Game

Rockstar Games, GTA 6 Sızıntıları Hakkında Açıklama Yaptı

GTA 6 Sızıntıları Sonrası Rockstardan Resmi Açıklama!

Rockstar Games, geçtiğimiz günlerde uğradığı siber saldırı ve internete sızdırılan GTA 6 dosyaları hakkında konuştu.

GTA 6 Sızıntıları Sonrası Rockstardan Resmi Açıklama!

Rockstar Games, geçtiğimiz günlerde uğradığı siber saldırı ve internete sızdırılan GTA 6 dosyaları hakkında konuştu. Firma, yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtirken, öte yandan geliştirme sürecinin devam ettiğini ve saldırganlarla mücadele edileceğini de bildirdi. Hem oyun sektöründen hem de diğer sektörlerden profesyoneller, yaşananlar karşısında Rockstar’a destek mesajları da yayımladı.

Son birkaç gündür GTA 6 haberleriyle yatıp kalkıyoruz. Bir hacker grubu, GTA 6’nın geliştirilme sürecinden yaklaşık 100 kadar video ve pek çok kaynak kodunu ele geçirdi ve bunların büyük bölümünü de internette yayımladı. Hatta kaynak kodlarının geri verilmesi için Rockstar ile fidye pazarlığına girişildiği de konuşuluyor. Bu, şimdiye kadar oyun dünyasında yaşanmış en büyük sızıntılardan bir tanesi.

Rockstar Games, geçtiğimiz akşam bu yaşananlar hakkında resmi bir açıklamada bulundu. Firma, şirketten olmayan, kötü niyetli bazı kişilerin sisteme girmeyi başararak yeni GTA oyunuyla ilgili detaylar da olmak üzere pek çok dosyayı ele geçirmeyi başardığını doğruladı.

A Message from Rockstar Games pic.twitter.com/T4Wztu8RW8

— Rockstar Games (@RockstarGames) September 19, 2022

Bu konuda büyük bir üzüntü yaşadıklarını belirten yetkililer, bu olumsuz gelişmelerin mevcut projelerini etkilemeyeceğini düşündüklerini de ifade ediyor. Yani GTA 6’nın geliştirilme süreci, diğer servisler ve projeler için her şey planlandığı gibi takvime uygun olarak devam edecek. Pek çok oyuncu, bu hack olayı sebebiyle GTA 6’nın mevcut planlanan çıkış tarihinde ciddi gecikmelerin olabileceğinden endişe ediyordu.

Rockstar’ın buna da bir cevabı var, kısa ve öz: “Ne zaman hazır olursa, o zaman göstereceğiz.”

Bu arada, sızdırılan detaylardan yola çıkacak olursak, GTA 6’nın Vice City’de geçmesi bekleniyor. Çok büyük bir haritanın olması ve bu kez oynanabilir karakterlerden bir tanesinin de kadın olması muhtemel.

Daha evvel gelen bilgilerde, Rockstar’a gerçekleştirilen bu saldırının arkasında, Lapsus$ fidye yazılımı çetesinin olduğu belirtilmişti. Bu çetenin başındaki kişi ise, 16 yaşında bir İngiliz çocuk. Çete, daha önce Okta, Samsung, Nvidia, Microsoft ve Ubisoft gibi şirketlere de saldırılar düzenlemişti. Bakalım bu son saldırı sonrasında nasıl bir süreç olacak ve suçlular nasıl cezalar alacak…

İlgili Haberler

>> Batman Telefonu: Asus ROG Phone 6 Batman Edition!

Oyun Tarihinin En Büyük Sızıntısıyla Ortaya Çıkan GTA 6nın İlk Görüntüleri

Milyonlarca kişinin heyecanla bir haber beklediği GTA 6’nın (Grand Theft Auto VI) erken geliştime dönemine ait görüntüleri sızdırıldı.

Oyun Tarihinin En Büyük Sızıntısıyla Ortaya Çıkan GTA 6nın İlk Görüntüleri

18 eylül günü, gta 6’nın (grand theft auto vi) erken geliştirme dönemine ait (2019-2020) görüntüler sızdırıldı. bir gta forumunda paylaşılan sızıntının kaynağı eski bir rockstar çalışanının slack hesabına klasik oltalama yöntemiyle girilmiş olması.

sızdıran eleman aynı zamanda gta 5’in kaynak kodlarının satılık olduğunu söylüyor ve eğer rockstar iletişime geçmezse, gta 5’ten sonra sıranın gta 6’nın kaynak kodlarına geleceğini de belirtiyor. istediği rakam sadece 5 btc, yani 100 bin dolar.

rockstar games konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı ama oyun dünyasının otoritelerine göre görüntüler gerçek ve bu olay tarihin en büyük sızıntılarından biri.

