News

Azerbaycan-Ermenistan sınırında çatışma

Azerbaycan

Ermenistan-Azerbaycan

Azerbaycan

Ermenistan-Azerbaycansnrnda yaanan atmalarda Azerbaycan ordusundan bir asker ehit oldu.

Azerbaycan Savunma Bakanlndan yaplan açklamada, snrn Tovuz bölgesinde sabah saatlerinden itibaren aktif muharebe operasyonlar gerçekletirildii bildirildi. Yaplan açklamada, Ermenistan ordusundan yaklak 20 askerin öldürüldüü, 1 zrhl araç, 1 radyoelektronik harp arac ile baz mevzilerinin imha edildii belirtildi. Çkan çatmada, Azerbaycan ordusundan bir sözlemeli erin ehit olduu kaydedildi

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı: Azerbaycan ile sınır bölgesinde sınırında çatışma çıktı

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda Ermeni ve Azerbaycanlı askerler arasında silahlı çatışma meydana geldiği duyuruldu.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı: Azerbaycan ile sınır bölgesinde sınırında çatışma çıktı

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Samvel Asatryan, devlet haber ajansı Armenpress’e demecinde ülkenin doğusunda Ermeni ve Azerbaycanlı askerler arasında silahlı çatışma meydana geldiğini belirtti.

Asatryan, “Azerbaycanlı askerler çatışmaya girdi. Ermenistan tarafında bir yaralı var. Yara hafif. Edindiğimiz verilere göre Azerbaycan tarafından iki yaralı var” diye konuştu.

Sözcü ayrıca olayın Ermenistan’ın doğusundaki Geğarkunik bölgesinde, Verin Şorja yerleşiminin bulunduğu sınır bölgesinde meydana geldiğini sözlerine ekledi.

Azerbaycan ordu birlikleri 12-13 Mayıs’ta Sünik ve Geğarkunik bölgelerinden ‘sınır netleştirme çalışmaları’ için Ermenistan topraklarına girmişti. Ermenistan konu ile ilgili olarak Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne (KGAÖ) başvurmuş, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den yardım talebinde bulunmuştu.

Paşinyan 12 Haziran’da ise Ermenistan’ın doğusundan güneyine doğru Azerbaycan sınırına Rus sınır muhafızlarının ve uluslararası gözlemcilerin konuşlandırılmasını Moskova ile görüştüğünü açıklamıştı.

Azerbaycan

Azerbaycan

Açıklamada, “Yanıt ateşle düşman bastırıldı. Halihazırda bu yöndeki durum istikrarlı, durum tamamen ordu birliklerimizin kontrolü altında” ifadesine yer verildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da çıkan çatışmadan Azerbaycan tarafını sorumlu tuttu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, Azerbaycan ordusunun provokasyona başvurduğu belirtilerek, “Azerbaycan ordu birlikleri farklı kalibreli ateşli silahlardan, Yerash köyü yakınlarındaki Ermeni mevzilerini ateşe tuttu, saldırı karşılıklı yoğun atışmaya yol açtı” dendi.

Ermenistan ordusunda ölü ve yaralıların olmadığı kaydedilen açıklamada, “Ermenistan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan tarafının yeni provokasyonunu kınıyor ve bu türden her bir eylemin Ermeni tarafının sert tepkisiyle karşılaşacağı yönünde uyarıyor. Gerilimin tırmanmasından tamamen Azerbaycan’ın askeri ve siyasi yönetimi sorumluluk taşıyor” ifadesine yer verildi.

Kaynak: AA

Azerbaycan

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Tovuz cephesine Ermenistan Ordusu tarafından topçu atışı gerçekleştirildiği ifade edildi.

Azerbaycan

Azerbaycan Savunma Bakanlığı: Tovuz cephesine Ermenistan Ordusu tarafından topçu atışı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamanın devamında, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri 12 Temmuz öğleden başlayarak Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Tovuz bölgesinde ateşkesi ihlal etti ve topçu birlikleri kullanarak birliklerimize atış gerçekleştirdi.” ifadelerine yer verdi.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yaşanan olayı takiben her iki taraftan da kayıplar olduğu açıklanarak, “Şu anda bu yönde operasyon devam ediyor. Durum birliklerimizin kontrolü altındadır.” denildi.

Ermenistan-Azerbaycan sınır hattında zaman zaman yaşanan bu olaylar çeşitli kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Ermenistan nedeniyle yaşanmakta, özellikle sınır hattında Ermenistan ordusunun provakatif yaklaşımlarının çokça yaşandığı bilgisi mevcut.

The units of the armed forces of Armenia committed a provocation in the Tovuz direction of the fronthttps://t.co/971o29eMwP pic.twitter.com/TRxrHCZUAW

— Azerbaijan MOD (@wwwmodgovaz) July 12, 2020

Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı yeni açıklamada yapılan operasyonlar sonra Ermenistan Ordusunun geri çekildiği bildirildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırının Tovuz bölgesinde topçu birliklerini kullanarak bir saldırı girişiminde bulundu.” ifadelerine yer verirken ek olarak gerçekleştirilen operasyonlar sonrası Ermeni birliklerin ‘acı’ çekerek geri çekildiği açıklandı.

Sınır hattında yaşanan çatışma sırasında Azerbaycan Ordusu’ndan iki asker şehit oldu. Beş asker yaralandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı şehit ailelerine başsağlığı ve sabır diledi.

İlgili Olarak

Geçmişten Günümüze Dağlık Karabağ Sorunu ve Ermeni Politikaları

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Referans :
www.dha.com.tr
tr.sputniknews.com
m5dergi.com
www.defenceturk.net

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu