stok artışına bağlı olarak küresel bir artış görüyoruz. Bu çerçevede, merkez bankaları ve politika yapıcılar; gıda fiyatlarındaki gelişmeleri, çekirdek enflasyon gelişmelerini ve artan enflasyonun enflasyon beklentilerine etkisini takip ediyorlar. Nitekim IMF, Dünya Ekonomik Görünümü (World Economic Outlook) raporunun son güncellemesinde, merkez bankalarının fiyat dinamiklerini analiz etmesi ve enflasyondaki hareketlerin geçici olup olmadığını dikkate alması gerektiğini kaydetti. Türkiye’de de gıda fiyatları yükselişte ve Temmuz ve Ağustos aylarında gıda fiyatları enflasyonu gerek tarihsel ortalamalardan gerekse gıda dışı enflasyondan belirgin olarak yüksek seyretti.” ifadelerini kullandı.

Kavcıoğlu fiyatlama davranışlarının enflasyona yansımasına da dikkat çekti. Kavcıoğlu, son dönemde belirli ürünlerdeki fiyat artışlarının tarihsel ortalamalarının oldukça üzerine çıktığını vurguladı.

Enflasyona en çok katkı yapan ürünlere bakıldığında Ağustos ayındaki yıllık fiyat artışlarının son 10 yıldaki ortalama fiyat artışlarının üç-dört katını aştığını belirten Kavcıoğlu bu durumun bir sebebinin, salgına bağlı olarak emtia fiyatlarındaki artışlar ve arz kısıtları gibi gelişmeler olduğunu söyledi.

Kavcıoğlu, bu unsurlarin tek başlarına bazı ürünlerdeki fiyat artışlarını açıklamakta yeterli olmadığını, özellikle salgından olumsuz etkilenen ve salgından sonra talebin canlı olduğu sektörlerde fiyatlarda daha yüksek artışlar görüldüğünü belirtti.

Kavcıoğlu, “Ortaya çıkan bu fiyatlama davranışlarının, ekonomik ve sosyal normalleşme hız kazandıkça önümüzdeki dönemde yeniden salgın öncesi haline yakınsayacağını değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu konuşmasında rezervlerin durumuna ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Kavcıoğlu, “Döviz rezervlerimizdeki gelişmelere baktığımızda, rezervlerdeki iyileşme öngörülerimiz ile uyumlu seyrediyor. Rezervlerimiz 85-90 milyar ABD doları seviyelerinden yaklaşık 30 milyar ABD doları artışla 115-120 milyar ABD doları bandına geldi. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu.” dedi.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu çekirdek enflasyona işaret etti

Şebnem TURHAN
Enflasyonda geçen hafta açıklanan ağustos verisinin yüzde 19,25 ile politika faizini aşması, ardından…

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu çekirdek enflasyona işaret etti

Şebnem TURHAN

Enflasyonda geçen hafta açıklanan ağustos verisinin yüzde 19,25 ile politika faizini aşması, ardından açıklanan Orta Vadeli Program’da Merkez Bankası’nın beklentilerinin üzerinde bir yılsonu enflasyonu ve 8.30 lira seviyesinde dolar/TL kuru tahmininin yer almasının ardından Merkez Bankası söylem ve yönlendirmesinde piyasa bir değişim beklentisine girmişti. Piyasa bunu 23 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında beklerken değişim Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun katıldığı Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası programında gerçekleşti.

Kavcıoğlu, konuşmasında enflasyonda yükselişin geçici olduğuna inandıklarını ve gelişmiş ülkeler ve IMF’nin yönlendirmesinde olduğu gibi çekirdek enflasyon ve beklenen enflasyon göstergelerini daha çok önemseyeceklerini vurguladı. Ayrıca Kavcıoğlu, yüksek enflasyonunun geçici olduğuna ve son çeyrekte düşüş eğilimine gireceğine inandıklarından hareketle para politikasına da buna göre yön vereceklerini söyledi. Tüm bu söylem değişikliği enflasyonun üzerinde politika faizi vurgusunun yapılmaması, çekirdek ve beklenen enflasyona yönlendirme piyasa tarafından erken hatta 23 Eylül’de faiz indirimi gelmesi olarak algılandı. Dolar endeksinde yaşanan yükselişe bir de bu algı eklenince dolar/TL 8.48 liraya kadar yükseldi. Borsa İstanbul endekslerinde düşüş de hızlandı.

