Magazin

Fransız modacı Pierre Cardin öldü

Moda tasarımcısı Pierre Cardin 98 yaşında yaşamını yitirdi

Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin, Fransa’nın başkenti Paris’te tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayatını kaybetti. Cardin’in ölümüne ilişkin açıklama Fransız Güzel Sanatlar Akademisi tarafından yapıldı. Açıklamada ölüm sebebine ilişkin detay verilmedi. Pierre Cardin kimdir? 2 Temmuz 1922 yılında İtalya San Biagio di Callalta şehrinde doğan Perre Cardin, 2 yaşındayken

Moda tasarımcısı Pierre Cardin 98 yaşında yaşamını yitirdi

Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin, Fransa’nın başkenti Paris’te tedavi gördüğü hastanede 98 yaşında hayatını kaybetti.

Cardin’in  ölümüne ilişkin açıklama Fransız Güzel Sanatlar Akademisi tarafından yapıldı.

Açıklamada ölüm sebebine ilişkin detay verilmedi.

Pierre Cardin kimdir?

2 Temmuz 1922 yılında İtalya San Biagio di Callalta şehrinde doğan Perre Cardin, 2 yaşındayken ailesi Fransa’ya taşındı.

Kariyerine 1945’te Jean Cocteau ve Christin Berard ile tanışarak, Güzel ve Çirkin filminin kostüm ve maskelerini tasarlamakla başladı.

1960’lı ve 70’li yıllarda oluşturduğu fütürist moda kreasyonlarıyla tanındı.

Cardin ayrıca başarılı bir şekilde kendi markasının lisansını alarak ve ticarette yaptığı hamlelerle moda sektöründe önemli bir isim haline geldi.

Independent Türkçe, Reuters

Moda tasarımcısı Pierre Cardin hayatını kaybetti

Dünyaca ünlü moda devi Pierre Cardin, 98 yaşında yaşamını yitirdi. – Anadolu Ajansı

Moda tasarımcısı Pierre Cardin hayatını kaybetti

BBC’de yer alan haberde, İtalyan asıllı Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin‘in Paris yakınlarındaki Neuilly’de bir hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

Pierre Cardin’in ailesi ise “Bugün, ailemizin büyük üzüntü yaşadığı bir gün, Pierre Cardin artık yok.” açıklaması yaptı.

1950’li ve 1960’lı yıllarda fütürist tasarımlarıyla moda dünyasına yön veren Cardin, 1991 yılında “UNESCO kültür elçiliği” görevine seçilmişti.

Ünlü modacı Cardin, 1922’de İtalya’da doğdu ve çocukluk yıllarında Fransa’ya taşındı.

1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başlayan Cardin, 1947’de Paris’te New Look koleksiyonuna katkıda bulundu.

Pierre Cardin, aralarında Christian Dior’un da olduğu birçok moda firmasında çalıştı.

Ünlü tasarımcı,1950’de kendi moda şirketini kurdu ve 1954’te ikonik balonlu elbise ve 1964’te “Space Age” koleksiyonu gibi tasarımlarla adını duyurdu.

Cardin, 1950’lerin sonunda Printemps mağazası için ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü.

Dünyaca ünlü moda devi Pierre Cardin, 98 yaşında yaşamını yitirdi

Pierre Cardin’in ailesi ise Bugün, ailemizin büyük üzüntü yaşadığı bir gün, Pierre Cardin artık yok. açıklaması yaptı.

Dünyaca ünlü moda devi Pierre Cardin, 98 yaşında yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü moda devi Pierre Cardin, 98 yaşında yaşamını yitirdi.İtalyan asıllı Fransız moda tasarımcısı Cardin’in Paris yakınlarındaki Neuilly’de bir hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Pierre Cardin’in ailesi ise “Bugün, ailemizin büyük üzüntü yaşadığı bir gün, Pierre Cardin artık yok.” açıklaması yaptı.1950’li ve 1960’lı yıllarda fütürist tasarımlarıyla moda dünyasına yön veren Cardin, 1991 yılında “UNESCO kültür elçiliği” görevine seçilmişti.Ünlü modacı Cardin, 1922’de İtalya’da doğdu ve çocukluk yıllarında Fransa’ya taşındı.

