TEKNOLOJİ

Faruk Kılınç

Aachende yaşayanlar dikkat! Çocuklarınızı bu pislikten uzak tutun!

Almanya’nın Düren eyaletinde bir meslek yüksek okulunun 150 metre uzağında bir çift tarafından çocuklara uyuşturucu satıldığı ortaya çıktı.

Aachende yaşayanlar dikkat! Çocuklarınızı bu pislikten uzak tutun!

Almanya’nın  Düren eyaletinde  bir meslek yüksek okulunun 150 metre uzağında bir çift tarafından öğrencilere uyuşturucu satıldığı ortaya çıktı.  Okuldaki öğretmenlerin şikayeti üzerine uyuşturucu satan çift yakalandı.

Olayla ilgili açılan soruşturmada, Armadov V uyuşturucu işinin kurulmasında sorumlu kişi olduğu ve karısı Deborah, ise uyuşturucu büfesini işlettiği ortaya çıktı.

Yapılan şikayetlerinin ardında aylar önce çeteyi yakın takibe alarak telefonlarını dinleyen polis düzenlenen operasyon sonrasında şüphelileri gözaltına aldı.

Pazartesi günü Aachen bölge mahkemesinde hakim karşısına çıkarılan çift Kreuzau’dan Armando V. (30) yedi yıl on ay hapis, . Karısı Deborah’ı (29) üç yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Artı49 Haber Merkezi

Çocukları teknolojik kirlilikten uzak tutun!

Çocukları teknolojik kirlilikten uzak tutun!

1.8k Views 23 Mart 2021, 00:25

Günlük hayatımızda akıllı telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir/taşınamaz elektronik aletler önemli bir yer tutmakta ve tüm dünyada kullanımları hızla artmaktadır. Bu kullanım doğal olarak bazı psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir.

Çocukların gelişim çağında olmaları ve bu cihazların kullanımında erişkinler kadar kendilerini kontrol edememeleri nedeni ile sağlıkları olumsuz etkilenebilir. Bu nedenle çocukların sağlıklı gelişimi için Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi 0-2 yaş arası çocukları bu cihazlardan tamamen uzak tutmayı önermektedir. Daha sonraki yıllarda ise 3-5 yaş aralığında günde 1 saat, 6-18 yaş aralığında ise günde 2 saat ile sınırlamayı önermektedir.

Çocukların elektronik cihazlar ve bunların getirdiği manyetik kirlilikten zarar görme olasılığı erişkine oranla daha fazladır. Bu da çocuklara özgü birtakım etmenlerden dolayıdır. Öncelikle çocuklarda büyüme ve gelişme süreklilik gösteren dinamik bir olgudur. Buna bağlı olarak hayatın özellikle ilk 2 yılında bebeğin beyni doğumdaki boyutunun 3 katına ulaşacak düzeyde hızlı bir büyüme gösterir. Daha sonraki süreçte bu büyüme yavaşlayarak 21 yaşına kadar devam eder. Özellikle hayatın ilk 2 yılında bebeğin beyninin bu “teknolojik cihazlar” tarafından aşırı uyarılması dikkat eksikliği, zihinsel gelişimde yavaşlama ve öğrenme güçlüğü, kontrolsüz davranışlar gibi hayatın daha sonraki evrelerinde ortaya çıkabilecek sorunlara zemin hazırlayabilir.

Öte yandan teknolojik cihazlara aşırı bağımlı olan çocuklar daha az hareketli olacak ve dış uyaranlara daha az açık hale gelecektir. Buna bağlı olarak da okul başarısı olumsuz olarak etkilenecektir. Yapılan bilimsel çalışmalar da 12 yaş altında aşırı teknolojik cihazlar kullanımının çocuğun gelişimi ve öğrenme yetisini geciktirdiğini desteklemektedir. Aynı şekilde bu bağımlılıktan dolayı televizyon, bilgisayar, akıllı cep telefonu, tablet ve video oyunları başında geçirdiği süre arttıkça obezite riski artmaktadır. Obez olan çocuklarda ise uzun vadede diyabet, inme, kalp krizi ve hipertansiyon gibi hastalıkların sıklığı artmakta ve yaşam süreleri kısalmaktadır.

