Magazin

Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CMO’su açıklandı, listede önemli isimler yer alıyor

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CMO’su açıklandı, listede önemli isimler yer alıyor

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CMO’su açıklandı, listede önemli isimler yer alıyor

Türkiye’nin ‘En Etkin 50 CMO’su şirketlerinin toplam bütçesinin ortalama yüzde 10’unu yönetiyor

DataExpert katkıları ile BMI Business School tarafından yürütülen ‘En Etkin 50 CMO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. 800’ün üzerinde organizasyonun üst düzey pazarlama yöneticisine ulaşılarak hazırlanan listede yer alan En Etkin 50 CMO’ya ödülleri, 22 Eylül’de Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek CMO Summit 2022’de takdim edilecek.

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından hazırlanan ‘En Etkin 50 CMO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Danışma kurulunun oylama ve değerlendirmeleri sonucunda belirlenen listede Turkcell, Türk Hava Yolları, Unilever, Nestlé, Mavi, Arçelik, Shell & Turcas, Ülker, Yemeksepeti, CarrefourSA, Borusan Otomotiv, Pepsico Türkiye gibi şirketlerin başarılı pazarlama yöneticileri yer aldı.

En Etkin 50 CMO listesinde yer alan yöneticilere son 3 yılda pazarlama bütçesinin genel bütçeye oranı soruldu. Listede yer alan isimler şirketlerinin toplam bütçesinin ortalama yüzde 10’unu yönetiyor.

En Etkin 50 CMO listesinde yer alan yöneticiler ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve ODTÜ mezunu iken, mezun olunan bölümlere bakıldığında işletme ve endüstri mühendisliği ön plana çıkıyor. Listede yüksek lisans yapanların oranı ise yüzde 60’ı geçiyor.

Listedeki pazarlama yöneticilerinin yaklaşık yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. Liderlerin ekiplerindeki çalışan sayısı 10+ ile 2000+ arasında değişiyor. Üst düzey pazarlama yöneticisi pozisyonundaki görev süreleri ise ortalama 10 yıl olarak ön plana çıkıyor.

Kapsamlı araştırma

En Etkin 50 CMO araştırması kapsamında Türkiye’de açıklanan 500 listeleri, borsaya kote şirketler, holdingler ve araştırmaya yapılan başvurular baz alınarak 800’ün üzerinde organizasyon belirlendi. Cirosal büyüklüğü, aktif büyüklüğü, çalışan sayısı ve organizasyonun sektördeki saygınlığı yönlerinden araştırmaya dahil edilen 800’in üzerinde organizasyonun en üst düzey pazarlama yöneticisine ulaşıldı. Adaylar belirlenirken, görev süresi 1 yıldan kısa olan ve araştırmada yer almak istemeyen CMO’lar kapsam dışı bırakıldı. Adaylardan, performans ve iş deneyimlerine ek olarak, pandemi dönemi sonrası üstlendikleri sorumluluklar ve uygulamalarındaki değişimlere ilişkin bilgiler temin edildi. Temin edilen bilgiler, danışma kurulu tarafından analiz edildi.

Ödüller CMO Summit 2022’de sahiplerini bulacak

En Etkin 50 CMO’ya ödülleri, 22 Eylül Perşembe günü Nescafé ana sponsorluğunda Mandarin Oriental Bosphorus’ta gerçekleşecek CMO Summit 2022’de takdim edilecek. Pazarlama ve yönetim alanından önemli düşünce önderleri ve karar alıcılara ev sahipliği yapacak CMO Summit 2022’de 20’nin üzerinde üst düzey konuşmacı yer alacak. Zirvede yer alacak isimlerden bazıları şöyle: Yataş CEO’su Nuri Öztaşkın, Karaca CEO’su Fatih Karaca, Penti CEO’su Mert Karaibrahimoğlu, Banvit CEO’su Tolga Gündüz, Shell & Turcas Pazarlama Direktörü Seher Poyrazoğlu Yavuz, Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, Turkcell CMO’su Alper Ergenekon, Migros Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ekmel Nuri Baydur, Hayat Kimya Strateji ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Aysel Aydın, DeFacto Mağazacılık ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Barış Sönmez…

CMO Summit 2022 hakkında daha detaylı bilgi için www.cmosummit.com.tr adresi ziyaret edilebilir.

