News

Hollanda dan Gelen Gurbetçi Sınır Kapısından Geçin…GÜNCEL HABER

Loading the player...

38 günde 400 binin üzerinde gurbetçi Türkiyeye giriş yaptı

Kapıkule Sınır Kapısı’ndan 1 Haziran’dan bu yana 400 binin üzerinde gurbetçi Türkiye’ye giriş yaptı. Gurbetçilerin pasaport işlemleri 1 dakika, gümrük işlemleri de 2 ya da 3 dakika sürüyor.

38 günde 400 binin üzerinde gurbetçi Türkiyeye giriş yaptı

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen gurbetçilerin Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişleri devam ediyor.

Edirne Vali Yardımcısı ve Kapıkule Mülki İdare Amiri Ali Uysal, Vali Ekrem Canalp’in koordinasyonuyla sınır kapısında hummalı bir hazırlık yaptıklarını söyledi.

“‘En hızlı ve konforlu şekilde nasıl anayurda geçiririz’ diye düşündük”

Gurbetçilerin binlerce kilometre yolu kat ederek Kapıkule’ye ulaştığını anlatan Uysal, şöyle devam etti:

“Soydaşlarımızı en hızlı ve konforlu şekilde nasıl anayurda geçiririz düşüncesiyle hareket ettik. Sahada hangi işlemlerden geçeceklerini belirten bilgilendirme broşürünü sınır kapısı girişinde veriyoruz. Burada saniyelerin hesabını yaptık. Misafirimiz broşürü aldığı zaman evraklarını hazır ediyor. Sağlıkçılarımızı ön plana çıkardık, soydaşımız sıradayken getirmiş oldukları aşı kartı ve test sonuçlarına ‘görüldü’ kaşesini vuruyoruz ve sağlık kabinine girmelerine gerek kalmıyor.”

“Pasaport 1, gümrük işlemleri 2-3 dakika sürüyor”

Pasaport peronunda işlemlerin 1 dakikada sonuçlandığını dile getiren Uysal, “Gümrük işlemleri de 2 ya da 3 dakika sürüyor. İşlemlerin toplam süresi 5 dakikayı geçmiyor. Girişler çok yoğun olduğu zaman maksimum 45 dakika, 1 saatten fazla bekleme süresi olmayacak. Yaptığımız bu uygulamayla daha hızlı bir geçiş sağladık. Vatandaşlarımız uygulamalardan mutlu. Sıra yoksa geçiş 5 dakika. Fakat yığılma olursa, tam dolu olduğunda önde 20 araba olsa bile bu süre en fazla 1 saat yapar” dedi.

“PTT mobil hizmet aracı sunduk”

Uysal, tüm misafirlere Valiliğin ikram çadırında Osmanlı şerbeti, su, çay ve kahve ikram ettiklerini belirterek, “Bu yıl şöyle bir fark yarattık. PTT mobil hizmet aracı da faaliyet göstermeye başladı. Bize gelen en büyük şikayet yol üzerinde çok pahalı OGS, HGS ve döviz ile ilgili kalitesiz ve pahalı hizmet aldıkları, bazen dolandırıldıklarıydı. Bunu önlemek adına hem saha içine hem saha dışına PTT mobil hizmet aracı çalışıyor” diye konuştu.

Fahiş fiyat uygulayanlara ceza

Kapıkule’de İl Sağlık Müdürlüğü personelinin aşı hizmeti de verdiğine dikkati çeken Uysal, ayrıca sınır kapısı güzergahındaki işletmeleri denetlediklerini, fahiş fiyat uygulayanlara ceza kesildiğini dile getirdi.

“Çok yoğun bir giriş var”

Gurbetçilerin yoğun şekilde gelmeye devam ettiğini aktaran Uysal, şunları kaydetti:

“Geçen yıl koronavirüs salgını dolayısıyla girişler neredeyse yok gibiydi. Bu yılki geçişlerde 2018 ve 2019’u geçeceğimizi düşünüyorum. Şu anda 1 Haziran’dan itibaren Kapıkule’den 400 binin üzerinde gurbetçi geçişi oldu. Çok yoğun bir giriş var. Hatta geçen hafta sonu bir günde 30 bini geçen rakam ortaya çıktı. O gün 7 bin 380 araç giriş yaptı. Kurban Bayramı öncesinde girişler yoğunlaşacak.”

Kapıkulede gurbetçi yoğunluğu yaşanıyor

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişleri sürüyor. – Anadolu Ajansı

Kapıkulede gurbetçi yoğunluğu yaşanıyor

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçişleri sürüyor. ( Gökhan Balcı – Anadolu Ajansı )

Sınır kapısında gurbetçi araçları yoğunluk oluşturdu. Anavatana ulaşan bazı gurbetçiler gözyaşlarını tutamadı, bazıları ise araçlarından açtıkları müzikle oynadı.

