Magazin

Medeniyetler şehri Mardin ve Diyarbakır turizmde bayram bereketi yaşıyor

Bayram tatilinde turistler Mardine akın etti

Haber 7 – Kurban Bayramı nedeniyle 9 gün süren tatilde yerli ve yabancı turistler Mardin’e akın etti.

Bayram tatilinde turistler Mardine akın etti

Kurban Bayramı nedeniyle 9 gün süren tatilde vatandaşlar tarih, kültür, inanç ve medeniyeti bir arada barındıran Mardin’e akın etti.

Bayram tatilinde turistler Mardine akın etti

Kurban Bayramında çok fazla turistin geldiğini söyleyen esnaf Necmettin Yüksel, “İşimiz gayet güzel. Mardin’e bayağı turist geldi son zamanlarda. İnanın ilk günden son güne kadar mükemmel geçti. Biz ilk gün açmadık ama 3 ve 4’üncü gün açtık. Bayağı bir yoğunluk vardı. Hatta akşam biz geç saatlere kadar kaldık. Kapatma esnasında bile müşteriler geldi. Talep çok Mardin’e. Mardin’e gelen turist sayısı bayağı fazla, şükürler olsun, çalıştık. Bayram çok dolu dolu geçti. Ramazan Bayramı da çok güzel geçti. Kurban Bayramı da çok güzel geçti ve halen yoğunluk var. Bayağı güzel geçti şükürler olsun. Allah bugünlerimizi aratmasın” dedi.

Bayram tatilinde turistler Mardine akın etti

Erzurum’dan Mardin’e gelen Süleyman Koç, “Erzurum merkezde ikamet etmekteyim. Buraya gezmek amacıyla geldim. Güzel tarihi yerleri var. Yemekleri hiç tatmadım ama tadacağım. Çok güzel şeyler hissettim burada. Güzel bir havası var. Sıcaklık biraz fazla ama Erzurum kadar serin değil burası. Erzurum’un çok aşırı bir soğuğu var. İklim yönünden güzel kırsal bir yer. Gezilmeli ve görülmeli. Gideceğim arkadaşlarıma da söyleyeceğim. Gelip gezsinler, görsünler” diye konuştu.

Medeniyetler şehri Mardin ve Diyarbakır turizmde bayram bereketi yaşıyor

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kaya, “Kentte ciddi manada turist akını görmekteyiz. Otellerimizde rezervasyon yüzde 100’e yaklaşmak üzere. Avrupa ülkelerinden ciddi rezervasyonlar almış bulunmaktayız.” dedi. – Anadolu Ajansı

Medeniyetler şehri Mardin ve Diyarbakır turizmde bayram bereketi yaşıyor

Tarihi yapıları ve inanç turizmindeki değerleriyle son yılların en önemli cazibe merkezlerinden Diyarbakır ve Mardin’de Ramazan Bayramı’nda ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Binlerce yıldır farklı medeniyetlere beşiklik eden, tarihi ve turistik mekanlarıyla ön plana çıkan kadim kentler, bayramda yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu.

Farklı ülkelerden ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden çok sayıda kişi, bayramda rotasını Diyarbakır ve Mardin’e çevirdi.

Kovid-19 tedbirlerinde sağlanan normalleşmeyle hareketliliğin yaşandığı tarihi kentlerde bayram dolayısıyla yoğunluk oluştu.

Diyarbakır’daki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tarihi surlar, İçkale Müze Kompleksi, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif’i kabul edilen Ulu Cami, Ongözlü Köprü ve Hasanpaşa Hanı, Mardin’deki tarihi sokak ve caddeler, Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi ile Deyrulzafaran Manastırı gibi çok sayıda tarihi ve kültürel mekan, yerli ve yabancı turistlerle doldu taştı.

Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği Başkanı Veysi Kaya, AA muhabirine, bayram tatilini fırsat bilen turistlerin, kentin tarihi mekanlarını gezdiğini söyledi.

Kaya, “Kentte ciddi manada turist akını görmekteyiz. Diyarbakır’da şu anda otellerimizde rezervasyon yüzde 100’e yaklaşmak üzere. Kent açık hava müzesi gibi. 12 bin yıllık tarih burada tüm misafirlerini bekliyor.” dedi.

Salgın sürecinde yerli ve yabancı turist sayısının ciddi oranda düştüğünü hatırlatan Kaya, salgının etkisinin azalmasıyla, geçen yılın ilk çeyreğinde 102 bin yerli turist ağırlayan kentte bu senenin aynı döneminde sayının 129 bin 700’e çıktığını aktardı.

Geçen sene salgın şartlarına rağmen kente 3 bin 200 yabancı turist geldiğini anlatan Kaya, bu yıl ise şimdiden turist sayısının 9 bin 300’ü geçtiğini bildirdi.

