TEKNOLOJİ

İOS 16 ÇIKTI, İPHONE LAR YENİLENDİ!

iOS 16

iOS 16

Kilit Ekranı’nızı kişiselleştirmenin yepyeni yollarıyla iPhone’unuzu size özel hale getirin. Favori fotoğraflarınızı kullanın, font stillerini özelleştirin ve araç takımları ekleyerek istediğiniz bilgiye bir bakışta ulaşın.

Filmi izleyin

Kilit Ekranı’nızı kişiselleştirin ve favori fotoğraflarınızı öne çıkarın. Çok katmanlı yeni bir efekt, fotoğrafınızın süjesini öne çıkarıyor. Ayrıca Kilit Ekranı’nızın renk filtresini, renk tonlarını ve font stilini otomatik olarak değiştirecek stiller uygulayabiliyorsunuz. Dilerseniz gün boyunca Kilit Ekranı’nızda karışık sırayla otomatik olarak gösterilecek bir dizi fotoğraf da seçebiliyorsunuz.

Kilit Ekranı’ndaki araç takımları sayesinde hava durumu, takvim etkinlikleri, tarih, saat dilimleri, alarmlar, pil seviyesi ve Aktivite halkalarınızın ilerleme durumuyla ilgili verilere ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca favori uygulamalarınızdaki başka birçok bilgiye de hızlı bir şekilde göz atabiliyorsunuz.

Şimdi hepsi benzersiz arka plan ve stillere sahip birçok farklı Kilit Ekranı oluşturabiliyor ve bu ekranlar arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. İlham almak için, tematik koleksiyonlar ve önerilen fotoğrafların yer aldığı duvar kağıtları galerisine göz atabiliyorsunuz.

Kilit Ekranı’ndaki bildirimleri yığın görünümü, genişletilmiş liste görünümü veya gizli görünümde görüntüleyebiliyorsunuz. Üstelik bildirimler ekranın en altında gösterildiği için size engel olmuyor.

Canlı Etkinlikler, devam eden bir etkinliği doğrudan Kilit Ekranı’nızdan takip etmenizi kolaylaştırıyor. Bu sayede aygıtınızın kilidini açmadan, yemek siparişinizin durumu hakkında bilgi alabiliyor veya Şu An Çalınan ile ilgili denetimleri kullanabiliyorsunuz.*

iOS 16 yayınlandı; iPhonelar yenilendi

Apple Pazartesi günü, kullanıcıların iPhone kilit ekranlarını kişiselleştirmelerine ve iMessage aracılığıyla arkadaşlarına nasıl mesaj göndereceklerini

iOS 16 yayınlandı; iPhonelar yenilendi

Apple Pazartesi günü, kullanıcıların iPhone kilit ekranlarını kişiselleştirmelerine ve iMessage aracılığıyla arkadaşlarına nasıl mesaj göndereceklerini değiştirmelerine olanak tanıyan yeni özelliklere sahip yeni nesil mobil yazılımı iOS 16’yı piyasaya sürdü.

En çok beklenen değişiklikler arasında, yakın zamanda gönderilen iMessage’ları düzenleme ve göndermeyi geri alma veya kullanıcılar daha sonra tekrar ziyaret etmek isterse mesajları okunmadı olarak işaretleme yeteneği yer alıyor. Alıcılar, orijinal mesajın düzenlendiği veya silindiği konusunda bir uyarı alacak ve bu yalnızca her iki taraf da iOS 16 çalıştırıyorsa çalışır. Apple daha önce bunun kullanıcılar arasında en çok istenen özelliklerden biri olduğunu söylemişti.

Ancak belki de en büyük değişiklik etkileşimli kilit ekranıdır. Artık özel yazı tipleri, yeni fotoğraf efektleri, kişiselleştirilmiş duvar kağıtları ve bir bakışta bilgi ekleyen widget’lar içeriyor. Widget’lar arasında takvim etkinlikleri, pil ömrü, alarmlar, Apple Watch Aktivite halkaları ve hava durumunun yanı sıra bir Uber yolculuğunun ilerlemesi, bir spor maçındaki güncellemeler veya yemek teslimatları gibi “canlı” etkinlikleri izleme yeteneği bulunur. (Android, geçen yıl etkileşimli bir kilit ekranı tanıttı).

Gün boyunca değiştirilebilen farklı arka planlara sahip birden fazla kilit ekranı oluşturma seçenekleri de vardır. Kullanıcılar, bir kullanıcının fotoğraf kitaplığından önerilen resimlerle duvar kağıtlarına göz atabilir ve bildirimler artık ekranın alt kısmında görünecek ve böylece engel olmayacaklar.

ios-16-yayinlandi-iste-yeni-ozellikler-1

Güncellenen yazılım, 2017’de piyasaya sürülen iPhone 8’e kadar uzanan herhangi bir iPhone modeliyle çalışır. Apple daha önce Haziran ayında yıllık geliştirici konferansında özellikleri tanıtmıştı.

