Game

Sporcularının Performans Artışı İçin Kullandığı L-Arjinin Nedir, Tam Olarak Ne İşe Yarar? İşte Yararları ve Zararları

Arjinin (Arginine, L

Arjinin (Arginine, L

Arjinin (Arginine, L-Arginine), kan dolaşımı ve nitrik oksit seviyeleri için önemli bir amino asittir, ancak oral yoldaki kullanımı, insanlardaki kan akışını güvenilir şekilde artırabilmektedir.

İçerik Tablosu

Tüm Temel Faydalar / Etkiler / Gerçekler ve Bilgiler

Arjinin (Arginine, L-Arginine), diyette bulunanlar için şartlı olarak gerekli bir amino asittir. Çoğunlukla atletik insanlar tarafından kullanılan bir besin supplementtir, çünkü nitrik oksit sentaz enzimleri yoluyla doğrudan doğruya nitrik oksit üreten amino asittir.

Bu durumlar, hastalık dönemlerinde ve hipertansiyon ve tip II diyabet gibi kronik koşullarda özellikle önemlidir, çünkü bu durumlar, geçici bir eksikliğe neden olan Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) parçalayan (arginaz olarak) enziminde bir artış ile karakterize edilir; Bu, bu çevredeki tansiyon artışından önce gelir ve kısmen Arjinin (Arginine, L-Arginine) alımındaki artış veya hastalık / hastalık durumunun çözülmesi yoluyla giderilebilir.

L-Sitrulin , başka bir supplement  seçeneğidir, çünkü böbreklerde arginin haline dönüştürülür. Aynı zamanda daha iyi absorpsiyon (emme/soğurma) oranına sahiptir. Sitrulin plazma arginin düzeylerini Arjinin (Arginine, L-Arginine) kendisinden daha etkili bir şekilde artırabilir. Uzun süreli sağlıkla ilgili supplement için L-sitrulin, Arjinine (Arginine, L-Arginine) daha iyi bir supplement seçeneği olabilir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine)

Yüksek dozda alınan Arjinin (Arginine, L-Arginine), diyare öncesinde gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) Formu

Amino Asit Desteği

Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile Beraber Alınabilir 

Alfa-ketoglutarat gibi anyonik tuzlar

Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile Beraber Alınamaz

Agmatin (agmatin’in bazı nörolojik etkilerini engeller, bunun insanda oral kullanım için geçerli olup olmadığını belirler)

Arjinin (Arginine, L-Arginine) için standart egzersiz sonrası doz 3-6 gr olarak kullanılır.

Gün boyunca artmış Arjinin (Arginine, L-Arginine) seviyelerini korumak için , toplam 15-18 gr doz ile günde üç defa kullanılır. Not: L-Sitrulin supplementi, yüksek Arjinin (Arginine, L-Arginine) seviyelerinin uzun süre korunmasında daha etkilidir.

Aynı anda 10 gr’dan fazla Arjinin (Arginine, L-Arginine) almak gastrointestinal sıkıntı ve diyare ile sonuçlanabilir.

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine), 1895’te keşfedilmiştir. Arjinin (Arginine, L-Arginine), vücuda çok çeşitli faydalar sağlayan bir amino asittir. Arjinin (Arginine, L-Arginine) hücrelerin bölünmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, yaraların iyileşmesinde ve hormonal salgılama sürecinde önemli bir rol oynar. 1998’de Nobel Ödülü, Arginin’in nitrik oksit üretiminde oynadığı rolü keşfetmeye atfedilen üç Amerikalı bilim insanına verildi.

Nitrik oksit çok önemlidir, çünkü atardamarların gevşemesine yardımcı olan bir dilatatördür, bu sayede kanın daha iyi akışına ve kalpteki daha az zorlamaya izin verir. Aynı zamanda 1998 yılında bir İtalyan araştırma ekibi, hastalara verilen günlük Arginin dozlarının sistolik kan basıncını düşürdüğünü bildirdiklerinde nitrik oksit üretimi ve daha iyi kan akışı arasında bu bağlantıyı kurdular.

1990’lı yılların başlarından beri, giderek daha fazla araştırmacı ve tıp uzmanı, Arginin’in kalp ve dolaşım sistemi sağlığını iyileştirme olasılıklarını deniyor. Birçok sağlık uzmanı, Arginin takviyesini kendileri denediler ve sonuç olarak hastalarına Arginin önerdikleri sonuçlardan çok etkilendiler. Günümüzde hastaneler, iyileşme sürelerini hızlandırmak için enfekte yaralardan muzdarip olan hastalara sıklıkla bir Arginin takviyesi sunmaktadır ve böylece bir enfeksiyon elde etme riskini azaltmaktadır. Amerika’da kalp hastalığı bir numaralı katildir.

Arginin takviyesinin, arterlerin sertleşmesi ve arteryel astar üzerinde birikmesi gibi umut verici olmasıyla birlikte, kalp hastalığında en yaygın iki faktör tersine çevrilebilirdi.

Arginin’in nitrik oksit üretimini arttırma kabiliyeti, kalp hastalığının ön belirtileriyle uğraşanlara birçok iyi şey ifade eder. Bir Arginin takviyesi alan bu durumda birçoğu için, artık reçeteli kan basıncı ilacına ihtiyaç yoktur (veya en azından dozajı düşürülebilir). Kan basıncı ilacına ihtiyaç duyulmasının azaltılması kalp hastası olarak sadece daha iyi bir sağlık içinde olmakla kalmaz, aynı zamanda reçeteli ilaçların kullanımından kaçınmak da bireyin bu tansiyon ilaçlarının potansiyel yan etkilerinden kaçınmasına izin verir. Ve yan etkiler, hem fiziksel hem de zihinsel (yani depresyon) yıkıcı olabilir.

Arginin ile ilgili en yeni keşifler, vücudun gerekli hormonları serbest bırakmasına, yağsız kas kütlesini artırmasına, yaraların iyileşmesini hızlandırmasına ve bağışıklık sistemini güçlendirmesine yardımcı olma becerisine sahip olmasıdır. İktidarsızlık belirtilerinin azalması ve kadın cinsel işlevinin iyileştirilmesi konusundaki samimi faydalar, hekimlerin ve hastaların iyileştirilmiş kan akışının bir sonucu olarak ortaya çıkardıkları yararları da teşvik etmektedir.

Son zamanlardaki kanıtlar ve araştırmalar, Arginin takviyelerinin, Alzheimer hastalarına tümörlerin büyümesini yavaşlatarak veya hatta durdurarak da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine), vücutta bazı  sebeblerden dolayı çok gerekli  olan bir amino asittir. Yaşamsal bir besin maddesi olan kreatin (eksikliği zihin bozukluğuna neden olur) oluşturan üç maddeden biridir ve ayrıca vücutta bir sinyal molekülü olan agmatin oluşturmada kullanılır. Arjinin (Arginine, L-Arginine), hem üre kafeinde (L-ornitin, L-sitrulin ve arginosuüksinat) hem de nitrik oksit döngüsünde (ornitin ve arginosuüksinatla birlikte) [5] ve ornitin yoluyla vekaleten bir ara mamul olup, hücresel fonksiyonu düzenleyen poliamin yapıları üretmektedir. [6]

Bu, oldukça popüler bir spor supplementidir ve bir ankette, kadınların % 5’i -% 8’i ve erkeklerin Arjinin (Arginine, L-Arginine) desteklediği belirtilmektedir. [7]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), iki düzenleme döngüsünde (üre ve nitrik oksit) yer alan ve vücudu düzenlemek için kreatin veya agmatine gibi birkaç biyoaktif moleküle dönüştürülebilen bir amino asittir. İnsan vücudundaki daha çok yönlü amino asitlerden biri olarak bilinir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), sağlıklı kişilerde, uzun süre beslenme yoksunluğunun ardından, Arjinin (Arginine, L-Arginine) dengesini bir miktar korunduğu için, şartlı olarak gerekli bir amino asit (belirli koşullar altında ‘esansiyel amino asit’ konumuna yükselmiştir) olarak bilinir. [8]

Arjinin (Arginine, L-Arginine) ornitin  dönüşen Arjinin (Arginine, L-Arginine) enziminin aktivitesini arttırarak uyarabilen bir Arjinin (Arginine, L-Arginine) eksikliği, B hücresi fonksiyonunu (bağışıklık) [10] ve hem saç hem de kas büyümesini bozmaktadır. [9] Nöromusküler fonksiyon da bozulabilir. [11]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), [12] gerektiren ya da Arjinin (Arginine, L-Arginine) bakımından zengin [9] olan protein yapıları (enzimler gibi) önemli ölçüde modifiye edilmiş gibi görünmemektedir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) tip II diyabetiklerde aşırı ifade edildiği bilinir ve bu kişilerde kalp ve dolaşım sistemi problemlerin gelişimi için bir risk faktörüdür; [13] [14] böbrek yetmezliği olan kişilerde sorun olabilir. [15]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), işlev bakımından önemlidir, ancak yoksunluk sırasında düzenlendiği üzere, diyet alımı için gerekli değildir. Bir eksiklik deneysel olarak uyarabilir ve böbrek yetmezliği ve diyabetiklerde subklinik bir eksiklik durumu mevcut olabilir (bu da sitrulin supplementinin Arginin’e olan ihtiyacı artıracaktır).

