Game

Türkiye’de satılan elektrikli otomobil modelleri ve fiyatları [16 Eylül]

B1 Ehliyet ve 16 Yaş Üstü Sürebilecek! En Ucuz Sıfır Araç Citroen AMİ Türkiye Fiyatı Açıklandı

Türkiye’nin en ucuz sıfır aracı olmaya aday Citroen AMİ için geri sayım başladı. Citroen AMİ fiyatı belli oldu mu, ne zaman açıklanacak, hangi tarihte satışa sunulacak?

B1 Ehliyet ve 16 Yaş Üstü Sürebilecek! En Ucuz Sıfır Araç Citroen AMİ Türkiye Fiyatı Açıklandı

Elektrikli araç almak isteyen kişilere Türkiye’nin en ucuz sıfır araba seçeneği sunuldu. Citroen Ami Türkiye fiyatı sonunda açıklandı. İlk olarak Fransa’da üretilen ve satışa sunulan araç 6 bin 900 Euro fiyat etiketi ile Avrupa’nın en çok satılan aracı olma başarısını göstererek satış rekoru kırmıştı.

Türkiye’de 18 yaş altına araç sürme imkanı sunacak olan Citroen Ami B1 ehliyet sahiplerinin de kullanımına olanak sağladığı için 16 yaş üzeri kişiler tarafından da sürülebilecek. Araç 2 kişilik kapasiteye sahip ve tamamen elektrikli araba statüsünde çalışacak.

DÜNYANIN EN UCUZ ELEKTRİKLİ ARABASI CİTROEN AMİ 2022 SATIŞ FİYATI KAÇ TL?

70 KM saatlik menzili ile elektrikli araba sahibi olmak isteyen kişilere hitap eden Citroen Ami azami 50 km/saat hız ile şehir içinde pratik bir ulaşım hizmeti sunacak. Yüzde 100 elektrikli olan araç ev tipi prizle 3 saat içinde şarj edilebilecek.

ami 4

Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk olarak 2019 senesinde hizmete sunulan araç 16 yaş üzeri ve küçük araç sahibi olmak isteyen herkese hitap ediyor. Fransızcada Arkadaş anlamına gelen Ami kelimesi markanın ismini oluştururken satışlarda rekor kırmıştı.

ami 3

Smart EQ ForTwo ve Renault Twizy modelleri ile yoğun rekabet oluşturan Citroen Ami modelinde kabinli elektrikli scooter kategorisinde yer alıyor.

ami 2

CİTROEN AMİ TÜRKİYE FİYATI KAÇ TL?

Mart 2022 tarihi itibari ile Türkiye pazarında da satışa çıkan Citroen Ami Türkiye fiyatı 210 bin lira olarak duyuruldu. Konu hakkında açıklama yapan Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Ami’yi müşterimize online bir yolculuk ile sunmaya hazırlanıyoruz. Web sitemiz üzerinden bayilerimizin de entegre olduğu sistemle satın alma yolculuğunu tamamlayacağız.

Ami satın alacak her müşterimize aracını evine kadar gönderme veya istediği adreste teslim etme gibi bir hizmet de sunacağız” diyerek talep olması durumunda aracın Cargo donanım paketinin de piyasaya sunulacağını söyledi. 210 bin liralık fiyat ile araç şu anda Türkiye’de satışa sunulan en ucuz sıfır araç olma unvanını ele geçirmiş oldu. Araca yoğun başvuru olması beklenirken yoğun ilgi olduğu belirtiliyor.

Elektrikli araçta fiyatlar düşüyor

Elektrikli araçta fiyatlar düşüyor: Elektrikli otomobillerde ÖTV oranlarının değişmesi Togg C-SUV’un da yer alacağı orta sınıftaki modelleri fiyat açısından daha rekabetçi hale getirecek. Satışa çıkacak yeni modellerle orta sınıftaki elektrikli modellerin önemli bölümü yüzde 10’luk ÖTV dilimine girecek. Düzenlemeden ilk etapta Türkiye’de satılan 18 modelin 5’i faydalanabilecek. Bu modellerin bazılarında indirim oranı yüzde 30’u aşarken, 380 bin TL’yi bulan fiyat düşüşleri görülebilecek.

Elektrikli araçta fiyatlar düşüyor

Elektrikli otomobillerde ÖTV oranlarının değişmesi Togg C-SUV’un da yer alacağı orta sınıftaki modelleri fiyat açısından daha rekabetçi hale getirecek. Satışa çıkacak yeni modellerle orta sınıftaki elektrikli modellerin önemli bölümü yüzde 10’luk ÖTV dilimine girecek. Düzenlemeden ilk etapta Türkiye’de satılan 18 modelin 5’i faydalanabilecek. Bu modellerin bazılarında indirim oranı yüzde 30’u aşarken, 380 bin TL’yi bulan fiyat düşüşleri görülebilecek.