Geçen hafta, Apple diğer cihazların yanı sıra yeni iPhone 14 serisini tanıttı. Göreceli olarak kademeli bir yükseltme için eski iPhone’larını takas etmeye ikna olmayan müşteriler için – özellikle yaklaşan bir durgunluk korkuları arasında – iOS 16’yı indirmek akıllı telefonlarına yeni bir soluk getirebilir.

Yeni güncellemelerle, kullanıcılar ayrıca tarayıcı Sekmelerini gruplarla paylaşabilecek ve Focus uygulaması için tercih edilen uygulamaları ve belirli kişilerden gelen mesajları susturmamak gibi daha fazla filtre bulabilecek. Apple ayrıca ilk kez bir Apple Watch olmadan hareket izleme için Fitness uygulamasını kullanma seçeneği de sunuyor .

Ve hepsinin en eğlenceli özelliği, konuyu bir görüntüden veya arka planından kesip iMessage gibi başka bir yere bırakma yeteneği olabilir.

Yeni yazılımı indirmek için Ayarlar’daki Yazılım Güncelleme bölümünü ziyaret edin. Ancak, yeni nesil mobil yazılım güncellemelerinin ilk sürümü genellikle hatalar içerebilir; kullanıcılar indirmeden önce önemli fotoğrafları veya dosyaları yedeklemek isteyebilir veya muhtemelen önümüzdeki haftalarda ikinci sürüm çıkana kadar bekleyebilir.

iOS 16 Özellikleri ve Güncelleme Alacak iPhone Modelleri

Apple’ın yeni iPhone işletim sürümü versiyonu iOS 16, geliyor! İşte iOS 16 alacak iPhone modelleri…

iOS 16 Özellikleri ve Güncelleme Alacak iPhone Modelleri

iPhone kullanıcılarının sabırsızlıkla beklediği yeni iOS 16 işletim sistemi, bugün tüm kullanıcılar için yayınlandı. iOS 16 işletim sistemi, Türkiye’de saat 20.00’den itibaren indirilebilir hale geldi. Yeni işletim sistemi, iPhone kullanıcılarının deneyimini iyileştiren pek çok yeniliğe yer veriyor.

Peki, iOS 16 işletim sistemi hangi iPhone modelleri için indirilebilir? iOS 15’te takılı kalmak zorunda kalacak modeller hangileri? iOS 16 güncellemesi nasıl yüklenir? Yeni işletim sistemi ile gelen yenilikler neler? Gelin, bu soruların cevaplarına bakalım. 

iPhone ekranlarında artık iOS 16 ile birlikte kilit ekranı tamamen değişiyor. İlk olarak duvar kağıdınızda derinlik modu olacak. Eğer duvar kağıdınızda bir yüz veya kişi varsa, saat gibi yazıların önünde kalacak.

Kilit ekranlarına artık widget ekleyebileceksiniz. Bu widget’lar arasında takvim uygulaması, hava durumu ve yapılacaklar listesi gibi kısa yollar bulunuyor. Bunun yanı sıra sadece tek bir kilit ekranı şeması değil, birden fazla kilit ekranı yapıp arasında değişim yapabiliyorsunuz. Hatta duvar kağıdı seçmenize yarayan bir yapay zekâ sistemi bile bulunuyor.

Artık kilit ekranında o duvar kağıdınızı kapatacak kadar fazla olan bildirimler tarihe karışıyor. Bildirimler ekranın aşağısında toplu olarak gözükecek. Son olarak, artık kilit ekranında Canlı Aktiviteler kısmı bulunacak. Bu özellik sayesinde kilit ekranından canlı maçları takip edebilecek, müzik menünüzü büyütebilecek veya ilerlemelerinizi takip edebileceksiniz.

Apple’ın Mesajlar uygulaması, iOS 16 ile birlikte büyük değişiklik yaşayacak uygulamalardan birisi olacak. Mesajlar uygulaması, özellikle dikte konusunda yepyeni özelliklere ev sahipliği yapacak. 

Mesajlar uygulamasında artık gönderilmiş mesajları düzenleyebileceksiniz. SharePlay isimli yeni özellik sayesinde arkadaşlarınızla beraber uzaktan dizi izleyebilecek, müzik dinleyebilecek ve daha birçok şey yapabileceksiniz.

Artık Mesajlar uygulamasında kullanılan Dikte özelliği, cümlelerinize otomatik olarak noktalama işaretleri ekleyecek. Dikte yapmaya başladığınız zaman artık klavye açık kalıyor ve istediğiniz zaman yazmaya geri dönebiliyorsunuz. Bu dikte özelliğini Apple’ın Neural Engine’i destekliyor ve dokunarak yazma ile dikte arasında geçişi kolaylaştırıyor.

Apple Wallet artık dijital otel anahtarlarını başkalarıyla paylaşabilmenizi sağlıyor ve buna Android kullanıcıları da dahil. Apple Wallet’ın temassız ödeme özelliği, ürünlerini iPhone’dan ödeme kabul etmek isteyen satıcılar için etkin hale getiriliyor.

Apple’ın Harita uygulaması yeniden tasarlandı. Yeniden tasarlanan Harita uygulaması ile birlikte Fransa, İsviçlre ve Yeni Zelanda gibi ülkelerin içerisinde yer aldığı 11 ülkenin detaylı şehir planı uygulamaya eklendi.

Yeni ‘Birden Fazla Durak’ rota sistemiyle belirlediğiniz rota üzerinde 15’e kadar durak ayarlayabiliyorsunuz ve bu rotalarınız ‘Yakın Zamanda Çizilen Rotalar’ sekmesine gidiyor ve istediğiniz zaman bu rotaları tekrardan kullanabiliyorsunuz. Bu çok duraklı rotalarınızı Mac’iniz üzerinden düzenleyip iPhone’unuza gönderebiliyorsunuz ve Siri’yi kullanarak Apple CarPlay’deyken rotanıza yeni duraklar ekleyebiliyorsunuz.

Apple’ın son iPhone işletim sistemi iOS 16 ile birlikte Apple News’e yeni bir sekme geliyor. Bu sekmenin adı My Sports. Bu bölümde seçtiğiniz sporların, liglerin veya takımların haberlerini, fikstürlerini ve detaylarını takip edebileceksiniz. Ek olarak bahsettiğimiz gibi bu bölümü canlı aktivite olarak kilit ekranınıza ekleyebiliyorsunuz.

Aile Paylaşımına gelen değişiklikler ile birlikte çocuklarınız için oluşturduğunuz hesapları çok daha kolay bir şekilde idare edebileceksiniz. Yaşa göre kısıtlamalar yapabileceğiniz yeni Aile Paylaşımı uygulamasında ebeveyn denetiminin kurulumunu daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz.

Yeni bir iPhone cihazını açıp yanına kendi iPhone’unuzu koyduğunuzda sizlere çocuğunuz için yeni bir cihaz kurabileceğiniz bir ‘Hızlı başlangıç’ ekranı çıkacak. Artık Aile Paylaşımı’nda çocuğunuz ekran süresini aştığı ve daha fazla süre istediği zaman bunu Mesaj uygulamasından cevaplayabileceksiniz. Çocuğunuz büyüdükçe Aile Kontrol Listesi seçenekleri de güncellenecek.

iOS 16 ile birlikte Güvenlik Kontrolü adı verilen yeni bir özellik geliyor. Bu araç sayesinde kullanıcıların Kişisel Güvenliği korunacak. Bildiğiniz gibi günümüzdeki birçok ilişkide insanlar birbirleriyle şifrelerini ve konumlarını kolayca paylaşıyorlar ancak bu çoğu zaman bir sorun haline gelebiliyor.

Apple’ın yeni Acil Durum butonu ile birlikte tüm hesaplara erişimi kesebiliyorsunuz. Bu da istemediğiniz kişilerle konumunuzun paylaşılmasını ve onların hesaplarınıza erişmesini engelliyor. Ayrıca bu butona bastığınızda diğer tüm cihazlarda açık olan iCloud hesaplarınız kapatılıyor ve istemediğiniz kişilerden Mesajlar uygulamasından mesaj almıyorsunuz.

Fitness uygulaması bundan önce Apple Watch’lara ait WatchOS’te yer alıyordu. iOS 16 ile birlikte Fitness uygulaması artık tüm iPhone’larda yer alacak, Apple Watch’ınız olmasa bile. Uygulamadan adımlarınızı ve egzersizlerini takip edebileceksiniz.

Canlı Metin özelliğine birçok yeni özellik geldi. Artık Canlı Metin’i videolarda kullanabiliyorsunuz. Bir videoyu durdurarak oradan metini kopyalayabiliyorsunuz. En önemlisi, aynı Google Çeviri gibi artık Çeviri uygulamasında kamera ile canlı çeviriler yapabiliyorsunuz.

Yeni MacOS’e gelen SpotLight özelliği sayesinde bir şeyi arattığınızda kolayca bulmanıza yarıyor. Örneğin ‘at fotoğrafları’ arıyorsanız hem internetteki hem de cihazınızdaki at fotoğraflarını hemen görebiliyorsunuz. Bu özelliği ‘Ev’ tuşunun hemen üzerine tıkladığınızda bulabiliyorsunuz.

İnternetteki zararlı şeylerden korunmanızı sağlayan CAPTCHA – Completely Automated Public Turing Test tot tell Computers and Humans Apart (İnsanları ve bilgisayarları birbirinden ayırmak için yapılan tamamen otonom Turing testi), bazen sinir bozucu bir şey olabiliyor. Apple, iOS 16 ile birlikte getireceği özel erişim jetonlarını destekleyen sitelerde CAPTCHA’larla boğuşmak zorunda kalmayacaksınız.

iOS 16 ile birlikte fotoğraflardaki objeleri üzerlerine basılı tutup fotoğrafın geri kalanından ayırabilecek ve sosyal medya hesaplarınızda veya mesajlaşma uygulamalarınızda paylaşabileceksiniz.

Apple’ın iPhone’lar için getirdiği son işletim sistemi iOS 16 hakkında ne düşünüyorsunuz? Değişiklikleri ve yenilikleri beğendiniz mi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Keywords

haber , haberler , internet haber , son dakika haberler , son haber

İOS 16 ÇIKTI, İPHONE LAR YENİLENDİ!

Başa dön tuşu