Arjinin (Arginine, L-Arginine), önce bağırsak ve iç organların metabolizması ile karşılanır; burada, bir derece Arjinin (Arginine, L-Arginine) ince bağırsakda bulunan hücreler tarafından tüketilir veya L-sitrulin veya L-ornitin ile iç dönüşüm yapılır. Karaciğer Arjinin (Arginine, L-Arginine)’den yüksek oranda yararlanmanın yanında, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) bağırsak alımı normal koşullar altında zayıftır ve çeşitli hastalıklar sırasında artmaktadır. [16] Supplementtal L-Ornitin, Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve L-Sitruline göre serum konsantrasyonunun iki katına çıktığı için, Üre döngüsündeki diğer amino asitlerle ilişkili olarak, minimal bir miktarda Arjinin (Arginine, L-Arginine)  sistemik dokuya ulaştığı görülmektedir. Bu, doğrudan karaciğer ve bağırsak metabolizması derecesi ile ilişkili gibi gözükmektedir. [17] [18] [19]

Arjinin (Arginine, L-Arginine) serbest dönemlerinde eşdeğer bir düşüş ile kanıtlandığı üzere, serum arginininin % 40-60’ında diyet Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) oluşturmaktadır. L-sitrulin’in Arjinin (Arginine, L-Arginine) dönüştürme oranı, beslenme alımından etkilenmemiş gibi gözükmektedir. [20]

Diyetten elde edilen Arjinin (Arginine, L-Arginine) alımları, bağırsak hücrelerinde (enterosit) bir şekilde düzenlenir ve Arjinin (Arginine, L-Arginine) diyetten yoksun bırakılması mutlaka Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) bedensel işlevlerini bozmamaktadır.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), hem üre döngüsünde hem de nitrik oksit döngüsünde hayati bir role sahiptir (diğer şeylerin yanı sıra kreatinin metabolizması, poliaminler veya agmatin resmedilmez).

Üre döngüsü Arjinin (Arginine, L-Arginine), Ornithine ve Sitrulinin yanı sıra Arginosuccinate olarak bilinen, üç metabolik asidi içeren bir metabolik yoldur. Bu yol azot detoksifikasyonuna (vücutta amonyak düşürme) sıkı sıkıya bağlıdır ve yan ürün olarak üre üretmektedir. [21]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), arginaz enzimi  yoluyla [22] [23] L-ornitine dönüştürülür ve ornitin (bir kofaktör ( bir metal iyonu ) olarak karbamoil fosfat kullanılarak, L-Sitrülin üretmek için Ornitin karbamoiltransferaz enzimine tabidir. Bu anlamda, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) sitrulin’e doğru metabolik yolu (ornitin yolu ile), karbamoil fosfat oluşturmak için Karbamoil fosfat sentaz enzimi tarafından kullanılan üre artışına ve eş zamanlı bir azalmaya neden olan amonyak artışına neden olmaktadır. [21] Gerekirse, Arjinin (Arginine, L-Arginine) doğrudan bir deiminaz enzimi ile L-Sitrülin dönüştürülebilir ve böylece amonyak üretilebilir. [24]

Döngü, Sitrülin sonra arginin osüksinat sintaz enzimi ile arginosüksinat oluşturmak üzere L-aspartatla (izomer olarak D-Aspartik asit ile bağlantılı olarak) bağlanır ve daha sonra arjinosuüksinat lizaz enzimi, arginosüksinatı serbest Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve fumarat  aside indirgemek suretiyle oluşur; Arjinin (Arginine, L-Arginine) sonra üre döngüsünü yeniden başlatır; [21] Fumarat, TCA (Krebs) döngüsünü bir enerji aracı olarak basitçe girebilir. [24]

Üre döngüsü, Arjinin (Arginine, L-Arginine), Ornitin ve Sitrulin  (Arginosuccinate’nin yanında) birbirine bağlayan ve amonyak ve üre’nin vücut konsantrasyonlarını düzene sokan metabolik yolağı ifade etmektedir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), endotel formları eNOS (nitrik oksit sentaz) ve nöronal spesifik (nNOS) formlarının yanı sıra, ltihap sinyallere yanıt veren uyarılabilir bir form (iNOS) olan nitrik oksit sentaz (NOS) enzimleri yoluyla L-Sitruline basit bir dönüşüme sahiptir. Arjinin (Arginine, L-Arginine), NOS (Nitrik Oksid Sentazi) enzimleri ile dönüştürülmesi en uygun yan ürün olarak nitrik oksit üretir ve sitrulin, bir yan ürün olarak görülür. [25] Sitrulin daha sonra argininosüksinat yoluyla Arjinin (Arginine, L-Arginine) dönüşebilir, ancak L-ornitin nitrik oksit yolunda yer almamaktadır.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) direkt olarak sitruline dönüşerek nitrik oksidi yan ürün olarak verebilir. Nitrik oksit, Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi etkilerinin adil bir kısmına aracılık eder ve en azından bu amaçlar için NOS (Nitrik Oksid Sentaz) inhibitörleri etkileri ortadan kaldırmaktadır.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), arginin dekarboksilaz (ADC) hücre enzimden amino asitten karbondioksidin uzaklaştırılması yoluyla [26] genellikle Agmatine olarak bilinen 4- (aminobütil) guanidin molekülüne dönüştürülebilir. [27] Bununla birlikte, ADC enziminin doku konsantrasyonları, agmatin’in bakteri sentezi veya diyet gibi diğer kaynaklardan agmatin’in alınması nedeniyle oldukça yaygın olan doku konsantrasyonları ile oldukça ilişkili değildir. [28] [29]

Bu molekül, α2-adrenoseptörlerde ve imidazolin reseptörlerinde, referans ilaç olan klonidin’in (bir α2-adrenoseptör agonisti) yerini alması için yeterli ilgiye sahip bir molekülü olan bir sinyal molekülüdür. [30]

Agmatin, Arjinin (Arginine, L-Arginine)’den türetilebilir ve kendisi beynin yeni bir sinyal molekülü olarak görev yapar (çoğunlukla biliş ve ağrı algılamasıyla etkileşir).

Özet

6gr Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) insanlarda biyoyararlanımı % 68 ± 9 gibi gözüktüğü halde, [31] daha yüksek dozlarda (10gr) biyoyararlanım oranlarının % 20 civarında daha düşük olduğu bildirilmiştir. [32]

Her iki çalışma da % 51-87 [31] ve % 5-50 mutlak aralıklarla değişkenlik derecesine dikkat çekmiştir. [32]

Arjinin (Arginine, L-Arginine) bağırsaklarda absorbe edilir ve düşük oral dozlarda iyi sindirilir, ancak yavaş yavaş yüksek oral dozlarla absorbe edilen toplam sindirim azalır. Absorbsiyon’un bağırsak evresi bir düzenleyici adım gibi görünmektedir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), katyonik amino asit taşıyıcı (CAT) ailesinin Y + (tercihan lizin, ornitin ve arginin kollarını ve sodyumdan bağımsızdır) [33] [34] gibi nakil araçlarının bir koleksiyonu tarafından bağırsaklarda absorbe edilir, [35] 37] [38] [39] sistem B +, (+), (+), L + Arjinin (Arginine, L-Arginine), valine, alanin ve sodyuma bağlıdır, [39] ve b0, + taşımacılı sistem b0, + AT (lizin, arginin ve lösin) ile sistem. [39]

Katyonik amino asit taşıyıcılarından oluşan bir koleksiyon, bağırsak bariyerinin üzerinden Arginin  taşınmasını idare etmektedir.