Alfabetik Sıraya Göre En Etkin 50 CMO

Abidin Volkan Karaçalı

Aksa Jeneratör

Ahmet Olmuştur

Türk Hava Yolları

Akın Garzanlı

Arçelik

Alper Ergenekon

Turkcell

Arzu Uludağ

Betek Boya

Aslı Önder

Pepsico Türkiye

Aysel Aydın

Hayat Kimya

Barış Ekener

Sur Yapı

Begüm Arş Türk

Logo Yazılım

Bilge Çiftçi

Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri

Billur Burkutoğlu

Aras Kargo

Burcu Civelek Yüce

Akbank

Burçin Çelik

CarrefourSA

Can Mete Paker

Borusan Otomotiv

Cem Demiröz

Watsons Türkiye

Cristina Polini

Penti

Çağanur Atay Uçtu

MediaMarkt Türkiye

Ebru Şapoğlu

Şişecam

Ekmel Nuri Baydur

Migros

Emre Kurtoğlu

Teknosa

Erdem İnan

Trendyol Group

Esra Arslanbaş Kaynak

Otokoç Otomotiv

Evren Dereci

KoçSistem

Firuzan İşcan

Axa Sigorta

Gökhan Mendi

Göktuğ Okan Oğuz

Monster Notebook

Melis Yurtbay

Yurtbay Seramik

Merve Naz Atmaca

BluTV

Mustafa Kabakçı

Ülker

Nazım Erdoğan

sahibinden.com

Necdet Kalkan

Nestlé

Nevra Eker

Eker Süt Ürünleri

Nihal Gül

LC Waikiki

Nilüfer Reisoğlu

Türk Tuborg

Nurçin Koçoğlu

Boyner

Okan Erol

Yemeksepeti

Onur Yaprak

Procter & Gamble

Ozan Kırmızı

ING Türkiye

Ömer Kızıl

Uludağ İçecek

Özkan Özyavuz

KFC Türkiye

Pınar Güzey

Maher Holding

Pınar Lafçı Togay

Domino’s

Pınar Saltat

Bayer Tüketici Sağlığı

Seher Poyrazoğlu Yavuz

Shell & Turcas

Serkan Ülgen

Yapı Kredi Bankası

Serpil Berkan

Sinan Seha Türkseven

Petrol Ofisi

Sinan Ünal

TFI TAB Gıda Yatırımları

Toloy Tanrıdağlı

Unilever

Yasemin Gürleroğlu

Banvit

Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında

Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında

Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasında, Türkiye’nin en etkin insan kaynakları yöneticileri açıklandı. İnsan kaynakları fonksiyonunun fark yaratan rolüne ve önemine dikkat çeken araştırmada Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, şirketteki dönüşüme yaptığı katkı ve çalışanlara yönelik başarılı çalışmaları ile Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında yer aldı.DataExpert iş birliğiyle 2016 yılından bu yana gerçekleştirilen ve 1.000’in üzerinde şirketle yapılan araştırma serisinin İnsan kaynakları (İK) ayağı olan Fortune Türkiye ‘En Etkin 50 CHRO’ araştırmasının sonuçları açıklandı. Türkiye’nin İK alanındaki en etkin isimleri, sektör uzmanları ve akademisyenlerden oluşan Araştırma Danışma Kurulu tarafından, detaylı kriterler çerçevesinde belirlendi. Şirketlerindeki, dönüşüme liderlik eden insan kaynakları yöneticilerinin fark yaratan rolüne ve önemine vurgu yapan araştırmada; Petrol Ofisi’nin CHRO’su Neslihan Yalçın da Türkiye’nin İK alanındaki en etkin 50 isminden biri oldu. Listeye giren başarılı İK yöneticileri, 1 Haziran’daki düzenlenecek CHRO Summit 2021’de ödüllerini alacak.

