News

Son dakika… Son seçim anketinden çıkan çarpıcı sonuç! Yeni bir hüsran yaşanabilir

Son seçim anketinden bir ilk çıktı. Siyasette dengeleri değiştirecek sonuçlar

KONDA araştırma şirketinin yaptığı son anketin sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 49,6 olurken diğer partilerinin oy oranı yüzde 50’nin üzerinde hesaplandı. Ankette MHP’nin oyu ise yüzde 10’un altında yani seçim barajı altında kaldı.

Son seçim anketinden bir ilk çıktı. Siyasette dengeleri değiştirecek sonuçlar

KONDA araştırma şirketi 2020 yılının son anket sonuçlarını açıkladı.Ankette Cumhur İttifakı’nın oy oranının yüzde 50’nin çok az altında kaldığı görüldü.KONDA Araştırma Şirketi’nin Aralık ayı kamuoyu yoklamasına göre;Ankete katılanların yüzde 39,8’i oyunu AKP’ye vereceğini ifade etti.CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerin oranı yüzde 22,2 olurken araştırmaya katılanların yüzde 10,5’i ise İYİ Parti’ye oy vereceğini kaydetti.Ankette MHP, ittifak haricindeki partiler için belirlenen yüzde 10’luk seçim barajının altında kaldı. MHP’ye oy vereceğini ifade edenlerin oranı yüzde 9,8 olarak belirlendi.Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ile AKP’den ayrılan isimler tarafından kurulan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi gibi diğer partilerin toplam oy oranı ise yüzde 6,9 olarak tespit edildi.KONDA Araştırma Şirketi, AKP ve MHP ittifakının son dört ayda kan kaybı yaşadığını ve anketlerde muhalefet partileri karşısında gerilediğini kaydetti.Ankete göre ayrıca, Aralık ayında sandığa gideceğini ifade edenlerin sayısında da ilk kez diğer aylara göre artış yaşandı.

Meteoroloji yanıldı, Remzi Özdemir yanılmadı. Dolar'ın yeni yönünü açıkladı

Meteoroloji yanıldı, Remzi Özdemir yanılmadı. Dolar’ın yeni yönünü açıkladı

KONDA araştırma şirketinin yaptığı son anketin sonuçlarına göre, Cumhur İttifakı’nın toplam oy oranı yüzde 49,6 olurken diğer partilerinin oy oranı yüzde 50’nin üzerinde hesaplandı. Ankette MHP’nin oyu ise yüzde 10’un altında yani seçim barajı altında kaldı.

“AKP döneminde kurulmuş en güçlü parti İYİ Parti”

Katar-Mısır boru hattı işte bu yüzden önemli

Katar-Mısır boru hattı işte bu yüzden önemli

Meme kanserinde erken teşhisin önemi nedir?

Meme kanserinde erken teşhisin önemi nedir?

Kadınlarda en sık görülen kanser türü!

Kadınlarda en sık görülen kanser türü!

Bebeklerde İshal hastalığının nedenleri nelerdir?

Bebeklerde İshal hastalığının nedenleri nelerdir?

Avrasya Araştırmanın son seçim anketi: Davutoğlu ve Babacan yükselişe geçti – Dokuz8 Haber

Avrasya Araştırma Merkezi’nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5’luk yükseliş yaşandı.

Avrasya Araştırmanın son seçim anketi: Davutoğlu ve Babacan yükselişe geçti - Dokuz8 Haber

Avrasya Araştırma Merkezi, gündeme ilşkin yaptıkları araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 10-14 Eylül tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen araştırma, 30 büyükşehir belediyesi ve bunlara bağlı olan 100 merkezi ilçede yapıldı.Ankette öne çıkan sonuçlardan biri yeni kurulan Gelecek ve DEVA partilerine bugüne kadar kamuoyuna açıklanan anketlerde verilen yüzde 1-1,5’luk oranlardaki yükseliş oldu. Gelecek Partisi’nin, AKP’nin kalesi olarak görüldüğü üç merkezdeki yükselişi dikkat çekti.