Dinlenme sırasındaki açlık durumundaki Arjinin (Arginine, L-Arginine) serum seviyeleri 71 ± 4umol / L [31] veya 15.1 ± 2.6μg / ml’dir. [32]

Açlık durumundaki 5 gr Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) oral yoldan verilmesi, L-arginin AUC’sini (5 saat boyunca) % 64 arttırır [40] ve dozunu 9 gr arttırmak AUC’yi (Biyoyararlanım ölçümlerinde eğri altında kalan alan) % 181 oranında artırır (plaseboya göre) ; bağırsak sıkışmasına neden olan 13 gR serum düzeylerini önemli ölçüde arttıramamıştır. [40]

6 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) ençok plazma Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) % 336 oranında (Cmax 310 ± 152μmol / L) artırabilir. [31]

10 gr Arjinin’in (Arginine, L-Arginine), oral alımdan (açlık durumundan) bir saat sonra Tmax’de plazma Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) 15.1 ± 2.6μg / ml’den 50.0 ± 13.4μg / ml’ye (% 331) yükseldiği kaydedilmiştir. [32]

Supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine), kan aralığında en yüksek konsantrasyon olan Cmax değeri ile bir saat içinde serum Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) akut olarak artırabilir. Daha yüksek dozlarda kademeli olarak daha az sindirim olduğundan, serum Arjinin (Arginine, L-Arginine) düzeylerinde yaklaşık % 300’lük bir artış sınırında olabilir.

Yarılanma ömrü doza bağımlı gözükmektedir, en anlamlı veriler 6 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) oral alımının ardından 76 +/- 9 daki yarılanma ömrüdür (daha yüksek konsantrasyonlara ulaşan 6 gr veya 30 gr’lık damardan alımlar daha kısa yarılanma ömrüne sahiptir). [31]

Normal ilave doz ile Arjinin (Arginine, L-Arginine) yarı ömrü bir saatten biraz fazla (75 dakika ya da o civarda) ve eğer bir şekilde daha yüksek bir serum konsantrasyonu elde etmeyi başarırsanız (bağırsaktan Arjinin (Arginine, L-Arginine) sindirimi ile sınırlı olduğundan ve sitrulin’in Arjinin (Arginine, L-Arginine) dönüştürülmesinden sonra yarılanma ömrünü biraz kısaltmaktadır.

Oral L-Sitrulinin plazma Arjinin’i (Arginine, L-Arginine) arttırmasına rağmen, Arjinin (Arginine, L-Arginine), sağlıklı bireylerde plazma sitrıllinini önemli ölçüde etkilememektedir. [31] Bununla birlikte, kan basıncını yüksek kişilerde 2-4 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile günde üç kez etkisi görülmüştür. [41]

Periferik arteriyele dirençli olan kişilerde 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanan en az bir çalışmada, supplement Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) plazma ornitin konsantrasyonlarını benzer bir seviyeye (yaklaşık 10nmol / L’lik bazale göre daha fazla) yükseltebildiğini belirtmiştir. [42] Bunun, yüksek Km değerine [43] sahip Arjinin (Arginine, L-Arginine) enzimine (arginin’den ornitine dönüşmesine) ve muhtemelen Arjinin (Arginine, L-Arginine) fizyolojik konsantrasyonlarında doymamasına bağlı olduğu düşünülmektedir; bu, plazma Argininini (L-arginine) artıran herhangi bir şey, plazma ornitini artırabilmektedir.

Uzun süreli potentifikasyon (LTP), sinaptik iletimin, uyarıcı sinir ileticilerinden gelen NMDA reseptörleri vasıtasıyla bir postsinaptik (dendrit zarı veya kas zarı gibi) kalsiyum akışı nedeniyle presinaptik terminallerin tekrarlayan uyarılmasına tepki olarak saatlerce veya gün boyunca arttırıldığı bir formdur. [44] [45] 46]

LTP’nin nitrik oksit sentez enzimine bağımlı olduğu görülmektedir [47] ve hemoglobinde (alyuvarlarda bulunun bir protein)  LTP’ye bağlı olarak (hemoglobin bir hücreye girip nitrik oksit izole edemez) hücre dışı  bir NO (Nitrik Oksit) salımının hayati önemi olduğu belirlenmiştir. [46] [47] Nitrik oksit post-sinaptik nöronlardan salınır ve LTP’yi uyarmak için presinaptik nörona geri döner [48] ve bu doğrudan hipokampüs hücrelerde meydana gelebilir. [49]

Uzun vadeli potentifikasyon (LTP, hafıza oluşumunda yer alır), bir nöronun tekrar tekrar uyarılmasını içerir ve nitrik oksit, presinaptik (ilk) nöronun post-sinaptik nöronu sürekli olarak uyarmasını olanak sağladığı için bu konuda önemli bir rol oynamaktadır.

Şaşırtıcı bir şekilde, nöronal NOS (Nitrik Oksid Sentezi) enzimi LTP için kritik görünmemektedir. [50] eNOS (nitrik oksit sentezi) enzimi (hipokampal hücrelerde mevcut [51]) de kritik görünmemektedir. [52] Bununla birlikte, hem nNOS hem de eNOS (nitrik oksit sentazi) ortadan kaldırılması LTP’yi yaklaşık % 50 oranında azaltır ve bu, NOS (Nitrik Oksid Sentaz) uyarıcıları ile daha da azalmamaktadır. [52]

Kırmızı kan hücresi eNOS (nitrik oksit sentaezi) yoluyla hücre dışı olarak salınmasını bastıran miristoilasyonun (eNOS (nitrik oksit sentaz) eklenmesi [53] bir mistik asit eklenmesi [53]) bastırılması, laboratuvar ortamında LTP’yi ortadan kaldırmak için yeterlidir. [54]

eNOS (nitrik oksit sentezinin), LTP’de yer alan NO (Nitrik Oksit) üretmek için münhasır olarak gerekli olup olmadığı veya nNOS’un eNOS etkinliğinin eksikliği nedeniyle bir miktar telafi edip edemeyeceğine dair karışık deliller vardır. Ne olursa olsun, eNOS (nitrik oksit sentezi) ve hücredeki Arjinin (Arginine, L-Arginine) kaynaklı nitrik oksit üretimi çok önemlidir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve L-Sitrulin , nitrik oksit ile arginin süksinat sentaz ve argininosüksinat liyaz (L-argininosüksinat ile ara madde olarak ardışık metabolizma vasıtasıyla Arjinin (Arginine, L-Arginine) Sitruline dönüşürken, Sitrulininde arginine dönüşebildiği bir döngüyü oluştururlar). [55] [56] Arjiniosinat sentaz enzimi (birçok dokudaki nitrik oksit için hız sınırlayıcı) [57] gelişmekte olan beyinde yukarı doğru düzenlendiği için, bu döngünün nörogenez ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. [58]

Nitrik oksidin kendisinin nöronal kök hücreleri düzenlediği [59] ve özelleşmiş bağlantı noktalarını beyinden türetilmiş nörotrofik faktör (BDNF) [60] [61] ile benzer şekilde etkilediği bilinmekle birlikte, BDNF salınımını olumsuz şekilde düzenleyen [62], örtüşme rolleri arasındadır. Nitrik oksit sentezi bastırması ile görülen (nitrik oksit eylemlerini bozan) sinirsel farklılaşmanın azalması BDNF (Beyin-türevli nörotrofik faktör ) tarafından kurtarılır. [63]

Nitrik oksit, nörojenezin bir düzenleyici gibi görünmektedir ve BDNF’nin (Beyin-türevli nörotrofik faktör) yaptığı gibi benzer mekanizmalar üzerinde de etkide bulunabilir. Bununla birlikte, günümüzde Sitrulinin arginin üzerindeki kullanımını destekleyen herhangi bir kanıt veya bu öncüllerden herhangi birinin supplementin canlı bir sistemde nörojenezi teşvik edip edemediğidir.

