TEKNOLOJİ

Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık saglik son dakika

Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık saglik son dakika

Ali Aladağ…:Malatya Olay…: Son dakika… Sıcak haber…: YEŞİLYURT LEZZET CADDESİNDE MASTERCHEF TÜRKİYE YOĞUNLUĞU…Tarihi Yeşilyurt Konaklarına…

Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık saglik son dakika

Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık

Yeşilyurt Belediyesinin ev sahipliği yaptığı MasterChef Türkiye Yarışmasının çekimlerinin yapıldığı Yeşilyurt Lezzet Caddesindeki Tarihi Yeşilyurt Konakları, vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yeşilyurt’un köklü tarihi, kültürü, geleneksel hayatı ve yemeklerinin tanıtıldığı ve anlatıldığı Tarihi Yeşilyurt Konaklarına gösterilen ilgi her geçen gün artmaya başladı.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini Yeşilyurt’un tarihi ve doğal güzelliklerinin olduğu bölgelere çekip, Malatya ve Yeşilyurt’un turizm potansiyelini artırmak amacıyla kültürel yatırımlara büyük önem veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın girişimleri neticesinde ilçenin tarihi ve kültürünün tanıtıldığı mekânlara dönüştürülen Yeşilyurt Lezzet Caddesindeki Tarihi Yeşilyurt Konakları, MasterChef Türkiye Yarışmasıyla birlikte daha cazip hale gelmeye başladı.

Bugüne kadar çok sayıda sinema ve klip çekimine ev sahipliği yapan, son olarak ta televizyonların en fazla takip eden yemek programlarından olan MasterChef Türkiye Yarışmasının çekimlerinin yapıldığı Tarihi Yeşilyurt Konakları, 7’den 70’e tüm vatandaşların ilgi odağına dönüştü.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

MasterChef Türkiye Yarışmasının ünlü şefleri Mehmet Yalçınkaya, Danilo Zanna ve Somer Sivrioğlu ile Türkiye’nin farklı kentlerinden gelen yarışmacıların yer aldıkları programın yayımlanmasından sonra Tarihi Yeşilyurt Konaklarının yer aldığı Yeşilyurt Lezzet Caddesine akın eden ziyaretçiler, hayranlarını gizleyemediler.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

Yeşilyurt Mutfağı, Gastronomi Konağı, Halil İbrahim Kalaycıoğlu Sinema Müzesi, Yeşilyurt Pastanesi, Kahve Konağı, Butik Otel ve Kent Belleği Konaklarını gezerek bölgenin tarihi, kültürü ve eşsiz yemekleri hakkında bilgi edinen ziyaretçiler, menüsünde ağırlıkla yöresel yemekler bulunan Yeşilyurt Mutfağının nezih ortamında birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakmayı ihmal etmediler.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

Malatya’nın farklı yerlerinden ve il dışından gelen ziyaretçiler, tek tek dolaştıkları konakları ve müzeleri çok beğendiklerini ifade ederek, Yeşilyurt’un tarihine, kültürüne ve yemeklerine verilen önemi takdirle karşıladıklarından bahsederek, Yeşilyurt Belediyesini tebrik ettiler.

Tarihi Yeşilyurt Konaklarının kültürel yatırımlara örnek gösterilecek değerli bir eser olduğunu söyleyen ziyaretçiler, “ Tarihi Yeşilyurt Konaklarını gezdik, hayran kaldık, Malatya’nın ve Yeşilyurt’un tarihini burada öğrendik. Yapanların ellerine ve emeklerine sağlık. Özellikle tava ve fırın yemekleri çok güzel, buranın doğal zenginlikleri ve geleneksel hayatı çok etkileyici, bizlerde bunu yerinde yaşadık. Malatya’ya yeni bir turizm merkezi kazandırılmış, konaklar ve müzelerin ortamını çok beğendik. Patlıcan tava başta olmak üzere diğer yöresel yemekler muhteşem, çok güzel lezzeti var. Buraya sık sık geleceğiz, herkesin görmesi gereken bir yer olmuş. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar ve ekiplerine tarihimize, kültürümüze ve yemeklerimize sahip çıktıkları için çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştular.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

Tarihi Yeşilyurt Konaklarını ziyaret edenlerin en fazla ilgi gösterdikleri Yeşilyurt Mutfağında ise patlıcan tava başta olmak üzere yöresel yemeklere gösterilen ilginin üst seviyede olduğu gözlendi. Yeşilyurt Mutfağında görev yapan aşçılar, yöresel yemek satışlarında artış olduğunu ifade ederken, gelen misafirlerin en fazla patlıcan tava sipariş ettiğini söylediler.

