News

2016 İTALYA DA 6,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM MEYDANA GELDİ

Loading the player...

İtalyada 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İtalya’nın merkezinde meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremde 247 kişi hayatını kaybetti.

İtalyada 6.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

İtalya, Avrupa’nın yakın tarihinin en büyük depremlerinden birine en az 247 kurban verdi. Ülkenin orta kesiminde, başkent Roma’ya sadece 110 kilometre uzaklıkta TSİ 04.30’da meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki deprem, büyük yıkıma yol açtı. Merkez üssü Norcia olan deprem, kuzeydeki Trino’dan güneydeki Napoli’ye kadar ülkenin büyük bölümünde hissedildi. 

Yaklaşık 20 saniye süren depreme dair bilanço her geçen dakika ağırlaşırken, sarsıntı en çok Accumoli, Amatrice, Pecara de Tronto ve Arquata del Tronto kasabaları ve köylerinde yıkıma yol açtı. Amatrice Belediye Başkanı Sergio Pirozzi, “Kasabamın yarısı artık yok” dedi.

Deprem, İtalyanları uykuda yakaladı. Kurtarma ekipleri, enkaz altında kalan yüzlerce kişiye depremden 3.5 saat sonra ulaştı. Felaket bölgesindeki yerleşim yerlerinden geçen yolların depremde zarar görmesi, ekiplerin ulaşmasını geciktirdi. Halk çoğu zaman enkazı elleriyle kaldırmaya çalıştı. Gün ışıdıktan sonra arama-kurtarma çalışmalarına ordu birlikleri de katıldı. Radyo ve televizyonlardan kan bağışı anonsları yapıldı. Gün boyunca enkazın altında kalanlar kurtarılmaya çalışıldı. 50 yaşlarındaki bir erkek, enkazın altında 9.5 saat kaldıktan sonra kurtarılabildi.

Dün akşam felaket bölgesini ziyaret eden ve Rieti’deki kriz yönetim merkezinde açıklamalarda bulunan İtalya Başbakanı Matteo Renzi, “Bugün olanlar, çok hazin. Şu ana kadar 120 kişi hayatını kaybetti ve bu nihai bilanço değil” diye konuştu. Renzi’nin açıklamasının üzerinden çok geçmeden ölü sayısı 247’ye ulaşırken yaralı sayısı ise 270 olarak açıklandı.

Renzi, cenazelerin teşhisi konusunda sıkıntılar yaşandığını, bunları aşmak için çalıştıklarını kaydetti. Renzi, “Acımasız bir zaman ama İtalya bir aile gibi kenetlendi” ifadesini kullandı.

Avrasya plakasının hareketli faylarının üzerinde bulunan İtalya’da sık sık can kaybının yaşandığı depremler meydana geliyor.İşte son depremlerdeki kayıplar: -Friuli, 1976: 976 ölü -Napoli, 1980: 2 bin 735 ölü -Sicilya, 1990: 13 ölü -Assisi, 1997: 11 ölü -Campobasso, 2002: 30 ölü-L’Aquila, 2009: 308 ölü -Modena, 2012: 10 ölü

Latin Amerikanın nabzı: Son bir haftada ne oldu?

Latin Amerika’da son bir hafta yaşanan gelişmeler, Nedim Serkan Durak’ın derlemesiyle her pazartesi okurlarımızla buluşuyor.

Latin Amerikanın nabzı: Son bir haftada ne oldu?

Nedim Serkan Durak

PAZARTESİ

–  Kolombiyalı ve Panamalı yetkiller, sınırlarında yaşanan göç krizini çözmek için bir araya geldi.

–  Brezilyalı yerli toplulukları, Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro’yu Uluslararası Lahey Adalet Divanı huzurunda “soykırım ve çevre katliamı” ile suçladı.

–  Brezilya’da, Wesley Pessano Santarem adlı bir kripto para tüccarı, arabasında vurularak öldürüldü.

–  Meksika’nın Sinaloa Karteli’nden sonraki en büyük ikinci Kretli olan Jalisco Nueva Generación Karteli, ülkede oluşumu ve sayısı giderek büyüyen özsavunma gruplarına destek veren medya organlarını tehdit etti. Bu tehdit karşısında Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, medyaya “yalnız değilsiniz, arkanızdayız” mesajı verdi.

–  Şili Kadın Komisyonu, 14. haftaya kadar kürtajın suç olmaktan çıkarılmasını reddetti. Ancak proje, görüşülmek için Genel Oturum’a gidiyor.

–  Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, tüm vatandaşlara erişimi garanti altına almak ve ücretlerdeki suistimalleri önlemek amacıyla interneti ülkede “kamu hizmeti” yapma kararını onayladı.

–  Arjantin Sağlık Bakanlığı, epilepsili çocuk hastalara kenevir yağı verilmesini onayladı.

–  Bolivya’nın, Titicaca’dan sonraki en büyük ikinci gölü olan Poopó gölü, uzmanların “geri dönülmez” olarak tanımladığı şekilde küresel ısınma nedeniyle tamamen kurudu.

–  Rusya Federasyonu, Covid-19 nedeniyle durdurmuş olduğu Dominik Cumhuriyeti uçuşlarına yeniden başladı.

*   *   *

SALI

–  Guatemala’da, Devlet Başkanı Alejandro Giammattei’nin istifasını isteyen protestocular sokaklara aktı.

–  İki çocuğunu öldürmek ve arkasında iz bırakmamak adına bir ABD vatandaşı, Meksika sınırına geçti ama şüpheli hareketleri nedeniyle Meksika sınır görevlilerince yakalandı.