Başlangıç ​​kaygı sorunu yüksek olan deneklerde, halka açık konuşmaya dayalı psikososyal stres testinden önceki 10 gün boyunca Lizin ve Arjinin (Arginine, L-Arginine) (her biri 3 gr) ilave bir karışımı ve trier testi [64] tarafından uyarılan durum kaygısı artışını hafifçe azaltmayı başarmıştır.

Artan katekolamin ve kortizol düzeylerine rağmen, [65] strese hormon ve sinir hücrelerine yanıt normal olarak durum kaygısı olan kişilerde bozulmuştur, [66] bu normalleşmeyi önermektedir. [65] Aksi halde sağlıklı yetişkinlerde hafif düşük dozlar (her biri 2.64 gr) kullanan daha sonraki bir çalışma dinlenme halindeyken kaygıyı (% 11) azaltmayı başarmış ve stres testinde görülen kaygı artışını önlemiştir. [67]

Karışım, Lizin eksikliği kaygıyı artırdığı ve lizin eksik diyetini normalleştirdiği insanlarda kaygı belirtilerini düzeltirken [69] lizinin kendisinin benzodiazepin reseptörleri [70] üzerinde etkili olabileceği ve kısmi bir serotonin 5-HT4 reseptörü olduğu için kullanılmaya yatkındır; [71] [72] (stres kaynaklı anksiyete için yararlıdır).

Çalışmalarda Arjinin (Arginine, L-Arginine) söz konusu olduğunda, nitrik oksidin ACTH ve kortizolü modüle ettiği ve bu stresin bir Arjinin (Arginine, L-Arginine) eksikliğine neden olduğunu belirtilmektedir. [73] Bununla birlikte, nitrik oksitin stres kaynaklı anksiyete (kaygı) için pozitif bir düzenleyicisi olması nedeniyle [74] ve ya amino asidi, kaygı düzeyinde bir azalmaya doğru bağımsız olarak birbirine bağlayan hiçbir çalışma olmadığı için, yada Arjinin (Arginine, L-Arginine) kaygı düzeyinde oynadığı rol belirsizdir.

Lizin ve Arjinin (Arginine, L-Arginine) karışımı, stres kaynaklı kaygıyı makul ilave dozlarda azaltmakta görünmektedir, ancak bu, sadece Arjinin (Arginine, L-Arginine) yerine lizin supplementi rolü olabilir, çünkü lizin bazı makul mekanizmalara sahiptir ve Arjinin (Arginine, L-Arginine) sadece bu konuda yararı işe yaramaz dolgu maddesi gibi görünmektedir.

Nitrik oksit sinyali (nitroksidatif stres) yaşlanmada rol oynamaktadır, [75] [76]Genellikle, aşırı nabız sinyali iNOS’un (Nitrik oksit sentezi) yukarı doğru düzenlenmesinde ve daha sonra nöron zehirlemesinde neden olan oksidatif özümsenebilir maddelerin (peroksinitrat gibi) aşırı konsantrasyonuna bağlı olarak ortaya çıkmaktadır [ 77] Aksi halde normal fizyolojik NO (Nitrik oksit) konsantrasyonları nöron Koruyucudur [77] ve bu nedenle NO (Nitrik oksit), düzenleyici bir role sahiptir.

Yaşlı fareler, genç farelerle karşılaştırırken, hipokampus ve prefrontal korteks bölgelerinde GABA’ya değil, Arjinin (Arginine, L-Arginine)  ve bununla bağlantılı yapıları ve metabolitleri (ornitin, sitrulin, agmatin, putresin, spermidin ve spermin) ve glutamat düzeylerinde azalma vardır; [78] az miktarda nitrik oksit içeren enzimler de bu bölgelerdeki yaşlı nöronal hücrelerde saptanmıştır. [79] Bu bölgelerin yaşlanma sırasında zayıf öğrenme ile ilişkili öznel veya bozulmuş olduğu bilinmektedir. [80] [81]

Nitrik oksit sinyalleri, düşük seviyelerin nöron koruyucu olduğu bilişsel yaşlanma için önemlidir, ancak yüksek düzeyler nörotoksiktir; yüksek seviyeler genellikle aşırı iltihaplanma nörotoksisite (sinir dokusu için zehirli olma) uygulayabileceği mekanizmalardan sadece biridir (supplement ile ilgili bir sorun olmayabilir). Yaşlanmakta olan beyin, nitrik oksit ara ürün konsantrasyonlarının ve bu yolda yer alan enzimlerin konsantrasyonlarının azaldığı görülmektedir.

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementinin (ve L-Sitrulin supplementinin) kan sağlığını etkilediği ana mekanizma nitrik oksit sentezi (NOS) enzimlerinin, nitrik oksit üretmek için madde haline gelmesidir; daha sonra siklik guanil reseptörleri vasıtasıyla cGMP (Siklik  Guanosin Monofosfat) molekülü üretmek üzere sinyaller vermektedir. Nitrik oksit üretimi ve müteakiben hücre içi cGMP (Siklik  Guanosin Monofosfat) molekülü üretimi, çok iyi Arjinin (Arginine, L-Arginine) yararları altındadır.

Nitrik oksit sentezi enzimleri üç ana izoformda bulunur: [82] [83] İltihap stres faktörlerine yanıt olarak yaratılmış uyarılabilir nitrik oksit sentezi (iNOS), nöronlarda ilk keşfedilen ve aynı zamanda iskelet içindeki beyin  motor uç plakalarında bulunan nöronal NOS (nitrik oksit sentezi) Kaslar ve başlangıçta kalp ve kan damarlarının iç yüzeylerini kaplayan tabakada olduğu düşünülen, ancak beyin dokusu da dahil olmak üzere oldukça yaygın olan hücrelerdeki  NOS’dur (nitrik oksit sentezi). [52] [50]

NOS (nitrik oksit sentezi) enzimleri, baştan başa birleşen moleküllerin en küçük yapı birimlerinde çalışır ve katalitik mekanizmalar, bu özel bağlara, heme, tetrahidrobiopterin, kalmodulin, NADPH (elektron donörü olarak) ve FMN ve FAD’a (B2 Vitaminleri) bağlıdır. [85] [86] [87] NOS enzimleri (üç izoformun tamamı) NADPH gerektiren flavoproteinlerdir. [88] [89] [90]

Yapısı ve işlevi karmaşıktır  [91]) ancak Arjinin (Arginine, L-Arginine) için temel bir bağlanma yeri vardır ve NADPH’den bağışlanan elektronlar, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) nitrik oksidi yan ürün olarak veren sitrulin’e dönüştürmesine neden olur; iNOS (uyarılabilir nitrik oksit sentezi)  özellikle yalnız olarak kullanır ve eNOS (nitrik oksit sentaz) , H2O2 varlığında sitrulin ve nitrik okside indirgenen N-hidroksi-L-arginin (L-NOHA) adı verilen bir serbest radikal ara maddesini de kullanabilir. [92]

Nitrik Oksit Sintaz (NOS) enzimleri, nitrik oksit üretmek için Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanır ve nitrik oksit (Siklik guanosin monofosfat’ı üretir), Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi ile bağlantılı çok çeşitli eylemlere aracılık ettiği bilinmektedir. Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementinin NOS enzim aktivitesini arttırdığı düşünülsede (daha fazla madde sağlayarak), bu enzimlerin aktivitesini basitçe uyarmakta nitrik oksitin arttırılması için uygun bir seçenektir.

