TEKNOLOJİ

Instagram müjdeyi verdi: Uzun zamandır beklenen özellik geliyor!

Instagrama yeni bir özellik daha geliyor!

Instagram 15 dakikanın altındaki tüm videoların reels olarak paylaşılacağını duyurdu.

Instagrama yeni bir özellik daha geliyor!

Sosyal medya devi Instagram, bu değişikliği birkaç hafta önce test etmeye başladı ve önümüzdeki haftalarda kalıcı hale getiriyor. Instagram, değişikliğin Instagram’ın daha sürükleyici ve tam ekran bir deneyim sunma çabalarının bir parçası olduğunu söylüyor.TRT Haber’in Tech Crunch’tan aktardığına göre şirket ayrıca, uygulamadaki tüm videolar için tek bir ana sayfa oluşturmak amacıyla kullanıcı profillerindeki video ve Reels sekmelerini bir araya getiriyor.Bu değişiklikle, hesabınız herkese açıksa ve Reels’e dönüşen bir video yayınlarsanız, herkes videonuzu keşfedebilir ve kendi videolarını oluşturmak için orijinal sesinizi kullanabilir. Hesabınız gizli olarak ayarlanmışsa, videonuzu yalnızca takipçileriniz tarafından görülebilir. Bir reels yayınladığınızda, hesabınız herkese açıksa herkes videonuzla bir remiks oluşturabilir. Ancak, hesap ayarlarınızdan kullanıcıların Reels videonuzu yeniden düzenlemesini engelleyebilirsiniz.Geçen yıl, Instagram başkanı Adam Mosseri, Instagram’ın 2022 için önceliklerini belirlediğinde, şirketin videoya iki katına çıkacağını ve reels’e odaklanacağını söyledi. Hatta Instagram’ın tüm video ürünlerini reels etrafında birleştireceğini ve kısa formlu ürünü büyütmeye devam edeceğini ima etti, bu da bu değişikliğin her zaman plan olabileceğini gösteriyor.Bu değişikliğe ek olarak Instagram, kullanıcıların reels oluşturması ve paylaşması için yeni yollar sunduğunu da duyurdu. Sosyal medya devi, kullanıcıların aynı anda içeriği ve tepkilerini kaydetmesine olanak tanıyan yeni bir ‘ikili’ özellik sunuyor. Instagram kamerasındaki özelliğini kullanarak başka bir bakış açısı paylaşmak için telefonunuzun ön ve arka kameralarını aynı anda kullanarak kayıt yapabilirsiniz.

Instagram müjdeyi verdi: Uzun zamandır beklenen özellik geliyor!

Instagram, masaüstü uygulaması veya web üzerinden sesli ve görüntülü görüşme yapılabilmesi için yeni bir özellik üstünde çalışıyor.

Instagram müjdeyi verdi: Uzun zamandır beklenen özellik geliyor!

Instagram, uzun bir süre önce uygulama içerisinde mesajlaşmanın yanı sıra sesli ve ardından görüntülü görüşme desteğini getirdi. Ayrıca Snapchat ve diğer platformlarda yer alan hikayeler gibi birçok özelliği de zaman içerisinde platforma ekledi. Fakat bunların birçoğu web/masaüstü uygulaması aracılığıyla kullanılamıyordu. Ancak bugün ortaya çıkan bilgilere göre Instagram, artık web üzerinde görüşme desteği getiriyor.

Sosyal medya üzerinden paylaşım yapan bir uygulama geliştiricisinin söylediğine göre Instagram, web ve masaüstü uygulamaları için sesli ve görüntülü görüşme özelliğini test ediyor. Önümüzdeki günlerde genel betaya sunulacağı belirtiliyor.

Daha sonra ise gelecek bir güncellemeyle birlikte uygulama olarak bilgisayarlarında kullananlarla paylaşılacak. Tarayıcı üzerinden Direct kullananların ise bir işlem yapmasına gerek kalmayacak. Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi kullanabilecekler.

Bu sayede akıllı telefonların zorunlu kullanımı da ortadan kalkacak. Yani artık tüm Instagram akışınızı ve sesli ya da görüntülü görüşmelerinizi bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Ayrıca telefonunuzda uygulama yüklü değilse, yine tarayıcı sayesinde bu özelliğe erişebileceksiniz.

Buna ek olarak Instagram, bir de gönderi sabitleme adını verdiği yeni bir özellik daha geliştiriyor. Aktif olarak kullanmaya başladığımızda artık kendi belirlediğim 3 gönderiyi profilimizin ilk sırasına yerleştirebileceğiz.

Fakat bir de insanları ikiye bölen yenilikler mevcut. Örneğin yakın zamanda gelmesi beklenen hikaye kısıtlama özelliği sayesinde artık arkadaşlarınız onlarca hikaye paylaşsa bile siz bunlardan yalnızca 3 veya 4 tanesini göreceksiniz. Tabii diğerlerini de merak ediyorsanız bu seçenek de sunulacak.

administrator

See author’s posts

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Post comment _

Instagram Reels için yeni bir özellik daha geliyor

Instagram, Reels videoları için TikTok’ta olan yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor. Buna göre kullanıcılar diğer Reels videoların şablonlarını kopyalayabilecek.

Instagram Reels için yeni bir özellik daha geliyor

Sosyal medya platformu Instagram, Reels videoları için yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor. Yeni özellik, kullanıcılara diğer Reels videoların şablonlarını kopyalamasına izin verecek.

Şablonlar zaten TikTok’ta kullanan popüler bir özellik olarak biliniyor. Bu şablonlar genellikle viral olan meydan okuma videolarında veya trend olan video tarzlarında sık sık kullanılıyor.

