Magazin

OYUNCU BİYOGRAFİLERİ 

Kenan İmirzalıoğlu: biyografi

1974’te Ankara’nın Bala ilçesinde dünyaya gelen Kenan İmirzalıoğlu, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, üniversite eğitimi için İstanbul’a gelerek Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Mankenlik ajansına başv

Kenan İmirzalıoğlu: biyografi

Ör:Biyografi Ferzan Özpetek, Biyografi Özcan Deniz

Beyazperde.com’u artık sorunsuz biçimde mobil cihazınızdan görüntüleyebilirsiniz!

Yorumlarınızı bekliyoruz! |Beyazperde Hakkında |İletişim |Beyazperde Kullanım Şartları |Kişisel Verilerin korunmasi |Gizlilik | ©Beyazperde

IMDBYE GÖRE ÜNLÜ OYUNCULAR HAKKINDA 10 HARIKA BIYOGRAFI

James Dean’den Chaplin’e ve My Week With Marilyn’e kadar bu biyografiler, sevilen, ünlü oyuncuların hayatlarına dair harika bilgiler.

IMDBYE GÖRE ÜNLÜ OYUNCULAR HAKKINDA 10 HARIKA BIYOGRAFI

James Dean’den Chaplin’e ve My Week With Marilyn’e kadar bu biyografiler, sevilen, ünlü oyuncuların hayatlarına dair harika bilgiler.

Müzik biyografisi popüler bir film türü iken, oyuncu biyografisi daha az yaygındır. Bununla birlikte, yapılanlar, izleyicilere Hollywood’a ve en sevdikleri film yıldızlarından bazılarının yaşadığı mücadelelere ve başarılara bir bakış sağladı.

İLİŞKİLİ: Oyuncuların Oyuncuları Oynadığı En İyi 10 Film, IMDb’ye Göre

Bir aktörün filmlerinde farklı karakterler barındırdığı düşünüldüğünde, bu kadar yetenekli insanları canlandırmak için yetenekli bir aktör gerekir. Müzik biyografileri gibi, izleyiciler de Hollywood merdivenlerini tırmanırken onların farklı sınavlarını ve sıkıntılarını öğrenmeyi seviyorlar. Bu filmler, konularının yer aldığı tüm filmlerden daha büyük ve çılgın hikayeler anlatıyor.

İçinde Otomatik Odaklama Greg Kinnear, 1960’ların TV şovunun yıldızı aktör Bob Crane’i oynuyor. Hogan’ın Kahramanları . Tartışmalı bir yaşam tarzı ve kariyer düşüşünün ardından, Crane öldürülmüş bulundu ve dava bugüne kadar çözülemedi.

Crane’e oldukça benzeyen Greg Kinnear, arkadaşlıkları onu Hollywood’un karnı içinde seks ve pornografi içeren karanlık bir yola sürükleyen bir aile babası olarak inanılmaz bir performans sergiliyor. Hollywood’un karanlık yüzüne samimi bir bakış, beğenilen yönetmen Paul Schrader, bir yıldızın aşağıya doğru inen sarmalının etkileyici bir portresini yapıyor.

Faye Dunaway, günümüzde dramatik bir biyografik olmaktan çok kasıtsız bir komedi olduğu bilinen bir filmde klasik Hollywood oyuncusu Joan Crawford’u canlandırıyor. Crawford’un evlatlık kızı Christina’nın ‘her şeyi anlat’ kitabına dayanarak, Mommie Dearest kargaşalı ilişkilerini ve Crawford’un elinde gördüğü tacizi tasvir ediyor.

Bazıları Dunaway’in performansını övürken, birçoğu fena halde abartılı olduğunu hissetti ve film, bir korku filmi olma yolunda ilerleyen bir kamp klasiği haline geldi. Hayranları ve bilhassa, hayali olduğu düşünülse de, sinemanın en ünlü alıntılarından biri haline gelen ünlü ‘Hiçbir zaman tel askı yok’ dizesi var.

Marilyn Monroe, oyuncu çok ikonik olduğu için tasvir etmesi zor bir rol. Birçoğu denedi ama hiçbiri Michelle Williams kadar beğeni toplamadı. Marilyn ile Haftam . Film Monroe’nun filminin çekimi sırasında geçiyor Prens ve Gösteri Kızı bir yapım asistanı (Eddie Redmayne) güzel ama sorunlu yıldızla arkadaş olur.

Film, vizyona girdikten sonra eleştirmenlerin Monroe’nun ‘manyetizma ve kırılganlığını’ yakaladığını düşündüğü Williams’ın performansı için eleştirel beğeni topladı. Williams, performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar adaylığı aldı.

Bu kadar çok farklı karakteri hayata geçirmesiyle bilinen bir adamı canlandırmak küçük bir görev değil, ancak beğenilen aktör Geoffrey Rush bu meydan okumayla karşılaştı ve komik deha Peter Sellers’ı zekice oynadı. Film, Sellers’ın şöhrete yükselişini anlatıyor ve şu klasiklerde başrol oynuyor: Pembe Panter ve Dr. Strangelove ve karmaşık ve çoğu zaman çalkantılı yaşamının yanı sıra.

İLGİLİ: İzlenecek En İyi 10 Biyografi

Rush bunu yaparken sadece Sellers’ın klasik karakterlerinin çoğunu hayata geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda dördüncü duvarı da yıkıyor ve izleyiciye hayatındaki bazı gerçek insanlar olarak hitap ediyor. HBO için üretilen hem film hem de Rush, Altın Küre ve Emmy ödüllerinin yanı sıra, televizyon için yapılan bir film için ender görülen Cannes’da Palm d’Or’a aday gösterildi.