–  Meksika’nın kuzeyinde güvenlik güçleri bir karavan içinde 141 Orta Amerikalı göçmeni kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

–  Meksika hükümeti, G-20 ülkelerine “Covid-19 aşılarıyla jeopolitik manipülasyon” yapmamaları çağrısında bulundu.

–  Peru Savcılığı, Başbakan Guido Bellido ve ana hükümet partisinin lideri Vladimir Cerrón’un, Peru Libre kampanyasının finansmanında karapara aklama iddiasıyla ilgili bir soruşturmaya dahil edilmesini istedi.

–  Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández, Savunma Bakanlığı’na Jorge Taiana ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’na da Juan Zabaleta’yı atadı.

*   *   *

ÇARŞAMBA

–  Panama hükümeti, babalarının Devlet Başkanlığı döneminde karapara aklama ve rüşvet suçlarına karıştığı iddia edilen Panama Devlet eski Başkanı Ricardo Martinelli’nin (Luis Enrique Martinelli ve Alberto Martinelli) çocuklarının Guatemala’dan iade edilmesi için prosedürleri başlatma kararı aldı.

–  Meksika ve ABD “düzenli ve güvenli göç akışları” sağlamak konusunda anlaşmaya vardı.

–  Ekvador Cumhuriyeti’nde sendikalar temel hakları üzerinde ısrar etmek adına bir günlük genel grev gerçekleştirdi.

–  Ekvador Cumhuriyeti’nin ilk yasal kenevir çiftliği açıldı.

–  Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro geçtiğimiz salı günü, seçim sisteminde elektronik oylama uygulamanın kalkmasını ve eski sistem (elle yapılan) uygulamanın geri getirilmesini savunmuş, bunun üzerine Brezilya Seçim Yargıçlığı da elektronik sistemin devam etmesi gerektiğine dair görüş bildirmiş, Brezilya Seçim Mahkemesi ise, Yüksek Mahkeme’den, Bolsonaro hakkında soruşturma açmasını talep etmiş ve talep Yüksek Mahkeme tarafından kabul edilmişti. Bugün Brezilya Temsilciler Meclisi, Bolsonaro’nun eski sistem (elle yapılan) uygulama önerisini reddettiğini açıkladı.

–  Venezuela hükümeti BM’ye, ABD ve Kolombiya’nın yasal hükümetleri devirmek için yürüttüğü “paralı asker-paramiliter operasyonları” kınadığını açıklayan bir mektup yolladı.

–  Meksika’da günlük 22.711 Covid-19 vakasıyla gün içi rekor kırıldı.

–  Porto Riko, tropik fırtına Fred’in tehdidi altına girmiş bulunuyor.

*   *   *

PERŞEMBE

–  Bolivya, Ekvador Cumhuriyeti, Kolombiya ve Peru, yeni ve ortak bir göçmenlik yasası hazırlamak için çalışmalara başladı.

–  Ekvador Cumhuriyeti’nde eğitim emekçileri, çalışma şartlarının düzeltilmesi talebiyle geçtiğimiz çarşamba günü açlık grevine başlamıştı. Taleplerinin Anayasa Mahkemesi’nde görüleceği haberi üzerine grev sona erdirildi.

–  Arjantin’de temmuz ayı enflasyonu %3 olurken, yıllık enflasyon da %51,8’e ulaştı.

–  Meksika’da yaşanmakta olan üçüncü dalga Covid-19’a rağmen hükümet, ağustos ayı sonunda okullarda yüzyüze dersleri başlatma kararı aldı.

–  FC Barcelona’dan, Paris Saint Germain takımına transfer olan Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi, bugün ilk antremanına çıktı. Öte yandan; Messi, PSG’ye transfer bonusunun bir kısmını kripto para cinsinden aldığını açıkladı.

*   *   *

CUMA

–  Küba halkı bugün, devrimin önderlerinden Fidel Castro’nun 95. doğum yılını anıyor.

–  Rusya Federasyonu, Küba’ya 40 tonluk insani yardım taşıyan bir uçak gönderdi.

–  Brezilya Devlet eski Başkanı Lula da Silva, mevcur Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro’yu işaretleyerek “Brezilya bir soykırımcı tarafından yönetilmeyi hak etmiyor” dedi.

–  ABD Sınır Güvenlik Birimi, temmuz ayı içinde ABD-Meksika sınırında 212 bin göçmenin gözaltına alındığını açıkladı.

–  Guatemala’nın en büyük çetesi sayılan Barrio 18 çetesine mensup mahkumlar, kaldıkları hapishanede isyan çıkarttı ve içlerinde hapişshane müdürü de olmak üzere 18 görevliyi rehin aldılar.

–  Aztekler’in anavatanının Tenoctitlan Kuşatması sonrasında İspanyol fetihçiler tarafından işgal edilmesinin 500. Yıldönümünde, başkent Ciudad de México’da yerliler tarafından bir yürüyüş gerçekleştirildi. Öte yandan; Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, İspanyol ‘fethi’nin yarattığı felaketten dolayı İspanya’nın özür dilemesi gerektiğini söyledi.

–  NASA, Meksika’nın küresel ısınma nedeniyle, önümüzdeki 100 yıl içinde en önemli limanlarını ve sahillerini kaybedeceğini açıkladı.

*   *   *

CUMARTESİ

–  Haiti’yi 7,2 şiddetinde sallayan deprem şu ana dek, 350’yi aşkın kişinin ölümüne neden oldu.