“Tarihi Yeşilyurt Konaklarına ve Müzelere Hayran Kaldık”

BAŞKAN ÇINAR, CAFANA MAHALLESİNDE Kİ KALDIRIM VE YOL YENİLEME HİZMETLERİNİ İNCELEDİ

“Cafana Mahallemize Sözünü Verdiğimiz Yatırımları Gerçeğe Dönüştürdük”

Cafana mahallesinde gerçekleşen kaldırım yenileme ve yol düzenleme çalışmalarını inceleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Verimli tarım arazileriyle, misapirverver ve hoşgörülü insanlarıyla farklı güzellikleri içerisinde barındıran Cafana mahallemize sözünü verdiğimiz yatırımları gerçeğe dönüştürmenin huzurunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Cafana Mahallemize Sözünü Verdiğimiz Yatırımları Gerçeğe Dönüştürdük”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, beraberinde Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Cüreoğlu ve Yeşilyurt Belediyesi Fen İşleri Müdürü Hasan Özaltun ile birlikte Cafana mahallesini ziyaret ederek, devam eden fiziksel yatırımları yerinde inceledi.

Yeşilyurt Belediyesinden talep ettikleri tüm yatırımları aldıklarını söyleyen Cafana Mahalle Muhtarı Ayhan Yıldız, “ Yeşilyurt Belediyesinin yatırımlarıyla mahallemiz her geçen gün daha da güzelleşiyor. Eksiklerimiz gerçekten çoktu, kaldırımlarımız ve yollarımız çok kötüydü, gençlerimizin sosyal aktivitelerde bulunacakları halı sahamız yoktu. Belediye Başkanımıza bu taleplerimizi ilettik. Başkanımızda bizleri kırmayarak gerekli talimatları verip, asfalt ve kaldırım yenileme çalışmalarının yanı sıra halı sahamızda yapıldı. Bütün yatırımlardan dolayı Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Çınar’a ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Cafana Mahallemize Sözünü Verdiğimiz Yatırımları Gerçeğe Dönüştürdük”

Cafana mahallesinin yaşam seviyesini artıran yatırımlara devam ettiklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ise, “ Merkez ve kırsal ayrımı yapmadan ilçemizdeki tüm yaşam alanlarının prestijini yükseltmeye, hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artırmaya aralıksız devam ediyoruz. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz başarılı hizmetlerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Merkezdeki hizmet kalitesinin aynısını kırsal bölgelerimize de taşıyarak topyekün bir dönüşüm yaşıyoruz. Verimli tarım arazileriyle, çalışkan ve hoşgörülü insanlarıyla farklı güzellikleri içerisinde barındıran Cafana mahallemizdeki yaşam seviyesini artırmak içinde yatırımlarımıza hız verdik. Mahalle sakinlerimizin temiz, düzenli ve sağlıklı alanlarda yaşaması için kilit taşı döşemesinden kaldırım yenilemeye, yol yenilemeden halı sahaya kadar tüm eksikliklerini çözüme kavuşturduk. Yeni açılan yollarımızın yanı sıra diğer yatırımlarımızla birlikte bu güzel mahallemizin çehresini ciddi seviyede değiştirip, cazibesini artırdık. Cafana mahallemiz diğer kırsal bölgelerimiz gibi merkezdeki hizmetlerin aynısına kavuşarak daha yaşanabilir bir görüntüye ulaştı. Cafana’lı hemşehrilerimizde bu hizmetleri yakından görüyor ve takdir ediyor, buraya ne zaman gelsek büyük bir ilgiyle karşılıyoruz. Tüm yaşam alanlarımız gibi Cafana’ya da hizmet etmek bizim için büyük bir gururdur.

“Cafana Mahallemize Sözünü Verdiğimiz Yatırımları Gerçeğe Dönüştürdük”

Bizim tek gayemiz; 81 mahallemizin tamamının modern ve konforlu alanlara sahip olması, gerek fiziksel gerekse de sosyal, kültürel, sportif, sanatsal ve eğitim hizmetleriyle daha güzel görüntüye kavuşmasıdır. Gayretle, samimiyetle ve severek bu hizmetleri yapıyoruz. Hizmet aşkıyla çıktığımız bu yolda durmadan dinlenmeden çalışmaya, 81 mahallemizin tamamına hizmet etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Cafana mahalle sakinleri de, yapılan tüm yatırımlardan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sundular.