Küresel gelişmelere ve Türkiye’deki makro görünüme dikkat çektiği konuşmasında enflasyon görünümüne özel bir bölüm ayıran Kavcıoğlu, öncelikle ağustosta yıllık enflasyonun gıda grubunda oldukça belirgin artarken hizmet grubunda sınırlı bir miktar yükseldiğini kaydederek üretici enflasyonunun ise, emtia fiyatları, tedarik zincirindeki aksaklıklar ve talep koşulları nedeniyle yükselişine devam ettiğini vurguladı.

“Kısa vadede enflasyon görünümünde etkili olan geçici unsurların etkisini yitireceğini ve son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Gıda dışı enflasyonun yılın geri kalanında da manşet enflasyonun altında kalmaya devam etmesini bekliyoruz” diyen Kavcıoğlu, gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin de şunları söyledi: “Gıda fiyatlarında, olumsuz hava koşulları, kuraklık, bazı ülkelerde gıda ihracatına yönelik özel kısıtlamalar ve stok artışına bağlı olarak küresel bir artış görüyoruz. Bu çerçevede, merkez bankaları ve politika yapıcılar; gıda fiyatlarındaki gelişmeleri, çekirdek enflasyon gelişmelerini ve artan enflasyonun enflasyon beklentilerine etkisini takip ediyorlar. Nitekim IMF, Dünya Ekonomik Görünümü raporunun son güncellemesinde, merkez bankalarının fiyat dinamiklerini analiz etmesi ve enflasyondaki hareketlerin geçici olup olmadığını dikkate alması gerektiğini kaydetti.”

Gelişmiş ülkelere ve IMF’nin raporuna işaret ederek gıda fiyatlarının etkisinin geçici olup olmadığını kendilerinin de takip ettiklerini belirten Kavcıoğlu, ÜFE-TÜFE farkının da hem Türkiye’de hem de küresel çapta yüksek seyrettiğini söyledi.

Kavcıoğlu, Fed başkanı Powell’ın da Jackson Hole Sempozyumu konuşmasından alıntı yaptı ve küresel merkez bankalarının enerji ve salgın kaynaklı bazı sektörlerdeki yüksek oranlı fiyat artışlarının, talep kompozisyonundaki normalleşme, arz kısıtlarının hafiflemesi ve baz etkilerinin devreden çıkmasıyla birlikte geçici olacağını değerlendirdiklerine dikkat çekti. Bunun sonucunda ise Kavcıoğlu, geçici unsurların önümüzdeki dönemde ülkemizde de enflasyonu düşürücü yönde etki edeceğini dile getirdi.

Kavcıoğlu, çekirdek enflasyon vurgusunu ise şöyle temellendirdi: “Küresel merkez bankacılığında, para politikası duruşu belirlenirken, para politikasının etkisi dışında olan kısa vadeli arızi unsurlardan arındırılmış çekirdek enflasyon göstergeleri esas alınır. Özellikle salgının getirdiği olağanüstü koşullar, az önce bahsettiğim sebeplerden ötürü, enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta. Diğer merkez bankalarında olduğu gibi bizim de salgının getirdiği arz ve talep şokları neticesinde ortaya çıkan fiyat hareketlerinin geçiciliğine dair analizlerimizin bulunduğunu paylaşmak isterim. Para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon hedefimizle uyumlu seyretmesine ilişkin analizler yanında, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verilecektir.”

Başkan Kavcıoğlu, “Önümüzdeki dönemde de makro göstergelerdeki iyileşme devam ettikçe, cari işlemler ve enflasyon görünümünün iyileşmesiyle risk primi düştükçe ve oynaklık azaldıkça, kredi kanalının etkin bir şekilde çalışarak yatırım iştahına ilişkin olumlu görünüme istikrar kazandıracağını düşünüyoruz. Krediye erişimde belirgin bir sorun gözükmemekle birlikte kredi faiz oranlarındaki yükseklik krediye erişimi sınırlandırmaktadır. Kredilerin gittikçe daha fazla oranda yatırım, işletme sermayesi ve stok artırımı için talep edildiğini, borç çevirmek için olan talebin ise giderek azaldığını yakından takip ediyoruz” dedi.