–  ABD, AB ve Kanada, ülkenin yetkilileri muhalefetle “görüşmelerde önemli ilerleme kaydederse” Venezuela’ya karşı “yaptırım politikalarını gözden geçirmeye istekli olduklarını” açıkladılar. Buna karşılık olarak Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza “Bu yaptırımları Venezuela halkına acı çektiriyor ve siyasi diyaloğu engelliyor. Emperyal tavizler, şantaj ve baskı sona ermelidir” açıklamasında bulundu.

–  Meksika’nın Zacatecas eyaleti, son aylarda, muhtemelen uyuşturucunun ABD’ye nakli için önemli bir bölgeyi paylaşamayan iki büyük Kartel arasındaki çatışma nedeniyle yoğun şiddet eylemlerine sahne oldu. Bu süreçte Zacatecas; kaldırım kenarlarına bırakılan ya da köprülerden sarkıtılan cesetler ve parçalanmış bedenleri battaniyelere sarılıp sokak ortasına atılan insanlardan geçilmez oldu.

–  Meksikalı yetkililer, Tláhuac Karteli’nin lideri olduğu iddia edilen Don Goyo’ya önleyici gözaltı kararı verdi.

–  Interpol, Kolombiyalı 7 Ejército de Liberación Nacional (ELN) –  [Ulusal Kurtuluş Ordusu] üyesi için Kırmızı Bülten çıkardı.

*   *   *

PAZAR

–  Haiti’yi dün 7,2 şiddetinde sallayan deprem şu ana dek, 350’yi aşkın kişinin ölümüne neden olmuştu. Bugün de 5,8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı ve yetkililer halkı tsunami tehlikesine karşı uyarıyor. Bu arada ülkede son verilere göre ölü sayısı 724 ve yaralı sayısı da 2.800 olarak açıklandı.

–  Rüşvet ve karapara aklama suçlarından yargılanan Bolivya Devlet eski Başkanı Arturo Murillo için ABD mahkemesi, 250 bin dolar kefalet belirledi.

–  Güneydoğu Asya gezisini hazırlayan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’u aramasının ertesi günü Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Brezilya ve Arjantin’i ziyaret ettikten sonra sürpriz bir şekilde Meksika’ya geldi. Tüm bu ziyaretlerin amacı ise, Latin Amerika’da önlenemez şekilde etkinlik kazanan Çin’i safdışı bırakmak.

–  El Salvador Devlet Başkan Yardımcısı Félix Ulloa liderliğindeki bir hukukçu ekibi, ülkenin anayasasında reform yapılması için bir teklif hazırladı. 15 Eylül’de Meclis’e sunulacak belgede; Devlet Başkanlığı süresinin uzatılması, Anayasa Mahkemesi’nin kurulması gibi değişiklikler, halk oylaması ve referandum gibi vatandaş etkinlikleri yer alıyor.

–  Meksika’da Teotihuacán’da bir piramidin altında yaklaşık 2000 yıllık dört çiçek buketi bulundu.  

Nedim Serkan Durak

PAZARTESİ

– El Salvador Kongresi’nin geçtiğimiz ay aldığı kararla ülkede Bitcoin kullanımı 7 Eylül itibarı ile yürürlüğe girecek ve ülkede adı “Chivo” (“Keçi”) olan dijital cüzdan kullanımı başlayacak. Buna ilişkin olarak IMF, bu durumun ülke için ekonomik olarak çok riskli bir karar olduğunu açıkladı.

– Guatemala polisi günlerce susuz ve aç bırakılan 101 göçmeni, yaptıkları bir operasyon sonucu kurtardı.

– Brezilya Kamu Güvenliği Forumu’nun 2020 raporuna göre; ülkede, bir önceki yıla göre %5 daha fazla, 50.000’den fazla insan şiddet sonucu öldü. Başka bir deyişle ülkede her 10 dakikada bir cinayet işlendi. Kurbanların çoğu siyah, erkek ve 30 yaşın altında ve bu ölümlerin % ateşli silahlarla meydana geldi.

– Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Kübalı Luis Alberto Orta, Grekoromen güreşte Olimpiyat Şampiyonu oldu. Öte yandan; Kübalı Mijaín López Núñez, Grekoromen güreşte dört Olimpiyat Şampiyonluğu kazanan ilk atler oldu.

*   *   *

SALI

– Kolombiya’da, polis tarafından vurulup yaralanan ve daha sonra ölen 23 yaşındaki Huber Samir Camayo Fajardo için ülkenin kimi bölgelerinde protesto eylemleri yapıldı.

– Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro seçim sisteminde elektronik oylama uygulamanın kalkmasını ve eski sistem (elle yapılan) uygulamanın geri getirilmesini savundu. Bunun üzerine Brezilya Seçim Yargıçlığı da elektronik sistemin devam etmesi gerektiğine dair görüş bildiridi. Brezilya Seçim Mahkemesi ise, Yüksek Mahkeme’den, Bolsonaro hakkında soruşturma açmasını talep etti. Talep Yüksek Mahkeme tarafından kabul edildi.

– Peru hükümeti, Venezuela ile olan ilişkilerindeki soğukluğu bitirme ve daha yakın ilişki kurma konusunda adımlar atacağının sinyalini verdi.

– Bolivya adaleti, ABD destekli 2019 darbe hükümetinin başkanı Jeanine Añez’in önleyici tutukluluk süresini 6 aya daha uzattı.

– Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, ek Sputnik V aşısı tedariki için anlaşmaya vardı.

– Toyota’nın Arjantin’deki başkanı Daniel Herrero, Buenos Aires Rotary Kulübü’nde yaptığı bir konuşmada, şirketin Zárate tesisi için 200 yeni çalışan almak istediğini ancak başvuran adayların çoğunun ortaokulu tamamlamadığı için işe alımda zorluk yaşadıklarını açıkladı.