Avrasya Araştırma Merkezi’nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5’luk yükseliş yaşandı.

En çok beğenilen ilçe belediye CHP’li Utku Gümrükçü’nün başkanı olduğu İzmir Çiğli Belediyesi, en çok beğenilen büyükşehir ise CHP’li Muhittin Böcek’in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi ölçüldü.

Avrasya Araştırma Merkezi’nin araştırmanın sonucuna ilişkin değerlendirmesi ise şöyle:“Halkın çok büyük kısmı covid19 salgını sırasında yerel yönetimlerin başarılı bir sınav verdiklerini düşünüyorlar. Cumhur İttifakı belediyelerini başarılı bulanlar yüzde 51 iken Millet İttifakı’nın yönettiği belediyelerde yaşayanların başarılı bulma oranı yüzde 55’e yakın. 30 büyükşehir ortalamasında CHP oylarını 1,5 puan, CHP’li başkanların yönettiği 11 belediyede ise ortalama 2,3 puan artırmış durumda. AK Parti’nin oyları 30 büyükşehir belediyesinde 4,1 puan, kendi yönettiği belediyelerde ise 2,2 puan azalmıştır. Gelecek Partisi, kayyım atanan belediyelerin yanı sıra Konya, Kayseri, Erzurum gibi illerde yükseliş gösteriyor. Deva Partisi’nde belirli bir bölgede bir yoğunlaşma görülmemekle birlikte hemen tüm şehirlerden homojene yakın seviyede oy almakta. Partilerinin bulunduğu ittifaktan en az memnun olan seçmen MHP seçmeniyken, en çok memnun olan seçmen ise AK Parti seçmenleri.”

Avrasya Araştırma Merkezi’nin son seçim anketine göre, Gelecek ve DEVA partilerinin oy oranlarında, önceki anketlere oranla yüzde 1-1,5’luk yükseliş yaşandı.

Araştırma kapsamında “Yaşadığınız ilin büyükşehir belediye başkanlığı seçimi yenilenecek olsa mevcut başkana oy verir misiniz?” sorusu yöneltildi. “Oy veririm” diyenlerin oranı İstanbul’da yüzde 57,9, Ankara’da yüzde 58, İzmir’de ise yüzde 62,8 oldu.30 büyükşehirde yaşayan yurttaşlara “Bugün milletvekilliği seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. AKP’nin yüzde 37,6, CHP’nin yüzde 32,6, HDP’nin yüzde 7,9, İYİ Parti’nin yüzde 7,3, MHP’nin yüzde 6,9, Gelecek Partisi’nin yüzde 3,3, DEVA Partisi’nin yüzde 3 oranında oy alacağı belirtildi.

Avrasya Araştırma Merkezi Başkanı Kemal Özkiraz da, son seçim anketine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:“Büyükşehirlerde CHP, AK Parti’yi yakaladı. Gelecek Partisi muhafazakâr seçmeni, DEVA Partisi kentli seçmeni kendilerine çekiyor. MHP her alanda geriliyor, İYİ Parti büyükşehir oylarını da artırıyor. HDP metropol oylarını koruyor.”

16 anket şirketinin ortalaması: AKP yüzde 36.3, MHP yüzde 9.6, CHP yüzde 24.8 – Diken

16 anket şirketinin ortalaması: AKP yüzde 36.3, MHP yüzde 9.6, CHP yüzde 24.8 - Diken

Anketler, ekonomik sorunların yanısıra adalete olan güvensizliğin artmasıyla son bir yıldır zorlanan ‘cumhur ittifakı’nın ortakları AKP başta olmak üzere MHP’nin oy kaybettiğini ve ağırlıklı kararsızlar olmak üzere muhalefete doğru kayma yaşandığını gösterirken, iktidarın bu sorunu azaltmak için seçim sisteminde değişiklik yapması bekleniyor.

