Magazin

Rihanna

Rihanna

Robyn Rihanna Fenty , 9 Grammy ödülü sahibi Barbadoslu şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve iş kadınıdır. Saint Michael’da doğup Bridgetown’da büyüdü ve 2003’te albüm yapımcısı Evan Rogers’ın yönetiminde demo kasetler kaydederek müzik endüstrisine girdi. 2005’te ilk albümü Music of the Sun’ı ve sonraki yıl ikinci albümü A Girl like Me’yi piyasaya sürerek ünlendi; bu albümlerden sırasıyla “Pon de Replay” ve “SOS” gibi hit şarkılar çıktı. Üçüncü stüdyo albümü Good Girl Gone Bad için müziğini ve imajını yeniden oluştururken bir seks sembolü olarak ortaya çıktı. Albümün çıkış single’ı “Umbrella”, elde ettiği liste başarılarıyla şarkıcının dünya genelinde tanınmasına yol açtı ve 2008’de En İyi Rap/Sung İş Birliği dalında Grammy Ödülü kazandı. Grammy ödüllü Unapologetic dahil olmak üzere Recording Industry Association of America’dan platin sertifika alan dört albüm çıkardıktan sonra Rihanna, bir “pop ikonu” olarak tanımlanmaya başladı. Sekizinci stüdyo albümü Anti ve çıkış şarkısı “Work”, sırasıyla Billboard 200 ile Hot 100 listelerinde zirveye oturdu. “Umbrella”, “Take a Bow”, “Disturbia”, “Only Girl “, “S&M”, “We Found Love”, “Diamonds” ve “Stay” gibi kendi şarkılarının yanı sıra “Live Your Life”, “Love the Way You Lie” ve “The Monster” gibi düet sanatçısı olarak yer aldığı başkalarının şarkıları da dünya genelinde en çok satan single’lar arasına girdi.

Rihanna

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

Would you like to suggest this photo as the cover photo for this article?

Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

Thanks for reporting this video!

This browser is not supported by Wikiwand 🙁 Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.Please download and use one of the following browsers:

An extension you use may be preventing Wikiwand articles from loading properly. If you’re using HTTPS Everywhere or you’re unable to access any article on Wikiwand, please consider switching to HTTPS (https://www.wikiwand.com).

An extension you use may be preventing Wikiwand articles from loading properly. If you are using an Ad-Blocker, it might have mistakenly blocked our content. You will need to temporarily disable your Ad-blocker to view this page.

Back to homepage

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

Keywords

qw , Rihanna , Türkçe

Moda İkonu ödülü alan Kardashian, Kanye West e teşekkür etti

Başa dön tuşu