Magazin

Kuzey Kıbrıs: İşte 2022de Kuzey Kıbrısta Yapılması Gereken 15 Şey

Kuzey Kıbrıs: İşte 2022de Kuzey Kıbrısta Yapılması Gereken 15 Şey

Kuzey Kıbrıs: İşte 2022de Kuzey Kıbrısta Yapılması Gereken 15 Şey

propertync.com’da yeni misiniz?

Kıbrıs Adası, tarih boyunca Akdeniz’in İncisi olarak anılmış, muhteşem iklimi, doğası ve imkanlarıyla hem tatilcilerin hem de yerlilerinin mutluluğu için inanılmaz bir yerdir. Bu adaya kısa süreli tatil için geldikten sonra hayatlarını burada geçirmeye karar vermiş yüzlerce aile bulabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a gelip de yapacak bir şey bulamayan kimse yoktur ama yapılacak şeyler arasından seçim yapmakta zorlanan çoktur. Size hazırladığımız bu rehberde, Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak şeyleri ve Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek en güzel yerleri bir araya getirdik. 

Yukarı

©2019 PROPERTYNC.COM – TÜM HAKLARI SAKLIDIR

Okudum ve kabul ediyorum: Propertync’nin

Okudum ve kabul ediyorum: Kural ve Koşullar Propertync’nin

Kıbrıs’ın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Akdeniz lezzetleri ve Rum esintileri ile harmanlanan Kıbrıs yemek kültüründe en bilinen lezzetlerden biri hellim peyniridir.

Kıbrıs’ın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Kıbrıs mutfağı, genel olarak klasik Türk mutfağına yakın olarak kabul edilir. Akdeniz lezzetleri ve Rum esintileri ile harmanlanan Kıbrıs yemek kültüründe en bilinen lezzetlerden biri hellim peyniridir.

Pzt, 18 Nis

Kıbrıs mutfağı, genel olarak klasik Türk mutfağına yakın olarak kabul edilir. Akdeniz lezzetleri ve Rum esintileri ile harmanlanan Kıbrıs yemek kültüründe en bilinen lezzetlerden biri hellim peyniridir. Türkiye’de de sıklıkla tüketilen hellim peynirini, Kıbrıs’ta farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra ülke genelinde popüler olan yemekler arasında şeftali kebabı, Kıbrıs köftesi ve mantıya benzeyen bir yemek olan piruhi yer alır.

Bu gibi birbirinden lezzetli yemekleri Kıbrıs’ta birçok restoranda deneyimlemeniz mümkündür. Bunun dışında Kıbrıs halkı tarafından hazırlanan zeytin, sebze ve şaraplarda son derece meşhurdur. Yerel halk tarafından yapılan ve sevgiyle harmanlanan bu yemekleri Kıbrıs’ın pek çok bölgesinde tadabilirsiniz. Kıbrıs’ta yemekleri ile ünlü olan bazı restoranlar ise Bibliotheque, Sedirhan Restaurant, Gomşu Kebap, Old Mosaic, Petek Pastanesi ve Ambiance Restaurant olarak sıralanabilir.

Petek Pastanesi

Kıbrıs gezisi sırasında küçük bir mola verebilir ve Petek Pastanesi’ne uğrayabilirsiniz. Kıbrıs’ta kahvaltı yapmak, tatlı ve dondurma yemek için doğru bir adres olan Petek Pastanesi, Gazimağusa’da yer alır. Kahvaltı için gittiğinizde burada Kıbrıs’ın meşhur hellim peynirini deneyimleyebilirsiniz. Bunun dışında pastanenin, Türk kahvesi, lokumları, yaş pastaları ve dondurmaları da son derece meşhurdur. Pazar kahvaltılarını, Petek Pastanesi’nde yapabilir ayrıca burada birbirinden çeşitli dondurmaların tadına bakabilirsiniz.