Konya TOKİ başvuruları nereye yapılacak? TOKİ Konya ucuz sosyal konut projesi hangi ilçelerde olacak? – son dakika-gundem

Avrupa’da enerji krizi! İspanya ve Portekiz ortak çözüm arıyor – son dakika-gundem

Son dakika | Devlet Bahçeli’den Azerbaycan’a destek açıklaması: Asla yalnız değildir – son dakika-Ahaberleri

Türk F-16’ları Agathonisi ve Anthropophagos üzerinde uçtu. lastminute news

Ege’de yeni Türk zorlukları: Agathonisi ve Man-yiyiciler üzerinde F-16 uçuşları. lastminute news

2022 Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kraliyet ailesi tarafından etkinliğe katılması için davet edildi, ancak İngiliz tabloid Daily Mail’e göre, onun için İngiltere’ye gitmesi çok zor. lastminute news

Akropolis Müzesi Başkanı Profesör Pandermalis öldü. lastminute news

Manyas’ta ayçiçeği hasadı başladı – Son Dakika son dakika ekonomi haberleri

Tek tekerli tehlikeli şov kameraya yansıdı – global news

En Büyük Ethereum Merge Staker’ı Lido DAO 30 Günde %40 Kaybetti Bitcoin Haberleri, Altcoin ve Kripto Para Haberleri – % – Bitcoin -haberler

İsmail Demir: Askerimizin yükünü hafif hissettiren projemizi tamamladık – Son Dakika – son dakika news

İstanbul’da son bir ayda 455 kilogram uyuşturucu ele geçirildi – Son Dakika – son dakika news

Azerbaycan, Ermenistan’ın provokasyonlarıyla başlayan çatışmada ölen yaklaşık 100 Ermeni askerinin cesetlerini teslim etmeye hazır olduğunu bildirdi. – Son Dakika – son dakika news

Bahçeli: Karabağ Zaferi’ni hazmedemeyen Ermeni çeteleri mütecaviz eylemlerine hız verdi, saldırıları lanetliyoruz – global news

Tücrübeli İsim, Ethereum Merge’in ‘Bu Finansal Dünyada Devrim Yarattığını’ Söyledi Bitcoin Haberleri, Altcoin ve Kripto Para Haberleri – % – Bitcoin -haberleri

[İklim Kuşağı Konuşuyor-2] David Wicker: Alp buzullarının kaybolması uzak değil egitim son dakika

haberin videosu Batman’da huzura kavuşan Sason Kanyonu doğa yürüşçülerinin gözdesi Son Dakika Haberler

CHP’li Ağbaba: Gri pasaport skandalı yargı skandalına dönüştü egitim son dakika

Melita’dan Malatya’ya Arslantepe buluşması egitim son dakika

Şehit kaymakam Safitürk’ün babası toprağa verildi – son dakika-haberleri yerel

Her mevsim bulunduğuna bakmayın, esas zamanı şimdi!

Ben çocukken dedemin fırınlayıp soyduğu kırmızı kapya biberler, sarımsak ve sirkeyle kavanozlanırdı. Sonra da üzerine zeytinyağı gezdirilip mezesi yapılırdı….

Her mevsim bulunduğuna bakmayın, esas zamanı şimdi!

Sene 1996, aylardan ekim. Üniversitenin ilk senelerinin tadını çıkardığımız, sabahlara kadar kâğıt oynadığımız, ders çalışmayı hayattaki en zor şey sandığımız günlerdi… Kalabalık bir grup, yeni açılan TGI Fridays’te uzun bir masa oluşturmuştuk. O zaman için bize yabancı olan menüden fajita sipariş etmiştik. Dumanı tüterek masaya gelen döküm güveçteki renkli biberler, soğan ve eti, mini lavaşların arasına koyup mideye indirmiştik. Sanırım renkli biberlerin dünya mutfağı adı altında sofralarımıza girmesinin ilk örneklerindendi Meksika esintili restoranlar. Sonrasında ortalama lokantalardaki et ve tavuk sotelerine, bilgisizce hazırlanmış Uzakdoğu yemeklerine girerek Türk lezzetlerini değişik mutfakların yemekleriyle harmanlama çabasını temsil ettiler benim için.