Kaya, şunları kaydetti:

“Bu yılın ikinci çeyreğinde öngördüğümüz yerli 400 bin, yabancı ise en az 70 bin turist. Mayısta diğer aylara oranla hareketli günler bekliyoruz. Çünkü bu ayda kültür turlarının sayısının ciddi manada arttığını görüyoruz. Yabancı turistlerin de pandeminin etkisinden kurtulma sayesinde rezervasyon yaptıklarını görüyoruz. Almanya ve İsveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden ciddi rezervasyonlar almış bulunmaktayız. Diyarbakır’da misafirlerimizi ağırlamaktan heyecan duymaktayız. Lütfen 12 bin yıllık kadim şehri görün.”

Medeniyetler şehri Mardin ve Diyarbakır turizmde bayram bereketi yaşıyor

Amerika’dan gelen Heather Caveney, arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Diyarbakır’ı ziyaret ettiğini söyledi.

GAP turu kapsamında geldiği kenti 2 gündür gezdiğini anlatan Caveney, “Planlanmış gezilerimiz var. Şu ana kadar gördüklerim mükemmel. Özellikle Diyarbakır’da tarif edemeyeceğim hisler içerisindeyim. İçimdeki duygunun ‘Mutlaka bir gün yine buralara geleceksin.’ dediğini hissediyorum.” ifadelerini kullandı.

Samsun’dan ailesi ve arkadaşlarıyla gelen Filiz Adıbelli ise Diyarbakır’ın kültürel zenginliğiyle çok güzel bir şehir olduğunu belirtti.

Adıbelli, “Çok memnun kaldık. İlk kez geliyorum. Herkese gelmesini tavsiye ediyorum. İnsanlar o kadar iyi ve hürmetli ki… Kültürel anlamda çok zengin bir memleket. Her şeyini çok beğendik. Arkadaşlarıma ‘Buraya yerleşebilirim.’ dedim. O kadar beğendim.” şeklinde konuştu.

Erdoğan Bayrak da Samsun’dan ailesiyle bayram tatilini geçirmek için Diyarbakır’a geldiğini söyledi.

“Medeniyetler şehri Diyarbakır bizi şaşırttı. İnsanların bize yaklaşımı ve ilgisi gayet güzel. Memnun kaldık.” diyen Bayrak, herkese Diyarbakır’ı ziyaret etmeleri tavsiyesinde bulundu.

Mardin Valisi Mahmut Demirtaş, bu yıl turistlerin yoğun şekilde kenti görmeye geldiğini belirtti.

Demirtaş, “Şu an doluluk oranının yüzde 100 olduğunu görmek bizleri çok mutlu ediyor. Esnafımızın yüzü gülüyor. Esnafımız durumdan çok memnun. İnşallah bundan sonra daha da iyi olacağız.” dedi.

Turizm acentesi yetkilisi İsmail Sincar da 15 yıldır bu sektörde olduklarını dile getirdi.

Bu bayram çok güzel bir yoğunluk yaşandığını kaydeden Sincar, “Çifte bayram kutluyoruz. Mardin’de turizm açısından ilk kez bu kadar yoğun günler yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bayram tatilini Mardin’de geçirmek için Mersin’den gelen Ali Özkan, tarihi şehirden çok etkilendiğini anlatarak, “Mardin çok güzel bir yer. Herkese tavsiye ederim. Her yeri birbirinden güzel.” diye konuştu.

Gamze Zeybek ise Adana’dan turla çok merak ettikleri Mardin’e geldiklerini belirterek, “Çok beğendim, tekrar gelmek isterim. Tarih kokan bir yer. Burada olduğumuz için çok mutluyuz. Tarihi yerleri görmek, hissetmek çok güzel. İyi ki gelmişiz. Herkesin gelip görmesi gerekir.” dedi.

İstanbul’dan gelen Sena Nur da Güneydoğu turu kapsamında geldikleri Mardin’in hem göze hem de gönüllere hitap ettiğini, geziden çok memnun kaldıklarını kaydetti.

Güneydoğunun Efesine turist akını!

Ekonomi – Güneydoğu’da süren turizm artışının ardından Mardin parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Güneydoğu sıcaklarına aldırmayan yerli ve yabancı turistler güven ve huzurun sağlandığı Mardin’in tarihi yerlerine akın akın gelirken, huzurla birlikte bu yıl Mardin’de turizmde rekor kırıldı.

Güneydoğunun Efesine turist akını!