– ABD hükümeti, Meksika sınırında yakalanan göçmnelere Covid-19 aşısı yapmaya başladı.

– Meksika Sağlık Bakanlığı, Covid-19’un, ülkede yaşanmakta olan üçüncü büyük dalgasının dokuzuncu haftasında, enfeksiyonlarda büyük artış olduğunu açıkladı.

*   *   *

ÇARŞAMBA

– Brezilya’nın Ceara eyaletinde bulunan Fortaleza Havaalanında Brezilya polisi tarafından TC-GVA kuyruk tescilli Türk iş jetine yapılan operasyonda 24 valiz içinde 1.304 kg. kokain ele geçirildi.

– Çin, ABD’yi Küba’ya yönelik yaptırımları ve ablukayı derhal kaldırmaya çağırdı.

– Haiti’de son birkaç haftadır yaşanmakta olan çeteler arası savaşlar nedeniyle, Sınır Tanımayan Doktorlar, başkent Port au Prince’teki bir hastaneyi kapatma kararı aldı.

– Meksika’da, yüzlerce LPG distribütörü, Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador Hükümeti’nin bu girdiye maksimum fiyat koyma kararı nedeniyle ulusal grev ilan etti.

– Ekvador Cumhuriyeti’nde eğitim emekçileri, çalışma şartlarının düzeltilmesi talebiyle açlık grevine başladı.

– Ekvador Cumhuriyeti bilim insanları, nesli tükenmekte olan And Dağları’na özgü bir akbaba türü olan cóndor’un, yeni bir civciv doğumunu kaydettiler.

– Peru’da yer alan İnkalar dönemine ait tarihi antik kent Machu Picchu üzerinde yeni bir araştırma yapan ABD’li bilim insanları, kentin 1420’de kurulduğunu ortaya koydu.

*   *   *

PERŞEMBE

– Kolombiya’da Independiente Santa Fe (Bogotá) ile Atlético Nacional (Medellín, Antioquia) arasındaki maç için Covid-19 nedeniyle kısıtlamaların ardından halkın Kolombiya stadyumlarına dönüşü, her iki kulübün taraftarlarının şiddet gecesine döndü. Olaylar sırasında her iki taraftar grubundan onlarca kişi ağır şekilde yaralandı.

– Meksika hükümeti, ülkedeki şiddeti körükleyen yasadışı kaçakçılığı körüklediğini iddia ettiği ABD’li silah şirketlerine dava açma kararı aldı.

– Venezuela Merkez Bankası, 1 Ekim tarihinden itibaren Dijital Bolivar’ın ulusal para birimine “altı sıfırı kaldıran bir parasal ölçek uygulayarak” yürürlüğe gireceğini duyurdu.

– Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirimesi ve ek olarak Covid-19’a karşı savaşta ortak çaba gösterilmesi konularında prensip anlaşması yaptıklarını açıkladı.

– Arjantin Sağlık Bakanlığı, Sputnik V aşılarını Moderna ve AstraZeneca ile birleştireceklerini açıkladı.

– Sinovac şirketi, Şili’de Latin Amerika için bir aşı üretim merkezi kurma kararı aldı.

– Arjantinli futbol efsanesi Diego Armando Maradona’nın kardeşi Hugo Hernan Maradona, Ekim ayında İtalya-Napoli’de yapılacak belediye seçimlerine katılmayı planlıyor. “El Turco” lakaplı Hugo Hernan Maradona, Catello Maresca liderliğindeki sağ koalisyonun bir parçası olan Enzo Rivellini’nin hazırladığı merkez Napoli listesinin başına geçecek.

– FC Barcelona kulübü yaptığı açıklamada, Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi’nin gelecek sezon takımda yer almayacağını duyurdu.

– Latin Amerika Amazon Yağmur Ormanları’nda 1 Ocak 2021’den bu yana toplam 287 yangın yaşandığı açıklandı.

*   *   *

CUMA

– Bolivya bugün, İspanya’dan bağımsızlığını kazanmasının 196. yılını kutluyor.

– Jamaika bugün, İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasının 59. yılını kutluyor.

– Brezilya’da muhalefet ve çevre örgütlerinden gelen sert eleştirilere rağmen, Brezilya Temsilciler Meclisi, yasadışı olarak işgal edilmiş kamu arazilerinin düzenlenmesini ve kullanım süresini daha esnek hale getirmeyi amaçlayan bir yasa tasarısını onayladı.

– Meksika’nın başkenti Ciudad de México’daki bir cezaevinde 11 yıldır tutuklu olan yerli bir kadın, suçsuz olduğunun ortaya çıkması sonucu tahliye edildi.

– Meksika polisi, bir motelde tutulan 58 göçmeni, yaptığı bir operasyonla kurtardı.

– Meksika’da Covid-19’un da etkisiyle, 2020 yılında 3 milyon 800 bin yeni yoksul oluştuğu açıklandı.

– Geçen hafta cuma günü Brezilya’ya, en son 100 yıldan daha önce bir kez yağan kar bir kez daha yağmış, ülke halkı şaşkınlık içinde sokaklara akmıştı. Bugün de Bolivya’nın Potosi kentine kar yağdı.

– Saint Vincent ve Grenadinler Başbakanı Ralph Gonsalves’in, Covid-19 bulaşmasını durdurmak için alınan yeni önlemlere karşı düzenlenen bir gösteri sırasında kafasına bir taşla vuruldu. İlk müdahalenin ardından Barbados’a nakledilen Gonsalves’in sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

– Şili Sağlık Bakanlığı, 55 yaş üstü vatandaşlarına üçüncü doz Covid-19 aşısı uygulayacağını açıkladı.

