TEKNOLOJİ

macOS Big Sur Güncellemesinde Bilmeniz Gereken Yeni Hatırlatma Özellikleri

macOS Big Sur Güncellemesinde Bilmeniz Gereken Yeni Hatırlatma Özellikleri

macOS Big Sur Güncellemesinde Bilmeniz Gereken Yeni Hatırlatma Özellikleri

Mac’inizdeki Hatırlatıcılar uygulamasında en son gelişmiş verimlilik parçalarına erişin

Apple’ın son yükseltmesi olan Big Sur, Apple ailesinin her parçasına mükemmel özellikler getirdi. Bu ailenin hayati bir parçası olan macOS da birden fazla yükseltme aldı.

Mac’inizdeki ‘Hatırlatıcılar’ uygulaması da bu önemli yükseltmelerden biri olmuştur. Bu uygulamaya eklenen bir değil birkaç yeni özellik var. Onlar hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Contents

Bu özellik gerçekten akıllıca bir özellik. Yapmanız gereken tek şey, hatırlatıcınızın tarihini, saatini ve/veya konumunu kabaca yazmaktır ve Hatırlatıcılar uygulaması, uygulamanın düşündüğünüzü düşündüğü bazı önerilerde bulunacaktır.

Emojiler ekleyerek listelerinizin adlarını ve içeriklerini biraz süslü ve rahat hale getirebilirsiniz!

Emojiler, Hatırlatıcılar uygulamasına yapılan en son eklemedir. Mac’inizdeki emoji klavyesini manuel olarak açmanız gerekir. Ctrl+Command+Space ve ardından emojiyi ekleyin.

Milyonlarca hatırlatıcı var mı ve acil önceliğin ne olduğunu unuttunuz mu? Hatırlatıcılarınızı, hangi listede olduklarını unuttuğunuzda kolayca arayabileceğiniz şekilde adlandırın. Hatırlatıcının adının, tarihinin, konumunun ve hatta eklediğiniz notların parçalarını kullanabilir ve hatırlatıcıyı arayabilirsiniz.

Hatırlatma listelerini başkalarıyla paylaşmaya alışkınız. Artık, daha sorunsuz bir iş akışı sağlamak için paylaşılan liste öğelerini de atayabilirsiniz. Görevler atandıktan sonra, görevin üzerinde ilgili kişinin adının baş harflerini bulabilir ve listeyi son derece kullanışlı ve düzenli hale getirebilirsiniz.

Halihazırda hatırlatıcı ayarlamış olduğunuz bir şey var mı? Ancak bu görev belirlenen saatte, tarihte ve hatta yerde gerçekleşmiyor mu? Tekrar tekrar yeni bir hatırlatma yapmanıza gerek yok. Mevcut olanı kolayca düzenleyebilirsiniz. Sadece hatırlatıcının içeriği değil, aynı zamanda akıllı önerilerle saat, tarih ve konum.

‘Akıllı Listeler’, ‘Tümü’, ‘Zamanlanmış’, ‘Bugün’ ve ‘İşaretli’ listelerinden oluşur. Bu gruplar, hatırlatıcılar arasında gezinmeyi kolaylaştırır. Şimdi, bu akıllı listelerin her birinin konumlarını, orijinal olandan son noktalarına sürükleyerek yeniden düzenleyebilirsiniz. Ayrıca herhangi bir listeye sağ tıklayıp ‘Gizle…’ seçeneğini seçerek de gizleyebilirsiniz.

Mac’inizde Mail uygulamasını kullanıyorsanız ve bir iş güncellemesi veya resmi bir parti daveti gibi hemen yerine getirmeniz gereken bir gereksiniminiz varsa, Siri bunu bir hatırlatıcı olarak kabul eder. Saati, tarihi ve konumu olan her şey Apple’ın yapay zekası tarafından hatırlatıcı olarak alınabilir. Artık, Siri aracılığıyla doğrudan postanızdan hatırlatma önerileri alacaksınız.