Dinlerin ve dillerin kardeşliği kenti ve taşların dantel oyası gibi işlendiği Mardin’de tatil planlarını yapanlar asırlık sarnıçları ve Dara harabelerini gezmek üzere Dara Antik Kenti’ne akın etti. Mardin’in 30 kilometre güneydoğusunda bulunan Oğuz köyünde yer alan ve tarihte yukarı Mezopotamya’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Dara Antik Kenti yaz döneminde aşırı sıcaklara rağmen yerli ve yabancı turistler akınına uğruyor. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Başkanı Özgür Azad Gürgör, Dara tarihi antik kentinin Türkiye’nin ikinci Efes’i olmaya aday olduğunu kaydederek, “Mardin’in önemli değerlerinden bir tanesi Dara. Türkiye’nin önemli bir tarihi alanlarından. Türkiye’nin ikinci Efes’i aslında. Bu sene gelen turistlerin ve daha önce Mardin’e gelen turistlerin oraya gelmesi ciddi bir potansiyel oluşturdu.  Şuan restorasyonu bittikten sonra ikinci restorasyonu başlamış olacak” diye konuştu. 

“Yüzde 250 ziyaretçi artışı”

Özgür Azad Güngör, bu yıl yüzde 250 ziyaretçi artışının yaşandığı Dara Antik Kenti’nin hak ettiği yere geldiğini söyledi. Güngör, “Turizmin birinci etabında yani mart nisan aylarında birinci dilim olmak üzere çok iyi geçti. Şuan en fazla ilgi çeken tarihi alanlardan biri Dara’dır. İstatistik verilere göre geçen son iki yıla oranla yüzde 250 artış gözüküyor. Bunlar resmi şekilde direk bakanlığın açıkladığı istatistikler. Yoğunluk ciddi bir şekilde artıyor şu an ikinci dilimde bir yoğunluk var. Mardin hak ettiği yeri bulacak. Dara her kesimin kendinden bir parça göreceği hissedeceği bir antik bir şehirdir. Süryanilerin de, Müslümanların da, Yezidilerin de, Hristiyanların da. O açıdan her kesimin buraya gelip burayı keşfetmelerini istiyoruz’’ diye konuştu. 

Güneydoğu’da süren turizm artışının ardından Mardin parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Güneydoğu sıcaklarına aldırmayan yerli ve yabancı turistler güven ve huzurun sağlandığı Mardin’in tarihi yerlerine akın akın gelirken, huzurla birlikte bu yıl Mardinde turizmde rekor kırıldı.

 “Günlük yaklaşık 2 bin ziyaretçiye ulaştı”

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Oğuz köyünde bulunan Dara Antik Kenti için bilgi veren köylüler geçtiğimiz yıllara oranla ciddi bir artış yaşandığını söyledi. Oğuz köyü sakinlerinden ve rehberlik yapan Sinan Aba, köy halkı olarak yaklaşık 1918’lerde bölgeye yerleştiklerini söyledi. Aba, “Kentimiz M.Ö. 1. yüzyılda kurulmuş. Şu an çok farklı durumdayız. Önceki senelerde bilinmiyordu. Bu yüzden gelen giden de olmuyordu. Merkezden biraz ters ve uzak kalıyordu. Suriye’ye de yakınız. Ama şu an çok daha değişik ve bayağı yoğun geçiyor. Günlük ortalama 2 bine yakın insan geliyor hafta sonu daha çok geliyorlar. Genellikle sabah erkenden ve akşam saatlerinde gelmeye başlıyorlar. Bu sene Dara da turizm rekoru kırıldı diyebilirim” dedi. 

“Doğunun Efesi olarak bilinecek”

Köyün altında kalmış yer altındaki tarihi sarnıçları binlerce vatandaşın görmeye geldiğini kaydeden Aba, “Şehri bölgede görüyorlar, Nekropol alanını, 30 metre yer altındaki zindan diye bilinen daha sonra kilise diye tespit edilen sarnıç olarak kullanılan yerleri, arena bölgesi, güneş tapınaklarını, sur duvarlarını galeri mezarlarını, kiliseleri görmeye geliyorlar. Burası artık Doğu’nun Efesi olarak bilinecek” diye konuştu. 

Güneydoğu’da süren turizm artışının ardından Mardin parlayan yıldız olmaya devam ediyor. Güneydoğu sıcaklarına aldırmayan yerli ve yabancı turistler güven ve huzurun sağlandığı Mardin’in tarihi yerlerine akın akın gelirken, huzurla birlikte bu yıl Mardinde turizmde rekor kırıldı.

Vatandaşlardan Dara Antik Kenti’ne gezmeye gelen ve yakınlarını getirdiğini ifade eden Dilek Öztürk Mardin’in eskisi gibi olmadığını ifade ederek, “Mardin güzel eskisi gibi değil artık. İçleri rahat bir şekilde gelebilirler. Misafirlerimle manastırdan başladık, Zinciriye Medresesi bugün de daraya geldik. Buralar hafta sonu daha yoğun oluyor. Memnunuz yani gelenlerden de memnunuz. Mardin görülmesi gereken doğunun güzel bir memleketidir” şeklinde konuştu.

Keywords

DİYARBAKIR , Mardin , Ramazan Bayramı , turizm , Anadolu Ajansı , EKONOMİ Haberleri , EKONOMİ

Mardin e yabancı Turist akını devam ediyor

Başa dön tuşu