Game

Marvels Spider

Marvels Spider

Marvel’s Spider-Man Remastered FPS modu hazırlık aşamasında ve ilk videosu yayınlandı. Detaylar haberimizde sizi bekliyor.

Marvels Spider

Insomniac Games stüdyosunun geliştirdiği ve Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanmış olan Marvel’s Spider-Man Remastered FPS modu ile oyuncular farklı bir perspektiften deneyim sunmaya hazırlanıyor. Haberimizin içeriğinden mod ile ilgili videoya göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Marvel’s Midnight Suns Çıkış Tarihi Açıklandı

Marvel’s Spider-Man Remastered, PC için çıktı çıkalı birbirinden farklı modlar ile karşılaşır olduk. Zaten oyunun duyurulmasının ardından, mod üreticilerinin ne tür çalışmalar ile karşımıza çıkacağı merak konusu olmuştu. Hatta esprili paylaşımlar bile yapılmıştı.

Bu zamana kadar Uncle Ben’in mezar taşı, Kurbağa Kermit, Kingpin, Miles Morales, Mary Jane, veya Stan Lee olarak oynayabildiğiniz birbirinden farklı ve ilginç görünüm modları ile karşılaşmıştık.

Sizin de bildiğiniz gibi mod üreticilerinin çalışmaları hayal güçleri ile sınırlı ve “Acaba şöyle olsa nasıl olur?” şeklindeki sorularımıza bu vesile ile yanıt almış oluyoruz. Bir diğeri de bu haberimizdeki mod ile cevabını oldu: “Marvel’s Spider-Man Remastered’ı FPS olarak oynasak nasıl olurdu?”

jedijosh920 tarafından hazırlanmış olan mod, henüz indirmeye sunulmuş değil. Ama NexusMods sayfasını buradan takip edebilir ve indirmeye sunulduğunda kendiniz de deneyebilirsiniz. O zamana kadar Youtube videosu ile modun neye benzediğine bakabilirsiniz.

Videoda da görebileceğiniz üzere şehirde serbest gezinti yapılır iken kayıt alınmış ve herhangi bir çatışma sekansı içermiyor. Ne var ki bu haliyle bile baş dönmesine yol açabilecek modun, çatışma esnasında bir hayli zorluk yaşatacağını tahmin ediyoruz. Hele de ekranda birden fazla düşman var iken, bir kontrol sağlamanın mümkün olmaması gibi bir durum da söz konusu olabilir. Malumunuz sık sık takla atmak durumunda kaldığımız ve oyun da bu şekilde oynanmak için tasarlanmadığından dolayı düşmanları tutturmak bir hayli zor olacaktır. Ancak elbette serbest dolaşım sırasında tercih edilebilir bir kamera açısı olarak görünüyor.

Marvels Spider

Remastered versiyonu ile karşımıza çıkan Marvel’s Spider-Man PC sürümünde, oyunun hikayesine ve genel dinamiklerine göz atıyoruz.

Marvels Spider

Spider-Man PC inceleme: En sevilen süper kahramanların başında gelen Örümcek Adam, Playstation macerasından sonra nihayet PC sürümü ile karşımıza çıktı. İlk olarak 1962 yılında Amazing Fantasy serisinden boy gösteren ve o zamandan beri eğlence dünyasının ikonik karakterlerinden biri olmayı başaran Spidey, bu sefer ağlarını PC oyuncuları için atıyor.

Spider-Man karakterinin bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden birisi insanların kendisi ile çok çabuk empati yapabilmesi. Yani süper kahraman hayatı bir yana Örümcek Adam hikayelerinde karakterin her zaman karşılaştığı normal zorluklara da tanıklık etmişizdir. İşte Insomniac Games sırf aksiyon oyunu sunmaktan ziyade, yine aksiyonun bol olduğu fakat karakter hikayeleri, Peter Parker’ın yaşadığı zorluklar ve diğer detaylarla da süslediği bir tabakla karşımıza çıkmış. Zaten oyunun en sevilen noktalarından birisinin de bu sunumda yattığını söylemek mümkün.

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Oyun boyunca filmlere, çizgi romanlara ve Örümcek Adam ile ilgili birçok konuya o kadar güzel ve tadında değinilmiş ki, bu ufak tatlar yemeği çok daha leziz bir hale sokmuş. Oyun alanında bulduğunuz bir gazete kupürü, duvarda gördüğünüz bir grafiti, Peter Parker’ın yaptığı laf sokmalar derken o özlenen Örümcek Adam atmosferi ve sunumu en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. 