Bu güncellemelerin keyfini yalnızca en son Big Sur güncellemesiyle Mac’inizde sonuna kadar çıkarın!

macOS Big Sur: Deneyimimiz ve bilmeniz gereken her şey

MacOS Big Sur’u lansmanından bu yana test ediyoruz ve size deneyimimizden ve haberlerinden bahsetmek istiyoruz.

macOS Big Sur: Deneyimimiz ve bilmeniz gereken her şey

macOS Büyük Sur Kısa süre önce Cupertino şirketinden bir güncelleme şeklinde geldi, lansman sırasında sunucularda meydana gelen sürekli arızalardan kaynaklanan bir dizi sorun olmadan, bazı kullanıcıların ertesi güne kadar yükleyemeyeceği anlamına gelen bir şeydi.

Lansmanından bu yana macOS Big Sur’u test ediyoruz ve deneyimlerimizin neler olduğunu ve bizim için sahip oldukları tüm haberleri size anlatmak istiyoruz. Bu nedenle, Mac’inizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak tüm bu özelliklere göz atabilmeniz için bizimle kalmanızı istiyoruz.

Bu vesileyle macOS Big Sur deneyimimize bir video ile eşlik etmeye karar verdik Actualidad iPhone ve Actualidad iPad gibi grubun diğer web siteleriyle paylaştığımız kanalda. Bu şekilde burada bahsettiğimiz tüm işlevsellikleri operasyonda görebileceksiniz.

Bu kanalı tanımanın ve abone olma fırsatını yakalamanın ve bize bir beğeni bırakmanın tam zamanı, böylece bu içeriği macOS’a yüklememizi sevdiğinizi bilebiliriz ve size tüm bu ayrıntıları sunmaya devam edeceğiz. kaçırmak istemezsin.

Beklenen bir tasarım değişikliği

Öyle ki bu haberlerle, Apple isminde bile bir sıçrama yapmaya karar verdi, biz başka bir Kuzey Amerika dağından çok daha fazlasıyız. macOS, sürüm 10’dan sürüm 11’e geçiyor ve bu, Cupertino şirketinin bu yeni sürümün basit bir güncellemeden çok daha fazlası olduğunu bize açıkça gösteriyor..

Indeks

Apple bunu reddetmekte ısrar etse de, gerçek şu ki macOS her gün daha çok iOS ve iPadOS’a benziyor, ve bizi bu konuda düşünmeye sevk eden detaylardan ilki, macOS Big Sur’da bulduğumuz bazı ikonların tam olarak yeniden tasarlanması.

Sadece bu değil, bağlamsal menüler ve açılır mesajlar gibi bazı detaylar da tasarım yenilikleri, daha yoğun pastel tonlar ve tabii ki bize iPhone’u veya kendi işletim sistemini hemen hatırlatan daha yuvarlak kenarlar aldı. Benim açımdan gerçek bir başarı olan bir şey.

Son on yılda macOS’un en büyük yeniden tasarımının ne olacağıyla karşı karşıyayız. görüntüleri aşırı yükleyen gereksiz unsurlar ortadan kaldırılır, sistem birleştirilir ve bazı yarı saydam katmanlar ve daha büyük simgeler entegre edilir. Aslında Apple, iOS’ta olduğu gibi aynı tür simgeleri saç kesmeden tercih etti.

Kontrol Merkezi şimdiye kadar iOS ve Apple’ın mobil sistemlerine özeldi. Ancak, görünen o ki, Apple bir süredir bu yeniliği “çiğniyor”. Öyle ki, yeni MacBook Airs’deki klavye aydınlatma tuşlarını kaldırdı.

Beklenen bir tasarım değişikliği

Menü çubuğuna yeni bir simge verilir. Kontrol Merkezi Bunların arasında aşağı yukarı aynı işlevleri, çok iyi tasarlanmış ve tüm bunlarla bulacağız:

Benzer şekilde, hemen yanında bir “şimdi oynatılıyor” düğmesi alacağız, multimedya ile başa çıkabileceğimiz bir yer. En yaygın ayarlarla etkileşime girmemizi sağlayacak bu küçük oynatıcı, benim için gerçek bir başarı gibi görünüyor çünkü bu, MacBook cihazlarında zaten yapılabilse de, kişisel olarak uzun zamandır talep ettiğim bir şeydi. TouchBar.