“Pandemi İK yöneticileri için zor bir sınav oldu”

Küresel salgın nedeniyle her şeyin yeniden tasarlanıp, şekillendiği bir dönemde İK yöneticilerinin çok büyük bir sınav verdiğini vurgulayan Petrol Ofisi CHRO’su Neslihan Yalçın, “Yaklaşık 25 yıldır insan kaynakları alanında çalışıyorum. Pandemi sürecindeki kadar iç iletişimin öne çıktığı bir başka süreç hatırlamıyorum. Pandemi, en yoğun çalıştığımız dönemlerden biri oldu. Bu süreçte çalışma hayatının çevrim içi ortama taşınmasıyla, iş yeri kavramında değişiklikler oldu, dijital dönüşüm başta olmak üzere esneklik, verimlilik, kalite, hız, çeviklik gibi konular daha fazla öne çıktı. Petrol Ofisi olarak, biz de bu zorlu süreçte veri odaklı iletişimimiz ve çalışanlarımıza yönelik proje ve uygulamalarımızla sektöre öncülük ettik. Çalışanlarımız için çalışma rehberleri hazırladık, challenge’lar yaptık, online eğitimler ile zihinlerini, vücutlarını, psikolojilerini zinde tutmaya çalıştık.

Bununla birlikte “Online Staj Programı” ve “Yönetici Gelişim Yolculuğu” gibi öncü İK uygulamalarımızı bu zorlu dönemde hayata geçirdik. Stevie ve Brandon Hall ödülleriyle taçlanan bu projeler, bizleri farklı ve yeni alanlarda da öncü çalışmalar yaratma konusunda daha da motive ediyor. Bugüne kadar attığımız adımlar ve hayata geçirdiğimiz proje ve uygulamalarımızla ilgili olarak, çalışanlarımızdan da çok olumlu dönüşler aldık. Onların, proje ve uygulamalarımızı sahiplenmeleri ve yüksek sorumluluk bilinci ile hareket etmeleri sayesinde zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. Dolayısıyla Türkiye’nin en etkin İK yöneticileri arasında yer almamda hem ekibimizin hem de tüm çalışanlarımızın çok büyük bir katkısı var. Hepsine bu vesileyle bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Tüm çalışanlarımızı ‘Gelişim Öncüsü’ olarak görüyoruz”

Petrol Ofisi olarak, her bir çalışanı ‘Gelişim Öncüsü’ olarak gördüklerini anlatan Neslihan Yalçın, yeni iletişim stratejileri ve çalışanlara yönelik İK projeleri ile ilgili de şunları söyledi: “Petrol Ofisi’nde oluşturduğumuz yeni İK İç İletişim Stratejimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerle, çalışanların hem deneyimini hem de memnuniyet oranını arttırdık. İç iletişimde daha neşeli, duygulu ve dijitale daha yakın bir dile evrildik. Bugün artık başarıyı birlikte kutlayan, ‘biz’ diyen, ‘aile’ diyen ve somut verilere dayanan bir iletişimi yürütüyoruz. Çalışanlarımızın hem iş ve hem de sosyal gelişimlerini önemsiyoruz. Onların çalışma hayatlarında hata yapma korkusu yaşamadan öğrenme özgürlüğü yaşayacakları, yeni fikirlerini sunacakları bir çalışma ortamını yaratmaya çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte ise odak noktamız; daha çok müşteri deneyimi teması, dijital dünyanın gereklilikleri, dijitalleşme ve inovasyon üzerine olacak.”

Neslihan Yalçın

Petrol Ofisi CMO su Türkseven, Türkiye nin En Etkin 50 CMO su listesinde yer aldı

Başa dön tuşu