AKP’nin çalışmalarında, daraltılmış seçim sistemine geçilmesi ve partiler için yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 7’ye indirilmesi ihtimali güçlenirken, ittifaklar için yüzde 10-12 civarında bir barajın gündeme gelmesi üzerinde duruluyor.

AKP’li yetkililer oy kaybının farkında olduklarını ancak oyların yeniden toparlanmasının beklendiğini belirtirken, olası bir seçim dönemine ilişkin yapılacak düzenlemeler kapsamında ise Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nu çalışmalarının ve olası ittifaklar için de bir baraj belirlenmesi ile ilgili çalışmaların da önemli olduğunu belirtiyor.

Son üç ayda 16 anket şirketinin yayınladığı sonuçların ortalamasına göre AKP yüzde 36.3, CHP yüzde 24.8, İYİ Parti yüzde 12.7, MHP yüzde 9.6, HDP yüzde 9.9 seviyesinde bulunuyor. 2018 yılında yapılan seçimlerde ise AKP yüzde 42.56, CHP yüzde 22.64, HDP yüzde 11.7, MHP yüzde 11.1, İYİ Parti yüzde 9.96 oy almıştı. AKP ve MHP’den oluşan cumhur ittifakının 2018’de oyu yüzde 53.66 iken son üç ayda yapılan anketler kıyaslandığında bu oran yüzde 45.9’a düşmüş durumda.

Metropoll Araştırma yöneticisi Özer Sencar, “AK Parti ve Tayyip Erdoğan özellikle uyguladıkları ekonomi politikaları ve dış politika nedeniyle kendi kendisini yıprattı. Yani AK Parti’nin 24 Haziran’da oyu yüzde 42 idi. Şu anda yüzde 30 buraya inmesi iktidarın halk tarafından benimsenmeyen politikaların sonucu oldu” dedi.

“Oy dağılımında bir dönüşüm olabilmesi için AKP’nin ekonomide beklenmedik bir başarı gösterip tekrar kaybettiği oyları geri alması lazım” diyen Sencar, “Bu şu anda mümkün görünmüyor. Ya da beklenmedik bir konjonktür oluşması… Ne olabilir bilmiyorum” dedi.

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, AKP’nin desteği kaybetmesinde en büyük etkinin ekonomi olduğunu belirterek, “İlk defa AK Parti için kızıp oy vermeyeceğini söyleyen bir gri alan oluştu. Eskiden kızarlar ama vereceklerini söylerlerdi. AK Parti’ye kızan seçmen CHP’ye gitmez ya da tersi olurdu. Ama şimdi İYİ Parti merkez sağa kaydı, AK Parti’den oy alıyor, yaklaşık yüzde 4 gibi. DEVA ve Gelecek Partisi de AK Parti’den alıyorlar” diye konuştu.

“Diğer bir büyük sorun adalet duygusunda oluştu. Sadece mahkemelerdeki adalet değil ki genel olarak adalet algısı bozuldu” diyen Kulat, “Bunun gibi nedenler vatandaşın bir bölümünün yolunu iktidardan ayırması gibi bir sonucu ortaya koyuyor” diye ekledi.

“Oy kaybında en büyük neden ekonomi ancak şu anda AKP’nin sorunu sadece ekonominin kötü olması değil” diyen Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, “Lokantalar kapalıyken kongre yapmaktan tutun, KHK’lara, siyasi yargılamalara kadar yüzlerce birikmiş sorun var. Ekonomi dökülünce muhalefet etmeye başlayanlar saydığım problemleri de daha çok umursar hale geldi. O yüzden ekonomi toparlasa da AKP toparlamakta zorlanır” dedi.