Bildirim Merkezi macOS oldukça modası geçmiş, bu yüzden kendimizi ne kandıracağız? Kötü kullanıcı arayüzü nedeniyle onunla etkileşim kurmak gerçekten tembeldi. Ancak bu bölümde macOS de biraz daha iOS ve iPadOS gibi görünmek istiyor ve bir kez daha gerçek bir başarı gibi görünüyor.

Küçük simge kaybolur ve tarih ve saate tıklarsak şimdi Bildirim Merkezi görünecektir. sağ üst köşede. Ancak Bildirim Merkezi’nin en önemli haberi burada kalmayacak.

Beklenen bir tasarım değişikliği

Ayrıca iOS’tan miras alınan Widget’lar, belki de hayal etmediğiniz bir şey. macOS Big Sur, onları yalnızca Bildirim Merkezi’nde uygulamanıza izin verir, aynı şekilde etkileşim ve bildirimlerin boyutu iOS ile aynıdır.

MacOS Spotlight şu özelliklerden biridir: Windows’tan gelip CMD + Space tuşlarına basana kadar pek takdir etmiyorsunuz. O zaman Apple’ın Spotilight’ın ne aradığınızı bilmesi ve bir saniyede ekrana getirmesi için çok çalıştığını ve çalışırken çok takdir edildiğini fark edersiniz.

Benzer şekilde güncellemeler Siz macOS’unuzla çalışırken arka planda başlayabilecekler ve yeniden başlatmanız gerekeceği zaman (ne kadar tembel) güncelleme ile çalışmaya başlamadan önce son ana kadar acele edebileceksiniz.

Safari, onu daha kullanışlı hale getiren bir yeniden tasarım aldı, tıpkı “yeni sekme” düğmesinin her zaman ortalanmış ve görünür şekilde en üste hareket etmesi gibi, iOS’ta olduğu gibi gezinme çubuğunda otomatik çevirimiz var. İşletim sisteminin geri kalanına bu şekilde adapte oluyor, ancak yenilenen tek uygulama değil, diğerlerine bakalım:

Beklenen bir tasarım değişikliği

Eski bir Mac veya MacBooka macOS Big Sur veya Catalina nasıl kurulur

macOS’i bir önyükleme diskinden, kurtarma bölümünden veya İnternet’ten yeniden yüklemek bir saatten az sürer ve bilgisayarınız yeni gibi olur.

Eski bir Mac veya MacBooka macOS Big Sur veya Catalina nasıl kurulur

Mac OS nasıl güncellenir? “Bir USB flash sürücüden” kurulumunu kullanarak hareket edebilirsiniz. Bu, flash bellek kullanılarak kurulumun gerçekleştirildiği tekniğin adıdır. Yöntem “temiz” bir kurulum için uygundur.

Ne gerekli? En az 8 GB kapasiteli ve Adsız adlı bir flash sürücünüz olsun. Nasıl devam edilir?

Güncelleme Türleri

Mac OS 10.6.8’i (ve önceki sürümleri) güncellemek için şunlara ihtiyacınız olacak:

Aslında yukarıdaki işlemlerin tümü kullanıcılara herhangi bir sıkıntı yaşatmamaktadır. Ve dilerseniz, istediğiniz zaman Apple’dan işletim sistemini güncelleyebilirsiniz.

Yükseltmeye devam etmeden önce, Time Machine’i kullanarak bir yedekleme yapmanızı öneririz: ilk olarak, bu, bilgisayarla ilgili bir sorun olması durumunda işlevselliğin bilgisayara geri yüklenmesine yardımcı olacaktır. Güncelleme; ikincisi, önemli verileri güvence altına alacak; üçüncü olarak, güncelleme size uymuyorsa geri almanıza izin verecektir.

Güncelleme Türleri

“Zaman Makinesi”ni bulun ve kullanın.

Güncelleme Türleri

“Yedekleme diskini seç” öğesine tıklayın. Apple’ın önerdiği şekilde dahili sürücülerden birini kullanın veya harici bir sürücü bağlayın.

Güncelleme Türleri

Güncelleme Türleri

Artık güncellemeye başlayabilirsiniz.