CHIP Online’ın aktardığına göre Instagram şimdi de benzer bir özelliği kendi üzerinde deniyor. Şu anda test aşamasında olan özellik sadece az sayıda Instagram kullanıcısının hizmetin sunulmuş durumda.

‘DAHA KOLAY VİDEO OLUŞTURULACAK’

Instagram’ım sahibi Meta, yaptığı açıklamada “Reels videolarını oluşturmayı daha kolay ve eğlenceli hale getirecek yollar geliştirme üzerine sürekli olarak çalışmalar yürütüyoruz. Yeni özellik, bir Reels videosunda kullanılan bir şablonun yeni bir video oluşturulurken tekrar kullanımına izin verecek” ifadelerine yer verdi.

Instagram’ın bu hamlesi, popülerliğini kaybetmemek için ciddi bir rekabet içinde olduğu TikTok ile benzer özellikleri kullanıcıların hizmetine sunmak olarak değerlendiriliyor.

Geçmişte de TikTok’ta olan birçok özellik Instagram’a adapte edilmişti.

Instagrama yeni özellik geliyor

Sosyal medya platformu Instagram, internet kullanıcılarının çok uzun yıllar öncesinden bildiği bir özelliği sistemine entegre ediyor.

Instagrama yeni özellik geliyor

Instagram, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya mecralarının başında geliyor.

Sosyal medyanın üst kuruluşu Meta (eski adıyla Facebook Inc.) bir süredir metaverse diğer adıyla sanal gerçeklik adımlarıyla öne çıkıyor.

Hikayeler kısmında yeni bir güncelleme yapılıyor. 

Hikaye paylaşan kişinin çevrimiçi durumunu görebileceksiniz. 

Meta’dan yapılan son duyuruya göre Instagram Hikayeler ve mesajlar için üç boyutlu avatarlar gelecek. 

Ayrıca Facebook ve Messenger’daki avatarların da güncelleneceği belirtildi. 

Meta’dan yapılan açıklamaya göre avatarların görünüşlerinde engelli bireylere daha çok alan açılacak. Kullanıcılar ayrıca kendi üç boyutlu avatarlarını da ekleyebilecekler. 

Şirket uzun süredir kullanıcıların talep ettiği bir özelliği test etmeye başladı. 

Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni özeliğe göre kullanıcılar profil sayfalarındaki paylaşımları istedikleri gibi düzenleyebilecek.

Sosyal medya platformu şu anda kronolojik sıralamaya izin veriyor. Ancak yeni özellikle eski gönderilerinizi öne çekebilecekiniz. 

Şirket hikayelerde kullanılmak üzerine yeni bir özellik geliştiriliyor. 

Son haberlere göre bu özelliğin test süreci başladı. 

Artık atılan story’ler için beğeni imkanı olacak. Mesaj gönder işaretinin yanında ufak bir kalp çıkacak ve oradan beğeni atılabilecek. 

Bu özellik henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. 

Türkiye’den de bazı kullanıcılar özelliğe eriştiğini belirtti. 

INSTAGRAM’DAN DİĞER HABERLER

Şirket bağımsız mesajlaşma uygulaması Threads’i kapatma kararı almıştı

Threads daha önce Direct’in yerine kullanıma gelmişti. 

Threads sadece yakın arkadaşlarla etkileşime izin veriyordu. 

Aralık 2021 sonundan itibaren Threads kullanılamayacak.

Sosyal medya platformı Instagram uzun süredir kullanıcıların talep ettiği bir geliştirmeyi gündemine almıştı.

Şimdiye kadar story (hikayeler) sekmesinden link paylaşabilmek için 10 binden fazla takipçiye sahip olmak gerekiyordu. 

Artık bu kural değişti. Hikayelerde sticker arasına gelen özellikle link eklemek mümkün. Ancak bu özellik halen sınırlı sayıda kullanıcıya açılmış durumda. Instagram’ın kısa süre içerisinde bu özelliği daha fazla kullanıcıya açması bekleniyor. 

Instagram 30 saniyeden uzun videoların tek parça olarak hikayede paylaşılmasına izin vermiyordu.

Şirketin bu güncellemeyi gündemine aldığı paylaşıldı.

Instagram, kullanıcılara beğenme sayısını gizleme imkanı tanıyor. Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram bu özellikle sosyal medya baskısını azaltmayı hedefliyor.

Bu özelliği aktifleştirmiş olan kullanıcılar bir takipçinin adını görüp yanında “diğerleri” ifadesiyle karşılaşacak. Instagram şimdiye kadar kullanıcı adı ve x sayıda kişi beğendi olarak paylaşımları gösteriyordu.

OTOMATİK DEŞİFRE

Instagram’ın bu özelliği 2019’dan beri bazı ülkelerde test ediliyordu. Şimdi ise dünya genelinde kullanıma açıldı.

Her gün milyonlarca kullanıcı Instagram’ın hikaye bölümünden paylaşımlarda bulunuyor.

Platform hikayelere getirdiği yeni efektle kullanıcıların işini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Instagram’ın yeni özelliği caption ile hikayelere yazı yazmak için konuşmanız yeterli olacak.

Yani uygulama otomatik olarak sizin söylediklerinizi yazıya dökecek.

Özellik halen test aşamasında. ABD’de sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı.

Henüz Türkiye’deki kullanıcılar caption özelliğini kullanamıyor. Özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

Keywords

instagram , reels videoları , tiktok , sosyal medya

Instagram a bir özellik daha geliyor!

Başa dön tuşu