Magazin

Limonun cilde sağladığı faydalar nelerdir? Evde doğal yöntemlerle sivilce ve lekelerden kurtulmanın püf noktaları

Limonun cilde sağladığı faydalar nelerdir? Evde doğal yöntemlerle sivilce ve lekelerden kurtulmanın püf noktaları

Sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak isteyenler buraya! Pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak için yapabileceklerinizi sizlerle paylaştık. Bu yöntemler ile mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte pürüzsüz ve lekesiz bir cildin sırrı…

Limonun cilde sağladığı faydalar nelerdir? Evde doğal yöntemlerle sivilce ve lekelerden kurtulmanın püf noktaları

Ciltte oluşan pek çok problem karşımıza çıkarken bunların başında siyah noktalar ve lekeler gelmektedir. Ciltte oluşan ton farklılığı sivilce gibi pek çok sorunu nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz. Sizinle paylaşacağımız yöntemler ile cilt sorunlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İşte pürüzsüz ve lekesiz bir cildin sırrı…

Herkesin evinde bulunan yoğurt ile sivilcelerinizden kurtulmak çok basit.

Her akşam cilde sürdüğünüz bir kaşık yoğurdu 10 dakika bekleterek daha sonra ılık su ile yıkayın. Yıkama işlemi sırasında peeling sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Yoğurt içinde yer alan faydalı bakteriler yüzün canlanmasına ve ölüp derilerden temizlenmesine neden olacaktır.

Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemlerden biri olan gül suyunu kullanabilirsiniz.

Cilt bakımında önemli bir yere sahip olan gül suyu sivilcelerin büyümesi ve iltihaplanmasının önüne geçer.

Her akşam ve sabah cilde sürülen gül suyu ciltte bulunan ölü derilerin atılmasını sağlar.

Antiseptik özelliği ile dikkat çeken zerdeçal cilt üzerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.

1’er çay kaşığı zerdeçal ve yoğurdu karıştırarak göz çevresine getirmeden yüzünüze uygulamanız bir süre beklettikten sonra ılık su ile yıkamanız gerekmektedir.

Düzenli bir şekilde uygulama yapmanız durumunda iltihaplı sivilcelerden ve sivilce izlerinden de kurtulmanız mümkün olacaktır.

Cildin nem dengesini sağlayan Hindistan cevizi yağı sivilcelerin kuruması ve gözeneklerin sıkılaşmasında oldukça etkilidir.

 Doğal bir Hindistan cevizi yağı ile her sabah yüzünüzü nemlendirmek sivilcelerinizi azaltacaktır.

Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile makyaj temizliği de yapabilirsiniz.

Cildi hassas olan kişilerin kullanmaması önerilen limon suyu içerisinde çok fazla basit yer almaktadır.

Sivilceleri kısa sürede kurutma yetkisine sahip olan limon suyu birçok kişinin de ilk tercihi olmaktadır.

Gözenekler arasında biriken yağ ve kir tabakalarını limon suyu ile temizlerken iltihaplı sivilceler ve gözenek problemlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.

Pamuk üzerine sıktığını limon suyu ile cildinizi silerek günlük bakımınızı yapabilirsiniz.

Karbonatın sivilce ile dokuyu temizleme özelliği bulunurken tanecikli yapısı ile de sivilceli hücrede kurumasına neden olacaktır.

Karbonat ve limon karışımı ile yüzünüzde daha canlı ve temiz bir etki yakalayabilirsiniz.

Karbonat ve yoğurdu karıştırarak da sivilceleriniz üzerinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hücre yenilenmesi üzerinde etkili olan karbonat sivilceli ciltlerin de oldukça seveceği bir üründür.

Hem tadıyla hem kokusuyla herkese etkileyen kahvenin cilt üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. Cilt bakımı için etkili sonuçlar almanızı sağlayacak olan Kahve telvesi sivilcelerin geçmesine de neden olmaktadır.

Kahve telvesi ile cildinizde peeling etkisi yaratabilirken sivilceleriniz ve sivilce lekelerinden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bu durumda yapmanız gereken tek şey şekersiz olarak içilen Türk kahvesinin telvesini göz çevresine değdirmeden yüz bölgesine sürmek olacaktır.

Cildinizde 10 dakika kala Türk kahvesini nazik bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.

Sivilceden kurtulmak isteyenlerin uyguladığı bir diğer yöntem ise diş macunudur.

Diş macunu içerisinde bulunan maddeler sivilcelerin iltihaplanmasını önlemektedir. Ölü hücrelerin soyulmasına yardımcı olan diş macunu sivilcelerim de hızlı bir şekilde korunmasını sağlayacaktır.

Sürdüğünüz diş macunu 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yıkamanız gerekmektedir. Sivilcelerden kurtulmak için bu işlemi düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Sivilceden kurtulmak isteyenlerin kullanabileceği bir diğer madde ise lavanta yağıdır.

Doğal lavanta yağı ile her gece masaj yaparak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.

Sivilceleri yüzün birçok bölümünde yer alması durumunda ise bir pamuk yardımı ile lavanta yağı kullanarak cildinizi silebilirsiniz.

Bu yöntem ile eski sivilcelerinizi kuruduğunu ve yeni sivilcelerim de azaldığını göreceksiniz.

Sivilcelerden kurtulmak için yapabileceğiniz en güzel yöntemlerden biri de stres ortamından uzak durmaktır. Sivilce oluşumunun temel nedenlerinden biri stres olarak görülürken yaşadığınız ruhsal değişimler ve beslenme düzeni de sivilcelerin oluşumuna neden olur.

Stres altında bulunan kişilerim hormon dengesi bozulurken vücudun üretti sebumda artış gösterir. Sebum üretimini artması ciltte sivilce oluşumunun ortaya çıkmasına neden olur. Sivilcesiz bir cilde sahip olmak için stresten uzak durmak ve daha mutlu ortamlarda bulunmak önemli bir yere sahiptir.

Beslenme düzeni de kızınca üzerindeki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Fazla yağlı yiyecekler tüketmek ciltte sivilce oluşmasına neden olmaktadır.

Kızartma, cips gibi fazla yağlı besinler tüketen kişilerde yağ birikimi artacağı için sivilce oluşumu da görülecektir. Bu nedenle daha sağlıklı besinler tüketmeniz de fayda var.

Gün içerisinde makyaj yapmanız durumunda bu makyajın uyumadan önce temizlenmesi gerekmektedir. Cildinizde uyuduğunuz makyaj cildin hava almasını engelleyeceği gibi sivilce oluşumuna da neden olacaktır. Bu nedenle makyaj temizliği yapmak ve düzenli tonik uygulamak ciltte sivilce oluşmaması için önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Kendi cilt tipinize uygun olan bir tonik ile her gece uyumadan önce cildinizi temizleyebilirsiniz.

Yeşil Çayda bulunan antioksidan etkisi cilt üzerindeki problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Hem içerek tükettiğiniz hem de cildinize uyguladığını yeşil çay sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.

Bunun için demlediğini yeşil çayı soğutarak pamuk yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Göz çevresi ve burun kenarları gibi sivilcelerin daha çok oluştuğu bölgeleri yeşil çay ile silerek cilt problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Bununla birlikte yeşil çayın hücre yenileyici bir özelliği de bulunmaktadır.

Elma sirkesinin antioksidan etkisi cilt üzerinde de etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde cildin fazla yağ ve kirden arınması sağlamaktadır.

Bir pamuk üzerinde dökeceğini bir miktar elma sirkesi ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Cildinizi temizlerken temizleme işlemi sırasında pamuğun farklı yönünü kullanmak önemli bir detaydır.

Düzenli olarak elma sirkesi ile yüzünüzü temizlemeniz durumunda gözeneklerden ve sivilce oluşumunda azalmalar olduğunu fark edeceksiniz.

Cildinizin daha güzel bir hale gelmesi için kullanabileceğiniz en güzel maddelerden biri de aloe veradır.

Hücre onarımı üzerinde etkili olan aloe vera hem güzel hem de losyon şeklinde sivilceler üzerine uygulanabilir.

Evde aloe vera yetiştirmeniz durumunda yaprak içerisinde bulunan jeli cildinize sürebilirsiniz.

Cildinize sürdüğünüz yeni 10 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu yönteme haftada birkaç defa uygulayabilirsiniz

Sivilce problemlerine çözüm bulmak isteyenler ilk önce problemin kaynağını bilmelidir. Bu sorunun tamamen ortadan kalkması için ilk önce sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sivilce oluşumuna neden olan maddeler şu şekildedir:

Çok fazla yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek.

Yüz yıkama alışkanlığının olmaması.

Çok yoğun bir şekilde makyaj yapmak ve cildi makyajdan arındırmak.

Piyasada yer alan kalitesiz makyaj ürünlerini kullanmak.

Fazla stresli bir yaşantı içerisinde bulunmak.

Karaciğer ve böbrekte oluşan hastalıklar da ciltte sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Çok fazla terlemek ve terledikten sonra cildin temizlenmemesi de sivilcelerin artışına neden olacaktır. 

Doğru Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Doğru cilt bakımı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için yazdık. Doğru cilt bakımı nedir, nasıl yapılmalıdır? detaylı bilgi Nua Blog’da.

Doğru Cilt Bakımı Rutini Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı ve parlak bir cilt, hepimizin hayali. Cilt bakım dünyası her ne kadar sınırsız olsa da uzmanlar hayal ettiğiniz cilde kavuşmak için yapılması gereken konusunda hemfikir: Doğru bir cilt bakım rutinine sahip olmak!

Belki sizin cilt bakım rutinizi takip ettiğiniz influencerın bakım rutininden esinlenmiştir ya da daha basit şekilde yıkama ve durulama adımlarını tekrar ediyorsunuzdur. Veya doğru cilt bakımının neleri kapsaması gerektiğini bulmak için yazımızı okuyor olabilirsiniz.  Eğer durumunuz buysa, şanslısınız. Yeni başlayanlar için cilt bakımı hakkında tüm merak ettikleriniz ve evde deneyebileceğiniz cilt maskesi tarifleri Nua Blog’da.

Doğru cilt bakımı, esasında onu uygulayan kişi kadar benzersiz ve bireyseldir. Ancak cilt bakımı ve cilt bakım ürünleri sosyal medyada trend hale geldikçe ve son yıllarda binlerce yeni ürün piyasaya sürüldükçe, etkili bir cilt bakım rutininin nasıl oluşturulacağını anlamak herkes için biraz kafa karıştırıcı hale geldi… Neyse ki bunun için buradayız.

Bildiğiniz gibi cildimiz, en büyük organımız. Bizi dış patojenlerden korumada önemli bir rol oynuyor. Ve doğru şekilde işlevlerini yerine getirebilmesi için biraz dikkate ihtiyacı var.

Cilt bakımı konusunda yeniyseniz veya her gün karşınıza çıkan farklı uygulamalar nedeniyle kafanız karıştıysa, cilt bakım sırası hakkında bilgi sahibi olmanız faydalı olabilir. Öncelikle cilt bakımının karmaşık olmak zorunda olmadığını söyleyelim. Bununla birlikte, genel olarak kullandığınız ürünlerin etkili olmasını sağlamaya yardımcı olabilecek bir günlük cilt bakımı sıralaması var:

Profesyonel ipucu: Son iki adımı birleştirmek için en az 30 SPF ve geniş spektrum korumasına sahip bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

Sabah cilt bakım rutininizi yukarıdaki adımları izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Öte yandan gece cilt bakımı rutininiz, bunlara ek adımlar içerebilir. Gün boyunca yoğun makyaj yapıyor veya güneş kremi kullanıyorsanız, temizleyicinizin tüm makyajınızı çıkarmadığını veya cildinizi yağlı hissetmenize neden olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durumda, cildinizi yağ, kir ve kalıntılardan arındırmak için önce yağ bazlı bir temizleyici, ardından su bazlı bir temizleyici veya pamuklu bir ped üzerine misel suyu ile temizlemeyi içeren “çift fazlı temizleme” yönteminden yardım alın. Yine de çifte temizlik herkes için şart değil.