– Brezilya’da Covid-19 vaka sayısı bugün itibarı ile 20 milyon sınırını aştı.

*   *   *

CUMARTESİ

– Meksika polisi, bir kamyonda tutulan 93 göçmeni, yaptığı bir operasyonla kurtardı.

– Ekvador Cumhuriyeti’nde yaşayan yerlilerin oluşturduğu ortak hareket birliği, Devlet Başkanı Guillermo Lasso’yu “kibirli” olarak nitelendirdikten sonra onu “diyalog için tüm seçenekleri kapatmakla” suçladı.

– Şili’de bir hayvanat bahçesinde, kafese fazla yaklaşan bir kadın, kaplanın saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

– Uydu görüntüleri, And Dağları’ndaki buzul ve kar oranınnın geçen yıla göre aşırı derecede azaldığını ortaya koydu.

– Latin Amerika ülkelerine yapılan doğrudan yatırım, 2020 yılında bir önceki yıla göre %34,7 oranında düşüş gösterdi.

– Meksika’nın başkenti Ciudad de México, artan Covid-19 vakaları nedeniyle üst tehlike olan kırmızı renge döndü.

*   *   *

PAZAR

– Meksika-ABD sınır bölgesinde yeni bir narko tünel keşfedildi ve söz konusu tünel sınırın her iki tarafından imha edildi.

– Paraguay’da üretici ve tarım-ihracat sektörünün temsilcileri, işletme maliyeti sorunundan bir çıkış yolu bulmak için kurulan diyalog çerçevesinde kamyoncular birliği ve hükümet yetkilileriyle yapılması planlanan toplantıya katılmama ve greve çıkma kararı aldı.

– Arjantin’de sosyal hareketlerin ve işçi örgütlerinin 2016’dan beri San Cayetano Kilisesi’nden Ulusal Kongre’ye ve Plaza de Mayo’ya kadar gerçekleştirdiği, İşçi İşvereni Günü için geleneksel yürüyüş, bugün gerçekleşti. Onbinlerce kişinin katıldı yürüyüş; Sınıfçı ve Mücadeleci Akım, Halk Ekonomisinin İşçileri Konfederasyonu, Evita Hareketi, Otonom CTA, Ulusal Köylü Federasyonu, UTT, Somos Barrios de Pie, Darío Santillán tarafından yönetildi.

– FC Barcelona kulübü perşembe günü yaptığı açıklamada, Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi’nin gelecek sezon takımda yer almayacağını duyurmuştu. Ünlü oyuncunun bundan sonraki takımının Paris Saint Germain olacağı açıklandı.

– Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda Brezilya İspanya’yı 2-1 yenerek futbaolda şampiyon oldu.

– Porto Riko vatandaşı Emilio Flores Márquez, 8 Ağustos 1908 olan doğum tarihi ile Guinnes Dünya Rekorları Komitesi tarafından dünyanın halen hayatta olan en yaşlı (113 yıl) insanı olarak kabul edildi.

– Uruguay Sağlık Bakanlığı “bugün, ilk kez olarak Covid-19 nedenli ölüm yaşanmamıştır” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Direktörü Henrietta Fore, Yemen’deki insani duruma ilişkin BM Güvenlik Konseyine brifinginde, sadece bu yıl özellikle Hudeyde ve Marib çevresinde devam eden çatışmalarda 1,6 milyon çocuğun yerinden edildiğini söyledi.

Yemen’de 11.3 milyonu çocuk, yaklaşık 21 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğuna dikkati çeken Fore, “2.3 milyon çocuk aşırı derecede yetersiz besleniyor ve yaklaşık 400 bin çocuk aşırı derecede yetersiz beslenme yüzünden ölüm riskiyle karşı karşıya. Her 10 dakikada bir çocuk yetersiz beslenme ve aşıyla önlenebilecek hastalıklar yüzünden ölüyor.” dedi.

BM Yemen Özel Temsilciliği görevini İsveçli diplomat Hans Grundberg’e devredecek olan Martin Griffiths de Yemen’deki kıtlık riskine dikkati çekerek yaklaşık 5 milyon kişinin kıtlığın eşiğinde olduğunu söyledi.

Ülkede yedinci yılına giren çatışmalarda, binlerce kişi yaşamını yitirdi.

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Yemen’de, iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM’ye göre, dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen’de, nüfusun yüzde 80’i insani yardıma ve korunmaya ihtiyaç duyuyor.

Taliban, Batılı ülkelerin Afganistan’dan devam eden tahliyeler sebebiyle askeri birliklerinin görev süresini uzatmasına karşı çıktı. İngiliz haber kanalı Sky News’a konuşan Taliban sözcüsü Suhail Şahin, “ABD ve İngiltere, tahliyelerin devamı için ek süre talep ederse buna yanıtımız ‘hayır’ olacak” dedi.

Katar’ın başkenti Doha’daki barış görüşmelerinde Taliban delegasyonunda yer alan Şahin, belirlenen 31 Ağustos tarihinin kendileri açısından “kırmızı çizgi” olduğunu söyledi. Bu tarihin ertelenmesinin kendileri açısından ülkenin işgalinin uzatılması anlamına geldiğini söyleyen Şahin, “Bu bizde güvensizlik yaratır. Eğer işgali uzatma niyetleri varsa, bu yeni bir tepki uyandırır” ifadelerini kullandı.

ABD, askerlerinin tamamını 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekmeyi planlıyor.

İNGİLTERE ABD’DEN EK SÜRE TALEP EDECEK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ise Afganistan’daki tahliyelerin devam etmesi için ABD Başkanı Biden’dan Amerikan askerlerinin görev süresinin uzatılmasını talep edeceği bildirildi. Sky News’a konuşan İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, Johnson’un bu talebini yarın düzenlenecek olan G7 devlet ve hükümet başkanları zirvesinde gündeme getireceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden da Amerikan askerlerinin çekilme sürecinin uzatılma ihtimalini askeri yetkililerle görüştüklerini, G7 ülkelerinden uzatma talebi gelirse “Ne yapabileceğimize bakacağız” yanıtını vereceğini söylemişti.

TALİBAN: YOKSULUK YÜZÜNDEN KAÇIYORLAR, TALİBAN KORKUSU BAHANE

Taliban sözcüsü, Kabil’deki havalimanına ülkeyi terk etmek isteyen Afganların yığılmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede de birçok kişinin ülkedeki yoksulluktan kaçmak istediğini, Taliban korkusunun bahane olarak kullanıldığını ve bunun dayanaksız olduğunu savundu. Şahin, Taliban savaşçılarının gazetecilere, eski hükümet çalışanları ve bu kişilerin destekçilerine yönelik intikam eylemleri düzenlendiği yönündeki haberlerin de “yalan” olduğunu ileri sürdü. Şahin, bu suçlamaları yöneltenlerin sorumluluğunu çekecekleri tehdidinde bulundu.

Afganistan’da bir DW çalışanının yakınları Taliban’ın saldırısına uğramış ve bir kişi de hayatını kaybetmişti. Taliban’ın başka Batılı gazetecilerle birlikte çalışan Afganları tehdit ittiği yönünde haberler çıkmıştı.

Nedim Serkan Durak

PAZARTESİ

– Venezuela hükümeti ve muhalefet, eylül ayı içinde müzakereler için masaya oturma konusunda anlaştı.

– Venezuela, geçen cumartesi günü Haiti’yi vuran 7,2 şiddetindeki depremin ardından, ülkeye 30 ton insani yardım taşıyan bir uçak gönderdi. Bu arada deprem nedeniyle ölenlerin sayısı 1.941’e yükseldi.

– Rusya Federasyonu petrol şirketi Lukoil, Meksika Körfezi’nde bulunan bir bölgede ilk arama kuyusunu açmaya başladı.

– Meksika hükümeti Covid-19’a karşı geliştirilen aşılardan olan Moderna’nın ülkede kullanımına izin verdi.

*   *   *

SALI

– Latin Amerikalı politikacılara dair yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, Meksikalı politikacılar, kara para aklama konusunda diğer ülkelere kıyasla en önde yer aldı.

– Meksika Dışişleri Bakanlığı, uyuşturucu baronu Eduardo Arellano Félix’in serbest bırakıldıktan sonra, ABD’den sınır dışı edilmeyeceği söylentilerini doğruladı.

– Peru Başbakanı Héctor Béjar, görevinden istifa etti.

– Dominik Cumhuriyeti, Şili ve Uruguay’da, Covid-19’a karşı 3. doz aşılar yapılmaya başlandı.

*   *   *

ÇARŞAMBA

– Meksika’da iktidardaki Morena partisi milletvekili Rubén Ríos Uribe “İspanya’yı işgal etmeyi” ve Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador’u “hükümdar” ilan etmeyi önerdi.

– Interpol, Ekvador Cumhuriyeti adaletinin, Devlet eski Başkanı Rafael Correa’ya karşı Kırmızı Bülten çıkartılması talebini üçüncü kez reddetti.

– Ekvador Cumhuriyeti hükümeti, hapishanelerde yaşanan şiddet olaylarını çözmek için 75 milyon dolarlık ek bütçe çıkardı.

– Kolombiya ekonomisi, 2021’in ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 oranında düşüş kaydetti.

– Brezilya’da bir piskopos, seks videosunun sosyal medyaya sızmasının ardından görevinden istifa etti.

– Arjantin Sağlık Bakanlığı, Covid-19’a karşı Sputnik V aşılarının AstraZeneca ve Moderna ile kombinasyonuna ilişkin olarak “güçlü bağışıklık tepkisi” yarattığına dair olumlayıcı bir rapor yayınladı.

– Meksika’da gün içinde Covid-19 vaka sayısı 28 bin 953 oldu ve bu rakam, ülkede bugüne dek görülmüş en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

*   *   *

PERŞEMBE

– Haiti’de geçen cumartesi günü gerçekleşen 7,2 şiddetindeki depremdem dolayı ölenlerin sayısı 2.189’a yükseldi.

– Meksika’da gazeteci Jacinto Romero, kartellere ilişkin yaptığı haberler nedeniyle, Veracruz’da aracını sürerken vurularak öldürüldü.

– Meksika’da reşit olmayan iki çocuğa cinsel istirmarla suçlanan ve aranan polis memuru teslim oldu.

– Venezuela Devlet Başkanı Nicolás Maduro, Félix Plasencia’yı yeni Dışişleri Bakanı olarak atadı.

– Ekvador Cumhuriyeti vatandaşı oyuncu Andrés Pellacini, katıldığı bir televizyon programında “tüm feministlere önerim, Afganistan’da çalışmaya gidin” deyince, program suncusunun “neden” sorusuna da “böylece hepsinden kurtulmuş oluruz” demesi, ülkede büyük tepki çekti.

– Arjantin ekonomisi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 büyüme gösterdi.

