TEKNOLOJİ

IMEI Uzatma Devri Bitiyor!

IMEI uzatma bitti! Yurt dışı iPhone’lar için yolun sonu!

Pasaporta kayıtsız bir şekilde yurt dışı iPhone kullananlar geçici IMEI uzatma sorunuyla karşı karşıya geldi. Peki şimdi ne olacak? İşte tüm detaylar!

IMEI uzatma bitti! Yurt dışı iPhone’lar için yolun sonu!

Yurt dışından bir telefon satın alındığında bunu Türkiye’de 120 günden fazla kullanmak için pasaport kaydı gerekiyor. Bu sebeple yurt dışı iPhone’lara uzun süre ilgi duyulmadı, fakat son dönemde yurt dışı iPhone satışlarında yükselme olduğu görüldü. Dün itibariyle ise IMEI uzatma sorunu baş gösterdi. İşte detaylar…

Yurtdışından alınan telefonlar Türkiye’de nasıl kullanılıyor? Daha doğrusu nasıl kullanılabiliyordu? BTK Kullanım Süresi Uzatma sayfasının e-Devlet’ten kaldırılması sonrasında telefon piyasasında büyük bir sorun ortaya çıktı.

IMEI kayıtsız iPhone formülü: 120 + 120 + 120

Sahibinden ve Letgo başta olmak üzere Türkiye’deki satış platformlarında çift SIM kart girişine sahip olan iPhone’ların kapalı kutulu bir şekilde, Türkiye’deki resmi fiyata kıyasla çok daha az bir ücrete satılıyordu. İşte geçici IMEI kaydı da tam olarak burada devreye giriyordu.

Normalde yurtdışından satın alınmış bir telefon kutusundan çıkardıktan sonra 120 gün boyunca kullanıma açık kalıyordu.. 120 gün dolduğunda ise IMEI süresi tamamlandığı ve kayıt yaptırılmadığı için “Servis Yok” uyarısı veriyordu.

Fakat çift sim kart girişi olan telefonlarda SIM kartı yuvasından çıkararak hemen arkasında yer alan ikinci girişe takarak 120 gün daha kullanıma devam edilebiliyordu. Çünkü böylece ikinci IMEI devreye giriyordu.

Bu şekilde 120 gün + 120 gün = 240 gün boyunca ekstra hiçbir işlem yapmadan telefonlar kullanılabiliyordu.. Her iki SIM’in süresi bittikten sonra ise telefon yine “Servis” yok uyarısı vermeye başlıyordu.

Geçici IMEI Kaydı Tamamen Kapandı Bitti!

Geçici IMEI Kaydı Tamamen Kapandı Bitti!

Her Şey Yazıyla Başladı

Artık ne yazık ki elinizde bulunan yurtdışı kayıtlı iPhone, Samsung markası fark etmeksizin cihazları, pasaport kaydı yapmadan kullanmak mümkün olamayacaktır. Bugün sabah saatlerinde e-devlet geçici kayıt sayfası 404 hatası vermeye başladı ardından bir dedikodu başladı.

Bilindiği üzere pandemi döneminde ülkesine dönemeyen vatandaşlar için özel olarak takımlanan bu hak ile birlikte geçici kayıt işlemi yapılabilmekteydi. Ancak pandemi sürecinin sonuna gelindiğinden dolayı e-devlet üzerinde bulunan imei geçici uzatma sayfası da tamamen kaldırıldı. Artık tek seçenek, yurtdışına çıkış/giriş yaparak pasaport üzerine cihazı kayıt ettirmek olacak.

Ancak bu türden bir şansı bulunmayan vatandaşlar için kötü bir haber, bu işlemin yapılması için 6-7 bin TL gibi maliyetlerden bahsediliyor. Bu şekilde bir devir tamamen kapandı ancak yine de cihazınızı tablet olarak kullanmak yerine bir maliyetin altıns girerek kullanıma devam edebilirsiniz.

İlk olarak sistemin kapanması e-Devlethttps://www.turkiye.gov.tr › btk-kul…Kullanım Süresi Uzatma – e-Devlet adresine ulaşılamaması ile fark edildi. Ayrıca bazı kullanıcılar BTK’yı aradıklarında sistemin tamamen kapandığını öğrendiklerini forum sitelerinde tartışmaya başladı. Tüm bu haberin %100 kesin olduğunu söylemek mümkün olmasa da olanlar gerçekten de kayıt süresi uzatma işleminin artık yapılamayacağını gösteriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum *

İsim *

E-posta *

İnternet sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ebedi Şehir”de ŞİÖ Zirvesine katılan liderlerle sohbet etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi’ne katılan ülkelerin devlet başkanlarıyla “Ebedi Şehir” kompleksini ziyaret etti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in davetiyle ŞİÖ Zirvesi’ne katılmak üzere Semerkant’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ağaç dikme töreninin ardından “Ebedi Şehir” kompleksine geldi.

Erdoğan, burada diğer liderlerle kentin yeni inşa edilen ve “Ebedi Şehir” olarak anılan bölgesini gezdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, komplekste Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinİran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve diğer liderlerle sohbet etti.

Gezi sırasında Putin ile ayrıca sohbet eden Erdoğan, komplekste incelemelerde bulundu.

IMEI Uzatma Devri Bitiyor!

Başa dön tuşu