Özkiraz, AKP ile birlikte Erdoğan’ın da oyunun düştüğünü belirterek, “Giden oylar ekonomi ve özgürlük söylemi olan partilere gidecek. Bunların ikisinin de karşılandığı iki parti CHP ve DEVA partileri. O yüzden bu iki partinin yükselmesini bekliyorum, Bir de tek büyük sağ alternatif olarak İYİ Parti yükselebilir” diye konuştu.

AKP’nin erken seçim olacakmış gibi davranıp, teşkilatlarını tek parça tutmaya çalıştığına işaret eden Özkiraz erken seçim beklemediğini söyledi.

Özellikle daraltılmış seçim sistemi çok önemli fark yaratabilir. Yetkililere göre, AKP son dönemde yapılan genel seçimlerde, herhangi bir soru işareti olduğunu gördüğünde ilk olarak gündeme daraltılmış seçim bölgesi uygulamasını getiriyordu ama resmi olarak TBMM’ye hiç sunmamıştı. Çünkü bir şekilde seçimi kazanabileceği bir ortam yarattığını düşündü.

Reuters’a konuşan AKP’li bir yetkili, daraltılmış seçim sistemi ile ilgili olarak, “Büyük partilere çok olumlu katkı yapıyor deniyor haklılık var ama temsiliyette adalet açısından önemli bir adım. Bağımsız milletvekillerinin kazanmasının yolu daha iyi açılıyorken, daha adil şekilde seçmenin oylarının Meclis’e yansıması mümkün olacak” dedi.

Yetkiliye göre, büyük illerden örneğin İstanbul üç bölgeden 30’a çıkabilir, Ankara ikiden altı-sekize çıkabilir, İzmir beş-altıya çıkarılabilir.

“Bu sistem olursa daha fazla millevekili çıkarabiliriz” diyen yetkili sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletvekili sayısı örneğin 550’den 600’e çıkarken daraltılmış seçim sistemi uygulansaydı, AK Parti’nin 25’ten fazla yeni milletvekili olacaktı örneğin. Bazı partiler elbette bu yeni sistemden olumsuz etkilenecek. Ama demokrasi açısından daha sağlıklı bir sistem.”

AKP’li yetkililer, gelinen aşamada yaşanan oy kaybının farkında olduklarını ve bazı çalışmalar yaptıklarını belirterek, uzun süredir gündemde olan Seçim ve Siyasi Partiler Kanunu üzerinden çalışmaların devam ettiğini belirtiyor.

“Partiler için tek başına seçime katılmasında barajın yüzde 7’ye düşürülmesi konusunda genel bir mutabakat oluştu. İttifak halinde giren partiler için ise toplam oyun yüzde 10-12 gibi belirlenmesi üzerinde duruluyor. Bu durumda yeni ittifakların oluşturulması da elbette bir seçenek” diyen AKP’li üst düzey bir yetkili, şunları söyledi:

“Daraltılmış bölge de halen seçeneklerden biri olarak duruyor. Ancak milletvekili sayısı ve seçim bölgeleri önemli konular. Mesela İstanbul artık mevcut haliyle devam etmemeli, çok büyük ve çok sayıda milletvekili var.”

Olası bir seçimde diğer partiler ve ittifaklar nedeniyle yaşanabilecek kayıpları önlemek için çalışıldığını vurgulayan bir AKP’li yetkili de, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nda halen çalışmaların devam ettiğini vurgularak, “Yüzde 7 ya da 5’lik bir seçim barajı olabilir. Buna biraz daha yakın bakılıyor” diye konuştu.

“İttifaklar için de bir baraj belirlenmesi durumu da gündemde. Bu oran yüzde 10 ya da üzeri olabilir” diyen aynı yetkili sözlerini şöyle sürdürdü: “Diğer yandan milletvekili transferi olması halinde TBMM’de grup kurulamaması vs gibi bazı farklı yollardan mecliste yer alma çalışmaları da engellenebilir.”

Referans :
www.yenicaggazetesi.com.tr
dokuz8haber.net
www.diken.com.tr

Başa dön tuşu