TEKNOLOJİ

Instagrama yıllardır beklenen bomba özellik geliyor! Test edilmeye başlandı

Instagrama yıllardır beklenen bomba özellik geliyor! Test edilmeye başlandı

Instagrama yıllardır beklenen bomba özellik geliyor! Test edilmeye başlandı

En popüler sosyal platformlardan biri olan Instagram yıllardır kullanıcıların büyük eksiklik olarak belirttiği bir özellik yüzünden eleştiriliyordu. Fakat Instagram’dan beklenen haber geldi. Şirket kullanıcıların talep ettiği yeniliği test etmeye başladı.

Bağımsız geliştirici Alessandro Paluzzi’nin tespit ettiği yeni özeliğe göre kullanıcılar profil sayfalarındaki paylaşımları istedikleri gibi düzenleyebilecek. Sosyal medya platformu şu anda kronolojik sıralamaya izin veriyor. Ancak yeni özellikle eski gönderilerinizi öne çekebilecekiniz.

Şirket hikayelerde kullanılmak üzerine yeni bir özellik geliştiriliyor. Son haberlere göre bu özelliğin test süreci başladı. Artık atılan story’ler için beğeni imkanı olacak. Mesaj gönder işaretinin yanında ufak bir kalp çıkacak ve oradan beğeni atılabilecek. Bu özellik henüz sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Türkiye’den de bazı kullanıcılar özelliğe eriştiğini belirtti.

Diğer yandan Instagram bağımsız mesajlaşma uygulaması Threads’i kapatma kararı almıştı. Threads daha önce Direct’in yerine kullanıma gelmişti. Threads sadece yakın arkadaşlarla etkileşime izin veriyordu. Aralık 2021 sonundan itibaren Threads’in fişi çekildi.

Her gün milyonlarca kullanıcı Instagram’ın hikaye bölümünden paylaşımlarda bulunuyor. Platform hikayelere getirdiği yeni efektle kullanıcıların işini kolaylaştırmayı hedefliyor. Instagram’ın yeni özelliği caption ile hikayelere yazı yazmak için konuşmanız yeterli olacak. Yani uygulama otomatik olarak sizin söylediklerinizi yazıya dökecek. Özellik halen test aşamasında. ABD’de sınırlı sayıda kullanıcıya açıldı. Henüz Türkiye’deki kullanıcılar caption özelliğini kullanamıyor. Özelliğin yakın zamanda Türkiye’de de kullanıma açılması bekleniyor.

(NTV)

Instagram’a yeni bir özellik daha geliyor! Test edilmeye başlandı

Twitter kullanıcılarının oldukça alışkın olduğu repost özelliği, Instagram için de düşünülüyor. Şu anda Instagram’da buna benzer bir uygulama olmasa d

Instagram’a yeni bir özellik daha geliyor! Test edilmeye başlandı

Twitter kullanıcılarının oldukça alışkın olduğu repost özelliği, Instagram için de düşünülüyor. Şu anda Instagram’da buna benzer bir uygulama olmasa da kullanıcılar birbirinin gönderisini paylaşabiliyor. Peki, repost nedir ve Instagram’a repost ne zaman gelecek? Tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

REPOST ÖZELLİĞİ NEDİR?

Meta bünyesinde hizmet veren Instagram’a repost özelliği geliyor. Repost, bir kullancının paylaştığı gönderiyi, bir başka kullancının kendi hesabında paylaşması anlamına geliyor.

Şu anda kullanıcılar; hikâyelerinde başka kullanıcıların postunu paylaşabiliyor ya da paylaşımları ayrıca telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Ancak bu özellik geldiğinde kullanıcılar, herhangi bir uğraşa gerek kalmadan postları direkt kendi profillerinde paylaşabilecekler.

REPOST BUTONU PROFİLDEKİ İKONLARIN YANINDA YER ALACAK

Yeni repost butonu, profildeki ikonların yanında yer alacak. Kullanıcının repost olarak paylaştığı her şey burada görülecek.

Instagram başkanı yeni özelliği kazara ele verdi… Tüm kullanıcılara sunulacak: Yeni bir fotoğraf paylaşma seçeneği geliyor

Sosyal medya devi Instagram, ‘repost’ (yeniden paylaş) özelliğini test etmeye başladı. Birkaç ay önce geliştirme aşamasında fark edilen bu özellik, bir gönderinin başka bir kullanıcı tarafından doğrudan tıklama ile paylaşılmasını sağlıyor.

