Game

PS VR Oyunları, PS VR2 İle Uyumlu Olmayacak

PlayStation VR2, oyun konusunda geriye uyumlu olmayacak

Sony PlayStation VR2 sanal gerçeklik başlığı için yurt dışındaki ilk ön incelemeler sonrasında merak edilen bir soru cevap buldu.

PlayStation VR2, oyun konusunda geriye uyumlu olmayacak

Sony PlayStation VR2 sanal gerçeklik başlığı için yurt dışındaki ilk ön incelemeler sonrasında merak edilen bir soru cevap buldu.

Sony PlayStation VR2 ya da PSVR2, Sony tarafından yapılan resmî açıklamaya göre 2023’ün başında resmi olarak satışa sunulacak. Yani biraz daha beklenmesi gerekecek ürün, kısa süre önce yurt dışındaki bazı basın kuruluşlarına erkenden gösterildi ve genel olarak oldukça iyi yorumlar aldı. Başlığı şimdi gündeme getiren ise bir oyun detayı oldu. Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PSVR2, PSVR için çıkan oyunları çalıştırmayacak. Yani üründe oyun konusunda geriye uyumlu olmayacak.

Bunun nedeni spesifik olarak detaylandırılmıyor ancak bu duruma çok fazla üzülenin olacağı düşünülmüyor. Çünkü PSVR2 için çıkan oyunlarda dahi grafik kalitesi halen normal PS5 oyunlarının gerisinde yer alıyor. Böyle yeni nesil bir başlıkta açık olarak kötü görünen PSVR oyunlarını oynamak isteyen çok fazla kişi olmayacaktır. Bu durum için bir açıklama yapan Sony yetkilisi Hideaki Nishino, süreç hakkında kısaca şunu aktarıyor:

“PSVR oyunları PSVR2 ile uyumlu değil çünkü PSVR2, gerçekten yeni nesil bir VR deneyimi sunmak üzere tasarlandı.”

Çıktığında 20’den fazla büyük sayılacak oyuna ev sahipliği yapacak ve ilk aşamada Resident Evil Village, The Walking Dead: Saints and Sinners Ch2, No Man’s Sky ve Horizon Franchise gibi yapımlar ile ses getirecek başlık, hatırlamak adına oyunlarda kişilerin gözleri önüne Cinematic Mode açıldığı zaman 1080P’lik bir sanal ekran getirecek.

Bu ekranda VR için olmayan oyunlar oynanabilecek ya da PS arayüzünde gezilebilecek. Şovun yıldızı olan VR modunda ise toplam 4000 x 2040 piksel çözünürlükte (Her göze 2000 x 2040 piksel) 90 / 120 Hz arası 360 derece oyun keyif elde edilecek.

Başlıkta ayrıca bir canlı yayın desteği de olacak. Bunun için harici olarak PS5 HD kamerasının alınması gerekecek. Bu kamerayı alan kişiler hem kendilerini hem de oyun görüntüsünü canlı olarak yayınlayabilecek. Bu durum özellikle oyun yayıncılarını çok memnun edecek.

Ürün aynı zamanda başlığı çıkarmadan odaya bakılmasına da imkân tanıyacak. Bu sayede birçok kazananın önüne geçmeyi hedefleyen Sony, burada kişilerin özel oyun alanı belirlemesine de izin verecek. Bu alanın uç noktalarında kullanıcı görsel ve sesli olarak çarpma / düşme risklerine karşı uyarılacak.

PlayStation VR2 Geri Dönük Uyumluluk Sunmayacak!

Sony’nin PlayStation 5 için geliştirilmekte olan yeni nesil sanal gerçeklik başlığı olan PlayStation VR2, orijinal PlayStation VR oyunlarıyla geriye dönük

PlayStation VR2 Geri Dönük Uyumluluk Sunmayacak!

Sony’nin PlayStation 5 için geliştirilmekte olan yeni nesil sanal gerçeklik başlığı olan PlayStation VR2, orijinal PlayStation VR oyunlarıyla geriye dönük uyumlu olmayacak. PSVR2, yeni başlığın eski oyunlarla uyumlu olmasını zorlaştıracak yeni kontrolörler ve diğer özellikler sunarak bazı önemli gelişmeler sağlayacak şekilde ayarlandı.

Bu, PlayStation VR2 başlığını kullanarak oynamayı umdukları orijinal PlayStation VR oyunları koleksiyonuna sahip olan VR hayranları için büyük olasılıkla hayal kırıklığı yaratan bir haber oldu. Ne de olsa, orijinal PlayStation VR başlığı bu noktada altı yıldan beri var ve zamanında, yüksek puan alan Astro Bot Rescue Mission ve Beat Sabre gibi birçok önemli oyuna sahip.