*   *   *

CUMA

– Kolombiya İçişleri Bakanlığı’nın “göçmen suç grupları”na karşı, bir komuta merkezi oluşturma önerisi, ülkede yabancı düşmanlığı ve ırkçılık üzerine bir tartışma başlattı.

– Kolombiya Devlet Başkanı Iván Duque Márquez, ABD ile yapılan anlaşmanın ardından, Kolombiya’nın geçici olarak Afgan sığınmacı alacağını açıkladı.

– Şili’deki yerli mücadelelerin ilerlediğini gösteren tarihsel bir süreçte, Mapuche yerlilerinden Ingrid Conejeros ve Diego Ancalao ve çevre aktivisti María Soledad Mella, Halk Listesi’nin; 21 Kasım’da yapılacak olan Devlet Başkanlığı seçimi adaylığına adlarını yazdırdı.

– Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bulunan Nordelta bölgesinde aniden ortaya çıkan 400’ü aşkın Capybara, sokaktaki hayvanlara saldırmanın yanı sıra, trafiğin de kilitlenmesine neden oldu. Nordelta halkı, Capybara’ların yok edilmeden, uygun yaşam alanlarına taşınmasını talep ediyor.

NOT: Capybara; Latin Amerika’ya özgü dev bir mağara kemirgenidir. Capybaralar; capiguara, chigüire, chigüiro, fercho, carpincho ve ronsoco olarak da adlandırılır.

– Brezilya Amazon Yağmur Ormanları’nda ormansızlaştırma son 10 yılın rekorunu kırarak, yıllık bazda 10 bin 476 km²’ye ulaştı.

– Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, Dışişleri Bakanlığı’na Óscar Maúrtua’yı atadı.

*   *   *

CUMARTESİ

– Küba Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Silahlı Kuvvetler’e yaptırım uygulamak için “ahlaki bir yetkisi” olmadığına dair açıklama yaptı.

– ABD, Meksika sınırını zorunlu olan geçişler hariç bir ay boyunca kapatma kararı aldı.

– Meksika Körfezi kıyılarına ulaşan Grace kasırgası, bölgede etkisini göstermeye başladı ve şimdiden sekiz kişinin ölümüne neden oldu.

– Meksika Devlet Başkanı Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, uyuşturucu baronu Miguel Ángel Félix Gallardo’nun serbest bırakılması önerisine karşı olmadığına dair bir açıklamada bulundu.

– Arjantin Evanjelik Kiliseleri Hıristiyan İttifakı, birden fazla suça karışmış bir papaz ve ailesinin hikayesini anlatan Netflix dizisi “The Kingdom”ı bu konudaki ‘klişeleri’ desteklediğini düşünerek eleştirerek sert bir tartışmaya yol açtı.

*   *   *

PAZAR

– Guatemala’da, Telediario kanalının haber spikeri ve gazeteci olan Vivian Vásquez, aracını Chimaltengo’da bir istinat duvarına çarptıktan sonra öldü ve ardından eşyaları çalındı. Vásquez’in kız kardeşi, soyal medya üzerinden, çalınan eşyaların ölüye saygı gereği geri verilmesini talep etti.

– Arjantin-İngiltere arasında Malvinas (Falkland) Adaları için 1982 yılında yaşanan savaş döneminden kalma 5 Arjantinli askerin yargısız infazla öldürüldüğü bir mezar bulundu.

– Brezilya Devlet Başkanı Jair Messias Bolsonaro, Covid-19 önlemleri çerçevesinde zorunlu olduğu halde maske takmadığı için altıncı kez para cezasına çarptırıldı.

– Küba Sağlık Bakanlığı, Covid-19’a karşı geliştirilen Soberana 02 ve Soberana Plus aşılarının acil kullanımına dair kararı onayladı.

– Yapılan bir araştırma; Latin Amerika ve Karayip ülkelerinde, bugüne dek aşılanan kişi sayısının, toplam nüfusun (yaklaşık 655 milyon) 5’te 1’ine (yani 130 milyona) henüz ulaştığını ortaya koydu.

Tayvan’da sahil güvenlik ekipleri Çin’den gelen bir balıkçı gemisini durdurdu. Gemideki mürettebata yapılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) testelerinin ardından ülkeye girilmesine izin verildi. Gemide yapılan aramalarda 154 kaçak kedinin ülkeye sokulmaya çalışıldığı tespit edildi. Bulunan kedilerin tamamı ‘biyogüvenlik riski’ bahane edilerek katledildi.

The Guardian’da yer alan habere göre, gemide yapılan kontrollerde 62 kedi kutusu tespit edildi ve kutularda çeşitli cinslerde 154 kedi bulundu. Bulunan kedilerin hepsi ilaçla uyutuldu. Tepki çeken adımla ilgili hükûmet yetkilileri, nereden geldiği bilinmeyen tüm kedilerin uyutulması gerektiğini, biyogüvenlik riski oluşturabileceklerini savundu.

Evcil hayvan sahiplenme oranı çok yüksek olan Tayvan’da yetkililerin 154 kediyi öldürmesi, öfkeye neden oldu. Haberi aktaran yerel basın “Bunu yapmak gerekli miydi?” sorusunu sordu.

Tepkiler üzerine kendisi de iki kedi beslediğini belirten Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen bir açıklama yaparak çok üzgün olduğunu belirtti ancak sorumlunun kaçakçılar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı, tepki gösterenleri, kamu sağlığı gerekçesiyle kararı anlamaya çağırdı ancak var olan yasalarda çeşitli düzenlemeler için görüşüleceğini de belirtti.