Esansiyel hipertansiyon, [93] atardamarlarda pıhtı olanların, [94] ve tip II diyabetli kişilerde artmış nitrik oksit (genellikle plazma nitrat / nitrit, sitrulin veya uriner Siklik guanosin monofosfat konsantrasyonları ile ölçülür) artmış Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile ortaya çıkmaktadır. [95] Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanan sağlıklı sporcuların çalışmaları oldukça karışıktır; Nitrik oksit metabolizmasının biyolojik belirteçlerinin arttığı durumlar vardır. [96] [96] Diğer çalışmalar herhangi bir değişikliğe dikkat edemez; [97] [98] [99] Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, nitrik oksit biyolojik belirteçleri arttırılmadığında, nitrik oksit ile ortaya çıkan yararlar meydana gelmemektedir.

Nitrik oksidin artması Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) güvenilmezliği, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) fizyolojik konsantrasyonlarına (hücre dışı boşlukta [100] 40-100μM ve muhtemelen 800μM’e kadar hücresel [101] kadar ulaşması) kalp ve kan damarlarının iç yüzeylerini kaplayan nitrik oksit sentazini (eNOS) doymuş hale getirmek için yeterlidir.

Genellikle 3μM [102] [103] bir Km olduğu belirtilir, ancak zaman zaman 29μM [104] kadar yüksek olarak ölçülür. Bu, enzimin zaten maksimum etkinlikte olduğunu ve daha fazla supplement dönüşüm oranını arttırmadığını (serumda argininin birikimine bağlı olarak) gösterir; Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) zaman zaman nitrik oksidi arttırdığı gözlemlerine (güvenilmez de olsa), Arjinin (Arginine, L-Arginine) Paradoks’u (Kökleşmiş inanışlara aykırı olarak ileri sürülen düşünce) denmektedir. [105] [106]

Bu teori, bazen nitrik oksit metabolizmasının plazma Arjinin (Arginine, L-Arginine) de % 300 artışa rağmen, etkilenmediği gözlemleriyle uyumludur. [99] [107]

Arjinin’in (Arginine, L-Arginine), nitrik oksidin türetildiği madde dir(supplement sitrulin, artmış plazma arginin düzeylerinin bir sonucu olarak nitrik oksiti de artırabilir), cGMP’deki (Siklik  Guanosin Monofosfat) molekülü bir artışa aracılık eden ve damarsal gevşemeye yol açan bir reaksiyon ve Kan damarı genişlemesi yol açan bir sinyal molekülüdür.

En önemlisi, enzimin kinetiği göz önüne alındığında, artmış serum seviyesinden veya hücre içi Arjinin (Arginine, L-Arginine) düzeylerinden artan nitrik oksit üretimi için önerilen mekanizma kusurludur. Nitrik oksit üretiminde, madenin uygunluğu Arjinin (Arginine, L-Arginine) tipik olarak sınırlayıcı bir faktör değildir (normal fizyolojik koşullarda). Bu nedenle, supplement yoluyla elde edilen fazla Arjinin (Arginine, L-Arginine), daha yüksek seviyelerde nitrik oksit üretmeyecektir.

Bir çalışmada, nitrik oksit üretiminde, bir maddeden daha fazla birbirinin etkisini nötr hale getiren maddelerde benzeyen geçici bir artış olduğunu [108] ve daha sonra Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) Alfa-2 adrenerjik reseptörleri aktif hale getirme kabiliyetine sahip olduğunu [109] bildirmiştir. [109] NOS yoluyla sitrulin’e dönüşüm gerektirmeden nitrik oksiti doğrudan uyarır. Bununla birlikte, Arjinin (Arginine, L-Arginine) oldukça zayıftır (agmatine tarafından daha iyi performans göstermiştir), [109] ancak bu mekanizma henüz göz ardı edilmemiştir.

Dahası, hücre dışı Arjinin (Arginine, L-Arginine), nitrik oksit salınımının bir belirleyicisi gibi görünmektedir; [104] hücre içi Arjinin (Arginine, L-Arginine) konsantrasyonu görünmemekle birlikte, Arjinin (Arginine, L-Arginine) destekleyen CAT1 taşıyıcısı, eNOS (nitrik oksit sentezi)  ile yüksek oranda ilişkilidir ve hücre dışı akışı bastırma, eNOS (nitrik oksit sentaz) aktivasyonunu engeller.

[111] [106] Taşınması gerekli olmakla birlikte, hücre içi Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) kendiliğinden gerekli olmaması nedeniyle, eNOS (nitrik oksit sentaz) [110] [112] ile CAT1’in gözlenmesinin eNOS (nitrik oksit sentezi) aktivitesinin uyarılmasında bir rol oynayabileceği düşünülmektedir.

Teorik olarak, bir madde olmaktan bağımsız olarak nitrik oksiti doğrudan uyarması mümkündür, ancak mekanizmalar aşırı derecede güçlü değildir (α2-adrenerjik reseptörler) veya şu anda keşfedilmemişlerdir .

Asimetrik Dimetil (ADMA), metillenmiş Arjinin (Arginine, L-Arginine) türevidir ve NOS (Azot oksit) enziminin her üç alt grubunun da rekabetçi bir uyarıcısıdır ve [113] kronik böbrek yetmezliğinde [113] ve aralıklı damarsal topallamada artmış gibi gözükmektedir. [114] Kalp ve dolaşım sistemi hastalığın şiddeti [115] ve oluşumu [115] [116] ile iyi bir ilişki gösterir ve kan akışında negatif stres faktörü olarak görülür (insanlara ADMA damardan alımı hemen çevresel dirence ve kan akışında bir azalmaya neden olur). [117] [118]

Yukarıda bahsedilen ‘Arjinin (Arginine, L-Arginine) paradoksu’ ile ilgili olarak, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) ADMA’ya oranının, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) nitrik oksit metabolizması üzerindeki etkilerinin bir kısmını açıklayabileceği düşünülmektedir [105]

Monometilarginin , aynı zamanda, rekabetçi bir NOS (Azot oksit) uyarıcısı olan Arjinin (Arginine, L-Arginine) den türetilen ve simetrik (asimetrik olmayan) dimetil Arjinin (Arginine, L-Arginine), bir uyarıcısı gibi görünmeyen başka bir metillenmiş türevidir. [119]

Dimetilarginin, dimetil aminohidrolaz enzimi (DDAH) , iki dokuya spesifik izoform [120]) tarafından metabolize edilir ve bu enzimin azaldığı durumlarda Asimetrik Dimetil ADMA üretiminde artışa neden olur, [119] aşırı oranlar ADMA’yı düşürür ve supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine)  benzeri damar genişlemesi hareketlerine neden olur. [121] DDAH’yi zayıflatan stresörler arasında homosistein, artan oksidatif stres yoluyla, artmış kan kolesterolü ve trigliseridleri, [123] [124] ve yükselmiş kan glukozu [125] vekalet eder.

ADMA, metilleştirilen bir arginin metabolitidir ve NOS (Azot oksit) enziminin eylemlerini ve daha sonra nitrik oksit üretimini bastırarak Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile ters etki gösteriyor gibi görünmektedir. Aşırı ADMA seviyeleri oksidatif stres etkenlerinden, enzimi indirgeyen aktivitesini azaltarak ortaya çıkabilir ve ADMA’nın azaltılması, nitrik oksit üretimi nedeniyle vazodilatasyona (damar genişlemesine) neden olur.

Supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine) plazma ADMA üzerindeki etkisini değerlendiren çalışmalar, 6 ay boyunca (arter hastalığı [42] olan kişilerin )  3 gr Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) yada 12 gr Arjinin (Arginine) AAKG [126] veya 3 gr Arjinin’in (Arginine) 7 günlüğüne [127] etkisini bulamamıştır; başka sağlıklı kişilerde. [128] [127] Tek başına bir çalışmada, hafif hipertansiyonu olan kişilerde, ADMA’da bir artışın 6-12 gr Arginin’den (L-arginine) 28 gün sonra kaydedilmiştir.Sitrulin, ADMA’yı arttırmamakta ilişkili görünmektedir. [128]

ADMA oranının arttırılmasının kan dolaşımındaki iyileşme ile ilişkili olamadığı, [127] ancak ADMA ile ilişkili olduğu belirlenmemiş uzun süren Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi ile olumsuz etkilerin görüldüğü bir çalışmada da belirtilmelidir. [42]

Çoğu kanıt ADMA’nın Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi ile artmadığını düşündürse de bu çalışmalar, Arjinin’in : ADMA oranının plazma Arginin’deki (L-arginine) artışa bağlı olarak arttığını belirtmektedir; bu konuda bir artışı öneren daha fazla araştırma gerektiren sınırlı kanıtlar bulunmaktadır.

