News

Otomobilini sattı, başına gelmeyen kalmadı

Otomobilini sattı, başına gelmeyen kalmadı

Haberin Detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Otomobilini sattı, başına gelmeyen kalmadı

Sancaktepe’de, arabasını internet üzerinden satışa çıkaran Yüksel Koç isimli yurttaş, kendisini arayarak aracı satın almak isteyen kuşkulu tarafından dolandırıldı. Argümana nazaran, Kuşkulu şahıs, araç sahibi Koç’a birinci etapta 5 bin lira kaparo gönderdi. Geriye kalan 40 bin liralık kısmı ise çek olarak ödemek istedi. Arabayı teslim ederek çeki alan Yüksel Koç, bankaya gittiğinde ise çekin geçersiz olduğunu öğrenince hayatının şokunu yaşadı. Kuşkulu şahıs uydurma çek vererek satın aldığı araçla birlikte kayıplara karıştı. Dolandırıcıların kullandığı araca gelen trafik cezalarını ise birinci sahibi Koç ödemek zorunda kaldı.

“ARABANI YAKARIM, KAPORAYI GÖNDER”

Dolandırıcı olduğu sav edilen şahıs kısa mühlet sonra araç sahibi Yüksel Koç ile irtibata geçerek kaparo olarak gönderdiği 5 bin lirayı geri göndermesini aksi takdirde aracı ateşe vereceğini söyleyerek tehditlerde bulundu. Çaresiz kalan Koç, kaparo olarak aldığı parayı göndermek zorunda kaldı. Yüksel Koç’un tüm aramalarına karşın dönüş yapmayan kuşkulu şahıs kayıplara karıştı. Mağdur araç sahibi, dolandırıcıya ilişkin telefon numarasını aradığında ise karşı taraftan kendisini tanımadıkları yanıtını aldı.

“TRAFİK CEZALARINI DA ÖDÜYORUM”

Aracını dolandırıcılara kaptıran mağdur vatandaş Yüksel Koç, “Arabamı internet üzerinden satışa koydum. Bizi arayan şahısla buluşarak aracı sattık. Öncesinde 5 bin lira kaparo gönderdi. Geri kalan 40 bin lirayı ise çek olarak verdi ve aracı alarak gitti. Bankaya gittiğimde çekin uydurma olduğunu öğrendim. Karşı tarafla beni aradığı numara üzerinden bağlantıya geçtiğimde diğer biri olduğunu argüman eden biri çıktı. Kısa müddet sonra farklı bir numaradan beni arayarak birinci başta kapora olarak verdiği 5 bin lirayı geri vermezsem aracımı yakacağını söyledi. Biz de kaygımızdan geri ödedik. Daha sonra kendisine ulaşamadık. Araç hala benim üzerime kayıtlı. Gelen trafik cezalarını da ödemek zorunda kalıyorum. Çalışarak kazandığım aracım elimden kayıp gitti” diye konuştu.

“BANKA, ÇEKİN DÜZMECE OLDUĞUNU MAHKEME SÜRECİNDE FARK EDİYOR”

Mağdur avukatı Işık Nihal Tavlan, “Burada bir öbür farklı husus, mağdur müvekkilim bankaya birinci gittiğinde çekin karşılıksız olduğu söylenerek yaprak bedeli ödeniyor ve ‘karşılıksızdır’ kaşesi vuruluyor. Durum mahkemeye taşınınca banka çekin ‘karşılıksız’ değil düzmece olduğunu fark ediyor. Yüksel Bey’e dönen yaprak bedeli geri talep ediliyor. Ayrıyeten soruşturma kapsamında çekin üzerinde ismi yazılan şahıs savcılık tabirinde şahsına ilişkin bilgilerle 3. şahısların öteki bireyleri de geçmiş devirlerde dolandırdığını belirtti. Bu savına ait doğrulayıcı evraklarda sundu. 2 kişinin ismini verdi. Biz bu bireylerin bulunarak sözlerinin alınması için savcılığa talepte bulunduk. Savcılık şu ana kadar maalesef harekete geçmedi. Daha kıymetli olan nokta ise müvekkilimin aracı şimdi bulunmadı. Şu an bu araç birçok hatada kullanılıyor olabilir. Biz sürecin takipçisi olacağız” dedi.

Cumhuriyet

Referans

Otomobilini sattı, başına gelmeyen kalmadı
habert7.com

Başa dön tuşu