Game

Intel Arc A750 ekran kartı oyun performansı ortaya çıktı

Intel Arc A750 ekran kartı oyun performansı ortaya çıktı

Ekran kartı pazarına girmeye çalışan Intel, rakipleriye rekabet etmeyi hedefliyor. Intel tarafından geliştirilen yeni Arc A750 ekran kartının oyun performansı ise iddialı görünüyor.

Intel Arc A750 ekran kartı oyun performansı ortaya çıktı

Intel, kendi ekran kartı ailesi Arc serisini piyasaya sürmeye artık çok yakın. Intel Arc ekran kartlarının sentetik performans ve küçük detaylarını gösteren firma şimdi ise ailenin orta seviyeye yönelik modeli olan Arc A750 kartının oyun performanslarını paylaştı. Rakip olarak Nvidia’nın başarılı RTX 3060 modelini kullanan firma, oldulça rekabetçi görünüyor.

Intel Arc A750 Limited Edition ekran kartını daha önceden de çeşitli testlerde gördük. Arc A750 bu sefer DX 12 ve Vulkan başlıklı 48 farklı oyunda Full HD ve 1440p çözünürlükte teste tabii tutuluyor. Test sonuçlarına bakıldığına Intel’in çözümünün ortalama olarak RTX 3060’tan yüzde 5 daha hızlı olduğunu görüyoruz.

Saf performans olarak Intel’in Alchemist mimarisinde iyi işler yaptığını söyleyebiliriz. Ve eğer sürücü tarafında daha verimli ve optimize bir yolda ilerlenilirse farkın biraz daha artması muhtemel görünüyor. 

Intel Arc Pro serisi ekran kartlarını duyurdu 1 ay önce eklendi

Ancak her ne kadar oyun performansları önemli olsa da Intel’in Arc A750 kartını ve serinin diğer üyelerini hangi fiyatlardan satışa sunacağı daha önemli. Öte yandan piyasaya bu yıl girmesi beklenen kartlar, benzer dönemlerde çıkacak olan yeni RTX 40 ve RX 7000 ekran kartlarıyla rekabet etmek durumunda kalacak. Intel, önümüzdeki haftalarda ürünler hakkında daha fazla detay paylaşacaklarını belirtiyor.

Intel Arc A750 kartında Alchemist mimarisine dayanan ACM-G10 GPU’sunun kırpılmış versiyonu kullanılıyor. ACM-G10 GPU’sunun tam halinde 36 adet Xe çekirdeği varken Arc A750’de kullanılan versiyonunda 24 adet Xe çekirdeği bulunuyor. Bu çekirdekler bünyesinde 448 yürütme birimi bulunurken ekran kartında 8 GB GDDR6 bellek yer alıyor. Kartın termal güç isteği ise 225W olarak belirlenmekte.

%100 elektrikli Peugeot E-308

ASRock Arc A750 Challenger kanlı canlı görüntülendi

ASRock Arc A750 Challenger kanlı canlı görüntülendi

Intel, geçtiğimiz günlerde yeni masaüstü ekran kartlarını tanıttı. Bugün Tokyo Game Show 2022 etkinliğinde Asrock tarafından üretilen Arc A750 Challenger sergilendi.

Ekran kartı piyasasında yeni bir dönem başlatmak isteyen Intel, çalışmalarını hızlandırdı. Intel Arc A750 referans kartı, oyun testlerinde rakibi Nvidia RTX 3060 modelini geride bırakmayı başardı.

ACM-G10 mimarisiyle karşımıza çıkan Arc A750 modelinde 28 çekirdek bulunuyor. 3.584 FP32 çekirdeği ile tanıtılan ekran kartı, 256 bit bellek veriyoluna sahip.

Intel, Arc A750 modelinin 16 Gb/sn’de saat hızına sahip 28 Xe çekirdek ile satışa sunulacağını duyurdu. 8 GB GDDR6 belleğe ve 512 Gbps bant genişliğine sahip olan model, 2.050MHz saat hızıyla karşımıza çıkıyor. Yeni modelin güç tüketiminin ise Arc A77 modeliyle aynı olduğunu belirtmekte fayda var.

Sınırlı üretim olduğu belirtilen Arc A750 modelinin Intel web mağazası, perakende ve e-ticaret kanallarında satışa sunulacağı açıklandı. Şirket daha önce, ilk lansmanın henüz ismi açıklanmayan ‘kilit ülkeleri’ içereceğini doğrulamıştı.

Yeni masaüstü ekran kartlarının hangi tarihte piyasaya sürüleceği henüz bilinmiyor. Şirketin yakında fiyat etiketi hakkında da açıklama yapacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: shiftdelete.net

ASRock Arc A750 Challenger kanlı canlı görüntülendi

Intel, geçtiğimiz günlerde yeni masaüstü ekran kartlarını tanıttı. Bugün Tokyo Game Show 2022 etkinliğinde Asrock tarafından üretilen Arc A750 Challen

ASRock Arc A750 Challenger kanlı canlı görüntülendi

Intel, geçtiğimiz günlerde yeni masaüstü ekran kartlarını tanıttı. Bugün Tokyo Game Show 2022 etkinliğinde Asrock tarafından üretilen Arc A750 Challenger sergilendi.

ASRock Arc A750 Challenger

ACM-G10 mimarisiyle karşımıza çıkan Arc A750 modelinde 28 çekirdek bulunuyor. 3.584 FP32 çekirdeği ile tanıtılan ekran kartı, 2.050MHz saat suratına sahip.

Intel, Arc A750 modelinin 16 Gb/sn’de saat suratına sahip 28 Xe çekirdek ile satışa sunulacağını duyurdu. 8 GB GDDR6 belleğe ve 512 Gbps bant genişliğine sahip olan model, 2.050MHz saat süratiyle karşımıza çıkıyor. Yeni modelin güç tüketiminin ise Arc A77 modeliyle birebir olduğunu belirtmekte yarar var.

Sınırlı üretim olduğu belirtilen Arc A750 modelinin Intel web mağazası, perakende ve e-ticaret kanallarında satışa sunulacağı açıklandı. Şirket daha evvel, birinci lansmanın şimdi ismi açıklanmayan ‘kilit ülkeleri’ içereceğini doğrulamıştı.

Yeni masaüstü ekran kartlarının hangi tarihte piyasaya sürüleceği şimdi bilinmiyor. Şirketin yakında fiyat etiketi hakkında da açıklama yapacağı varsayım ediliyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

ASRock Arc A750 Challenger Ekran Kartı Ortaya Çıktı

Başa dön tuşu