Kan basıncı ve direnç, sağlıklı bireylerde 30 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) damardan kullanımının ardından (serum konsantrasyonuna 6223 ± 407 μmol / L ulaştığında) sırasıyla % 4.4 ± 1.4 ve % 10.4 ± 3.6 azalmıştır. Ancak oral alım 6 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) (822 +/- 59μmol / L) hiçbir şey yapamamıştır. [31]

Kan basıncı yüksek olan kişilerde 4 gr sitrulin ve 2 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) kombinasyonunun oral olarak ilave edilmesi 6 haftadan uzun süre kalp hızını etkilemeden hem ayak bileği hem de brakiyal (kolla ilgili) ölçümlerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını (hem de arteryel ortalama basıncı) düşürmektedir. [1]

Arjinin’in (Arginine, L-Arginine), oral yoldan supplement edilmesi (sitrulin, artan plazma arginin yüzünden burada da geçerlidir), kan akışında bozulma kişilerde, kan akışını artırabilmektedir ve kan basıncını düşürme potansiyeline sahip olmasına rağmen, biraz güvensiz gibi görünmüştür ve sadece hipertansiyonu olanlarda ortaya çıkabilmiştir.

Periferik arter hastalığında, Arjinin (Arginine, L-Arginine) bir enfüzyonu (30 dakikada 30 gr) kol ve uzuvlarda kan akışını ikiye katlayabilir ve damar açıcı bir ilaç olan prostaglandin E1’e eşit şekilde uygulayabilir; nitrik oksit ve cGMP (Siklik guanosin monofosfat)’de bir artış ile ilişkilendirilmiştir. [129] Ağrı olmayan ve toplam yürüme mesafesini iyi olan kişlerde, sırasıyla % 230 ± 63 ve 155 ± % 48 arttıran 8 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) oral yoldan eklenmesiyle (toplam 16 gr doz) faydalar sağlanmıştır . [114]

Arasıra olan topallama bulgulara sahip kişilerde, 6 ay boyunca oral  L-Arginine supplementi (3 gr), koşu bandı testinde  damar genişlemesi ve dayanıklılığın azalmasına neden olmuştur (Arginin  grubunda % 11.5, plasebo grubunda % 28.3) . [42] Bunun neden oluştuğundan emin değiliz, ancak araştırmacılar, nitrik oksit vericilerinin nitrat toleransına neden olduğu görüşüne dayanan Arjinin  [42] için bir tolerans geliştirme önerisinde bulunmuşlar [43] ve bir başka açıklamada, [43] ornitinin artmasının, damarsal yeniden modellenmeye neden olan poliaminler üretmiştir (daha az damar esnekliği damar genişleticilere uyarılanlara karşı daha az tepki verir). [131] [132]

Dirençli veya damarsal topallama olan hastalarda kan dolaşımına karşı Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementinin etkileri hakkında karışık deliller vardır, kısa süreli çalışmalar bir yararı belirtmektedir ve daha uzun süren çalışmaları bir bozukluğa işaret etmektedir.

Özet

β-hücreli neojenez ile ilişkili hayvan modelleri ile değerlendirildiğinde, Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementinin, pankreatik β hücreleri üzerinde koruyucu etkileri olduğu görülmektedir. [133] Aşırı nitrik oksit seviyelerinin hücrelerin ölümüne neden olan zehirlenme olduğu bilinmesine rağmen, bu koruyucu etkiler, nitrik oksit metabolizması ile ilişkilidir . [135] [136] [137]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), nitrik oksit yoluyla, [138] doğrudan insülin salınımını uyarabilir. Pankreas üzerindeki kombine koruyucu etkisi ve bir salgılatıcı olarak hareket etmesi nedeniyle, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) diyabete karşı biraz koruyucu olduğu düşünülmektedir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) Supplementi, pankreatik β hücrelerinin koruyucu ve bir insülin salgılanmasını (β hücrelerinden insülinin salgılanmasına neden olur).

İyileştirilmiş glikoz kullanımı, yemek sonrası insülin salınımı ile (30 dakika) tokluk insülinde eş zamanlı bir düşüş ile, ancak 6.4 gr Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) 18 aylık supplementinde görülen açlık glikozunda, herhangi bir değişiklik olmadığı şeklinde değerlendirilmiştir. [139]

En azından bozulmuş glikoz toleranslı kişilerde, Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplement insülin salgılanmasını uzun süreler boyunca iyileştirebilmektedir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) enziminin kalp ve dolaşım sistemi bozukluğuyla ilişkili diyabetik kişilerde arttığı saptanmıştır [13] [14] ve azaltılmış Arjinin (Arginine, L-Arginine) biyoyararlanımı oranının bir nedeni olduğu düşünülmektedir (‘Arginin biyoyararlanımı oranı’ arginin bölündükten sonra toplam son kalanla bulunur). Artmış arginaz aktivitesi Arjinin (Arginine, L-Arginine) nitrik oksit yolundan ve üre döngüsüne doğru yönlendirebildiğinden, kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları için tanısal bir belirteçtir; [140] [141]

Azalan nitrik oksit biyoyararlanımı hücre disfonksiyonunun sebep olduğu için nitrik oksit eksikliğini Supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile desteklemenin, diyabetiklerde kalp ve dolaşım sisteminde koruyucu bir etki yapabileceği düşünülmektedir.

Kalp ve dolaşım sistemi hastalığı riski yüksek diyabetiklerin, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) nitrik oksit üretiminden üre döngüsü dışına yönelmesine neden olan bir enzim aktivitesinin artması nedeniyle, sitrulin ve ornitin kıyasla vücutlarında daha az Arjinin (Arginine, L-Arginine) görülmektedir. Bu, nitrik oksitte bir düşüşe neden olur ve potansiyel olarak kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları için riski arttırmaktadır.

Her iki diyabet ve periferik arter hastalığı (kan akışında bozulma) bulunan kişilerde 6 aylık Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) 2 ay süreyle tamamlanması, toplam antioksidan kapasite ve nitrik oksitin iyileştirilmesine rağmen, hemoglobin A1c testi ve glikozu etkilemekte başarısız olmuştur. [142]

Halihazırda az kalorili bir diyet ve egzersiz rutini geçirmiş olan tip II diyabetlilerde 21 gün Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi (günde 8.3g), supplementin hücre fonksiyonu ve oksidatif stres üzerinde fayda sağladığını [95] bildirmiş ve 18 ay boyunca 6.4 gr kullanımını ilişkilendirmiştir. Bozulmuş glukoz toleranslı kişiler için, normal glukoz toleransına geri dönme şansının artmasıyla (bununla birlikte diyabet riski azalmış değildir), [139] bu uzun süreli çalışma, dinlenme sırasındaki kan akışına olan faydaları doğrulamamıştır. [139]

Arjinin (Arginine, L-Arginine) doğal olarak kullanıldığında , diyabetik durumu iyileştirdiği veya bir diyetin ve egzersiz rutininin yararlarını artırdığı görülmektedir.