Bununla birlikte, PlayStation VR2’nin gerçekten bir sıçrama olması için bu eski oyunların geride bırakılması gerekecek. PlayStation’dan Hideaki Nishino, Resmi PlayStation Podcast’inin son bölümünde bu hayal kırıklığı yaratan özelliği açıkladı ve PSVR2’nin orijinal başlık ve PS Move kontrol cihazlarıyla yapılmış daha eski VR oyunlarında mutlaka çalışmayacak yeni kontrolörlere ve göz takibine sahip olduğuna dikkat çekti.

İyi haber şu ki, PlayStation VR2 başlıkları eski PlayStation VR oyunlarını oynayamayacak olsa da, orijinal PlayStation VR başlığı hala bir PS5 konsolunda kullanılabilecek. İlgilenenlerin bunu yapmak için bir PlayStation VR kulaklık adaptörü satın almaları gerekecek ancak bir PlayStation 4 konsolunda yalnızca birinin PS VR kitaplığına erişebilmekten daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

PS VR2, PSVR Oyunlarıyla Geriye Uyumlu Olmayacak

PS VR2 kısa süre önce, birkaç gün önce, denetleyici ve kulaklığın tüm ihtişamıyla gösterildiği ve teknolojinin geleceğinin yakında PS5’e nasıl gideceğini ve

PS VR2, PSVR Oyunlarıyla Geriye Uyumlu Olmayacak

PS VR2 kısa süre önce, birkaç gün önce, denetleyici ve kulaklığın tüm ihtişamıyla gösterildiği ve teknolojinin geleceğinin yakında PS5’e nasıl gideceğini ve daha geniş bir kitle için sistemi nasıl daha da iyileştireceğini gösteren büyük bir patlama yaşadı. . Ancak görünen o ki yeni teknoloji eski teknolojiyle uyumsuz olacak, bu yüzden PS VR2 satın alırken eski PSVR Kitaplığınızı geride bırakmak zorunda kalacaksınız.

yeni bir göre podcast bölümü resmi Sony ekibinden, PSVR oyunlarının PS VR2’niz ile uyumlu olmayacağı onaylandı.

Podcast’i adresinden dinleyebilirsiniz. ses bulutuve 29:14 işaretine atlayın.

Özetlemek gerekirse, PS VR2’nin gerçekten de PSVR oyunlarıyla geriye dönük uyumlu OLMADIĞI doğrulandı. Bu, sistem için dijital veya disk tabanlı herhangi bir başlığın yalnızca PSVR’de çalışacağı anlamına gelir.

Bu talihsiz bir haber çünkü PSVR’nin platform için Resident Evil 7, Moss, Superhot ve kaybedecek daha pek çok unutulmaz oyun var.

PSVR, PS5 ile uyumlu olsa da, iki farklı oyun kitaplığını oynamak için PSVR ve PS VR2 arasında geçiş yapmak için gereken hantal çaba göz korkutucu bir iş olacak.

Şu anda oyuncular PS4 oyunlarını USB 3.0 Harici HDD aracılığıyla PS4’te ekstra çaba harcamadan oynayabilirler, ancak bunun için fiziksel kurulumun ayarlanması ve değişikliğin manuel olarak yapılması gerekir.

Bunu duymak hayal kırıklığı yaratan bir haber olsa da, birçok oyuncunun mevcut oyun kitaplıklarını kaybetme ihtimaline üzüleceğinden emin olduğumuzdan, bunun gelecekteki bir güncellemede düzeltilebileceğini umuyoruz.

oyun-5

PS VR Oyunları, PS VR2 İle Uyumlu Olmayacak

Sony tarafından gelecek yılın başlarında PlayStation VR (PS VR) oyun başlığının yeni nesli olan PS VR2’yi piyasaya sürmesi bekleniyor. Bununla birlikte,

PS VR Oyunları, PS VR2 İle Uyumlu Olmayacak

Sony tarafından gelecek yılın başlarında PlayStation VR (PS VR) oyun başlığının yeni nesli olan PS VR2’yi piyasaya sürmesi bekleniyor. Bununla birlikte, yeni başlığı bekleyen kullanıcıların satın aldıkları VR oyunlarını PS VR2 modelinde oynamaya devam edemeyecekleri açıklandı. Kısacası yeni nesil VR oyun başlığı geriye dönük uyumluluğa sahip olmayacak.