1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başlayan Cardin, 1947’de Paris’te New Look koleksiyonuna katkıda bulundu.

Pierre Cardin, aralarında Christian Dior’un da olduğu birçok moda firmasında çalıştı.

Ünlü tasarımcı,1950’de kendi moda şirketini kurdu ve 1954’te ikonik balonlu elbise ve 1964’te “Space Age” koleksiyonu gibi tasarımlarla adını duyurdu.Cardin, 1950’lerin sonunda Printemps mağazası için ilk hazır giyim koleksiyonunu piyasaya sürdü.

Fransız modacı Pierre Cardin öldü

Fransız moda tasarımcısı Pierre Cardin, 98 yaşında vefat etti. Cardin’in Paris’te bir hastanede öldüğü duyuruldu.

Fransız modacı Pierre Cardin öldü

DUVAR – Fransız modacı Peirre Cardin, 98 yaşında öldü. Ünlü moda tasarımcısı Cardin’in, Fransa’nın başkenti Paris’te bir hastanede vefat ettiği bildirildi. AFP’ye konuşan Cardin’in ailesi, ölüm haberini doğruladı.

1922’de İtalya’da Sant’Andrea di Barbarana kasabasında dünyaya gelen Cardin, küçük yaşta moda ve mimariye ilgi duymaya başladı. 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenen Cardin, II. Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Kızılhaç’ta görev yaptı.

Ailesiyle beraber 1945 yılında Fransa’ya gelen tasarımcı, 1950 yılında kendi moda evini kurdu ve dönemin ünlü tasarımcıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile beraber çalıştı. Cardin, özellikle 1960 ve 1970’li yıllarda ‘fütüristik’ çalışmalarıyla ismini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Le couturier français Pierre Cardin est mort #AFP pic.twitter.com/0fUqPSRdf6

Pierre Cardin: Moda dünyasında çığır açan Fransız tasarımcı 98 yaşında hayatını kaybetti

50’li ve 60’lı yılların fütüristik ve zarif tasarımlarıyla moda dünyasında devrime imza atan ve dünyada en çok tanınan Fransızlar arasında ilk sıralarda

Pierre Cardin: Moda dünyasında çığır açan Fransız tasarımcı 98 yaşında hayatını kaybetti

Published on Aralık 29th, 2020

50’li ve 60’lı yılların fütüristik ve zarif tasarımlarıyla moda dünyasında devrime imza atan ve dünyada en çok tanınan Fransızlar arasında ilk sıralarda gelen Pierre Cardin 98 yaşında hayatını kaybetti.

AFP haber ajansına göre ünlü Fransız moda tasarımcısı, Paris’in batısındaki Neuilly’de bulunan bir hastanede hayata gözlerini yumdu.

Cardin’in ailesi yaptığı açıklamada, “Ailemizi derin üzüntüye boğan bir gün. Hayatı boyunca gösterdiği cesaret ve tutkudan dolayı onur duyuyoruz” dedi.

Fransız moda devi 70 yılı aşkın kariyerine, İkinci Dünya Savaşı sonrası moda dünyasında yaşanan altın çağda üstlendiği öncülük rolünü de sığdırmayı başardı.

Pierre Cardin, tasarımcı stillerinin hazır koleksiyonlara dönüşerek kitleler tarafından da giyilmesi konusunda da çığır açtı.

Geniş spektrumdaki ürünlere kendi imzasını atarak iş dünyasında da öncü oldu.

1922 yılında İtalya’nın Trevio kentine bağlı Sant Andrea di Barbarana’da dünyaya gelen Cardin, ailesiyle birlikte çocukken Fransa’ya yerleşti. 11 çocuklu bir ailenin içinde büyüdü.

Babası mimar olmasını istese de Pierre küçük yaşlardan itibaren modaya ilgi duymaya başladı. Paris’te Christian Dior’un da aralarında olduğu firmalara çalışırken modacılığı öğrenmeye başlayan Cardin, 1950’de kendisine ait moda şirketini kurdu.