Instagram başkanı yeni özelliği kazara ele verdi... Tüm kullanıcılara sunulacak: Yeni bir fotoğraf paylaşma seçeneği geliyor

Instagram, platformda köklü değişiklikler yapmayı sürdürüyor. Yıllardır kullanıcılara sadece algoritmik ana sayfa düzenini dayatan şirket, kronolojik sıralamayı da kullanıcılara seçenek olarak sundu. Ardından ünlüler de dahil pek çok kullanıcının eleştirdiği öneri Reels videolarını ana sayfadan ‘bir süreliğine’ kaldırdı. Şimdi ise sosyal medya şirketi yeni bir özelliği test etmeye başladı; repost

Teknoloji devi Meta’nın parçası olan Instagram, ‘sosyal medya kuzeni’ Facebook ve mikroblog sitesi Twitter’da bulunan ‘yeniden paylaşma’ (repost) seçeneğini test ediyor. test edecek. Repost gönderinin ne olduğunu açıklamak gerekirse, Instagram’da bir kullanıcının ana sayfasında paylaştığı gönderiyi tek tıklamayla kendi profilinizde gönderi olarak paylaşmak diyebiliriz. 

Kullanıcıların yıllardır istediği repost özelliği Instagram’ın en büyük eksikliklerinden biri olarak görülüyor. Milyonlarca kullanıcı, ‘Instagram repost nasıl yapılır’ sorusuna cevap arıyor. Nihayet Instagram’ın bu konuda bir adım attığını görüyoruz. 

Aslında başkalarının gönderilerini kendi profilinde gönderi olarak paylaşma yani repost etme üçüncü parti uygulamalarla yıllardır yapılabiliyor. Ancak farklı bir uygulama indirmeyi gerektiren yöntem, cihaz güvenliği için de tavsiye edilmiyor. Çünkü uygulama mağazalarından indirilen repost uygulamalarına hesap bilgileriniz ile giriş yapmanız, hesabınızın ele geçirilme ihtimalini de artırıyor. Ayrıca bu uygulamaların bazıları ücretli olduğu için kullanıcılar arama motorlarında ‘Instagram repost ücretsiz’ sorusunu da sıklıkla aratıyordu. Birkaç ay sonra bu sorunun cevabına da gerek kalmayacak. Instagram, kullanıcılarının farklı bir uygulama indirmeden doğrudan ana uygulama üzerinden repost yapması için çalışmalarını hızlandırdı. 

Instagram repost nedir? Repost yani Türkçe karşılığıyla yeniden paylaşma, başkasının gönderisini hesabınızda paylaşmaktır. Bu özellik Twitter ve Facebook’ta bulunuyor. Twitter’da adı ‘retweet’ etmektir. Yani bir tweeti kendi hesabında yeniden paylaşarak takipçilerinin görmesini sağlamaktır.

Bu arada, repost özelliğini bir kişinin gönderisini hikayelerde paylaşma yeteneği ile de karıştırmamalıyız. Yani, zaten mevcut Instagram sürümlerinde bir arkadaşınızın paylaştığı gönderiyi hikayenizde paylaşabiliyorsunuz. Ancak kendi profilinizde doğrudan gönderi olarak paylaşamıyorsunuz. İşte Instagram’ın değiştirmek istediği şey de bu. 

Sosyal medya uzmanı Matt Navarra, Instagram başkanı Adam Mosseri’nin Twitter’da paylaştığı bir videoda profilinde repost özelliğinin olduğunu fark etti. Videoda Mosseri, Instagram’ın Arşiv özelliğini göstermek için kendi hesabın giriyor ancak profilinde normal gönderiler, Reels videoları ve etiketli fotoğraflar sekmelerinin yanında bir ‘repost’ sekmesi görünüyor. Navarra da videoda görünen repost sekmesini işaret eden büyük bir emojiyi kullanarak yeni özelliğe dikkat çekti. Daha sonra Instagram, TechCrunch teknoloji sitesine açıklama yaparak özelliği test etmeye başladıklarını doğruladı. 

Keywords

Instagram , instagram , repost , sosyal medya , teknoloji , haberler

Instagram a yeni bir özellik daha geliyor! Test edilmeye başlandı

Başa dön tuşu