TEKNOLOJİ

Instagrama 405 milyon euro ceza! Hesap gizliliği, telefon numaraları ve e

Instagrama 405 milyon euro ceza! Hesap gizliliği, telefon numaraları ve e

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarının başında gelen Instagram’a, İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından 405 milyon euro para cezası verildi. Gerekçe olarak ise Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) ihlal edilmesi gösterildi. Instagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların gizliliğini ihlal ettiği iddia ediliyor.

Instagrama 405 milyon euro ceza! Hesap gizliliği, telefon numaraları ve e

Sosyal medya platformu Instagram, çocukların mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro para cezasına çarptırıldı. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” ifadeleri kullanıldı. İşte detaylar…

Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından 2020’nin eylül ayında, Instagram’a, reşit olmayan gençlerin hesap ayrıntılarını nasıl işlediğiyle ilişkin soruşturma başlatılmıştı. İrlandalı yetkililerin gerçekleştirdiği soruşturmada, 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıların, e posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerin nasıl saklandığına odaklanıldı. Öte yandan hesabın gizlilik ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça, çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olarak ayarlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını da inceledi.

Instagram’ın ana şirketi Meta’dan bir sözcü yaptığı açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı: “Bu soruşturma, bir yıl önce güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o zamandan beri gençleri güvende ve bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olmak için birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes, Instagram’a katıldığında hesabı otomatik olarak gizli olarak ayarlanır, böylece yalnızca tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler, onları takip etmeyen gençlere mesaj gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile irtibatta olmamıza rağmen, bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz”

Konuyla alakalı detayların ilerleyen vakitlerde gün yüzüne çıkması bekleniyor.

İrlanda’dan Instagram’a 405 milyon Euro ceza

İrlanda Veri Koruma Komisyonu tarafından, sosyal medya platformunun gençlerin kişisel bilgilerini, veri gizliliği kurallarını ihlal ederek kötüye kullandığını tespit eden bir soruşturmanın ardından Instagram’a 405 milyon Euro para cezası verildi.

İrlanda’dan Instagram’a 405 milyon Euro ceza

Hukuk haberleri, etkinlikleri, duyuruları ve bültenlerinin size ulaşması için tıklayınız.

Hukuk Çizgisi’nden haber almak istiyorum, bu amaçla Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metni ‘ni okudum ve kabul ediyorum.

Instagrama çocuk verilerinin korunmasını ihlalden 405 milyon euro ceza

İrlanda Veri Koruma Komisyonu çocuklara ait verilerle ilgili ihlallerden dolayı sosyal medya platformu Instagram’a 405 milyon euro ceza verdiğini açıkladı.

Instagrama çocuk verilerinin korunmasını ihlalden 405 milyon euro ceza

Komisyon 2020’nin sonlarında görüntü paylaşma platformunda çocuklara ait kişisel verilerin nasıl ele alındığına dair bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma Mayıs 2018’de yürürlüğe giren Avrupa Birliği (AB) Genel Veri Koruma Düzenlemesi uyarınca yürütülüyordu. 

Çocukların korunmasız kişiler olarak değerlendirilmesini bekleyen ve veri koruma haklarının korunmasından şirketin sorumlu olduğu esasından hareket eden soruşturmanın odağında Instagram profilinin “uygunluğu” ve hesap ayarları yer alıyordu.

AB Genel Veri Koruma Düzenlemesi, düzenleyici kurumlara ihlal durumunda ceza verme yetkisi tanıyor. Instagram’ın sahibi olan Meta‘nın Avrupa merkezinin İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunması sebebiyle konu İrlanda Veri Koruma Komisyonu’nun yetki alanına giriyor.

İrlanda kamu yayıncısı RTE’ye konuşan bir Meta sözcüsü Instagram’la ilgili soruşturmasının “eski bir düzenlemeye odaklandığını belirtti ve “bir yıl önce bunu güncellediklerini” kaydetti.

Sözcü “Gençlerin güvenliği ve bilgilerinin gizliliğini korumaya yardımcı olmak için soruşturmadan sonra bir çok yeni özelliği piyasaya sürdüklerini” ifade etti, “18 yaşından küçük olanların hesapları otomatik olarak özel hesap olarak açılıyor ve sadece onları bilen insanlar paylaşımlarını görebiliyor, takip etmedikleri yetişkinler onlara mesaj atamıyor” dedi.

Cezanın hesaplanış biçimine karşı çıkan şirket temyize gideceklerini bildirdi.

Geçen yıl yine Meta’ya ait WhatsApp mesajlaşma uygulamasına veri koruma kuralları çerçevesinde o dönem rekor nitelikte 225 milyon euroluk ceza kesilmişti.

Meta’ya ait bir diğer sosyal medya şirketi Facebook da Mart ayında verilerle ilgili 12 ihlalden 17 milyon euroluk ceza almıştı.

Instagrama 405 milyon euro para cezası

Sosyal medya platformu Instagram, çocukların mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro para cezasına çarptırıldı.

