TEKNOLOJİ

Bakandan su krizine ilişkin dikkat çeken öneri: İki kişi duş alın

Loading the player...

Bakandan su krizine ilişkin dikkat çeken öneri: “İki kişi duş alın”

Avrupa’nın boğuştuğu enerji krizi nedeniyle İsviçre Enerji Bakanı, krizi kontrol altında atlatmak için önerilerde bulundu. O önerilerden bazıları ise oldukça dikkat çekti…

Avrupa’da su ve enerji tüketimine dair kriz gündemdeyken, ülkelerden çeşitli önlem fikirleri de ortaya atılıyor. Tasarruf için önerilerde bulunan İsviçre Enerji Bakanı Simonetta Sommaruga, “İki kişi duş alın” tavsiyesiyle şaşırttı.

Bakan Sommaruga, enerji krizinin kış koşullarını olumsuz etkilememesi ve kışı daha kolay atlatmak için sunduğu önerilerle dikkat çekti.

Vatandaşlara ısınmak için kullandıkları aletlerin derecelerini düşürmelerini, gereksiz yere açık bırakın ışıkları kapatmalarını, elektrikle çalışan aletleri kullanılmadığı zamanlarda prizlerden çekmelerini önerdi. Ayrıca duşlara iki kişi girilebileceğini de söyleyen Sommaruga, “Pek çok kişi bundan keyif de aldı” şeklinde konuştu.

İsviçreli Bakandan enerji krizine bir garip çözüm: Birlikte duş alın

Rusya’nın Avrupa’ya kapattığı gaz vanaları ve yaşanan enerji krizi nedeniyle pek çok Avrupa ülkesi tasarruf planlarını devreye soktu. Vatandaşlara da çağrıda bulunan hükümetler ilginç tavsiyeler verirken, bunların en dikkat çekeni ise İsviçre’den geldi. İsviçre Enerji Bakanı Simonetta Sommaruga tasarruf için vatandaşlara ‘Birlikte duş alın’ çağrısında bulundu.

İsviçreli Bakandan enerji krizine bir garip çözüm: Birlikte duş alın

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş, Avrupa kıtasında kendisini enerji alanında da hissettirdi. Rus doğalgazına bağlı olan birçok Avrupa ülkesi, enerji krizi ile yüzleşti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, “Gaz, petrol, kömür, kalorifer yakıtı sağlamayacağız. Hiçbir şey sağlamayacağız. Batı donmuş olacak.” sözleri, Avrupa’da enerjiye yönelik endişeleri artırdı.

İsviçre’de, yaşanan gelişmelerin ardından enerji tasarrufu noktasında ortaya atılan öneriler dikkat çekti.

İsviçre medyasında çıkan haberlere göre; ülkenin Federal Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga, bireyleri ve işletmeleri, kaynakları tasarruflu kullanmaya davet etti.

Bakan Sommaruga, vatandaşlara birlikte duş almalarını tavsiye etti. Ayrıca elektronik cihazların ve ışıkların gereksiz yere kullanılmamasını, buzdolabı için ise çok düşük sıcaklıklardan kaçınılmasını önerdi.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Başkanı Winfried Kretschmann da geçtiğimiz günlerde, duş almak yerine bez ile silinmenin daha tasarruflu bir yöntem olacağını söylemişti.

İsviçreli bakandan enerji krizine karşı tasarruf önerisi: Birlikte duş alın

Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatını durdurması üzerine kıtada enerji krizi yaşanıyor. Avrupalı siyasiler, krize ve yaklaşan kışa yönelik birçok fikir ortaya atmaya başladı. İsviçre Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga, enerji krizine çözüm amacıyla vatandaşlara birlikte duş almaları önerisinde bulundu. Bakanın ‘duş’ teklifi ülkede gündem oldu.

İsviçreli bakandan enerji krizine karşı tasarruf önerisi: Birlikte duş alın

Rusya’nın Avrupa’ya gaz sevkiyatını durdurması üzerine kıtada enerji krizi yaşanıyor. Avrupalı siyasiler, krize ve yaklaşan kışa yönelik birçok fikir ortaya atmaya başladı. İsviçre Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga, enerji krizine çözüm amacıyla vatandaşlara birlikte duş almaları önerisinde bulundu. Bakanın ‘duş’ teklifi ülkede gündem oldu.

Şubat ayında Ukrayna’yı işgal eden Rusya, Avrupa ülkeleri tarafından büyük tepki gördü. Birçok Avrupa ülkesi Rusya’ya yaptırım uyguladı. Rus lider Putin ise bu yaptırımlara karşı gaz restini çekti. Putin önce teknik bakım gerekçesiyle Avrupa’ya doğal gaz akışını sık sık durdurdu. Son olarak ise akışın süresiz durdurulduğu açıklandı.

Bu durum Avrupa’nın, enerji tedariki konusunda kış mevsiminde yaşayabileceği sıkıntılarla ilgili telaşını arttırdı. Herkesin fikir birliği olduğu bir nokta varsa, o da bu kışın çok sert geçeceği… Birçok ülke şimdiden tedbirlerini almaya başladı. Mesela daha dün Fransa’nın simge yapısı Eyfel Kulesi’nin ışıkları, enerji krizine dikkat çekmek için bir saat erken söndürüldü.

Son olarak İsviçre Federal Çevre, Ulaştırma, Enerji ve İletişim Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga vatandaşlara birlikte duş almalarını tavsiye etti. İsviçre medyası Blick’te çıkan habere göre Bakan Sommaruga, yaklaşan enerji kıtlığıyla daha iyi mücadele edebilmek için bireyleri ve işletmeleri, kaynakları tasarruflu kullanmaya davet etti. Sommaruga, vatandaşlara verdiği tavsiyelerde, elektronik cihazların ve ışıkların gereksiz yere kullanılmamasını, buzdolabı için ise çok düşük sıcaklıklardan kaçınılmasını önerdi.

Şaşkınlık yaratan söz konusu açıklama, sosyal medyada da gündem oldu. Bakan Sommaruga’nın sözlerine ilişkin vatandaşlar, para biriktirmek için iki kişilik duşun gereksiz olduğunu savundu.

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Başkanı Winfried Kretschmann, geçtiğimiz günlerde enerji tasarrufu için verdiği son tavsiyeyle şaşırtmıştı. Almanya’nın karşı karşıya olduğu enerji krizi hakkında Südwest Presse gazetesine açıklama yapan Kretschmann “Enerji kriziyle sınandığımız bu günlerde insanlar ‘sürekli duş almak yerine’ bir bez kullanarak çok tasarruf edebilirler.” demişti.

ZATEN TAHARET YOK PİSLİK GİBİLER

Bence hiç yıkanmasınlar zira ortaçağda atalarıda öyle yapıyordu zorluk cekmezler

Avrupalı bakandan güç krizine şaşırtan tahlil: Birlikte duş alın

Avrupalı bakandan güç krizine şaşırtan tahlil: Birlikte duş alın

Avrupa’da yaşanan güç krizinin tahliline yönelik farklı fikirler gelmeye devam ediyor. Son olarak İsviçre Federal Etraf, Ulaştırma, Güç ve İrtibat Dairesi Bakanı Simonetta Sommaruga, vatandaşlara birlikte duş almalarını tavsiye etti.

İsviçre medyası Blick’te çıkan habere göre, Bakan Sommaruga, yaklaşan güç kıtlığıyla daha güzel uğraş edebilmek için bireyleri ve işletmeleri, kaynakları tasarruflu kullanmaya davet etti.

Sommaruga, vatandaşlara verdiği tavsiyelerde, elektronik aygıtların ve ışıkların gereksiz yere kullanılmamasını, buzdolabı için ise çok düşük sıcaklıklardan kaçınılmasını önerdi.

“BİRLİKTE DUŞ ALMALIYIZ”

Ülkede gündem olan açıklamalarda ise en çok ‘duş’ kısmı dikkat çekti. Sommaruga, güç krizine karşı “Birlikte duş almalıyız” sözlerini kullandı.

“Tages-Anzeiger” ile yaptığı röportajda konuşan Güç Bakanı konuşmasına şunları da ekledi:

“Belli bir yaştan itibaren iki kişilik duşların artık herkesi şad etmediğini biliyorum.”

Öte yandan birçok kişi, Bakan Sommaruga’nın bu teklifini tiye aldı. Şaşkınlık yaratan kelam konusu açıklama, toplumsal medyada da gündem oldu. Bakan Sommaruga’nın kelamlarına ait vatandaşlar, para biriktirmek için iki kişilik duşun gereksiz olduğunu savundu.

“DUŞ ALMAYIN, BEZLE SİLİNİN”

Almanya’nın Baden-Württemberg eyaleti Lideri Winfried Kretschmann, geçen günlerde güç tasarrufu için verdiği son tavsiyeyle şaşırtmıştı.

Almanya’nın karşı karşıya olduğu güç krizi hakkında Südwest Presse gazetesine açıklama yapan Kretschmann “Enerji kriziyle sınandığımız bu günlerde beşerler ‘sürekli duş almak yerine’ bir bez kullanarak çok tasarruf edebilirler” demişti.

Keywords

isviçre , almanya

Bakandan su krizine ilişkin dikkat çeken öneri: İki kişi duş alın

Başa dön tuşu