Kavcıoğlu, şunları söyledi: “Para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon hedefimizle uyumlu seyretmesine ilişkin analizler yanında, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verilecektir. Son dönemde belirli ürünlerdeki fiyat artışları tarihsel ortalamalarının oldukça üzerine çıktı. Enflasyona en çok katkı yapan ürünlere baktığımızda, Ağustos ayındaki yıllık fiyat artışlarının son 10 yıldaki ortalama fiyat artışlarının üç-dört katını aşabildiğini görüyoruz. Özellikle salgından olumsuz etkilenen ve salgından sonra talebin canlı olduğu sektörlerde fiyatlarda daha yüksek artışlar görüyoruz. Ancak ortaya çıkan bu fiyatlama davranışlarının, ekonomik ve sosyal normalleşme hız kazandıkça önümüzdeki dönemde yeniden salgın öncesi haline yakınsayacağını değerlendiriyoruz.”

Konuşmasında döviz rezervlerindeki gelişmelere de değinen Kavcıoğlu, rezervlerdeki iyileşmenin öngörüleri ile uyumlu seyrettiğine dikkati çekti. Kavcıoğlu, rezervlerin 85-90 milyar dolar seviyelerinden yaklaşık 30 milyar dolar artışla 115-120 milyar dolar bandına geldiğini belirtti.

Faiz indirimi için zemin hazırlanıyor

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara: TCMB faiz indirimi için zemin hazırlamak adına çekirdek enflasyon ve beklenen enflasyon vurgusunu güçlendirmiş görünüyor. Normalde bu tür dönemlerde çekirdek enflasyona bakmak yanlış bir yaklaşım değil fakat merkez bankalarının söylemde tutarlı olması çok önemli. İşinize geldiği zaman farklı göstergeleri ön plana çıkarırsanız düşük olan güveni iyice azaltıp beklentileri daha da bozarsınız.

Eylül toplantısında bile indirim olabilir

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atılım Murat: Faiz indiriminin sinyali Orta Vadeli Program’da da ortalama dolar/TL tahmini olarak verilmişti. Başkan Kavcıoğlu’nun çekirdek ve beklenen enflasyona vurgu yapması, OVP’de yılsonu enflasyon tahminini yüzde 16,2 olması faiz indiriminin geleceğinin habercisi. Bu ayki Para Politikası Kurulu toplantısında bile faiz indirimi olabilir. Erken faiz indiriminin hemen piyasaya yansımasını da gördük fiyatlamalardan. Bu saatten sonra faiz indirimi kesin olduğu için faizi ha kasımda ha eylülde indirmişsiniz pek bir fark olmaz.

Dunya.com internet sitesinde yer alan yazılı ve görsel içerik; izinsiz olarak kaynak gösterilse dahi kısmen ya da tamamen kopyalanamaz, başka yerde kullanılamaz. Piyasa verileri FOREKS Bilgi İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından sağlanmaktadır. BIST hisse senetleri, VİOP ve tahvil-bono verileri 15 dakika gecikmeli verilmektedir. BIST isim ve logosu “koruma marka belgesi” altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST’e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için çerez politikası ve aydınlatma metni sayfalarını gözden geçirebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.

TCMB Başkanı Kavcıoğlundan önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. Kavcıoğlu, konuşmasında “son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz” ifadesini kullandı

TCMB Başkanı Kavcıoğlundan önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası ekonomi toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. Kavcıoğlu “Dünya ekonomisindeki aktivite aşılamanın hız kazanmasıyla toparlandı.” dedi.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

“PMI’da güçlü artışlar küresel ekonominin genele yayılan bir toparlanma eğilimini gösteriyor. Bu durum ihracatımızın artışına katkı veren olumlu bir gelişmedir. Türkiye destekleyici para, maliye ve finansal politikaların yanı sıra aşılama programlarında ilerleme kaydeden ve salgını kontrolde başarılı olan ülkeler arasında yer almaktadır. bu durum, yatırım, üretim ve istihdama olumlu yansımıştır. Gelişmekte olan ekonomilerle karşılaştırdğımızda Türkiye ekonomisinde enflasyon, rezervler ve risk priminde iyileşme alanı olduğunu görüyoruz. Risk priminde iyileşme süreci devam ediyor. 

Mayıs 2021 itibariyla kısa vadeli dış borç 25,7 milyar dolar azalarak 119,2 milyar dolara düşmüştür. Bu durum dış borç göstergelerine olumlu yansıyacaktır. Önümüzdeki dönemde gerek kamu, gerekse özel sektör borçluluğuna yönelik gelişmeler tüm dünyada daha çok gündeme gelecektir. Türkiye borçluluk anlamında gelişmiş ülkelerden tüm kategorilerinde belirgin bir şekilde olumlu ayrışmaktadır, gelişmekte olan ülkelere göre de iyi durumdayız.