Rockstar Games, GTA 6 Sızıntıları Hakkında Açıklama Yaptı

Rockstar Games, internette kısa sürede viral olan GTA 6 sızıntılarını onaylayan ve planlarını anlatan bir açıklama yaptı.

Rockstar Games, GTA 6 Sızıntıları Hakkında Açıklama Yaptı

Çağımızın büyük bir heyecanla beklenen oyunu GTA 6 henüz geliştirilme aşamasında. Fakat çalışanlar üzerinden oyunun ana kodlarına kadar birçok detay geçtiğimiz gün internete sızdı. 90’a yakın videoyla birlikte oyunun kodları da açığa çıkmış oldu. Hatta hacker, bu görüntülerin gerçek olduğunu ispatlamak için GTAForums’ta çeşitli şekillerde de bilgiler sızdırmaya devam etti. O gün, yani 17 Eylül 2022, çok beklenen GTA 6 görüntülerinin paylaşıldığı gün, Rockstar Games için belki de en kötü gün olarak video oyun tarihindeki yerini sonsuza kadar koruyacak.

Rockstar ve ana firma Take-Two tabii ki de hemen önlemini almaya başladı. Durum ortaya çıkar çıkmaz telif bildirisinde bulunmaya başlayıp videoları internetten silmek için girişimlere başladı. Fakat bu durum Streisand Etkisi’ne çok güzel bir örnek oldu. Take-Two bu telif-sansürlere ağırlık verdikçe insanların daha da ilgisini çekmeye başladı. Ancak yavaştan YouTube gibi bazı platformlarda görüntüler kalkmaya başladı. Bazı Redditor’ler Take-Two’nun bu hamlesinden sonra GTA 6 ile ilgili paylaşımlarını sildi. Sanki hiçbir şey olmamış gibi Reddit’te takılmaya devam ettiler. E haklılar da, Take-Two bu, peşinize düşerlerse torununuzun torunu bile borçlu şekilde dünyaya gelir.

Biz oyuncular veya meraklılar olarak aslında istediğimize bir anda ulaşmış gibi olduk. Bıktık sonuçta kaç yıldır somut bir ilerlememe görmemekten. Fakat olaya bir de Rockstar çalışanlarının gözünden bakmak lazım. Yıllarca emek verdikleri, sır gibi sakladıkları projeleri bir anda internete düştü. Kimse sabah erkenden Twitter’a girip de trendler listesinde “gta 6 leak” gören bir Rockstar çalışanı olmak istemez.

Rockstar Games, her şeyden önce marka değerini korumak adına bir açıklama yapma gereği duydu. Biz oyunseverler olarak “Aha, şimdi en az iki yıl daha ertelenir GTA 6…” tarzı düşüncelere de kapılmıştık aynı zamanda. Ancak Rockstar, açıklamasında durumu özet geçmekle kalmayıp kaldıkları yerden devam edeceklerini de bildirdi.

Rockstar Games’ten Mesaj

Geçtiğimiz günlerde yetkisiz bir üçüncü tarafın gelecek GTA oyununun erken geliştirme görüntüleri de dahil gizli bilgilere yasa dışı bir şekilde eriştiği ve sistemlerimizden indirdiği bir ağ saldırısına maruz kaldı. Şu anda oyun servislerimizde herhangi bir kesinti veya devam eden projelerimizin gelişiminde uzun vadeli bir etki beklemiyoruz.

Gelecek oyunumuzun herhangi bir detayını sizinle bu şekilde böyle paylaştığımız için büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Bir sonraki GTA oyunu üzerindeki çalışmalarımız planlandığı gibi devam edecek. Siz oyuncularımızın beklentilerini gerçekten aşan bir deneyim sunmaya her zamanki gibi bağlıyız. Yakında herkese son gelişmeleri aktaracağız ve tabii ki hazır olduğunda bu oyunu sizlere göstereceğiz. Bu durumda bile desteklerini gösteren herkese teşekkür ederiz.