Bir başka problem ise çocukların uykularını yeterince alamamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu aile çocuklarının bu teknolojik cihazlarla gün içinde ne kadar çok zaman geçirdiğine dikkat etmemektedir. Çocukların bu cihazları yatak odalarına götürüp eğlencelerine devam etmelerine ses çıkarmamaktadır. Uykusuz kalan çocukların okul başarıları da doğal olarak olumsuz etkilenmektedir.

Öte yandan çocuklarda depresyon, sinirlilik, hiperaktivite, bipolar durum bozukluğu, psikoz, anti-sosyal davranış bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasında da bu aşırı teknolojik cihazların kullanımının etkili olabileceği çeşitli bilimsel çalışmalarla desteklenmektedir. Aynı şekilde bu cihazlar aracılığı ile çocukların şiddet içeren görsel ve işitsel materyallere maruz kalması onlarda günlük yaşamlarında da şiddet eğiliminin artmasına neden olmaktadır. Özellikle şiddet ve cinsellik içeren video oyunları ya da TV şovlarının çocuğun gelişimi ve davranışlarını olumsuz yönde etkilediğine ilişkin çeşitli bilimsel kanıtlar mevcuttur.

Bu arada birkaç cümle ile cep telefonlarının yaydığı mikrodalga radyasyonun da olası olumsuz etkilerinden söz etmekte yarar vardır. Radyasyona maruz kalma ile kanser oluşumu arasındaki ilinti uzun yıllardır bilinmektedir. Burada maruz kalınan radyasyonun şiddeti ve süresi belirleyici etmenlerdir.

Fransız nöropsikiatrist Boris Cyrulnik, çocukların altı yaşından önce bilgisayar ve tabletten uzak tutulması gerektiğini söyledi

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

Fransız nöropsikiatrist Boris Cyrulnik, çocukların altı yaşından önce bilgisayar ve tabletten uzak tutulması gerektiğini söyledi.

Fransız nöropsikiatrist Boris Cyrulnik, ekran bağımlılığının çocukların gelişimini olumsuz etkilediğini ifade etti. Fransız Eğitim Bakanlığı’na anaokulu çocuklarının eğitimiyle ilgili destek veren Cyrulnik, Le Journal du Dimanche gazetesine verdiği demeçte çocukların altı yaşından önce bilgisayar ve tabletten uzak tutulması gerektiğini söyledi. Ekran kısıtlamasının çocukların psikolojik sağlamlığı için önemli bir faktör olduğunu ifade eden doktor, “Eğer çocuklar ekran önünde uslu duruyorsa, bu onların hipnotize olmasından. Bu büyülenme, sosyal ilişkilerin kaybına neden oluyor. Hem bir şey öğrenmiyorlar, hem de gelişimleri yavaşlıyor” dedi.

Faruk Kılınç

TikTok ‘tan Çocuklarınızı Uzak tutun.

Faruk Kılınç

Pandemi döneminde teknolojiye  olan bağımlılığın artması ile birlikte çocuklar ve gençlerdeki ekran kullanımı süresinin arttığından söz etmek herkes için pek mümkün.

Gençlerin pandemi sürecinde vakit geçirdikleri alanların başında oyun uygulamaları  ve sosyal medya platformları gelmekte.

Sosyal medya platformlarında vakit geçiren gençlerin Tiktok kullanımında görülen artışın ebeveynlerin tahmin ettiğinden çok daha ciddi olduğu ve TikTok ile ilgili literatürdeki en güncel araştırmaların siz değerli ebeveynlerin farkındalığını arttırmasına yardımcı olması adına bu konuyu ele almakta fayda görüyorum.

Öncelikle konuya yabancı olup TikToK nedir diye soranlar için özetle ; bu uygulamanın görsel ve ses efektleri ekleyerek kısa videolar çekerek paylaşmanıza yarayan bir sosyal ağ uygulaması olduğundan söz edebiliriz.