Her mevsim bulunduğuna bakmayın, esas zamanı şimdi

Aşçı olduktan yani bahsettiğim tarihten 5-6 sene sonra bu biberler biraz daha dikkatimi cezbeder oldu. C vitamini deposu kapya biber aslında çocukluk mutfağımın da vazgeçilmezlerindendi… Etlilerini seçer, fırınlayıp soyardı dedem. Sonra da sarımsak ve sirkeyle kavanozlanırdı. Üzerine zeytinyağı gezdirip meze yaparlardı bazen… Kırmızı biberin çorbasıyla aşçı olduktan sonra tanıştım. Çalıştığım ilk restoranlardan biri, NuPera’daki lokantaydı ve menüde bu çorba vardı. Biberleri közlemeden yapılan bu hafif tatlı çorbanın üzerine taze tarhun ve portakal kabuklu lor peyniri koyup servis ederlerdi. Kırmızı biberin tatlılığını dengeleyecek unsurların olması önemli; çorbasını yaparken soğan ve kırmızı şarap sirkesi kullanmakta da fayda var.PESTO SOSUN YAĞI EKMEĞE GEÇTİ…

NuTeras’taysa çok sevilen bir köz sebze salatası hazırlardık. Kapya biber, patlıcan, sivri biber, domates, taze soğan ve kırmızı soğanın hepsini ayrı ayrı közledikten sonra doğrayıp karıştırırdık. Sonra da kırmızı şarap sirkesi, sarımsak, tuz ve zeytinyağıyla tavada sotelerdik. Bu ılık salata şahane olurdu. Bir gece geç saatte misafirlerden biri çok acıkınca pesto sosla bu köz sebzeleri karıştırmış, foccacia’nın arasına bol kaşar peyniriyle birlikte bu sebze karışımından koyarak harika bir tava tostu hazırlamıştı Ayşegül. Pestonun yağı ekmeğe geçmiş; dışı kıtır kıtır, içi sulu ve yumuşak, muhteşem bir tost olmuştu. Seneler sonra Kumlubük’te Dionysos’un menüsüne köz patlıcanlı, köz biberli ve Bergama tulumlu bir tost koymuştum. Bahçeden topladığımız kekik de vardı içinde… Her öğün tost yiyebilen biri olarak evinizde köz biber ve köz patlıcan varsa ne yapıp edip denemenizi öneririm.

Aşçılık okuduğum ilk senelerde en favori kitabım ‘French Laundry’ydi. Her sayfasını ezbere bilirim desem yeri. Şef Thomas Keller’ın beyaz etli bir balığı köz biberlerle servis ettiği bir reçetesine vurulmuş, seneler sonra bu tabağı Maya’da servis etmiştim.

Her mevsim bulunduğuna bakmayın, esas zamanı şimdi… Köz halinin tatlılığı, levrek ve akya gibi lezzeti çok baskın olmayan balıklarla çok iyi uyum gösteriyor, beyaz ve kırmızı şarapla uyacak birçok yemeğe dahil edebilirsiniz. Kokulu otları gayet güzel dengeliyor, püresi balık buğulamalara yakışıyor. Püre için doğranmış biberleri tereyağıyla soteleyin, sarımsak ve soğan ekleyip biraz daha pişirdikten sonra blender’da püre haline getirin. Veya közlenmiş kırmızı biberleri cevizle robottan geçirip muhammara hazırlayın. Evdeki fazla ekmekleri dilimleyip fırına atarak kıtırlar hazırlayın ve muhammaranın yanına koyun. Bayat simidi fırınlayarak yaptığınız krutonlar da bir alternatif…

“Pişirmeyeceğim, çiğden kullanacağım” derseniz kapya biber, avokado, ceviz ve salatalığı doğrayın, üzerine bol limon sıkın. Varsa biraz da tulum peyniri serpiştirin, muhteşem bir kahvaltı salatası oluyor. Alın bir şeftali… Erik veya nektarin de olur. Minik küpler halinde doğrayın. Sonra aynı ufaklıkta kırmızı biber ve kırmızı soğanı kesin. Limon… Biraz taze kişniş, olmadı maydanoz… Kaşık salatası edasıyla hazırlayın; ister balık, ister karides, ister ahtapot üzerine koyup servis edin.

Ama yolunuz İspanya’ya düşerse de ‘sherry’ sirkesi alın kulaklarımı çınlatarak. Hafif sarımsak kattığınız o közlenmiş biberi bu sirkeyle deneyin. Unutun o çirkin, renkli biberli soteleri, kapyayı daha zarif ve daha eğlenceli hatırlayın.

Keywords

kapya biber , kavanoz , pesto sos , Muhammara , Didem Şenol , YAZAR

En Çok Patlıcan Tava Sipariş Ediyorlar

Başa dön tuşu