Fotoğraf: Arşiv

Kabil Havalimanı’nda çatışma çıktığı, ABD ve Alman askerlerinin de çatışmalara dahil olduğu bildirildi. Çatışmalarda bir Afgan askerinin öldüğü, üçünün yaralandığı kaydedildi.

Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesi ile birlikte binlerce sivilin akın ettiği Kabil Havalimanı’nda çatışma çıktığı öğrenildi.

Reuters’ın geçtiği son dakika haberine göre, Afgan güçleri ile bilinmeyen bir grup arasında silahlı çatışma yaşandı. Çatışmaya ABD ve Alman askerleri de dahil oldu.

ALMAN ORDUSUNDAN AÇIKLAMA

Alman ordusu, Kabil Havalimanı’nın kuzey kapısındaki çatışmada Afgan askerleriyle bilinmeyen saldırganların birbirlerine ateş açtığını duyurdu.

Bir Afgan askerinin öldüğü, üçünün yaralandığı çatışmaya, ABD ve Alman askerlerinin de katıldığı bildirildi.

Haiti Sivil Savunma Ajansı, Haiti açıklarında 14 Ağustos’ta meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 2 bin 207’ye çıktığını, yaralı sayısının ise 12 bin 268 olduğunu açıkladı. 100 binin üzerinde evin yıkıldığı veya hasar aldığı depremde, 344’den fazla kişinin kayıp olduğu bildirildi. Enkaz altında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Büyük yıkım ve sarsıntıya maruz kalan ülkenin yönetimi, uluslararası yardım çağrısında bulunmuştu. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), 7,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssünün Saint-Jean-du-Sud’un 12 kilometre kuzeydoğusu olduğunu duyurmuştu. Haiti Başbakanı Ariel Henry, ülkede bir aylık olağanüstü hal ilan edildiğini belirtmişti.

İtalyada şiddetli deprem

İtalya’da meydana gelen depremde ölenlerin sayısının artmasından endişe ediliyor. 6,2 şiddetindeki yer sarsıntısında birçok yerleşim merkezi ağır hasar gördü.

İtalyada şiddetli deprem

Diğer

24 Ağustos 2016 12:30

İtalya’nın orta kesimlerindeki Perugia ilinde meydana gelen depremde en az 10 kişi öldü. Enkaz altında daha fazla depremzedenin bulunabileceği açıklandı. Yer sarsıntısının merkez üssü çevresindeki yerleşim birimlerinde bulunan binaların ağır hasar gördüğü, tatil beldesi Amatrice’deki binaların yarısının yıkıldığı belirtiliyor.

Pescara del Tronto’da bir çift yıkılan evlerinin enkazında can verdi. Accummoli’de 2 kişinin öldüğü ve büyük bölümü yerle bir olan köyde üç kişinin enkaz altında kaldığı açıklandı.

Merkez üssü Perugia ilinin Norcia beldesinde tespit edilen 6,2 büyüklüğündeki deprem 150 kilometre uzaklıktaki başkent Roma’da da hissedildi. Yer sarsıntısını çok sayıda şiddetli artçı deprem izledi.

Heyelan ve köprülerin yıkılması nedeniyle dış dünyayla bağlantısı kesilen afet bölgesinde yardım ve hasar tespit çalışmaları zorlukla ilerliyor. Evleri yıkılan depremzedelerin köy meydanlarında toplanarak yardım ulaşmasını bekledikleri bildiriliyor.

2009 yılında İtalya’nın orta kesimlerindeki L’Aquilla beldesinde meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki deprem 300’ün üzerinde can kaybına ve tarihi binaların ağır hasar görmesine yol açmıştı.

Amerikan deprem kontrol merkezi USGS afet bölgesi için kırmızı alarm verdi. Kırmızı alarm depremin yüksek sayıda can kaybı ve maddi hasara yol açmış olabileceği anlamına geliyor.

© Tüm hakları saklıdır.

İtalya’da 6,2 büyüklüğünde deprem

İtalya’da 6,2 büyüklüğünde deprem

İTALYA‘nın iç kesiminde 6,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde en az 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS), merkez üssü İtalya’nın Perugia kentinin 76 kilometre güneydoğusu olan depremin, yerin 10 kilometre altında kaydedildiğini açıkladı.

İtalyan yetkililer, depremde en az 21 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Depremde bazı binaların ağır hasar gördüğü kaydedildi.

AA © InterAjans – Haberlerin tüm hakları İnterAjans’a aittir, izinsiz kullanılamaz.

İtalyada Orta Çağdan kalma üç kasaba yok oldu

İtalya’da yaşanan 6.5 şiddetindeki deprem Orta Çağ döneminden kalan üç kasabayı yok etti. Bölgede arama kurtarma faaliyetleri devam ederken, birçok binanın hasar gördüğü belirtiliyor.

İtalyada Orta Çağdan kalma üç kasaba yok oldu

Yeni Şafak olarak yayın hayatına başladığımız ilk günden itibaren ülkemizde demokrasinin tüm kurumları ile yerleşmesi, milli irade ve değerlerimizin hakim olması için tüm gücümüzle çalıştık. Bu ülkenin geleceğinin derin sularda boğulup gitmemesi için çaba sarf ettik.

Fırtınalı günlerde sığınılacak bir liman olduk. Bugüne kadar ülkemize yapmış olduğumuz katkıyı bundan sonra da okurlarımızın desteği ile sürdürmeye devam edeceğiz. Her gün Yeni Şafak’la yeni bir umut olacak.

Referans :
www.karar.com
ilerihaber.org
t24.com.tr
www.interajans.nl
www.yenisafak.com

Başa dön tuşu