Instagrama 405 milyon euro para cezası

İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu (DPC), ABD merkezli teknoloji şirketi Meta’ya ait sosyal medya platformu Instagram’a Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle 405 milyon euro tutarında para cezası verdi. İddialara göre, Instagram’ın çocukların e-posta adreslerini ve telefon numaralarını yayınlaması da dahil olmak üzere, çocukların gizliliğini ihlal ettiği öne sürülüyor. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan bir sözcü tarafından yapılan açıklamada, “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” denildi.SORUŞTURMA EYLÜL 2020’DE BAŞLATILMIŞTIVeri Koruma Komisyonu (DPC), sosyal medya platformu Instagram’a, reşit olmayan gençlerin hesap ayrıntılarını nasıl işlediğiyle ilgili olarak Eylül 2020’de bir soruşturma başlatmıştı. İrlandalı yetkililerin soruşturması, Instagram’ın 13 ila 17 yaş arasındaki kullanıcıların, e posta adresleri ve telefon numaraları da dahil olmak üzere kişisel bilgilerini nasıl tuttuğuna odaklandı. Soruşturma ayrıca, Instagram kullanıcı kayıt sisteminin, hesabın gizlilik ayarları “özel” olarak ayarlanmadıkça, çocuk hesaplarının varsayılan olarak “genel” olarak ayarlanmasıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını da inceledi.

“BUNA İTİRAZ ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”Instagram’ın ana şirketi Meta’dan bir sözcü yaptığı açıklamada, “Bu soruşturma, bir yıl önce güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o zamandan beri gençleri güvende ve bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olmak için birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes, Instagram’a katıldığında hesabı otomatik olarak gizli olarak ayarlanır, böylece yalnızca tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler, onları takip etmeyen gençlere mesaj gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile irtibatta olmamıza rağmen, bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.Soruşturmaya ilişkin daha fazla detay ise önümüzdeki hafta yayınlanacak.

AB’DE VERİLEN EN BÜYÜK İKİNCİ CEZACeza, Avrupa Birliği’nin (AB) katı gizlilik kuralları kapsamında verilen en büyük ikinci ceza oldu. Daha önce, Lüksemburg’daki Data Koruma Komisyonu, Amazon şirketine 746 milyon euro para cezası vermişti.WHATSAPP, 225 MİLYON EURO PARA CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI

Öte yandan, İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu, Meta’ya ait diğer sosyal medya şirketleriyle ilgili başka bir soruşturma daha gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yıl, insanların verilerini diğer Meta şirketleriyle paylaşma konusundaki şeffaflık kurallarını ihlal ettiği için WhatsApp, 225 milyon euro para cezasına çarptırılmıştı. Meta şirketinin bünyesinde Facebook, Instagram, Messenger ve Whatsapp bulunuyor.

Paylaş    

Instagrama 405 Milyon Euro Para Cezası Verildi

Instagrama 405 Milyon Euro Para Cezası Verildi

İrlanda’daki Veri Koruma Komisyonu Instagram uygulamasına Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ni ihlal ettiği iddiasıyla para cezası verdi. Toplam kesilen ceza ise 405 milyon euro. İddialar ise çocukların Instagram bilgilerinin gizli kalmadığı yönünde. Gizlilik ihlalinden dolayı da ceza verildi. İrlanda Veri Koruma Komisyonu’ndan gelen açıklamada ise; “Nihai kararımızı geçen cuma günü aldık ve bu 405 milyon euroluk bir para cezasını içeriyor” şeklinde ifade edildi. 

Instagram’a 18 yaş altı çocukların hesap ayrıntılarını Veri Koruma Komisyonu incelemek istedi ve soruşturma başlatıldı. Komisyon daha çok 13-17 yaş aralığının kişisel bilgilerinin gizliliği konusunda çalışma yaptı. 

Bu durumun ardından Meta‘dan da açıklama gecikmedi: “Bu soruşturma, bir yıl önce güncellediğimiz eski ayarlara odaklandı ve o zamandan beri gençleri güvende ve bilgilerini gizli tutmaya yardımcı olmak için birçok yeni özellik yayınladık. 18 yaşın altındaki herkes, Instagram’a katıldığında hesabı otomatik olarak gizli olarak ayarlanır, böylece yalnızca tanıdıkları ne paylaştıklarını görebilir ve yetişkinler, onları takip etmeyen gençlere mesaj gönderemez. Soruşturmaları boyunca DPC ile irtibatta olmamıza rağmen, bu para cezasına katılmıyoruz ve buna itiraz etmeyi düşünüyoruz” şeklinde ifade etti. 

Verilen ceza tutarı ise Avrupa Birliği’nin şimdiye kadar verdiği en büyük 2. ceza olarak kayıtlara geçti. En büyük ceza ise Amazon’a toplam 746 milyon değerinde ceza verilmişti.  Ayrıca Veri Koruma Komisyonu, farklı sosyal medya hesaplarını da incelemiş ve WhatsApp’a da 225 milyon ceza kesmişti. 

Bunlar da ilginizi çekebilir.

Daha fazla teknoloji haberi için parafesor.net adresini ziyaret edebilirsiniz

Keywords

sosyal medya , Euro , Instagram , gizlilik , instagram , Meta

2

Instagram a 405 milyon Euro ceza

Başa dön tuşu