Güncelleme Türleri

Yardımcı Programlar kategorisinden bir sonuç seçin.

Güncelleme Türleri

Kurulum dosyasını indirmeye başlamak için İndir düğmesine tıklayın.

Güncelleme Türleri

Lütfen dikkat! Yükleyici yaklaşık 6 GB boyutundadır, bu nedenle indirme işlemi uzun sürebilir!

Güncelleme Türleri

macOS Mojave Yükle adlı yeni bir öğe olmalıdır. Bu uygulamayı başlatın.

Güncelleme Türleri

Devam’ı seçin.

Güncelleme Türleri

Lisans sözleşmesini de kabul etmeniz gerekir.

Güncelleme Türleri

Ardından yükleyici, macOS’in yeni sürümünü yüklemek için bir sürücü seçmenizi isteyecektir. Çoğu zaman, ana sürücü “macintosh HD” kullanılabilir ve onu seçin.

Güncelleme Türleri

Bitti – Apple cihazınız en son işletim sistemine güncellendi.

Bazı kullanıcılar güncellemeleri indirirken veya kurarken zorluk yaşayabilir. Aşağıda en yaygın sorunları ve bunların nasıl düzeltileceğini açıklıyoruz.

Mojave yükleyicisinin yüklenmesi çok uzun sürüyor Her şeyden önce, İnternet bağlantısı yeterince hızlı değil. Ayrıca, bağlantı koptuğunda veya Apple sunucularında sorun olduğunda indirme işlemi askıda kalabilir. İkincisi aşağıdaki bağlantıdan kontrol edilebilir.

Wi-Fi yerine kablolu bağlantı kullanmanın da bir nedeni vardır – bilgisayarınızı bir yönlendiriciye bağlamanız veya uygun konektöre bir internet kablosu takmanız yeterlidir.

Yükleyici, Command+Q tuşlarına basıldığında yükleyici “bilgisayarınıza macOS yüklenemedi” hatası veriyor.

Güncelleme Türleri

Güncelleme Türleri

Tekrar hata alırsanız, yükleyiciyi kapatın ve bilgisayarı kapatın. Ardından tekrar açın, ancak bu sefer Shift tuşu basılıyken: bu, sistemin yalnızca önemli sistem bileşenlerinin çalıştığı “Güvenli Mod”da başlatılmasını başlatır. Cihazı tamamen açtıktan sonra güncellemeyi yüklemeyi deneyin.”Güvenli Mod” yardımcı olmadıysa, güncellemenin Combo sürümünü yüklemeyi deneyin – aşağıdaki bağlantıdan resmi Apple web sitesinden indirebilirsiniz.

Güncelleme Türleri

Gerçek şu ki, AppStore’dan yapılan güncelleme eksik – bazı sistem dosyalarından yoksun. Bu veriler hedef sistemde bozulmuş olabilir ve değiştirilmesi gerekecektir. Yükleyicinin birleşik sürümü bu konuda yardımcı olacaktır. Bu seçeneğin kurulumu normalden farklı değil, ancak biraz daha uzun sürüyor.

Kurulum düzgün çalışmadı, bilgisayar sistemi önyükleme yapmıyor Kurulumun son aşamasında bir şeyler ters gittiyse ve bilgisayar sisteme önyükleme yapamıyorsa kurtarma moduna girin ve geri yükleyin bir yedekten veya işletim sistemini yeniden yükleyin.

Aygıtın donanım özelliklerinin güncelleme için sistem gereksinimlerini karşılaması koşuluyla, macOS’in en son sürümünü yüklemek basit bir iştir.

Yazara teşekkür edin, makaleyi sosyal ağlarda paylaşın.

Bugün Mac OS’nin nasıl güncelleneceğini bulmaya çalışacağız. Herhangi bir işletim sistemi zamanında güncelleme gerektirir. Aksi takdirde, ya çalışmayı durduracak ya da başarısız olmaya başlayacaktır. Bütün bunlar kullanıcılar için çok fazla soruna neden oluyor. Bu nedenle, aşağıda daha önce bilgisayarda yüklü olan yazılımın nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz. Bu işlem herhangi bir zorluğa neden olmaz. Özellikle önerilen yönergeleri izlerseniz.