Hürriyet gazetesinden Taylan Özgür Dil’in haberine göre; elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranlarının yeniden düzenlenmesini içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdikten sonra geçerli olacak düzenlemeyle, ilerde Togg C-SUV’un da yer alacağı orta segmentteki elektrikli otomobillerden artık genellikle yüzde 10 oranında ÖTV alınacak. Böylece, yalnızca Togg değil, Türkiye’de satılan ve önümüzdeki dönemde satışa çıkacak olan birçok elektrikli model, benzinli veya dizel benzerlerine göre fiyat açısından rekabet edebilir hale gelecek. Bu durum Türkiye’nin sıfır karbon hedeflerine ulaşmasında da önemli bir rol oynayacak. Düzenlemeden ilk etapta Türkiye’de satışa sunulan 18 elektrikli otomobil modelinin 5’i faydalanacak. Bu modellerde vergisiz fiyatı ve elektrikli motor gücüne (kW) göre yüzde 30’u aşan indirimler görülecek. Bazı modellerde indirim tutarı 380 bin TL’leri bulacak.

İŞTE O MODELLER

Düzenlemenin Resmi Gazete’de yasalaşmasıyla temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de satışa sunulan 18 tamamen elektrikli otomobil modelinin 5’inin ÖTV oranı değişecek. Mini Cooper SE, Seres 3 ve Skywell ET5 modelleri yüzde 60 ÖTV dilimi yerine yüzde 10 ÖTV dilimine tabi olacak. Hyundai Kona’dan alınan ÖTV yüzde 25 yerine yüzde 10 olarak değişecek. Bir diğer model Volvo XC40 Recharge ise yüzde 60’lık ÖTV dilimi yerine yüzde 50’lik ÖTV dilimine girecek. BMW, Jaguar, Kia, Mercedes ve Porsche gibi markaların Türkiye’de satılan elektrikli modelleri yüzde 60’lık ÖTV dilimine girmeye devam edecek. Renault Zoe zaten yüzde 10’luk ÖTV diliminde yer aldığı için düzenlemeden etkilenmeyecek. Öte yandan, bu sene Türkiye pazarında satışa sunulması beklenen Citroen e-C4, Opel e-Mokka, Peugeot e-2008, Renault Megane E-Tech ve MG ZS EV gibi modellerin de yeni vergi avantajından faydalanması bekleniyor.

İKİ MATRAH GELDİ

Düzenlemeyle motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrah değeri 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli otomobillerin ÖTV oranı yüzde 10 olacak. Aynı motor gücüne sahip fakat matrah değeri 700 bin TL’yi aşan elektrikli araçların ÖTV oranının ise yüzde 40 olarak belirlenecek. Motor gücü 160 kW’ı geçen otomobillerde ise, matrah değeri 750 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 50, aşanlar ise yüzde 60’lık vergi dilimine girecek. Şubat ayından elektrikli araçlardan alınan ÖTV’yi arttıran ve tartışmalara neden olan mevcut düzenlemede, motor gücü 85 kW’ı geçmeyen elektrikli otomobillerden yüzde 10 oranında ÖTV alınıyordu. Motor gücü 85 kW ile 120 kW arasında kalan elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı yüzde 25, motor gücü 120 kW’ı geçen elektrikli otomobillerden alınan ÖTV oranı da yüzde 60 olarak belirlenmişti.

TOGG REKABETÇİ DOĞUYOR

DÜZENLEME yerli otomobil Togg’un satışa çıkacak ilk modeli C-SUV’u vergi açısından avantajlı konuma getiriyor. Togg C-SUV’un 2023’ün ilk çeyreğinde 150 kW ve 298 kW’lık iki farklı versiyonla satışa sunulacağı tahmin ediliyor. Bu da modeli, fabrika çıkış fiyatının 700 bin TL’yi aşmaması halinde 150 kW’lık versiyonla yüzde 10’luk ÖTV dilimine sokuyor. Böylece, Togg C-SUV’un bugünkü şartlar göz önüne alındığındaki fiyatı 908 bin TL olarak hesaplanabiliyor.

Keyword

elektrikli araçta fiyatlar düşüyor , elektrikli araçta fiyatlar düşüyor haberi , ekonomi haberleri , en güncel ekonomi haberleri

Türkiye’de satılan elektrikli otomobil modelleri ve fiyatları [16 Eylül]

Başa dön tuşu