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine), egzersizde oksijen harcamayı, yorgunluk zamanının gelmesini uzatması ile ilişkili döngü ergometrisi (işölçüm) ile değerlendirildiğinde bunları iyileştirdiği kaydedilmiştir. [96]

Egzersiz sırasında kan akışını veya basıncını değerlendiren çalışmalar için, önemli farklar yoktur [97] veya kan basıncında bir azalma meydana gelebilmektedir. [96]

Arjinin (Arginine, L-Arginine), damarsal kan akışını arttırdığı (nitrik oksit için ikincil ) mümkün olduğu gerekçesiyle pazarlanmaktadır. [143] Araştırmalar, plazma Arjinin (Arginine, L-Arginine) oral yoldaki 10 gr dozunu takiben % 300 artmasına rağmen, nitrik oksit metabolizması üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını kaydetmiştir; kan akışı [98] ve başka yerlerde 6 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine), nitrik oksit üretimi ile ilişkisini gösteren kas kan akışını arttırdığı (oksijenasyonu artırmadığı) bildirilmiştir [99]

İzole edilmiş kas hücrelerinde 1mM Arjinin (Arginine, L-Arginine), nitrik oksit aracılığıyla aracılık edilen nükleer füzyonun yanısıra, kas Teli ve çekirdek yoğunluğunu da geliştirebilmektedir. [144]

Nitrik oksidin etkilenmediği bir çalışmada (plazma arginininin % 300 artmasına rağmen), kas proteini sentezi üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. [98]

Farelerde Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanılması, nitrik oksit üretiminin göstergesi olan egzersiz sonrası uriner nitratını artırabilmektedir. [145] Nitrik oksit üretimindeki (uriner veya serum nitrat) artışlar, insanlarda oral alım [96] veya damariçin alımını takiben de doğrulanmıştır. [146]

Nitrik oksit üretimindeki artışlar daima görülmemektedir (plazma argininindeki artışlara rağmen), [107] bu da NOS (Azot oksit) enzim aktivitesinin sınırlayıcı bir faktör olabileceğini düşündürmektedir.

Egzersiz sırasında artmış nitrik oksit üretimi, Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi ile ortaya çıkmaktadır, ancak % 100 güvenilir değildir.

Kısa süreli çalışmalar için (egzersizden önce tek bir L-arginin dozu alınan) 3 gr Arjinin (Arginin alfa-ketoglutarat) olarak, ağırlık eğitiminden yararlanamamıştır, [147] 6 gün süreyle 6 gr  L-arginin, judo atletlerinde sonuçlarını değiştirmede başarısız olmuştur; [107] eğitilmiş bisikletçilerde benzer bir protokolde tükenmeye zamanı arttırmıştır (% 25.8). [96]

Bazı çalışmalar, GAKIC (Glisin L-Arginin α-Ketoizokaproik asit) olarak bilinen bir arginin çeşitini  kullanmış ve sonuç olarak (11.2 gr GAKIC ile) [3] ve 10.5 + / günlük koşularda ortalama güç çıkışında bir artış olduğunu belirtmiştir. Kas hacminde % 0.8’lik bir artış ve diz esneklik testinde yorulma direncinde artış (% 28). [4] Bununla birlikte, bu çalışmalar hem glisin, hem de lösin metabolit α-Ketoizokaproik asidin birleştirilmesiyle karıştırılmıştır.

Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve kısa süreli egzersiz performası ile güvenilmez faydaları vardır, çünkü bazı çalışmalar 1-3 gün içinde supplementli bir fayda bulamamış gibi gözükmektedir (ancak bu çalışmalar, arginin konsantrasyonlarında bir artışa rağmen nitrik oksit üretiminde bir artış olduğunu belirtmekte başarısız olmaktadır).

Daha fazla kronik çalışmada, 4 hafta süreyle günde 2.8 gr veya 5.7 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) vererek (asparate) supplementi, benzer bir yöntemler ile başarısız olan 2 hafta boyunca önceki bir çalışmayla performansı veya diğer biyolojik belirteçleri değiştirmede başarısız olmuştur. [148] [149]

Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) egzersiz ile daha uzun supplement periyotları üzerinde sınırlı çalışmalar yapılmıştır, benzer şekilde diyet supplementiyle genel etkilerin eksikliğini göstermektedirler.

Genel olarak, Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve spor performansı konusundaki değerlendirmelere ya da meta-analizlere bakıldığında bunun ümit vadedici olduğu, ancak bedensel olarak tavsiye edilmesi için yeterli fikir birliğine sahip olmadığı görülmektedir. [143] [150]

Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) bir iddiası var, ancak güvenilmezliğinden dolayı insanlar arasında tavsiye edilip edilmemesi konusunda farklılıklar vardır.

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine), yağ kaybındaki etkileri nedeniyle yakın zamanda gözden geçirilmiştir. Şiddetli derecede belirgin bir önemi olmamasına rağmen, özellikle diyabetik hastalarda, çeşitli yöntemler yoluyla yağ dengelerinin belirteçlerini değiştirmede vaat etmiştir. [151]

Özet

Egzersiz sırasında, 3 hafta süresince 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) ve (2,200 mg L-ornitin ve 12 mg Vitamin B12 ile karıştırılmış) kullanan bir çalışma, egzersiz kaynaklı büyüme hormonu salgılanmasında (bir saat içinde normalleştirilmiş) % 152.7 artış göstermiştir. [152] Egzersiz sırasında tek başına egzersize göre Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi daha düşük bir büyüme hormonu ile sonuçlanır; [153] [154] gençlerin yaşlı insanlardan daha fazla etkilediği görülse de her iki yaş grubunu etkilediği söylenmektedir. [153] ] Baskınlığın büyüklüğü (% 100 olduğu varsayılarak baz alınan)  yaklaşık % 300-500 artış olduğu belirtilmektedir. [153]

Büyüme hormonunda aşırı bir artışın, otomatik negatif geri bildirimi uyarması mümkündür; yaşlı bireyler, doğal olarak gençlere göre egzersizden daha az GH (growth hormonu) aldığından, bu bastırmaya daha az hassas olurlar. [156] Sonunda, birkaç saat içinde normale dönen büyüme hormonundaki artışlar (152), [156] bu bastırmanın ne kadar büyük bir endişe olduğunu tam olarak bilinmemektedir (24 saatlik büyüme hormonu konsantrasyonları daha alakalı olduğu için).

Kanıtlarda oy birliği olmamasına rağmen, fiziksel egzersize başlamadan önce supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine), egzersiz kaynaklı büyüme hormonu konsantrasyonlarında bir miktar artışın baskılanabileceği görülmektedir. Bu bilgilerin tam olarak ne kadar önemli olduğu emin olmamakla beraber bastırılmaya karşın hala kısa bir artış vardır.

Dinlenme durumunda, 5-9 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementi, en çok büyüme hormonu konsantrasyonlarında (% 34.4-120 artış) bir artışa neden olurken, 13 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) sindirimini önleyen bağırsak stresinden etkisizdir. [40]

24 saatlik GH (growth hormonu) salgılanmasını ölçen çalışmalar için, günde iki kez, 2 gr [157] veya kısa süreli 5 gr dozları ile anlamlı bir değişiklik olmamıştır. [155] Bu, potansiyel olarak büyüme hormonu otonegatif geribildiriminin bilinen bir olgusu ile ilişkilidir [153] [158] [159] ve büyüme hormonu üzerinde benzer bir düzenleyici etki de uyku kısıtlaması sırasında görülmektedir (burada uyku ile uyarılan büyüme hormonu salımının azaltılması telafi edilir Gündüz saatleri için).

Egzersiz yanında Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanılmayan çalışmalarda, Arjinin’in (Arginine, L-Arginine) büyüme hormonu’nun hızla arttırabileceği, ancak bütün gün GH (growth hormonu) düzeylerini arttırmada etkili olmadığı anlaşılmaktadır. Bütün gün düzeylerinin amaçların çoğunda kısa süreli olmaktan daha önemli olması nedeniyle, Arjinin (Arginine, L-Arginine) supplementinin önemi şüphelidir.

GH (growth hormonu) konsantrasyonlarının uyanması üzerinde yeterli bir etkiye sahip olmamasına rağmen, yüksek doz Arjinin (Arginine, L-Arginine) (günde 250 mg / kg arginin aspartat, yaklaşık 17.5 gr Arginin ) yavaş dalga uykusu GH (growth hormonu) nabızını yaklaşık % 60 arttırdığı kaydedilmiştir. [160] Bu büyük artışın bütün gün büyüme hormonu konsantrasyonlarını nasıl etkilediğinden emin değildir.

Uyku öncesi Arjinin (Arginine, L-Arginine), uyku tarafından uyarılan GH (growth hormonu) salınımını güçlendirebilir, ancak bunun uzun vadeli önemi bilinmemektedir (yine de otonegatif geribildirime tabi olması mümkündür).

