TEKNOLOJİ

Yakıt Tüketimi Hesaplama & Araç Yakıt Hesaplama

Yakıt Tüketimi Hesaplama & Araç Yakıt Hesaplama

Yakıt tüketimi hesaplama hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hesaplama & Araç Yakıt Hesaplama

Yakıt tüketimi hesaplama formülü yapılırken iki ana yöntem kullanılır. İlk metotta aracın yakıt deposu tamamen doldurulur. Bu yöntemi uygularken aracınızın yakıt deposunun kapasitesini bilmeniz gerekir. Ardından dolu bir depo ile gidilen maksimum mesafe ölçülür. Bunun için aracınızın gösterge panelindeki kilometre sayacını sıfırlayabilirsiniz. Sayaç, depo doldurulduktan sonra sıfırlanırsa depodaki yakıt bittiğinde, o miktar ile ne kadar mesafe alındığı tespit edilir. Bu hesaplamayı yaparak aracınızın 100 kilometre başına kaç litre yakıt harcadığını öğrenebilirsiniz. Eğer yakıt deponuz 50 litre ise ve siz dolu depoyla 500 kilometre mesafe kat ettiyseniz, aracınızın 100 kilometre başına 10 litre yakıt harcadığı sonucuna ulaşırsınız.

Bir başka araba yakıt tüketimi hesaplama metodu ise aracınızın kilometre başına kaç TL değerinde yakıt tükettiğidir. Bu yöntemi uygularken yakıt deponuzu tamamen doldurmanıza gerek kalmaz. Aracınıza 100 TL değerinde yakıt doldurduktan sonra kilometre sayacını sıfırlayarak hesaplamaya başlayabilirsiniz. Aldığınız yakıt ile kaç kilometre yol kat ettiğinizi kontrol ederek hesap yapabilirsiniz. Alınan yakıtın TL cinsinden değerini, gidilen mesafeye bölerek kilometre başı harcanan TL miktarını öğrenirsiniz. 100 TL’lik yakıt ile 400 kilometre gittiyseniz, 100’ü, 400’e bölerek aracınızın kilometre başına 0,25 TL yakıt tükettiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

Yakıt hesaplama metotları benzinli veya dizel araçlarda olduğu gibi LPG’li araçlarda da geçerlidir. Bu yüzden LPG yakıt tüketimi hesaplama işlemini de güvenle yapabilirsiniz.

NASIL YAPILIR
100 TL ile Klima Yapma Rehberi

Başa dön tuşu