Hollanda’dan gelen Ahmet Koyuncu, AA muhabirine, Türkiye’yi çok özlediğini, vatanına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Türkiye’de yaşayanların ülkenin kıymetini bilmesi gerektiğini belirten Koyuncu, “Bu duygu başka, değişik bir duygu. O bayrağı görmek dünyaya bedel. Sevin Türkiye’yi sevin. Bizim de kaderimiz gurbetçi olmak. Gönül ister miydi gurbetçi olmayı.” dedi.

Konuşması sırasında gözyaşlarını tutamayan Koyuncu, “Memleket özlenmez mi hiç. Bayrağı gördüğümüz zaman 3500 kilometre yorgunluğu yaşamamış gibiyiz. Yoluna ölürüz Türkiye’nin. İnşallah bir gün döneceğim. Çok farklı bir duygu, tek dileğim Türkiye’nin kıymetini bilin. Gözyaşıyla geliyoruz, gözyaşıyla gidiyoruz.” diye konuştu.

Kapıkulede gurbetçi yoğunluğu yaşanıyor

Fransa’dan gelen Zeliha Ceylan ise hasretle vatanına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Yolculuğunun iyi geçtiğini anlatan Ceylan, “Akrabalarımı göreceğim. Sevdiklerimiz, özlediklerimiz var, onları ziyaret edeceğiz.” dedi.

Ümit Konuş da her yıl Almanya’dan Türkiye’ye geldiklerini belirterek, “Sınır kapısının girişinde Türk bayrağını görünce gururumuz sevincimiz 10 kat artıyor. Koşarak, uçarak geliyoruz. Ailemiz bizi bekliyor iyi bir tatil yapıp döneceğiz.” ifadelerini kullandı.

Almanya’dan gelen Levent Aptikoğlu ise gurbetçilerin vatan sevgisinin yüksek olduğunu anlattı. Gurbetçilerin sınır kapısına geldiğinde yüzlerinin daha fazla güldüğünü dile getiren Aptikoğlu, tatilde ailesini ve yakınlarını ziyaret edeceğini söyledi.

Hollandadan Gelen Gurbetçi Sınır Kapısından Geçince Sevincini Gizleyemedi

Yaz tatillerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçiler Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyruk oluşturdular. Sınır kapısından geçen bir gurbetçi ise ülkesine kavuştuğu için olan sevincini gizleyemedi ilk önce ağladı sonra erik dalı açıp oynadı.

Hollandadan Gelen Gurbetçi Sınır Kapısından Geçince Sevincini Gizleyemedi

HTML 5 video desteğiniz bulunmuyor.

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek için yola çıkan gurbetçilerin Kapıkule Sınır Kapısı’nda kuyruk oluşturdu. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar yıllık izinlerini ve yaz tatilini geçirmek için Türkiye’ye akın etti. Bir gurbetçi ise sınır kapısından geçtiğinde ülkesine girdiği için olan mutluluğunu gizleyemedi. Hollanda’da yaşayan ve Türkiye’ye gelen Ahmet Koyuncu, kameralara açıklamada da bulundu. Ülkesini çok özleyen Koyuncu, ilk önce gözyaşı döktü sonrasında ise Erik Dalı açıp oynadı.

Kameralara açıklamalarda bulunan Koyuncu, Türkiye’de yaşayanların bu ülkenin kıymetini bilmediğini söyledi ve gurbetçi olmaktan yakındı. Koyuncu, ‘Bu duygu başka, değişik bir duygu. O bayrağı görmek dünyaya bedel. Sevin Türkiye’yi sevin. Bizim de kaderimiz gurbetçi olmak. Gönül ister miydi gurbetçi olmayı.’ açıklamasında bulundu.

Kameralara yaptığı açıklamalar sırasında Koyuncu, gözyaşlarına hakim olamadı. “Memleket özlenmez mi hiç. Bayrağı gördüğümüz zaman 3500 kilometre yorgunluğu yaşamamış gibiyiz. Yoluna ölürüz Türkiye’nin. İnşallah bir gün döneceğim. Çok farklı bir duygu, tek dileğim Türkiye’nin kıymetini bilin. Gözyaşıyla geliyoruz, gözyaşıyla gidiyoruz.’ Açıklamasında bulundu. Gözyaşlarının ardından ise Koyuncu, ‘Erik Dalı’ türküsünü açarak çocuklarının müzikle oynayışını seyretti.

Fransa’da yaşayan ve akrabalarını ziyarete gelen Zeliha Ceylan da açıklamalarda bulundu. Ülkesine kavuştuğu için mutlu olduğunu söyleyen Ceylan; ‘Akrabalarımı göreceğim. Sevdiklerimiz, özlediklerimiz var, onları ziyaret edeceğiz.’ dedi.

Gurbetçi Ümit Konuş da her yıl Almanya’dan Türkiye’ye geldiklerini söyledi ve sınır kapısında Türk bayrağını gördüklerinde gururlarının ve sevinçlerinin 10 kat arttığını ifade etti. Almanya’dan gelen Levent Aptikoğlu ise gurbetçilerin sınır kapısına geldiğinde yüzlerinin daha fazla güldüğünü dile getirdi.

Referans :
www.trthaber.com
www.aa.com.tr
www.haber365.com.tr

Başa dön tuşu