Egzersizden önce 2.2 gr Ornithin ile eşleştirilmiş 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) birlikte alındığında, ağırlık testi uygulanan erkeklerde testosteronda egzersize bağlı hiçbir artış görülmez. [152]

Egzersizden önce 2.2 gr Ornithine ile eşleştirilmiş 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile birlikte alındığında, ağırlık eğitimli erkeklerde dolaşımdaki insülin düzeyleri üzerinde herhangi bir etki görülmemektedir. [152]

2.2 gr Ornithin ile eşleştirilmiş 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine), egzersiz yapılmadan önce alındığında, ağrılık eğitimi almış erkeklerde egzersize bağlı kortizol artışının herhangi bir artışı görülmemiştir. [152]

Özet

Arjinin’in (Arginine, L-Arginine), lenfosit (bağışıklık hücresi) çoğalmasını ve yara iyileşme hızlarını hızlandırdığı gözlenmiştir. [161] [162] Bu mekanizmanın, nitrik oksit sentezinin aktivasyonu yoluyla aracılık ettiği görülmektedir [163] [164] ve Arjinin (Arginine, L-Arginine) metabolizmasının ornitininin bir başka ara maddesi ile görülmüştür [165]

Özet

Arjinin (Arginine, L-Arginine), alfa-ketoglutarat gibi bir tuz ile eşleştirildiğinde bağırsak alımını arttırdığı görülmektedir. [166]Çalıştığı mekanizma, L-ornitin ile yapılan deneylerle kanıtlandığı üzere, tuz aspartatı, piroglütamat ve malatı yanı sıra klorür tuzuna (Arginine hidroklorür) kadar uzanmalıdır. [167]

Supplement L-Sitrulin, yetersiz sindirimden kaçındığı ve böbreklerdeki Arjinin (Arginine, L-Arginine) dönüştürülmesi nedeniyle Argini’e (L-arginine) bir alternatif olarak öne sürülmüştür. L-Sitrulin teknik olarak serum Arjinin (Arginine, L-Arginine) 15 gr’a kadar olan doza bağlı artışı takip etmiş, ancak alınan Sitrulin dozunun yüksek olması, sürekli olarak daha az getiriye sahiptir (yani, sindirmiş oldugunuz 5 gr daha fazla sitrulin’in serumuna daha az arginin ilave edilmelidir). 168]

Oral Sitrulin 0.18 gr / kg’da 0.08 gr / kg ile yaklaşık olarak iki kat plazma argininine (% 100 artış) [169] [170] veya biraz daha yüksek (% 123) olduğu bildirilmiştir. [171] Yüksek doz L-sitrulinin Arjinin (Arginine, L-Arginine) daha az dönüştürülmesi gibi, [168] serum Arginin’deki (L-arginine) kısa süreli artışlar için Arginin’den (L-arginine) daha yüksek performans sağlamak için supplement L-Sitrulin kullanılması mümkün değildir. [168]

Doğrudan Arjinin (Arginine, L-Arginine), L-sitrulin ile karşılaştıran çalışmalar, benzer oral dozlarda en yüksek benzer seviyelere arttırdığını (3 gr sitrulin için max 79 ± 8μM ve arginin için 84 ± 9μM) dikkati çekmiş; buna karşılık sitrulin hattı (argininin % 48.7’sinden daha fazla). [127] Bunun sebebi, 15 gr kadar sitrulin yutulması bile, sitrulin atılımında belirgin bir artış düzenlemenin oluşumuna bağlı olabilir. [168] L-sitrulin’in supplement edilmesine rağmen, kandan arındırılmasında herhangi bir artış olmazsa L-sitrülin havuzunun Arjinin (Arginine, L-Arginine) talep üzerine dönüşüm için kullanılmasına izin verilmiştir.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), plazma Arjinin (Arginine, L-Arginine) konsantrasyonlarında zirve artışına neden olması açısından hala sitrulinden daha iyi performans sergiliyor görünse de, Sitrulin’in genel vücut bulgusunu Arjinin (Arginine, L-Arginine) arttırır .

Supplement Arjinin (Arginine, L-Arginine), gün içinde daha yüksek serum Arjinin (Arginine, L-Arginine) düzeyleri istenirse, erektil disfonksiyon ya da  ya da kalp ve dolaşım sistemi sağlığı için, sitrulin tercih edilebilir.

L-Lizin önemli bir amino asittir ve büyüme hormonu arttırmak için Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile sinerjik görünmektedir.

1200 mg Arjinin (Arginine, L-Arginine) ile (2-pirolidon-5-karboksilat olarak) eşleştirilmiş 1200 mg lizin (hidroklorür olarak), büyüme hormonu salgılanmasını artıran insülin ve somatostatin salgısını artırabilmiştir (en yüksek değer, kullanımdan 90 dakika sonra oldu ve 7.94 kat temel seviyelere ulaşmıştır). Karşılaştırma için hiçbir plasebo yoktur, sinerjik olduğu söylenmiştir, çünkü her iki madde de aynı dozda büyüme hormonu salgılanmasını arttıramış ve ölçümler 120 dakika sürmüştür. [172]

Hem gençlerde hem de yaşlı erkeklerde 12 gün boyunca günde iki kez 3 gr L-lizin ile eşleştirilmiş 3 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) kullanan daha sonraki bir çalışmada, büyüme hormonunun 24 saatlik ortalama ölçümlerinde kayda değer artışlar sağlamamış [2] ve bu başarısızlık, Ağırlık eğitimli erkeklerde Arjinin (Arginine, L-Arginine), L-Ornitin ve L-Lizinin üç amino asidinden 2 gr kullanılarak bir çalışmada tekrarlanmıştır. [157]

Teknik olarak sinerjik (plasebo kontrolü olmayan bir çalışmaya dayanan, bu nedenle kusurları vardır) görünse de bu sinerjizm sadece kısa sürelidir ve gün boyu GH (growth hormonu) ölçümlerinde başarısız olmuştur. Sinerjizme rağmen, kombinasyon halen büyüme hormonunu artırmak için kayda değer bir yol olmayabilir.

Özet

Gözlemlenen emniyet sınırı, günden güne herhangi bir yan etki yaratmayacağı nispeten güvence altına alınabilen en yüksek dozun, supplementte 20 gr Arjinin (Arginine, L-Arginine) olması (gıda alımının üstünde) için önerilmiştir. [173] Daha yüksek dozlar test edilmiş ve iyi tolere edilmiştir, ancak bir ömür boyu tüm kişilerde güvenliğini önermek için herhangi bir kanıt bulunmamaktadır.

Arjinin (Arginine, L-Arginine), gastrointestinal alımı oranı oldukça düşüktür. Ayrıca su ve elektrolitleri, nitrik oksit uyarımı yoluyla bağırsak kanalına salgılar ve mide rahatsızlığı ve diyare oluşturarak, bir emici olarak görev yapabilir. [16] Bu, osmolitik ishal olarak bilinir ve biraz olarak alındığında 10 gr’ın üstündeki oral dozlarda ortaya çıkma eğilimindedir. [40]

D-Arginin’in (Nitrik oksit üretemeyen) diyare oluşturmadığı ve nitrik oksidin birçok Laksatifler (Kabızlık İlaçları) işe yaradığı bir mekanizma olduğu bilinmektedir; nitrik oksit üretimini uyararak gerçekleştiği düşünülmektedir. [175]

Besinsiz 5-9 gr Arginin’ (L-arginine) tekli alımları, 10 gr üzerindeki dozlarda olduğu gibi bağırsakta sıkıntıya neden olduğu gözükmemektedir, [40] en azından boş bir karın ile 9 gr dozunun üst sınır olduğunu önermektedir.

Özet

Kimyasal İsimler: L-arginin; arginin; 74-79-3; L – (+) – arginin; L-Arg de olabilir; (S) -2-Amino-5-guanidinopentanoic acid

Moleküler Formül: C6H14N4O2

Moleküler Ağırlık: 174.204 g / mol

(Arginine için yaygın yazım hataları arginin, argining, argine, arganine içerir)

Bilimsel Destek ve Referans Metni

Sporcularının Performans Artışı İçin Kullandığı L-Arjinin Nedir, Tam Olarak Ne İşe Yarar? İşte Yararları ve Zararları

Başa dön tuşu