Tabi New York, daha doğrusu Manhattan Adası olmadan Örümcek Adam düşünülemez. Her ne kadar film serisinde farklı bölgelere gitse de bu maceradaki ana mekanımız belli. Insomniac havda süzülen karakterimiz için olabildiğince canlı bir dünya oluşturmayı başarmış. Gökyüzünde oradan oraya ağ atarken aşağıda gerçekten yaşayan bir dünya olduğunu hissediyorsunuz. Tabi sivil halk yapay zeka olarak yoksun, amaçları tamamen o şehir atmosferine destek olmak. Fakat yine de size tepkisiz kalmıyorlar tabi.

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Oyunun mini görev sisteminde yapılacak tonla şey var. Telsiz istasyonlarını senkronize ederek haritayı açıyor, daha önce bıraktığımız sırt çantalarını buluyor, basit suçları engelliyor, Kingpin’in çetelerini alaşağı ediyor, önemli bölgeleri fotoğraflıyor ve Harry’nin araştırmalarına yardımcı olmak gibi birçok mini görev peşinde koşuyoruz. Açıkçası tamamını yapmak için kastırmak belli bir süre sonra sıkıcı bir hale gelebilir. Fakat göreve doğru giderken, yolunuzun üzerinde olan ekstraları yaptığınızda hem deneyim puanı kazanıyor hem de bu görevleri yavaş yavaş eksiltmiş oluyorsunuz.

Marvel’s Spider-Man hikaye olarak neyse ki her şeyi başa sarmamış. Bu hikayenin zaten onlarca farklı versiyonunu artık ezberledik denebilir. Bu nedenle hikaye olarak Peter Parker’ın Örümcek Adam olmasından sekiz yıl sonrasına gidiyoruz. Hatta birçok karakteri zaten tanıdığımızı varsayıyor oyun. Shocker, Kingpin, Doc Oct ve DLC’lerde daha önemli bir rol oynayan Black Cat dahil hepsi hikayemizin öncesinde Peter’ın hayatında yer edinmiş.

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Yeri gelmişken evet, Marvel’s Spider-Man Remastered PC sürümünün içerisinde oyun için çıkan üç adet hikaye içeriğine de yer verilmiş. Bu hikayeler zaten oyunun belli bir noktasından sonra açılıyor ve ana hikayeye dahil oluyorlar. Tabi ana olayı bitirip sonradan da ekstralara kasabiliyorsunuz, bu tamamen oyuncunun tercihine bırakılmış.

Oyunun hikaye anlamında öne çıkan iki faktör var. Aksiyonu daha da yükselten bazı özel ara sahneler ve bu aksiyonu kesinlikle boğmayan dram öğeleri. Bu denge Spider-Man’de çok güzel bir şekilde korunmuş. Yani hikayeyi zaten kaba taslak biliyor olsanız da ne olacağını, daha da önemlisi nasıl sunulacağını merakla bekliyorsunuz. Bu durum oyunun sadece aksiyon değil, aslında çok güzel bir hikayeyi de bize sunduğunu gösteriyor. 

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Spider-Man çok fazla dinamiğe sahip olmasına karşın kontrol açısından kolay bir oyun. Ağ atma, ekipman seçimi, yakın dövüş dinamikleri hepsi de yağ gibi akan bir şekilde tasarlanmış. Yani tuşlar arasında kaybolmadığınız gibi yakın dövüşte de tüm komboları kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi oyunu klavye ile oynama planınız varsa şahsen bir kontrolcü kullanmanızı tavsiye ederim. Yeri gelmişken oyunun PC sürümü DualSense desteğine de sahip. Ayrıca PS5 sürümünde olduğu gibi Örümcek Adam ağ attığında sesin kontrolcüden gelmesi gibi ufak ama oyuna fazlasıyla renk katan özellikler de es geçilmemiş.

Tabi aksiyon olduğu kadar aynı şey gizlilik öğelerinde de geçerli. Bu iki işleyiş oyuna güzel yedirilmiş ve tercih oyunculara bırakılmış. Tabi hikaye gereği bazı anlarda oyun sizi mecbur kılabiliyor ama genelinde büyük bir serbestlik söz konusu. Gizlilik keyifli, yakın dövüş anlarına geçtiğinizde karakterin tüm yeteneklerini kullanıyorsunuz. Düşmanları yerde, havada pataklıyor, özel ekipmanlarınızı kullanıyor ve bitirici vuruşlar ile sinematik bir dövüş sistemi ile karşılaşıyorsunuz. 

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Dövüş sisteminden bahsetmişken kostümleri de unutmayalım. Oyunda kilidini de açabileceğiniz tonla kostüm bulunuyor Filmlerden çizgi romanlara kadar gördüğümüz çok farklı kostümler ile Manhattan sokaklarında ağ atabiliyorsunuz.