Reel sektörün borçlu olması salt olumsuz bir durum değildir, reel kesimin borç çevirme oranı oldukça yüksektir. Vaka sayılarının yeniden artmasına sebep olan virüs varyantları salgında belirsizliğe yol açıyor.

Türkiye, Almanya ile beraber İngiltere ve AB ülkelerinden daha iyi performans göstermektedir, vaka sayıları nispeten düşük ülkeler arasında yer alıyor. Salgının küresel ekonomiye etkilerini yakından izliyoruz. Türkiye aşılama bakımından çok iyi performans sergiliyor. Aşılamanın yaygınlaşması, iktisadi ve mali dengeyi olumlu yönde etkilemektedir.

Dönemsel büyümeye hem iç talep hem de dış talep katkı vermiştir. Büyüme performansımızın birçok ülkeyi geride bıraktığını, OECD’de ikinci ülke olduğumuzu söyleyelim. Yıllık büyümede makine-teçhizatın sürükleyici olduğu görülmektedir. Net ihracatta büyümeye olumlu katkı vermeye devam ediyor. Öncü göstergeler 3. çeyrekte iktisadi faaliyetin dış talebin etkisiyle güçlü seyrettiğini gösteriyor. Hizmetler ve turizm sektöründe toparlanma dengelenmeyi sağlıyor. Hizmetler ve perakende sektöründe de kayda değer bir iyileşme görülüyor. 

KREDİ FAİZLERİNDEKİ YÜKSEKLİK KREDİYE ERİŞİMİ SINIRLANDIRIYOR

Yatırım eğiliminin güçlü seyrettiğini memnuniyetle izliyoruz. Kredi erişiminde belirgin bir sorun görülmemekle birlikte, kredi faiz oranlarında yükseklik krediye erişimi sınırlamaktadır. Yüksek frekanslı verileri açılmanın etkisiyle işgücü piyasasında toparlanmaya işaret etmektedir. Sanayi ve inşaat sektöründeki istihdam artışıyla tarım dışı istihdam salgın öncesi düzeyleri aşmıştır. Önümüzdeki dönemde hizmet sektöründe de salgın öncesi istihdamın aşılacağını öngörüyoruz. 

Ağustos ayı dış ticaret verilerine göre özellikle Avrupa’ya yapılan ihracatın güçlü seyrettiğini görüyoruz. Turizm faaliyetlerinde toparlanmaya ilişkin olumlu sinyaller alıyoruz. Yılın geri kalanında cari işlemler hesabının fazla vermesini bekliyoruz.

“ENFLASYON YILIN SON ÇEYREĞİNDE DÜŞÜŞ EĞİLİMİNE GİRECEK”

Ağustos ayında yıllık enflasyon gıda grubunda oldukça belirgin artarken hizmet grubunda sınırlı yükseldi, diğer ana gruplarda geriledi. Son çeyrekte enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini düşünüyoruz. Son çeyrekte gıda dışı enflasyonun manşet enflasyonunun altında kalmasını bekliyoruz. ÜFE ve TÜFE arasındaki fark son dönemde bir çok ülkede uzun dönem ortalamasının oldukça üzerinde seyretmektedir. Salgının getirdiği olağanüstü koşullar çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmaktadır. Son dönemde belirli ürünlerdeki fiyat artışları tarihsel ortalamaların oldukça üzerine çıktı.

REZERVLERİMİZ 115-120 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNE GELDİ

Rezervlerdeki iyileşmeler öngörülerimizle uyumlu seyretmektedir. Rezervlerimiz 115-120 milyar seviyesine gelmiştşir.”

DAHA GÜÇLÜ TL İÇİN ADIMLAR ATIYORUZ

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sorulan bir soru üzerine “Euro’yu tabii ki önemsiyoruz. Ama biz politika olarak TL’nin güçlenmesi için politika üretiyoruz” sözlerini kullandı. Kavcıoğlu, önümüzdeki dönemde daha güçlü bir TL için adımlar atacaklarını bildirdi.

Kaynak: Haber Global

Referans :
www.aa.com.tr
m.bloomberght.com
www.dunya.com
haberglobal.com.tr

Başa dön tuşu