Girne’de bulunan Ambiance Restoran, deniz kenarında romantik bir akşam yemeği için son derece ideal bir mekândır. Ambiance Restoran’da Kıbrıs’ın yöresel yemeklerinden olan şeftali kebabını deneyebilir ve diğer farklı yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Genel olarak kebap, meze, ara sıcak açısından zengin bir menüsü bulunan Ambiance Restoran’da hem lezzetli bir yemek deneyimi yaşayabilir hem de manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kıbrısın Meşhur Yemekleri ve Restoranları

Lefkoşa merkezde bulunan Sedirhan Restoran, Akdeniz, Ortadoğu ve Türk mutfağına özgü yemekleriyle son derece meşhurdur. Restoranda et ve balık ızgara ürünlerinin yanı sıra vejetaryen yemek alternatifleri de bulunur. Geniş oturma alanları, hızlı ve kaliteli servis anlayışı ile Sedirhan restoranı akşam yemeği için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Lefkoşa’da bulunan bir diğer meşhur restoran ise Gomşu Kebap’tır. Ulaşımı son derece kolay olan restoran Lefkoşa şehir merkezinde yer alır. İsminden de anlaşılacağı üzere restoranın menüsünde kebap, mangal ve ızgara çeşitleri ön plana çıkar. Öğlen ve akşam yemeklerinde, et yemeklerinin ağırlıklı olduğu bu restoranı tercih edebilir ve ailenizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Lefkoşa merkezinde hizmet veren Old Mosaic, butik restoranlardan hoşlanan kişiler için son derece idealdir. Bu restoranın ulaşımı hem özel araç ile hem de taksi ya da minibüsle kolaylıkla sağlanabilir. Ayrıca mekânın, özel otoparkı da mevcuttur. Akdeniz ve Türk mutfağı ağırlıklı lezzetlere yer verilen restoranda öğle ve akşam yemeği yiyebilirsiniz. Üstelik restoranın tasarımı ve samimi atmosferi de yemek deneyiminizi daha keyifli bir hale getirmek açısından idealdir. Old Mosaic restoranın yemek menüsü genellikle deniz mahsulleri ağırlıklıdır. Aynı zamanda restoranda alkol servisi de bulunmaktadır. Kıbrıs’ta bulunduğunuz süre boyunca rezervasyon yaptırarak Old Mosaic’i tercih edebilirsiniz.

Lefkoşa’da yer alan Bibliotheque restoranın Türk mutfağı başta olmak üzere Avrupa, Akdeniz gibi uluslararası alandaki lezzetlere hakim şefleri bulunur. Birbirinden lezzetli et yemeklerinin bulunduğu restoranın menüsünde vejetaryen ve vegan yemek alternatifleri de yer alır. Kıbrıs tatilinizde kahvaltı, brunch, öğle yemeği ya da akşam yemeklerinde bu nezih restoranı tercih edebilirsiniz. Üstelik bazı hafta sonları restoranda canlı müzik etkinlikleri de gerçekleştirilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs gezi rehberini okumadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tatilini planlama! Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında genel bilgiler, merak edilenler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gezilecek yerler, nerede ne yenir gibi bilgiler için hemen tıkla!

Kuzey Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs; muhteşem plajları, cezbedici iklimi ve hareketli gece hayatıyla ülkemizin yanı başında harika bir tatil rotası olma özelliği taşır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, hem kısa süreli hafta sonu kaçamakları hem de uzun yaz tatilleri için ideal bir destinasyondur. İşte, bu ada ülkesi hakkında merak ettiğiniz her şeye cevap olacak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ülke rehberi…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Lefkoşa’dır.