1950’lerin sonunda ilk kez giyilmeye hazır koleksiyonunu Printemps mağazası için tasarladı.

Beatles grubu ve Lauren Bacall gibi kamuoyunda tanınan figürlerin üzerinde görülen Cardin tasarımları, tüm kesimlerden müşteriler tarafından tercih edildi.

Girişimci ruhuna uygun bir adım atarak, güneş gözlüğünden parfüme, ev eşyalarından gıdaya kadar geniş çeşitlilikteki ürünlerde kendi markasının kullanılmasının önünü açtı. Ancak kimileri bunun, Cardin’in asıl yapıtlarının prestijine engel olduğu yorumlarını yaptı.

Cardin aynı zamanda “küreselleşme” yoluna giren yeni pazarlarda da boy gösterdi. Çin’de 1979’da, Moskova’da Kızıl Meydan’da ise 1991’de koleksiyonlarının tanıtımını yaptı.

Fotoğrafçı ve eski model Nigel Barker ünlü modacının anısına saygıyla şu mesajı Twitter hesabından paylaştı:

“Bir efsaneyi kaybettik. Fütüristik tasarımlarıyla ve kalıpların dışına çıkan iş vizyonuyla endüstride devrim yaratan moda tasarımcısı Pierre Cardin, bugün aramızdan ayrıldı. Kariyerimin başında model olarak çalıştığım ilk insanlardan biriydi.”

Twitter paylaşımının sonu, 1

Cardin kendisini anlatırken, “Ben, henüz var olmayan bir yaşama, gelecekteki dünyaya yönelik giysiler tasarladım” diyor.

1961’de başlayan Apollo uzay programına büyük ilgi duyan Cardin, vinil, gümüş kumaş ve büyük fermuar gibi yeni malzemeler kullanmaya başladı. Plastik şapkaları, astronotların kıyafetlerine benzetti.

Geniş ürün çeşitliliğine ulaşmasının ardından Economist dergisi 1989’da “Pierre Cardin imzası hayatımızda Amerikan hazine bakanlığı imzası kadar yaygın görülebiliyor” yorumunu yaptı.

2011’de markayı satmak isteyen Cardin, şirketinin değeri çok daha düşük olmasına rağmen bir milyar euro talep etti. Ancak daha sonradan satıştan vazgeçti.

Elbette 1960’larda imza attığı çığır açan “uzay çağı” tasarımları bugün müzelik oldu. Ancak fütüristik moda akımı hiçbir zaman bitmedi.

Öte yandan Pierre Cardin ismi anıldığında ufuk açıcı tasarımların insanlarla buluşturulması ve moda endüstrisinin temelinden değiştirilmesi akla geliyor.

Kimi eleştirmenler tarafından markasının prestijini düşürerek “para kazanmaya odaklanmakla” itham edilse de, yüksek profilli tasarımlar üretmesine rağmen hiçbir kazanç elde edemeyen diğer modacılara işaret etmiş ve şunları söylemişti:

“Cebimde metelik olmadan ölmeyi ve 20 yıl sonra başkalarının ismim üzerinden servet kazanmasını istemiyorum. Her gün tasarımlarıma bakıyorum ve her bir kuruşumu kontrol ediyorum.”

(BBC)

Tags: fransız, Moda, ölüm, Pierre Cardin, tasarımcı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Keywords

son , gündem , haberler , habertürk , haber , dakika , son dakika , emin , i̇stanbul , oldu , belli , nisan , ipucu , 2019 , oyuncuları , cevabı , onu , soru , zalim , oyuncu , belli oldu , cevabı 15 , 15 nisan , zalim i̇stanbul , cevabı 15 nisan , yaşam , ekonomi̇ , sağlik , yazarlar , kültür , sanat , daki̇ka , son daki̇ka , magazin , ilk , spor , haberleri , burada , gül , zahid , Pierre Cardin , Anadolu Ajansı , Pierre Cardin’in ailesi , Dünyaca ünlü , Dünyaca ünlü moda

Moda tasarımcısı Pierre Cardin 98 yaşında yaşamını yitirdi

Başa dön tuşu