Confirmed on Sony’s Official PlayStation Podcast: PSVR games are not compatible with PSVR2

(Around 29:10)https://t.co/4BBjwlwitR pic.twitter.com/Dx4AWj3QYg

— Nibel (@Nibellion) September 16, 2022

PlayStation Platform Deneyimi Kıdemli Başkan Yardımcısı Hideaki Nishino bunu şu sözlerle onaylıyor:

“PS VR oyunları, PS VR2 ile uyumlu değildir çünkü PS VR2, gerçekten yeni nesil bir VR deneyimi sunmak üzere tasarlanmıştır. PS VR2, dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilere sahip yepyeni bir kontrolör, içten dışa izleme, göz izleme, 3D sesin bir araya gelmesi ve elbette 4K HDR gibi çok daha gelişmiş özelliklere sahip. Bu, PS VR2 için oyun geliştirmenin orijinal PS VR’den tamamen farklı bir yaklaşım gerektirdiği anlamına gelir.”

Mevcut nesil PS VR başlıklarla geriye dönük uyumlu olacak bazı oyun başlıkları olabilir. Bununla birlikte, PS VR2 başlığı için yeni oyunlar geliştiren geliştiricilerin, projelerinin her iki başlıkta da güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlamak için oyunun neredeyse her yönünü yeniden çalışması gerekecek.

Bu arada, PS VR’de çalışan bazı oyunlar PS VR2 için onaylandı, ancak liste oldukça kısa. Bu nedenle, tüm PS VR oyunlarını oynamayı ümit eden oyuncuların birinci nesil başlığa bağlı kalmaları gerekecek.

Technopat Sosyal

PlayStation VR2 Geriye Uyumluluğu için Sonyden Açıklama

Sony Interactive Entertainment tarafından yapılan açıklama ile PlayStation VR2 geriye uyumluluğu konusu da netlik kazandı.

PlayStation VR2 Geriye Uyumluluğu için Sonyden Açıklama

PlayStation VR2 geriye uyumluluğu için Sony’den beklenen açıklama sonunda geldi. Aynı PlayStation 5 gibi yeni nesil sanal gerçeklik cihazı da uyumlu olacak mı? Detaylar haberimizde.

İlginizi Çekebilir: PlayStation VR2 Kullanıcı Deneyimi Gösterildi

Yeni nesil sanal gerçeklik cihazı, önümüzdeki yılın başlarında satışa sunulacak. Bu yılın CES fuarında duyurulmuş olan PlayStation VR2, oyun meraklıları tarafından büyük bir sabırsızlıkla bekleniyor. Şu an için kesin çıkış tarihi belli olmasa da, Sony Interactive Entertainment tarafından ara ara yeni detaylar paylaşılmaya devam ediliyor.

Yakın bir zaman önce US PlayStation Blog üzerinden yeni bir podcast yayınlandı. State of Play duyuruları ve Horizon: Call of the Mountain ve God of War Ragnarök dahil birkaç oyun hakkında konuşulan yayın sırasında, PlayStation VR2 geriye uyumluluk desteği de gündeme getirildi.

PSVR2

Platform Deneyimi Başkan Yardımcısı Hideaki Nishino tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa, yeni nesil sanal gerçeklik cihazının geriye uyumluluk desteği olmayacak. Gerekçe olarak ise gerçek bir yeni nesil VR deneyiminin sunulmasının hedeflendiği söylenmiş.

Nishino, PlayStation VR2’nin dokunsal geri bildirim ve uyumsal tetikleyiciler ile tamamıyla yeni kontrollerinin, her açıdan takibin, göz takibinin ve üç boyutlu ses desteğinin olduğunu söyledikten sonra, bunun cihaza oyun geliştirir iken selefinden daha farklı bir yaklaşımın gerektiği anlamına geldiğini de sözlerine ekliyor. Bu nedenle de PlayStation VR ile bir uyumluluk durumu söz konusu olmayacakmış.

PlayStation 5 konsolunun geriye uyumluluğu söz konusu iken, benzer bir durumun PlayStation VR2 için de düşünülüp düşünülmeyeceği merak ediliyordu. Böylesi bir durumun olmaması büyük bir şok yaratır mı bilinmez, ama çoğu kullanıcı için hayal kırıklığı yaratacağının kesin olduğunu söyleyebiliriz.

PlayStation VR2, oyun konusunda geriye uyumlu olmayacak

Başa dön tuşu