Ejderha efsanevi dövüş sanatçısı ve filmlerin yıldızı Bruce Lee’nin hikayesini anlatıyor. Ejderhaya gir, Kim maalesef filmlerinden birinin setinde kazara öldürüldü. Film yıldızın şöhrete yükselişini izliyor, ancak Ejderha gişede popülerdi, öykünün kurgusal olayların bolluğu nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

Jason Lee’nin (ilişkisiz) performansı izleyiciler ve eleştirmenler tarafından övüldü, besteci Randy Edelman’ın 1990’ların film fragmanlarında yaygın olarak kullanılan inanılmaz müziği gibi.

Halle Berry, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilen ilk Siyah yıldız olan Dorothy Dandridge’i canlandırıyor. Film, Dandridge’in Hollywood tarihinin önemli bir parçası olan ve ne yazık ki trajik bir sonu olan Hollywood’daki iniş çıkışlarını detaylandırıyor.

İLGİLİ: Kara Tarih Ayı: 10 Büyük Biyografi, Dereceli (Rotten Tomatoes’a Göre)

Berry için yıldız yaratan bir rol, Dandridge onun ilk büyük başrolüydü ve A listesindeki bir aktris olarak onu haritaya koymasına yardımcı oldu. Berry, HBO için yapılan filmdeki eleştirmenlerce beğenilen performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre ve Emmy ödüllerini aldı.

Klasik aktör James Cagney, makyaj konusundaki yeteneğiyle tanınan ve şu karakterleri canlandırdığı için ‘bin yüzlü adam’ lakaplı aktör Lon Chaney’i canlandırıyor. Notre Dame’ın kamburu ve Operadaki Hayalet .

Film, Chaney’nin bir vodvil oyuncusundan, o zamanın yeni film endüstrisine girmeye çalışan hayatını takip ediyor. Kendini ihtiyaç duyduğu herhangi bir karaktere dönüştürebildiği için makyaj becerilerini diğer oyunculara göre bir avantaj olarak kullanabiliyor (o zamanlar aktörler kendi makyajlarını yapmak zorundaydı). Film, Chaney’nin hayatıyla büyük bir dramatik lisans alırken, şimdiye kadar yapılmış en popüler biyografik filmlerden biriydi.

Televizyon filmi mükemmelliğinde yeni bir standart belirleyen filmlerden biri olarak kabul edilen, James Dean O zamanlar gelip geçen ikonik film efsanesi James Dean’in hayatını detaylandırıyor, James franco ile esrarengiz bir benzerlik taşıdığı. Film, Dean’in duygusal mücadelelerini, babasıyla ilişkisini, metot oyuncusu olarak doğumunu ve 24 yaşında trajik ölümünden önce yaptığı üç filmi anlatıyor.

Franco rolü için evrensel bir beğeni topladı ve film kariyerini ateşledi. Seyirciler ve eleştirmenler Franco’nun, Dean’in tavırlarını ve yalnız ve işkence görmüş ruhunu yakaladığı için övgüde bulundular.

Yönetmen Milos Forman, daha önce yönetmiş olan biyografilere yabancı değil Amadeus ve İnsanlar Vs Larry Flynt . İçin Aydaki Adam , tüm zamanların en tartışmalı komedyenlerinden birini ele aldı: Andy Kaufman. Rol için Jim Carrey, Kaufman’a hayat veriyor ve Kaufman’ın kendisi tarafından ele geçirilmiş gibi göründüğü bir güç merkezi performansı veriyor.

Film, alışılmışın dışında komedyenin şöhrete yükselişinin hikayesini anlatıyor. Taksi ve tartışmalı güreş baskısı. Carrey, hayatı bir illüzyon olarak gören bir adam olarak performansında Kaufman’a kanallık ediyor gibiydi. Filmin kendisi karışık eleştiriler alırken, Carrey’in performansı övgüyle karşılandı ve En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı olmaması Akademinin en büyük küçümseyenlerinden biri olarak kabul edildi.

Richard Attenborough, ünlü yönetmen Gandhi filmleri bir sanat biçimine dönüştürmekten büyük ölçüde sorumlu olduğu düşünülen Charlie Chaplin’in hayat hikayesini ele alıyor. Robert Downey, Jr mükemmel bir şekilde Chaplin rolünü üstleniyor ve o zamanlar genç olan yıldıza En İyi Erkek Oyuncu Oscar adaylığı kazandıracak bir performans sergiliyor.

Büyüyen film, Chaplin’in ilk film günlerini skandallı ilişkileriyle ve ardından McCarthy döneminin zirvesinde Hollywood’dan sürgünüyle anlatıyor. Film, dönemi mükemmel bir şekilde yakaladığı için övgü alırken, aldığı dramatik özgürlükler ve kendisini harika bir yönetmen ve oyuncu yapan şey yerine Chaplin’in vahşi kişisel hayatına odaklandığı için eleştirildi. Bununla birlikte, Downey Jr’ın performansı, verilen en büyük biyopik performanslardan biri olarak biliniyor.

Keywords

James Dean’den Chaplin’e ve My Week With Marilyn’e kadar bu biyografiler , sevilen , ünlü oyuncuların hayatlarına dair harika bilgiler.

OYUNCU BİYOGRAFİLERİ 

Başa dön tuşu