Son senaryo kalır. Mac OS’nin nasıl güncelleneceğini düşünen kullanıcı, herkesin bir flash sürücüden başlatmayı sevmediği sonucuna varabilir. Bu şartlar altında ne yapmalı?

Kurulum diskini kullanarak mevcut işletim sisteminizi eski ve kanıtlanmış şekilde yeniden kurabilirsiniz. İster satın alın, ister kendiniz yaratın.

Bu durumda eylemlerin algoritması, işletim sistemini bir flash sürücü aracılığıyla başlatmaktan neredeyse hiç farklı değildir. Kurulum diskini sürücüye takmanız ve bilgisayarı yeniden başlatmanız yeterlidir. Sistem kurulum sihirbazını algılayacak ve ekranda gösterecektir. Kullanıcının yapması gereken tek şey monitörde belirtilen işlemleri yapmaktır. Ve birkaç dakika içinde, bilgisayarda (veya kişinin seçimine bağlı olarak eskisinde) yeni bir Mac OS görünecektir.

Mac’in yazılımınızı güncellemek için hala çalışmadığından eminseniz şu adımları izleyin:

Mac’inizi kapatmak ve yeniden başlatmak için güç düğmesini basılı tutun.

Veya macOS’in daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız Mac App Store’a gidin ve Güncellemeler’i açın.

Güncelleme/kurulum işleminin kaldığı yerden devam ettiğini görmelisiniz.

İlerleme çubuğu göründüğünde, dosyaların yüklendiğinden emin olmak için günlük ekranını kontrol etmek için tekrar Command + L tuşlarına basın. Günlük ekranı hiçbir şeyin olmadığını gösteriyorsa bir sonraki adıma geçin.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Apple yazılımı kendi web sitesinde barındırıyor, böylece normal yöntemle sorun yaşarsanız oradan indirebilirsiniz.

Sorun yaşıyorsanız, yazılımı Apple’ın web sitesinden almak için iyi bir neden vardır: Yazılım Güncellemeleri’nden veya Mac App Store’dan edinilebilen yazılım sürümü yalnızca Mac’inizi güncellemek için gereken dosyaları içerir.

Apple’ın destek sitesine giderseniz, macOS’u güncellemek için gereken tüm dosyaları içeren Combo Update Program’ı bulabilirsiniz. Güncellemenin bu sürümü tüm sistem dosyalarını değiştirecek ve böylece güncellemenin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Güncelleme Türleri

Güvenli Mod çalışmazsa, Mac’inizi yeniden başlatın ve Command, Option / Alt, P ve R tuşlarını basılı tutun. Bu, NVRAM’i sıfırlayacaktır. Bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını bekleyin ve güncellenmeye başlayıp başlamadığını görmek için bekleyin.

Son bir seçenek olarak, Mac’inizi Kurtarma Modunda yeniden başlatabilirsiniz (başlangıçta Command + R tuşlarını basılı tutun). Burada birkaç seçenek vardır – Mac’inizi en son Time Machine yedeklemesinden geri yükleyebilir veya bir disk geri yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz, ancak “Yeni bir işletim sistemi kur” seçeneğini seçmenizi öneririz.

macOS’i yeniden yüklediğinde, Mac’iniz tüm Apple sistem dosyalarını değiştirerek bu hataya neden olabilecek tüm sorunlu dosyaların üzerine yazar – umarım.

Bu güncelleme en son yazılımı içermeyecektir, bu nedenle güncellemeyi gerçekleştirdikten sonra Yazılım Güncellemesini kontrol edin ve macOS için en son güncellemeyi uygulayın.

Hala yüklemede sorun yaşıyorsanız, işletim sistemini harici bir sürücüden yüklemeyi deneyebilirsiniz.

En sonunda yazılımı çalıştırdığınızda, soruna en başta neden olabilecek sorunları gidermek için Disk Yardımcı Programını çalıştırmanızı öneririz.

macOS Big Sur Güncellemesinde Bilmeniz Gereken Yeni Hatırlatma Özellikleri

Başa dön tuşu