Öte yandan, olayın perde arkasındaki hacker’ın da tam olarak amacı belli olmuş değil. GTAForums’taki paylaşımında Rockstar Games veya Take-Two çalışanlarıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtmişti. İşbirliğinden kastımız tabii ki de şantaj, elindeki diğer bilgileri sızdırmamak için şirketten para isteyecekti. Üstelik kendileriyle iletişime geçmeleri için Telegram adresini bile paylaşmıştı. Fakat, olaylar çığ gibi büyüyünce Telegram hesabını kapattığını ama hâlâ çalışanlardan haber beklediğini de belirtti.

Şimdilik hacker’ın ne yaptığı konusunda bir bilgi yok. İnternette onu taklit eden veya onunla görüşebildiğini iddia eden paylaşımlar çıkmaya başladı. Ancak bu konudan alabileceğimiz en doğru ve net bilgi yine hacker’ın GTAForums‘ta yapacağı paylaşımlar veya yine Rockstar tarafından bir bildiri olacaktır.

GTA 6nın Vice Cityde Geçeceği Bir Kez Daha Gündeme Geldi

GTA ile ilgili yaptığı sızıntılarla kendisini ispatlamış olan bir kaynak hem GTA Online hem de GTA 6 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

GTA 6nın Vice Cityde Geçeceği Bir Kez Daha Gündeme Geldi

Dünyanın en popüler oyun geliştirici ekiplerinden Rockstar Games, uzunca bir süredir GTA Online üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Oyuncular, her ne kadar artık GTA 6’nın duyurulmasını bekliyor olsalar da geliştirici ekip, bunun yerine GTA 5’e olan ilgiyi yüksek tutmak için çalışıyor. Şimdiyse GTA ile ilgili sızıntılarıyla kendini ispatlamış olan bir kaynaktan hem GTA Online oynayan hem de GTA 6’yı bekleyen oyuncuları heyecanlandıracak bir açıklama geldi.

Rockstar Games, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda GTA Online‘a büyük yeniliklerin ve yeni bir hırsızlık görevinin geleceğini açıklamıştı. Bu açıklamaları biraz daha detaylandıran kaynak, GTA Online’a gelecek büyük yeniliklerden bir tanesinin “Mile High Club” binasının olduğunu ifade ediyor. Üstelik bu binanın açılmasıyla birlikte oyuna pek çok yeni görev gelecekmiş ve GTA Online, bambaşka yöne doğru evrilecekmiş.

Kaynağımıza göre GTA Online’a gelecek tek yenilik bu bina değil. Öyle ki oyun, yıl sonuna doğru başka bir lokasyona doğru genişleyecek ve bu lokasyon, kurgusal GTA dünyasının New York’u olarak bilinen Liberty City olacak. Hatta bu gelişmeye paralel olarak da GTA 4’ün baş kahramanı olan Niko Bellic, oyuna geri dönecekmiş. Ancak Bellic’i oyun içerisinde ne kapsamda göreceğimiz şu an için belli değil.

Yapılan açıklamalara göre GTA Online, Liberty City’yi de kapsadıktan sonra geliştirici ekip, yeni soygun görevini oyuna ekleyecekmiş. Bu soygunun Liberty City şehrindeki altın rezervleriyle ilgili olacağını ifade eden kaynak, 2020 sonunda gelecek bu güncellemeyle oyunculara çok sayıda yan görevin de sunulacağını ve Rockstar Games’in şu sıralar Liberty City’yi GTA 5’e uyarlamakla meşgul olduğunu ileri sürüyor.

Yaptığı sızıntılarla güvenilirliğini ispatlamış olan kaynağımız, GTA Online’la ilgili yaptığı açıklamalardan sonra yaklaşmakta olduğu ifade edilen GTA 6 ile ilgili de bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda, GTA 6’nın konuşulmaya başlamasının ardından ortaya atılan ilk iddialardan bir tanesi olan Vice City‘ye bir kez daha değiniliyor.

Bugüne dek GTA 6 ile ilgili ortaya atılan iddiaların büyük bir bölümü, bu oyunun Vice City kentinde geçeceğini ortaya koyuyordu. Kaynağımızda buna vurgu yapıyor ve GTA 6’nın Vice City’de geçeceğini, geçmiş yılları anlatacağını ifade ediyor. Ancak bu “geçmiş“in hangi tarihler aralığını içerdiği şu an için belirsizliğini koruyor. 

Keyword

oyun , tarihinin , en , büyük , sızıntısıyla , ortaya , çıkan , gta , 6’nın , ilk , görüntüleri

Rockstar Games, GTA 6 Sızıntıları Sonrası Açıklamada Bulundu

Başa dön tuşu