TikToK kullanım istatistiklerine bakıldığında Türkiye çoğunluğun gençlerin oluşturduğu bir populasyonla 23 milyon kullanıcı ile dünyada 3. sırada yer alıyor! Bu sıralama içerisinde yer alan kişilerin 8-11 yaş aralığına kadar düştüğünü üzülerek bilmemiz gerekiyor.   

Aslında durum ebeveynlerin sandığından çok daha ciddi bir durum almakta, sebebi ise bu uygulamayı kullanan gençlerin temel kullanım motivasyonlarına bakıldığında ; akranları tarafınca sosyal kabul arayışına bağlı taktir görme isteği, şöhret ve ün arayışı ve kimlik-kişilik yaratma arzusuları gelmekte olduğunu görüyoruz.

Uygulamanın kullanımındaki motivasyonu arttıran bu nedenler doğrultusunda özellikle pandemi ile beraber eve kapanan gençlerin aileleriyle birlikte zaman geçirmek istemedikleri zamanlarda TikTok videoları izleyip benzeri videolar çekmeye çalıştıkları görülmekte

. Elde edilen verilere bakıldığında, gençlerin videolarda gördükleri kişileri rol model aldıkları ve tıpkı onların oluşturdukları  videolara benzer  içerikler yaratmaya çalışarak diğer kullanıcılar tarafından kabul ve taktir görülme ihtiyaçlarını giderdiklerini görmekteyiz

. İstatistiklere göre özellikle pandemi döneminde gençler tarafından en çok ilgi gören ve beğenilen video kliplerinin  kendi kişisel alanlarında çekilen içerikler olduğu dikkat çekiyor.

Diğer kullanıcıların tercih ettiği video çekme alanlarına benzer içerikler oluşturmaya çalışarak tıpkı onlar kadar beğenilme ve başarı görmek isteyen  gençlerin TikTok videoları sebebiyle  özellikle  evlerindeki kişisel alanların (yatak odaları, banyo gibi) ‘’ özel ve güvenli alan olmaktan çıkararak, gözlenmesinde sakınca bulunmayan alanlar ‘’ olarak algılamasına neden olduğu fark edilmiş..

Bu durum özellikle Türkiye’de çoğunluğu gençlerden oluşan 23 milyon TikTok kullanıcısının yer aldığı uygulamada halen daha yeterli ‘’ Çocuk İstismarı ‘’ adına engelleyici bir çalışma başlatılmaması ile birlikte kötü niyetli kullanıcıların kameranın merceğinde olan gençlerin videolarına kolayca ulaşabilmesine, hatta gençlerin kişisel alanları da olmak üzere haklarında kolayca fikir edinebilmesine olanak sağlıyor.

Bir diğer önemli nokta ise videolarını izledikleri fenomen erkek-kız çocuklarını kendilerine rol model almaları ile birlikte ‘’ideal genç‘’ tipinin takip ettikleri o fenomenlerden olduğu yanılgısına düşerek kendi benlikleri ile ilgili karakteristik/fiziksel özellikleri konularında çatışmalar yaşamaları ve özgüven eksikliğine bağlı yetersizlik duygusunu yaşamlarına dahil etmeleri olacaktır.

Ebeveynlerin, pandemi döneminde özellikle evde sıkılan gençlerin ‘’ TikTok can sıkıntısının ilacıdır.‘’ İnançlarını değiştirebilmelerine yardımcı olması adına

  ‘’Can sıkıntısı ayrıcalıklı  insanlar tarafından hissedilebilen çok değerli bir duygudur.” İnışını aşılamalarına yardımcı olmaları

TikTok’un gençler üzerindeki olumsuz etkilerinden arınabilmeleri için önemli olacaktır.

Keywords

Fransız nöropsikiatrist Boris Cyrulnik , çocuklar , bilgisayar , tablett

Çocuklarınızı uzak tutun!

Başa dön tuşu