Ayrıca farklı kostümler ve bu kostümler ile birlikte gelen güçleri de hesaba katmak gerek. Örneğin Iron Spider kostümünü açtığınızda tıpkı Civil War çizgi romanında ya da Infinity War filminde olduğu gibi 4 tane metalik kola kavuşuyorsunuz. Her kostümün buna benzer farklı bir özelliği bulunuyor ve bu özellikleri dilediğiniz kostümde kullanmanıza da izin verilmiş. 

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Kostüm sayfasında ayrıca perk sistemine yer verilmiş. Kostümünüze üç farklı özellik atıyorsunuz. Burada genelde dayanıklılık, daha hızlı kombolar ya da düşmanın sizi daha geç fark etmesi gibi perkler yer alıyor. Biraz önce bahsettiğim gibi oyunda görev yaptıkça deneyim puanı kazanıyor ve bu puanları üç bölüme ayrılan yetenek ağacında kullanıyorsunuz. Kilidi açılan her yeni yetenek sizin şehirde dolaşmanızda, dövüşlerde ya da ağ özelliklerinizde daha etkili olmanızı sağlıyor. Kilidi açtıkça aslında dövüş sisteminin ne kadar farklılaştığını da fark etmeye başlıyorsunuz.

Oyunda hikaye gereği bazı noktalarda diğer karakterleri de kontrol ediyoruz. Açıkçası bu işleyişi konsol sürümünde de hiç sevmemiştim. Oyunun geneline göre çok yavan kalıyor ve sürekli aynı şeyler ile karşılaşmaktan sıkılmaya başlıyorsunuz. Normalde şehirde dolaşan ya da Spidey’in patakladığı yapay zeka, aksiyon anlarında çok sırımıyor. Fakat bu bölümler sanki yapay zekanın ne kadar kötü olduğunu göstermek için gözümüze sokulmuş gibi bir izlenim veriyor. Bunun dışında karşılaştığımız benzer bulmacalar ilk etapta ilginç gelse de oyunun sıradanlaşan noktalarından birisi haline geliyor. Ben bu kısımları bu güzel oyun için biraz gereksiz buldum diyebilirim.

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Gelelim oyunun grafiklerine. Oyunda ufak tefek buglar bulunuyor. Birkaç kez yeniden başlatmamız gerektiren hatayla da karşılaştım ama geneline baktığınızda bu oyun çok güzel gözüküyor. Aksiyon yapısı, karakter tasarımları ve hepsinden önemlisi şehir atmosferi oldukça başarılı. Oyunun dünyasının ve grafiklerinin ne kadar özenli hazırlandığını saptığınız her sokakta hissediyorsunuz.

Spider-Man PS4 sürümünde bile çok güzel gözüküyordu. PS5 sürümü ile bu iş bir adım daha ileri götürüldü ve PC sürümü ile birlikte konsol kısıtlamaları da ortadan kalktı diyebiliriz. Geniş ekran desteği ve çok daha önemlisi sınırı kalkan FPS durumu oyunu çok daha akıcı oynamanıza olanak sağlıyor. RTX desteği ile birlikte oyunun atmosferine de büyük katkı sağlanmış. Gökdelenler arasında süzülürken gözünüzü alan ışıklar ya da cam, objeler üzerine düşen yansımalar başarılı atmosferi bir tık daha ileri götürmüş. 

Marvel's Spider-Man PC inceleme

Oyunun grafik ayarlarında birçok değer ile oynamak mümkün. DLSS ve FSR ayarı ile birlikte performans artışı gözle görülür şekilde işliyor. PC sürümünde gölgeler ve ışıklandırma üzerine ayrıca detaylı bir şekilde durulmuş. Unutmayın bu direkt port olan bir oyun değil, aksine PC teknolojilerini tam anlamıyla kullanan bir yapım. Ayrıca sisteminiz çok güçlü değilse de üzülmeyin. Çünkü en düşük grafik ayarlarında bile Spider-Man oldukça güzel gözüküyor. Akıcı oynanışı ve o şehir atmosferini korumayı başarıyor. Yani RTX ya da grafik takıntınız yoksa ortalama bir PC’de bile bu macerada Spider-Man’e rahatlıkla eşlik edebilirsiniz.

Sonuç olarak Spider-Man PC sürümü zaten başarılı olan bir oyunun zincirlerini kırmış diyebiliriz. 2018 yılında çıkan oyun aradan geçen bu kadar zamana rağmen hala taş gibi duruyor ve güzel dokunuşlar ile güncelliğini korumaya devam ediyor. Eğer süper kahraman temalı oyunları seviyorsanız kesinlikle deneyim emeniz gereken bir maceranın sizi beklediğini söyleyebilirim. Unutmadan Spider-Man: Miles Morales oyunu da bu sene içerisinde PC sürümü ile karşımıza çıkacak.

Marvel’s Spider-Man Remastered FPS Modu, Farklı Deneyim Sunuyor

Başa dön tuşu