Kuzey Kıbrıs’ta resmi dil olarak Türkçe kabul edilmiştir. Ancak ülkede konuşulan dil, halk arasında Kıbrıs Türkçesi olarak adlandırılır. Kıbrıs Türkçesi ile Türkiye Türkçesi arasında yalnızca bazı istisnai sözcükler bağlamında farklılıklar bulunur. Ayrıca ülkede İngilizce de oldukça yaygın şekilde konuşulan diller arasındadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Akdeniz’de yer alan Kıbrıs adasının kuzey bölgesinde konumlanır. Ada, Türkiye’nin 70 km güneyinde, Suriye’nin ise 100 km batısında bulunur. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olma özelliği taşıyan Kıbrıs’ın güneyinde Mısır, güneydoğusunda ise Lübnan ve İsrail yer alır. Kıbrıs adası, Yunanistan’a 950 km uzaklıktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin nüfusu 2017 verilerine göre 326 bin kişiden oluşmaktadır.

KKTC, GMT+2 saat diliminde yer alır. Türkiye’nin GMT+3 saat dilimine geçmesi ile birlikte iki ülke arasında 1 saatlik zaman farkı oluşmuştur. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den 1 saat geridedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi para birimi Türk Lirası’dır. Ancak ülkede İngiliz Sterlini de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, coğrafi konumu itibarıyla Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Bu sebeple ada ülkesinde Akdeniz tipi bitki örtüsü görülür. Çam, meşe, servi, ardıç gibi ağaçların yanı sıra zeytin ağaçları ve turunçgiller de ülkede oldukça yaygındır.

Ülkenin geçim kaynakları arasında turizm ve eğitim en üst sıralarda yer alır. Ayrıca tarım ve ticaret de Kuzey Kıbrıs ekonomisinde önemli bir yer tutar.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, tıpkı ülkemizin güneyindeki tatil yöreleri gibi Akdeniz iklimine sahiptir. Doğal olarak ülkede sıcaklıklar yıl boyu belirli bir seviyenin üzerinde seyreder. Kurak olarak değerlendirilebilecek bir iklime sahip olan ülkede en sıcak dönem temmuz ve ağustos aylarıdır. Bu aylarda 40 dereceye varan sıcaklıklar görülebilir. Kuzey Kıbrıs, kış aylarında ise daha ılıman hava koşullarına sahne olur. Ülkenin yıllık ortalama sıcaklığı 19 derecedir.

Kıbrıs'a ne zaman gidilir

Gerçekten sıcak havalardan hoşlanıyor ve tam anlamıyla bir yaz tatili yapmak istiyorsanız Kuzey Kıbrıs seyahatinizi yaz aylarında planlayabilirsiniz. Ancak bunaltıcı sıcaklardan uzak durmayı hedefliyorsanız mayıs, haziran veya eylül, ekim gibi dönemleri tercih edebilirsiniz. KKTC’de deniz suyu sıcaklığı sonbahar aylarının ortalarına kadar oldukça yüksek seviyelerde seyreder.

KKTC, özellikle yaz aylarında birçok festivale ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Haziran ve temmuz aylarında Güzelyurt şehrinde Güzelyurt Portakal Festivali düzenlenir. Bu eğlenceli etkinliğe Türkiye’den de birçok sanatçı katılır. Gazimağusa kenti de temmuz ayında festivallere sahne olan şehirler arasındadır. Uluslararası birçok şarkıcı ve müzisyenin de katıldığı Gazimağusa Festivali, ülkede düzenlenen popüler etkinliklerden bir tanesidir. Ada ülkesinin büyük şehirlerinden biri olan Girne ise ekim aylarında Uluslararası Girne Zeytin Festivali’ne ev sahipliği yapar. Kuzey Kıbrıs gezinizde ülkede düzenlenen festivallere katılmayı planlıyorsanız, seyahat takviminizi bu etkinliklere göre ayarlayabilirsiniz.

KKTC’ye Türkiye’nin çok sayıda şehrinden direkt uçuşlar düzenlenir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Gaziantep ve Hatay gibi birçok şehirden Kuzey Kıbrıs’ın tek havalimanı olan Ercan Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den uçuş süreleri, uçağın kalkış yaptığı şehre göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama olarak 1,5 – 2 saat arasında seyreder.

Lezzet Adası Kıbrıs (2)

Başa dön tuşu