News

9 Vatandaşlar imitasyona yöneldi: Altın fiyatları uçunca talep arttı 24 Haziran Perşembe , 10:13

Gram altın ne kadar? Çeyrek altın 2021 fiyatı… 9 Haziran 2021 güncel altın fiyatları…

Altının ons fiyatı, 1,891 dolar seviyesinde bulunuyor. Gram altın ne kadar? 9 Haziran’da gram altın 523 liradan satılıyor. Çeyrek altın ne kadar oldu? Cumhuriyet altını 2021… 9 Haziran 2021 güncel altın fiyatları…

Gram altın ne kadar? Çeyrek altın 2021 fiyatı... 9 Haziran 2021 güncel altın fiyatları...

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 523 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, dolar kuru ve altının ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 0,4 altında 523,7 liradan tamamladı.

Yeni güne de değer kaybıyla başlayan altının gram fiyatı, saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 522,6 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 858 lira, Cumhuriyet altını da 3.505 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalışla 1.891 dolardan alıcı buluyor.

Analistler, para politikalarının geleceğine ilişkin belirsizliklerle ABD’nin 10 yıllık tahvilindeki talep artışının altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

Bugün ABD’de toptan eşya stoklarının takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan ons altında 1.872 ve 1.855 doların destek, 1.910 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Peki, altın fiyatları ne kadar oldu?

Gram altın alış fiyatı 523 lira 30 kuruşken satışı ise 523 lira 50 kuruş. Çeyrek altının ise alış fiyatı 853 lira satış fiyatı 858 lira. Peki, gram altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını fiyatı ne kadar?

İşte, 9 Haziran güncel altın fiyatları…

Ons

Alış: 1.891,31 dolar

Satış: 1.891,50 dolar

Gram

Alış: 523,30 lira

Satış: 523.50 lira

Çeyrek

Alış: 853,57 lira

Satış: 858,42 lira

Cumhuriyet

Alış: 3.463,00 lira

Satış: 3.505,00 lira

Altın Fed sonrası tepetaklak

Altın, Fed’in tahminlerindeki değişiklikler ve Powell’ın açıklamaları sonrasında çarşamba günü 8 Ocak’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydederken, perşembe günü 6 Mayıs’tan sonra ilk defa 1.800 doların altını gördü. Gram altın ise 500 TL’nin…

Altın Fed sonrası tepetaklak

Altın, Fed’in finansal koşulları beklenenden daha erken sıkılaştırmaya başlayabileceğine dair endişelerle çarşamba günü 8 Ocak’tan sonraki en büyük günlük kaybını yaşadı. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’nin yükselmesiyle sınırlı kayıp yaşadı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın çarşamba günü gerçekleştirilen basın toplantısında, finans piyasalarını ve ekonomiyi desteklemek için kullanılan varlık alım programıyla ilgili tartışmaların başlayabileceğini söylemesi altın fiyatları üzerinde baskı yarattı.

Fed’in yayımladığı tahminlerde 2023 yılında iki adet faiz artırımı yapılması planlanırken önümüzdeki üç yıl için enflasyon beklentileri yukarı yönlü güncellendi. Böyle bir faiz artırımı takvimi ise sürecin piyasadaki bir çok aktörün beklediğinden daha erken başlayacağına işaret ediyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi neredeyse 10 baz puana yakın yükselerek yüzde 1,55 seviyesine ulaşırken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.123 seviyesinden 1.140’a fırladı.

Mart ayında 1.700 doların altına inerek bu yılın en düşük seviyelerini gören ons altın, Nisan ve Mayıs ayını kuvvetli yükselişler ile kapatmıştı. 1.900 doların üzerini gören ons altın, Haziran ayına Ocak ayından bu yana en yüksek seviyede başlamıştı.

Fed’in tahminlerindeki değişiklikler ve Powell’ın açıklamaları sonrasında 8 Ocak’tan bu yana en büyük günlük düşüşü kaydeden ons altın, perşembe günü 6 Mayıs’tan bu yana ilk defa 1.800 doların altını gördü.

Küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki yükselişle beraber Haziran başında tüm zamanların zirvesi olan 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişle 500 TL’nin altına geriledi.

gram altın fiyatları, ons altın fiyatları, çeyrek altın, 8 Haziran altın yorumu

Altın fiyatları için en kritik gün perşembe!: Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 526 lira seviyesinde işlem görürken; altının ons fiyatı, 1896 dolar seviyesinde hareket ediyor. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Özsoy, altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın fiyatlarına yön verecek kritik verileri Bigpara’ya değerlendirdi.

gram altın fiyatları, ons altın fiyatları, çeyrek altın, 8 Haziran altın yorumu

Altının gram fiyatı, güne yatay başlamasının ardından 526 lira seviyesinde işlem görürken; altının ons fiyatı, 1896 dolar seviyesinde hareket ediyor. Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Özsoy, altın fiyatlarında yaşanan gelişmeleri ve altın fiyatlarına yön verecek kritik verileri Bigpara’ya değerlendirdi.

Dün, dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 525,9 liradan tamamladı. Yeni güne yatay başlayan altının gram fiyatı, saat 10.20 itibarıyla önceki kapanışın hemen üzerinde 526,0 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 863 lira, Cumhuriyet altını da 3.525 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1.896 dolardan alıcı buluyor.

ALTIN FİYATLARINDAKİ ANLIK DURUM İÇİN TIKLAYIN…

Analistler, enflasyonist baskılar ve para politikalarının geleceğine ilişkin belirsizliklerle güçlenen dolar endeksinin altının ons fiyatını baskıladığını söyledi.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyüme, Almanya’da ZEW endeksleri ve ABD’de dış ticaret dengesi verilerinin takip edileceğini ifade eden analistler, teknik açıdan ons altında 1.872 ve 1.855 doların destek, 1.910 doların direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

EN KRİTİK GÜN PERŞEMBE Murat Özsoy – Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı

Bu haftanın genelinde, bugün biraz hariç tutabileceğimiz, yoğun makroekonomik veri ajandası içerisinde en kritik gün Perşembe. ABD tüketici enflasyon verisi ile birlikte Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz oranı kararı aynı gün açıklanacak. Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararında bir değişiklik beklenmiyor ancak Başkan Lagarde’ın tahvil alım programları konusundaki söylemleri önemli olabilir. Ancak ons altın tarafındaki asıl etki yaratacak haber akışı ABD tüketici enflasyonu verisi olacaktır.

Piyasa beklentisi yönünde yıllık yüzde 4.7 olarak açıklanması ya da 10-15bps yukarıda gelmesi büyük bir etki yaratmayacaktır çünkü nispeten bu olasılıkların fiyatlandığını düşünüyorum. Ancak Yüzde 5 veya üzerinde bir veri açıklanması ABD 10 yıllıklarını ve Dolar Endeksini yukarı yönde tetikleyebilir ve bu durum da ons altın fiyatlarını aşağı yönde baskılayabilir. Bu olasılıkta 1880 dolar fiyatının aşağısına çekilmesi halinde 1864 dolar desteğine kadar bir hareket söz konusu olabilir. Aksi yönde ise eğer ABD enflasyonu beklentiler paralelinde gelirse ve ons altın 1890 dolar seviyesinde tutunursa yeniden 1900 dolar üzeri fiyatları görebiliriz. Kaldı ki Brent petrol varil fiyatının 71 dolar üzerindeki olasılıkları da petrol ve altın arasındaki pozitif korelasyonu gündeme getirerek ons altını destekleyen diğer bir unsur olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda 500TL altındaki seviyelerin yakalanması halinde gram altında hep alım fırsatları olduğundan bahsetmiştim ancak artık o seviyeler şu günlerde geride kaldı. Ons altın ve dolar/TL kurundaki yukarı yöndeki hareketler gram altını 527TL üzerine taşıma potansiyel barındırıyor. Bu potansiyel dahilinde 560TL fiyatının görülmesi ihtimali yüksek ancak bu hafta için söylemek erken olabilir. Gram altını destekleyecek kısa vadede ons altından ziyade dolar/TL kurundaki hareket olacaktır. Ons altında 1900 dolar üzeri denemelerini takip ederek gram altında 560TL fiyatı oluşmadan önce alım fırsatlarını yakalamak mümkün olabilir.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Referans :
www.trthaber.com
www.bloomberght.com
bigpara.hurriyet.com.tr

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu