TEKNOLOJİ

iOS 15 Hataları ve Çözüm yolları

Sık Karşılaşılan iPad Sorunlarına Temel Çözümler » iDoctor Apple Servis

Okuyucularımıza yardımcı olmak, çeşitli iPad Pro sorunlarını çözmek için bilgilendirici bir kılavuz derlemeye karar verdik.

Sık Karşılaşılan iPad Sorunlarına Temel Çözümler » iDoctor Apple Servis

Cumhuriyet Mah. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı No:49 Mersa Sitesi D Blok, 16140 Nilüfer/Bursa

Tel: 0532 337 26 16(Gsm&Whatsapp)

P.tesi–Cuma:  10:00-19:00Cumartesi:      10:00-18:00

iOS 15 Hataları ve Çözüm yolları

iOS 15 sorunları ve çözüm yolları sabit konumuz ile karşınızdayız. iPhone’unuzla yaşadığınız yazılımsal sorunların çözümlerini bu sayfada bulma ihtimaliniz yüksek.

iOS 15 Hataları ve Çözüm yolları

WWDC 2021 etkinliğine damga vuran iOS 15 işletim sistemi beta sürümü kullanılmaya başlanmıştı. iOS 15 sürekli güncelleme almaya devam etti. Şimdilerde iOS 15.2 kararlı sürümüyle en son çıkan iOS sürümü. Tabi ki her işletim sisteminde olduğu gibi bu sürümünde ilk betalarda bazı hatalar olduğu ortaya çıktı. İşte ilk hatalar ver bu hatalar için önerilen çözümler.

iOS 11 Beta 1

Bazen, cihazın kilidini açmak için veya başka bir nedenle Touch ID kullandığımızda özellik yanıt vermez ya da çalışmaz.

Çözüm

iOS 15 güncellemesi bazı uygulamaların çökmesine neden olabiliyor. iMessage da bunlardan bir tanesi. Bu durum  iMessage iletilmedi, iMessage aktif ekranda kilitleniyor, iMessage etkinliği sırasında bir hata oluşması veya iPhone mesaj göndermiyor ya da almıyor gibi sorunlara yol açabiliyor. iMessage sorunlarını çözmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Apple’ın iMessage sunucusunun kapalı olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 2: Bir ağ bağlantınız olduğundan emin olun. Hücresel veri veya Wi-Fi çalışmıyorsa, yukarıdaki bu konuda yer verdiğimiz çözüm yollarına göz atabilirsiniz.

Çözüm 3: Mesajlar’ın doğru ayarlandığından emin olun. Ayarlar > Mesajlar bölümüne gidip iMessage’ın açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, telefonunuzun iMessages’i alacak şekilde ayarlandığından emin olun: Ayarlar > Mesajlar’a tekrar gidin ve Gönder ve Al’da listelemiş olduğunuz adresleri ve cep telefonu numarasını kontrol edin.

Çözüm 4: iMessage’ı kapatıp tekrar açın ve Mesajlar’ı yeniden başlatın.

Çözüm 5: Bazı mesajları silin. Çok fazla video ve fotoğraf varsa, bunlar da iMessage’ın yavaşlamasına neden olacaktır.

Birçok kullanıcı, iPhone veya iPad’lerini iOS 15’e güncelledikten sonra App Store bağlanmıyor ya da App Store çalışmıyor sorunu ile karşılaştığını belirtiyor.

Çözüm 1: App Store için Hücresel / Mobil Veri’yi açın. Çoğu kullanıcı, farkında olmadan App Store’un hücresel veri kullanırken engeller.

Çözüm 2: iTunes’dan oturumu kapatın ve tekrar oturum açın.

Çözüm 3: Tarih ve Saat’i otomatik olarak ayarlayın. Ayarlar > Genel > Veri ve Saat > Otomatik Olarak Ayarla seçeneğini etkinleştirin.

App Store’un yanı sıra, bazı kullanıcılar uygulamaları indirme veya güncelleme sırasında sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunları düzeltmek için, cihazınızı yeniden başlatıp indirme ya da güncelleme işlemini tekrar deneyin. Muhtemelen işe yarayacaktır. İndirme ya da güncelleme hala yanıt vermiyorsa, Aç butonu görünmeden önce hızlıca başka bir uygulamanın Güncelle butonuna dokunun.

iOS güncellemesi yaptıktan sonra bazı fotoğraf, müzik, video ya da rehber vb. gibi verilerin kaybolduğunu rapor eden kullanıcılar var. Öncelikle, her iOS güncellemesinden önce cihazınızı iTunes, iCloud veya alternatif bulut depolama servislerine yedeklemenizi öneririz. Böylece, veri kaybından korunmuş olursunuz. Ancak cihazınızı yedeklemediyseniz, kaybolan verileri PhoneRescue gibi bir mobil veri kurtarma yazılımı ile geri getirebilirsiniz.

Siri, iPhone ve iPad kullanıcılarının günlük yaşamlarını kolaylaştıran harika bir uygulama. Bununla birlikte, iOS 15 güncellemesinden sonra Siri çalışmıyor sorunu ile karşılaşan kullanıcılar var.

Çözüm 1: Hücresel Veri veya WiFi ağ bağlantınızın iyi durumda olduğundan emin olun.

Çözüm 2: Ayarlar > Siri’ye gidin ve “Merhaba Siri” özelliğinin Açık olduğundan emin olun.

Çözüm 3: Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine giderek ayarlarınızı sıfırlamayı deneyin. Ardından, Siri’yi yeniden kurun.

Çözüm 4: Bluetooth Açık durumdaysa, kapatıp Siri’yi tekrar deneyin.

Safari, bizim de dahil olduğumuz birçok iOS kullanıcı arasında en sevilen web tarayıcısı olabilir. Ancak Safari, iOS 15 güncellemesinden sonra ani çökme, sayfaların yavaş yüklenmesi, sayfa arabirimlerinde çökme vb. gibi sorunlarla karşımıza çıkabiliyor. Bu Safari sorunlarını aşağıdaki adımları uygulayarak giderebilirsiniz.

Adım 1: Ağ bağlantısını kontrol edin.

Adım 2: Safari’yi veya cihazı yeniden başlatın.

Adım 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Adım 4: Safari’deki önemsiz dosyaları temizleyin. Önemsiz tarayıcı dosyaları, çerezler, geçici dosyalar ve indirme geçmişini temizleyin.

Etkinleştirme hatası ile karşılaşmanız çok düşük bir ihtimal. Ancak yine de etkinleştirme sorunu yaşarsanız, aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone’unuzu yeniden başlatmak, hatayı düzeltmek için en basit yöntemlerden biri olacaktır.

Çözüm 2: Sorunun SIM kart / GSM kaynaklı olup olmadığını kontrol edin. SIM kilitli bir iPhone’u uygun olmayan bir SIM kart ile etkinleştirmeye çalışıyorsanız etkinleştirme hatası alırsınız.

Çözüm 3: WiFi ya da Hücresel Veri’nin açık olduğundan emin olun.

Çözüm 4: Cihazı iTunes ile geri yükleyin.

 

iOS 15 güncelleme dosyalarını indirdikten sonra, güncelleme doğrulama adımı gelecektir. Ancak bazen cihaz bu güncelleme doğrulama ekranında takılı kalır veya güncellemeyi doğrulayamaz.

Çözüm 1: Bir ağa sürekli bağlı olduğunuzdan emin olun.

Çözüm 2: Cihazınıza normal ya da zorla yeniden başlatma uygulayın.

Çözüm 3: Cihazınızı bilgisayara bağlayarak iTunes’da iOS 15’e güncelleyin.

 

Yeni iOS güncellemelerinde hemen hemen her zaman kullanıcılar bataryanın hızlı bir şekilde tükenmesi konusunda şikayet eder. iOS 15 de bu konuda istisna değildir.

Çözüm 1: Cihazınızı güç düğmesini basılı tutarak kapatın ve yeniden başlatın.

Çözüm 2: Widget’ları devre dışı bırakın. Cihazınız ana ekranda iken sağa doğru hızlıca kaydırın. Widget’larınızın altına kaydırın ve Düzenle’yi seçin. Bir widget’ı devre dışı bırakmak için beyaz çizgili kırmızı daireye dokunun ve Kaldır’a dokunun.

Çözüm 3: Düşük Güç Modu’nu kullanın. Ayarlar > Pil > Düşük Güç Modu bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Açık konuma getirin.

Çözüm 4: Uyandırmak İçin Kaldır’ı devre dışı bırakın. Ayarlar > Ekran ve Parlaklık bölümüne gidin ve Uyandırmak İçin Kaldır geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

iOS 15’e güncelledikten sonra cihazınız USB’yi tanımıyor, yavaş şarj ediyor veya hiç şarj etmiyor olabilir.

Çözüm 1: Apple uyumlu bir USB kablosu kullanın ve ucuz düşük kaliteli kablolar kullanmayın.

Çözüm 2: USB kablosunu kontrol edin ve hasar görmediğinden emin olun.

Çözüm 3: iPhone veya iPad’inizi sıfırlamayı deneyin.

Çözüm 4: Varsa USB kablosunu değiştirin.

Çözüm 5: iPhone’u daha hızlı şarj etmek için iPad şarj aletini kullanın.

Bazı iPhone ve iPad kullanıcıları, güncelleme sırasında “iPhone’un kullanılmadan önce soğuması gerekiyor.” uyarısı ile karşılaştıklarını bildiriyor.

Çözüm 1: En kolay yol, cihaz kendisini soğutana kadar beklemektir. Ayrıca, sıfırlamayı veya kapatmayı seçebilir ve güncellemeyi tekrar indirmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazın kılıfını çıkartın. Güncelleme sırasında cihazın kılıfını çıkartmanız gerçekten yardımcı olacaktır.

Çözüm 3: Konum Hizmetleri’ni kapatın. GPS, iPhone ve iPad’i en çok zorlayan öğedir. Ayarlar > Gizlilik > Konum Hizmetleri bölümüne gidin ve geçiş anahtarını Kapalı konuma getirin.

Cihazınızı iOS 15’e güncelledikten sonra Hücresel Veri’nin garip derecede yavaş olduğunu veya çalışmadığını tespit ederseniz, aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: Bölgenizde bir kesinti olup olmadığını belirlemek için operatörünüze danışın.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için hızlıca kaydırın, tekrar açmak için düğmeyi basılı tutun.

Çözüm 3: Bir taşıyıcı güncellemesi olup olmadığını kontrol edin. Bu sorunu hala yaşıyorsanız Ayarlar> Hakkında bölümüne gidin.

Çözüm 4: Hücresel Veri’yi kapatın, birkaç saniye sonra açık konuma getirin.

Çözüm 5: Uçak modunu etkinleştirin. Denetim Merkezi > Uçak Modu’nu etkinleştirin. Yaklaşık 30 saniye bekledikten sonra Uçak Modu’nu kapatın.

Çözüm 6: Ağ Ayalarını Sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

 

iOS 15 güncellemesi sonrası bazı kullanıcılardan “WiFi’a bağlanamıyorum”, “WiFi çok yavaş çalışıyor”, “iPhone WiFi’ye otomatik bağlanmıyor” gibi sorunlara yönelik şikayetler geliyor. Bu sorunları düzeltmek için aşağıdaki çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: Bir yönlendirici / Internet Servis Sağlayıcı (ISS) sorunu olmadığından emin olun. Yönelticinizi 5 dakika gibi bir süre fişten çekmeyi deneyebilir ve ardından yeniden başlatıp test edebilirsiniz.

Çözüm 2: Wi-Fi’a tekrar bağlanın. Kablosuz modeminizde bir sorun olmadığından eminseniz, Ayarlar > Kablosuz bölümüne giderek bağlandığınız ağı seçin ve Bu Ağı Unut seçeneğine dokunun. Daha sonra ağa yeniden bağlanın.

Çözüm 3: Ağ ayarlarını sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla bölümüne giderek Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya dokunun.

 Çözüm: Bazen, iOS 15’de, kilit ekranı, ayarlanan kilit ekranı duvar kağıdını değil, ana ekran duvar kağıdını gösterir. Bu sorunu çözmek oldukça kolaydır. Sadece iPhone veya iPad’inizi yeniden başlatmanız yeterlidir, kilit ekranı duvar kağıdı normale dönecektir.

 

AirPods veya kulaklık sorunları, aynı duvar kağıdı sorunu gibi küçük bir iOS 15 sorunudur. Bazen, AirPods iPhone’a bağlanamaz. Sorunu düzeltmek için, her iki AirPods cihazını kapatın, kutunun içine koyun ve kutuyu kapatın. 5-10 saniye bekleyin ve telefonun yanında kutudan çıkartın.

Ana ekranda iken veya bir uygulama kullanırken cihazınızın sesi aniden kesilirse, panik yapmayın. Sorunu saniyeler içinde çözebilirsiniz.

Çözüm 1: Cihazı yeniden başlatın. Güç düğmesini basılı tutun, kapatmak için kaydırın, cihazı tekrar açın ve kontrol edin.

Çözüm 2: Bluetooth’u kapatıp tekrar açın.

Çözüm 3: Ses sorunu belirli bir uygulamada oluyorsa, uygulamanın en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

Çözüm 4: Soruna herhangi bir yabancı maddenin neden olmadığından emin olmak için hoparlör ızgaranızı kontrol edin. Bir şey fark ederseniz, dikkatli bir şekilde ızgaradan ayırın. Cihazınızın sesinin iyileşip iyileşmediğini kontrol edin.

iOS 15’de birçok kullanıcının karşılaştığı sorunlardan biri de zil sesiyle ilgilidir. Birçok iPhone kullanıcısı cihazlarını iOS 15’e güncelledikten sonra atanmış zil tonunun çalışmadığını belirtiyor. iPhone zil tonu çalışmıyor sorunu için olası çözüm yollarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Çözüm 1: Ayarlar > Sesler bölümüne gidin ve zil tonu ses seviyesini kontrol edin.

Çözüm 2: Cihazınızın sessiz modda olup olmadığını kontrol edin.

Çözüm 3: iPhone’unuzu yeniden başlatın.

Çözüm 4: Apple’a başvurun.

Bazı kullanıcılar iOS 15 güncellemesi sonrası iPhone, iPad ya da iPod cihazlarının dokunmatik ekranlarının gecikmeli yanıt verdiğini ya da hiç yanıt vermediğini belirtiyor. Bu sorunları çözmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Çözüm 1: Ekranı temizleyin. Ekranda yağlı bir madde veya sıvı lekesi olup olmadığını kontrol edin ve ekranı yumuşak bir bezle temizleyin. Ekran korucunuz varsa, ekran koruyucusunu kaldırarak deneyebilirsiniz.

Çözüm 2: Cihazınızı yeniden başlatın. Açma / Kapama düğmesine basılı tutun ve kapatmak için kaydırın. Birkaç saniye sonra cihazınızı yeniden başlatın.

Çözüm 3: Cihazınızı sıfırlayın. Güç düğmesi ve Home tuşunu (iPhone 7 ve 7 Plus’da ses seviyesi azaltma tuşu ve güç düğmesi) aynı anda basılı tutun. Telefonunuz birkaç saniye içinde yeniden başlatılır ve dokunmatik ekran sorunları çözülmüş olabilir. İlk seferde işe yaramazsa, bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Üç kez tekrarladıktan sonra sorunun düzeldiğini rapor eden kullanıcılar var.

Çözüm 4: Cihazınızı geri yükleyin. Cihazınızı iTunes üzerinden geri yükleyin. Bilgisayarınıza en yeni iTunes sürümünü indirip kurduğunuzdan emin olun.

İos 16 Güncellemesinden Sonra Başlayan Dokunmatik Sorunu

Başa dön tuşu