Magazin

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması: Devreye sokacağız

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması: Devreye sokacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’yle ilgili olarak çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi.

Bakan Bilgin’den EYT açıklaması: Devreye sokacağız

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT’yle ilgili olarak çalışma grubu oluşturulduğunu söyledi. Bakan Bilgin, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen çalışma neticesinde en uygun formülün devreye sokulacağını söyledi.

A Haber’e konuşan Bakan Bilgin şu ifadeleri kullandı:

‘Bakanlık bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grubu bu formül üzerinde çalışıyor. En uygun formülü uygulamaya sokma niyetindeyiz.

Bir sayı ve içerik veremem ama çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Çalışmamız bir noktaya geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı da çalışmamıza katılacak. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin ayrı maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız. Kararı Cumhurbaşkanımız verecek.’

‘Çalışmayı tamamlayıp sendikaların da taleplerini alacağız’ diyen Bakan Bilgin, ‘Yıl sonuna kadar Meclis’e sunamazsak, en geç Ocak ayında bu düzenlemenin Meclis’e sunacağız’  ifadelerini kullandı.

Milyonların beklediği haberi tarih vererek açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kabine toplantısı sonrası 3600 ek gösterge için tarih verdi. Bilgin, ”Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis’te” dedi.

Milyonların beklediği haberi tarih vererek açıkladı

EYT ve 3600 ek gösterge için yeni bir açıklama daha geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge çalışmalarına ilişkin son bilgileri dün Kabine Toplantısı sonrası gazetecilere açıkladı. Bakan Bilgin, “Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis’te.” dedi.

EYT NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda çalışma olup olmadığı sorusu üzerine, “Ben bu konuda konuşmuyorum. Net bir çalışma yaptıktan sonra zaten açıklayacağız. Şu anda 3600 üzerinde yoğunlaştık. Önümüzdeki hafta ve bu hafta da bizim sağlık sistemimizde, SGK ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. İlaç ile ilgili problemler var. Onu bitirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

AGİ KESİNTİSİ VAR MI? 

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hakkında ise Bakan Bilgin, “İş Kanunu’nun 62’nci maddesi öyle bir kesintinin yapılmasını mümkün görmüyor. ‘Bu kesintiyi yapamaz’ diyor. Siz brüt değil net maaş üzerinden alıyorsunuz. İşvereniniz yanlış yapıyor, ‘Ücretler geriye gidemez’ diyor. Brüt maaş alsaydınız size o parayı vereceklerdi, şu anda yapılan işlem yanlış, hukuka aykırı. İşverenleriniz o uygulamayı yapamaz. Sizin maaşlarınız geri gitmez. Yanlış hesaplama yapıyorlar, kanun çok açık.” diye 

3600 EK GÖSTERGE NE ZAMAN ÇIKACAK? 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge ile ilgili yasal düzenleme sürecine ilişkin, “Çalışmalarımızı başlattık, mayısta bitireceğiz. Mayısta Meclis’te. Taraflarla kurumlar arası görüşme, teknik çalışma yapılıyor. Şubatta bir açıklama yapılabilir.” dedi. Bakan Vedat Bilgin, 3600 ek göstergenin TBMM’den çıktıktan sonra yürürlüğe gireceğini belirtti.

Bakan Vedat Bilgin, memur sendikalarının 3600 ek gösterge sisteminin genişletilmesi yönünde taleplerine ilişkin ise, şöyle konuştu:

“Dört meslek grubunu kapsıyor; ama başka statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var, kurumlarda çalışan hukukçular var. İl müdürleri, diyelim ki sağlık il müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok; ama o düzenlemeyi yapacağız. Adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. Diyelim ki il müdürü 3600, ona bağlı memur 3600 olmaz o. Bu düzenleme yapılacak. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan. Mesela ‘3600’ diyoruz; ama onların dışında farklı başka rakamlar da ek göstergeler de koyabiliriz.”

Keywords

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı , VEDAT BİLGİN , EYT , açıklama , Emeklilikte Yaşa Takılanlar , 3600 ek gösterge , Asgari Geçim İndirimi , AGİ , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin , tarih , verdi , açıkladı , 3600 , ek gösterge , mayıs , meclis

19:52
Bakan Bilgin emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için tarih verdi

Başa dön tuşu