Cildinizi temizledikten sonra, cilt endişelerinize veya hedeflerinize bağlı olarak herhangi bir serum, toner, yüz eksfoliyatör veya reçeteli tedavi uygulama zamanı. Ardından, cilt bakım rutini adımlarını bir nemlendirici ile tamamlayın. SPF’li gündüz nemlendiricinizi geceleri de kullanabilirsiniz, ancak daha yoğun bir ürünün nemlendirme açısından gece kullanımına daha uygun olduğunu düşünebilirsiniz.

Eğer cildiniz için bu kadarının yeterli olmadığını düşünüyorsanız cilt bakım rutininizi bir yüz yağıyla bitirebilirsiniz. Ancak, özellikle cildiniz yağlı olma eğilimindeyse, buna dikkat edin. Yağlar yüksek nem sağlasa da gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu durumda, hyalüronik asit gibi bileşenler içeren nemlendirici yağsız serumlar sizin için daha iyi bir formüldür. Bununla birlikte, yağlı veya akneye meyilli bir cildiniz yoksa yüz yağı cildiniz için iyi olabilir ve bu dokuyu daha kalın bir krem ​​veya losyon nemlendiriciye tercih edebilirsiniz.

Sıcak hava, cilt bakımıyla ilgili çok sayıda zorluğu ve “Hissedilen sıcaklık 40 dereceyken ve yüzüm yağlı gibi görünürken yine de onu nemlendirmem gerekiyor mu?” gibi soruları beraberinde getiriyor. Size iyi geldiğini düşündüğünüz bir cilt bakım rutininiz varsa yaz aylarında da buna bağlı kalabilirsiniz. Yalnızca yaz rutini için yapmanız gereken birkaç basit değişiklik var:

Artık doğru bir cilt bakım rutini oluşturmak için gerekli adımları biliyorsunuz. Cilt bakım rutininize haftalık olarak evde kolayca hazırlayabileceğiniz cilt maskelerini de eklemeyi unutmayın. İşte Richmond Nua’daki cilt bakım uzmanlarının sizler için hazırladığı pratik ve doğal aynı zamanda da mucizevi etkili iki reçete.

Bildiğiniz gibi peeling, cildi ölü derilerden arındırarak derinlemesine temizleme işlemi. Potasyum, sodyum, demir, A ve C vitaminleri bakımından zengin bir besin kaynağı olan karanfil içeren bu peeling tarifini, taze ve yeni cildi ortaya çıkarmak için kullanabilirsiniz.

Toz haline getirdiğiniz karanfili, 1 bardak suda 2 dakika kadar kaynatın. Soğuyunca temiz bir tülbent ile suyunu süzün. Elde ettiğiniz posanın içine tüm malzemeleri ekleyip karıştırın. Ardından duşta tüm vücudunuza hafif dairesel hareketlerle uygulayın. Ve her zamanki gibi durulanın.

E vitamini bakımından zengin, özellikle kuru ciltlere nem kazandıran ve ışıltı sağlayan avokado yüz maskesini siz de haftada 1 kez kolayca uygulayabilirsiniz. Cildi nemlendiren ve yumuşatan bu maske, aynı zamanda antioksidan özelliği ile yaşlanma etkilerini de tersine çevirir.

Tüm malzemeleri karıştırıp püre haline getirin. Ardından karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi durulayın.

Evde yapılacak uygulamaların yanı sıra cilt analizi yapılarak daha profesyonel bir cilt bakımı uygulaması almak için Richmond Nua’da uygulanan cilt bakımlarını inceleyebilir ve uzman estetisyenlerimizden destek alabilirsiniz.

Terledikten sonra yapılacak cilt bakımı

Başa dön tuşu