Game

Zam haberi sonrası PS5 Türkiye fiyatı açıklandı

PS5 fiyat zammı Xbox tarafında karşılık bulmayacak

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5 fiyatlarına birçok ülkede zam yapıldı. Bu zamma Xbox tarafı bir cevap vermeyecek.

PS5 fiyat zammı Xbox tarafında karşılık bulmayacak

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 5 fiyatlarına birçok ülkede zam yapıldı. Bu zamma Xbox tarafı bir cevap vermeyecek.

Kaçıranlar için doların diğer para birimleri karşısında değer kazanması ve artan küresel enflasyon nedeniyle halen birçok pazarda rahat şekilde bulunamayan PlayStation 5 için zam kararı alındı. İlk aşamada birçok Avrupa Birliği ülkesi, İngiltere, Japonya, Çin, Kanada, Meksika ve Avustralya merkezli olarak yapılan zam, oyuncuları genel olarak üzdü. Zam sonrasında konsolun diskli versiyonu Avrupa özelinde fiyatı 500 euro seviyesinden 550 euro seviyesine çıktı. Dijital sürüm ise 400 euro seviyesinden 450 euro seviyesine çıktı.

Bu zam konusunda geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Microsoft, yeni nesil oyun konsolları Xbox Series X ve Xbox Series S için bir fiyat artışı düşünmediklerini belirtti. Bu konuda güncel bir açıklama yapan Xbox’in başındaki isim Phil Spencer de benzer bir bilgi verdi ve zam gelmeyecek dedi. Spencer bu konuda tam olarak şunu aktardı:

“Müşterilerimizin ekonomik olarak her zamankinden daha zor olduğu ve belirsizlik yaşadı bir zamanda, konsollarımızın fiyatını yükseltmenin bizim için doğru bir hareket olduğunu düşünmüyoruz

Bu arada küresel zam ile bağlantılı olarak PlayStation 5 Türkiye fiyatına da zam yapıldı. Bu konuda şu açıklama geçilmişti: Herkesi derinden etkileyen global ekonomik belirsizlik, yüksek enflasyon rakamları ve döviz kurlarında yaşanan dengesizlik birçok sektör üzerinde baskı yaratıyor.

SIE, bu zorlu ekonomik koşullar sebebiyle, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Kanada bölgelerindeki seçili pazarlarda PlayStation 5 konsolunun tavsiye edilen perakende satış fiyatlarını güncelleme kararı aldı. Türkiye’deki yeni tavsiye edilen perakende satış fiyatları şöyle; 

PS5 Diskli Sürüm – 13.199 TLPS5 Dijital Sürüm – 11.199 TL

Mevcut küresel ekonomik şartlar sebebiyle bir zorunluluk haline gelen bu fiyat artışıyla birlikte SIE, öncelikli olarak PlayStation 5 tedarik durumunu iyileştirerek, mümkün olduğunca fazla oyuncuya ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.”

Zam haberi sonrası PS5 Türkiye fiyatı açıklandı

Sony’nin birçok pazarda Playstation 5 fiyatını arttırmasının ardından artış Türkiye’ye de yansıdı ve yeni PS5 Türkiye fiyatı belli oldu.

Zam haberi sonrası PS5 Türkiye fiyatı açıklandı

Sony geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Playstation 5’e zam geleceğini duyurmuştu. Bu zam özellikle Amerika pazarı hariç hemen hemen tüm büyük bölgeler için geçerli olmuştu. Fiyat artışının sebebi olarak zorlu ekonomik koşulların gösterilmesinin ardından bu fiyat artışının Türkiye yansıması da belli oldu. Playstation Türkiye yeni PS5 Türkiye fiyatı hakkında beklenen açıklamayı yaptı ve konsolun fiyatını PS5 Diskli Sürüm için 13.199 TL ve PS5 Dijital Sürüm için 11.199 TL olacağını duyurdu.

Yapılacak fiyat artışının başta Avrupa ülkeleri, Japonya, Avusturalya, Çin ve Kanada gibi birçok büyük pazarı kapsadığını görmüştük. Yaptığımız haberde Avrupa bölgesine bağlı olduğumuz için çok yakında bu artışın PlayStation 5 Türkiye fiyatına da yansıyacağını belirtmiştik. Genel olarak 50 euro civarı bir artışın ardından konsolun Türkiye tavsiye edilen satış rakamında da bir oynama söz konusu oldu. Buna göre yeni fiyat ve yapılan resmi açıklama şu şekilde;

Zam haberi sonrası PS5 Türkiye fiyatı açıklandı

“Herkesi derinden etkileyen global ekonomik belirsizlik, yüksek enflasyon rakamları ve döviz kurlarında yaşanan dengesizlik birçok sektör üzerinde baskı yaratıyor. SIE, bu zorlu ekonomik koşullar sebebiyle, Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Kanada bölgelerindeki seçili pazarlarda PlayStation 5 konsolunun tavsiye edilen perakende satış fiyatlarını güncelleme kararı aldı.

Türkiye’deki yeni tavsiye edilen perakende satış fiyatları şöyle:  

PS5 Diskli Sürüm  – 13.199 TL

PS5 Dijital Sürüm – 11.199 TL

Mevcut küresel ekonomik şartlar sebebiyle bir zorunluluk haline gelen bu fiyat artışıyla birlikte SIE, öncelikli olarak PlayStation 5 tedarik durumunu iyileştirerek, mümkün olduğunca fazla oyuncuya ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Destekleriniz için teşekkür ederiz.

PlayStation Türkiye”

PlayStation 5 Fiyatı Zamlandı: Türkiye Fiyatı Ne Olacak?

Korkulan oldu ve PlayStation 5 fiyatı zamlandı. Yüksek enflasyon da dahil olmak üzere küresel ekonomik ortamı sebebiyle fiyat arttı.

PlayStation 5 Fiyatı Zamlandı: Türkiye Fiyatı Ne Olacak?

Korkulan oldu ve PlayStation 5 fiyatı zamlandı. Sony Perşembe günü, yüksek enflasyon da dahil olmak üzere küresel ekonomik ortamı gerekçe göstererek çeşitli uluslararası pazarlarda PS5 oyun konsolunun önerilen perakende fiyatını artırdı.

Japon oyun devi, fiyat artışlarının Japonya’da 15 Eylül’den itibaren uygulanacağını ve Japonya dışında ise hemen geçerli olduğunu söyledi. PlayStation 5 fiyatı ABD’de artmayacak ancak biz Avrupa bölgesinde olduğumuz için muhtemelen zam Türkiye’ye de yansıyacak. Bu yüzden Amerika’da zam yaşanmaması sizi yanıltmasın.

Sony bir blog yazısında, “Küresel ekonomik ortam, dünya çapındaki çoğunuzun şüphesiz yaşadığı bir zorluk. Yüksek küresel enflasyon oranlarının yanı sıra olumsuz döviz trendleri görüyoruz, tüketicileri etkiliyor ve birçok endüstri üzerinde baskı yaratıyor. Bu zorlu ekonomik koşullara dayanarak konsolun fiyatını yükseltmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Biz Avrupa bölgesi olduğumuz için zam bize büyük ihtimalle 50 Euro olarak yansıyacak. Zamlı PlayStation 5 fiyatı ise şu şekilde olacak:

Sony’nin PlayStation 5 fiyat artışı, pandemi kaynaklı patlamanın zayıflamaya başlamasıyla ikinci çeyrekte satışlarının düştüğünü gören Nintendo ve Microsoft gibi oyun şirketleri için bir düşüşün ortasında geldi. Şirketin oyun birimindeki satışlar, Haziran çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2 düşerken, işletme karı yaklaşıkyüzde yüzde 37 azaldı.

Sony, talebi karşılamak için yeterli PlayStation 5 konsolu üretmeyi zorlaştıran devam eden tedarik zinciri sorunlarıyla da mücadele ediyor. Küresel olarak kayda değer bir PS5 sıkıntısı mevcut. Microsoft tarafından geliştirilen Xbox, henüz herhangi bir fiyat artışı açıklamadı.

PS5 price to increase in select markets due to global economic environment, including high inflation rates

PS5 price to increase in select markets due to global economic environment, including high inflation rates

The global economic environment is a challenge that many of you around the world are no doubt experiencing. We’re seeing high global inflation rates, as well as adverse currency trends, impacting consumers and creating pressure on many industries. Based on these challenging economic conditions, SIE has made the difficult decision to increase the recommended retail price (RRP) of PlayStation 5 in select markets across Europe, Middle East, and Africa (EMEA), Asia-Pacific (APAC), Latin America (LATAM), as well as Canada. There will be no price increase in the United States. 

The new RRPs below are effective immediately unless otherwise noted.* 

While this price increase is a necessity given the current global economic environment and its impact on SIE’s business, our top priority continues to be improving the PS5 supply situation so that as many players as possible can experience everything that PS5 offers and what’s still to come.

Thank you for your continued support.

*Select markets in EMEA, APAC, and LATAM not listed above may also receive price increases. Please check with your local retailer.

PS5 fiyat zammı Xbox tarafında karşılık bulmayacak

Başa dön tuşu